Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    μια είναι η λύση > Ισλανδία. 5,000 το μήνα 6ωρο σπίτι και αμάξι... αντέχεις;;;
    Α πα πα.Πηγε η ξαδερφη μου τα Χριστουυγεννα και η κατασταση ειναι τραγικη.Εχει κρυο μεν αλλα ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις με καλο ντυσιμο.Νυχτωνει ομως στις 16:00 ειναι πανακριβα(πιτσα 30 ευρω) οποτε τα 5000 δεν ειναι τοσα οσο φαινονται.Και απο ζωη ως χωρα μικροτερη της αθηνας μην περιμενεις πολλα

    distance learning: 99,99999% δεν θα το αναγνωρίσει το δικατσα.
    Μονο ΕΑΠ δηλαδη αν παει εκει.αν και δεν ακουω και τα καλυτερα για το επιπεδο δυσκολιας των μαθηματων
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  2. #47
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Επίσης, λάβε υπόψιν ότι το distance learning, πέρα από το κόστος των μαθημάτων απαιτεί τρομερή αυτοπειθαρχία και οργάνωση.

    Είναι ευκολότερο να προχωράς στα μαθήματα αν έχεις τους καθηγητές κτλ. από επάνω, εξετάσεις και εργαστήρια (ενώ μπορούν να σε βοηθήσουν κι ευκολότερα αν σε βλέπουν σε καθημερινή βάση).

    Ν.Φ.
    ΥΓ. Και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, καλύτερα να πάει στρατό και να ξεμπερδεύει, ώστε να μην το έχει μπροστά του όταν θελήσει να πιάσει δουλειά.

  3. #48
    Το avatar του μέλους katsarida
    katsarida Guest
    Χαιρετε,
    ειμαι φοιτητης πληροφορικης στην ασοεε,οπου ναναι παιρνω πτυχιο και κανω διαφορες σκεψεις μηπως συνεχισω σε μεταπτυχιακο επιπεδο τις σπουδες.Το προβλημα μου ειναι ο βαθμος του πτυχιου,καθως για διαφορους λογους τα περισσοτερα μαθηματα ειναι περασμενα στη περιοχη του 5.
    Εχω σχεδον τελειωσει και να αλλαξω μαθηματα δε γινεται πλεον.οποτε τα βαζω κατω και σκεφτομαι πως με τετοιο βαθμο πτυχιου ποιος να με παρει σε εργασια?οποτε ισως η λυση ενος καλου μεταπτυχιακου μου δωσει καποιες καλυτερες δυνατοτητες στην αγορα εργασιας.Ανοιχτος για καθε χωρα.γνωριζω ομως μονο αγγλικα.
    Κοιτωντας τη λιστα των αγγλικων πανεπιστημιων τα πρωτα 15 ας πουμε,βλεπω ωραια μεταπτυχιακα στο τομεα που εχω συμπαθησει περισσοτερο,information systems.Να εχω ελπιδες πως ισως γινω σε καποιο δεκτος ή ο μεσος ορος μου ειναι καταδικαστικός?
    ειδα σε προηγουμενη σελιδα πως ειναι μεν βιομηχανια πτυχιων,παιζει μικρο ρολο κλπ,συμφωνω,αλλα μεσο ορο 5,7-6?? δειχνει πραγματικα πολυ ασχημος!
    Επισης τα φωτα σας λιγο για αμερικη,ενας φιλος σε παρομοια κατασταση με εμενα ενδιαφερεται να μεινει εκει αφου κανει πρωτα ενα σχετικο μεταπτυχιακο(ΙΤ) σε ενα απο τα πρωτα 50,ισχυουν τα ιδια με την αγγλια ή εχουν πιο αυστηρα κριτηρια επιλογης των φοιτητων?

  4. #49
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katsarida Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετε,
    ειμαι φοιτητης πληροφορικης στην ασοεε,οπου ναναι παιρνω πτυχιο και κανω διαφορες σκεψεις μηπως συνεχισω σε μεταπτυχιακο επιπεδο τις σπουδες.Το προβλημα μου ειναι ο βαθμος του πτυχιου,καθως για διαφορους λογους τα περισσοτερα μαθηματα ειναι περασμενα στη περιοχη του 5.
    Εχω σχεδον τελειωσει και να αλλαξω μαθηματα δε γινεται πλεον.οποτε τα βαζω κατω και σκεφτομαι πως με τετοιο βαθμο πτυχιου ποιος να με παρει σε εργασια?οποτε ισως η λυση ενος καλου μεταπτυχιακου μου δωσει καποιες καλυτερες δυνατοτητες στην αγορα εργασιας.Ανοιχτος για καθε χωρα.γνωριζω ομως μονο αγγλικα.
    Κοιτωντας τη λιστα των αγγλικων πανεπιστημιων τα πρωτα 15 ας πουμε,βλεπω ωραια μεταπτυχιακα στο τομεα που εχω συμπαθησει περισσοτερο,information systems.Να εχω ελπιδες πως ισως γινω σε καποιο δεκτος ή ο μεσος ορος μου ειναι καταδικαστικός?
    ειδα σε προηγουμενη σελιδα πως ειναι μεν βιομηχανια πτυχιων,παιζει μικρο ρολο κλπ,συμφωνω,αλλα μεσο ορο 5,7-6?? δειχνει πραγματικα πολυ ασχημος!
    Επισης τα φωτα σας λιγο για αμερικη,ενας φιλος σε παρομοια κατασταση με εμενα ενδιαφερεται να μεινει εκει αφου κανει πρωτα ενα σχετικο μεταπτυχιακο(ΙΤ) σε ενα απο τα πρωτα 50,ισχυουν τα ιδια με την αγγλια ή εχουν πιο αυστηρα κριτηρια επιλογης των φοιτητων?
    Με τέτοιο βαθμό, πολύ πιθανόν να μη σε πάρει κανένα από τα "μεγάλα" πανεπιστήμια (αν και έχω δει περιπτώσεις όπου πήραν άτομα), αλλά σίγουρα θα βρεις σε κάποιο από τα λεγόμενα "μικρά". Επίσης η βαθμολογία των πανεπιστημίων είναι λίγο παράξενη. Κάποιο πανεπιστήμιο π.χ. μπορεί να έχει φανταστικό επίπεδο σπουδών και εγκαταστάσεων αλλά να είναι χαμηλά στη βαθμολογία γιατί δεν επενδύει σε έρευνα (η οποία επηρρεάζει τη γενική βαθμολογία). Σημαντικός παράγοντας είναι και το αν υπάρχουν Έλληνες καθηγητές γιατί συνήθως προωθούν τις αιτήσεις σου, οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις πολύ καλό ψάξιμο. Αμερική θα σου βγει πολύ πιο ακριβά, οπότε αν δεν παίζουν λεφτά, ψάξε μονο UK.
    Υπογραφή

  5. #50
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Βασικά ποια λίστα με 50 πρώτα κοιτάς? Επειδή υπάρχουν κάμποσες για αυτό ρωτάω...

    Οι λίστες είναι σχετικές, όπως και η διαδικασία της αίτησης... μπορεί κάποια χρονια να κάνουν αιτήσεις μόνο φοιτητές με χαμηλό πτυχίο οποτε να σε πάρουν... δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να κάνεις αιτήσεις.. Βέβαια ο βαθμός σου σημαίνει οτι έχεις σχετικά λίγες πιθανότητες να μπεις σε κάποιο απο τα 15 πρώτα... και οχι τα 50.. Οπότε κάνεις 2-3 αιτήσεις σε πολύ καλά πανεπιστήμια και μετά κάνεις 6-7 αιτήσεις σε πιο χαμηλά... και πάλι το γεγονός οτι έχεις πτυχίο απο πανεπιστήμιο σου δίνει πιθανότητα για κάποιο καλό, αλλά περιφερειακό, πανεπιστήμιο.

    niko δεν έχω δει Ελληνες καθηγητές να προωθούν Έλληνες φοιτητές... έχω δει κάτι τέτοιο να ισχύσει συστηματικά με άλλους όπως π.χ. Ισραηλινούς, που αγγίζει τα όρια της παρωδίας.. αλλά οι Έλληνες του εξωτερικού είναι αρκετά σωστοί ώστε να μην δημιουργούν αυλές Ελλήνων φοιτητών.

  6. #51
    Το avatar του μέλους katsarida
    katsarida Guest
    δε κοιταω μονο μια,εχω δει αρκετες λιστες,των times για αγγλικα πανεπιστημια,
    και για global webometrics.info καθως και topuniversities.com,
    παντα στο τομεα μου.η ασοεε ειτε δε συγκαταλεγεται στα πρωτα 400-500 ειτε δεν υπαρχει καν,
    γενικα δεν υπαρχει αυτο το ιδρυμα.κριμα τη προσπαθεια που κανουν οι φοιτητες της, για αυτο φοβαμαι
    καθως δε βλεπω πουθενα αναγνωριση..
    οπως και να εχει θα κανω τη προσπαθεια μου και οτι γινει,ευχαριστώ

  7. #52
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν σκεφτεσαι με τη λογικη του δεν αναγνωριζεται εξω, καηκαμε.Πραγματικη αναγνωριση απο Ελλαδα εχουν τα 4 πολυτεχνεια της χωρας.Τα υπολοιπα λιγα πραματα, ειδικα σε τομεις που δεν εχουν την "μοναδικοτητα".
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  8. #53
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σκεφτεσαι με τη λογικη του δεν αναγνωριζεται εξω, καηκαμε.Πραγματικη αναγνωριση απο Ελλαδα εχουν τα 4 πολυτεχνεια της χωρας.Τα υπολοιπα λιγα πραματα, ειδικα σε τομεις που δεν εχουν την "μοναδικοτητα".
    Nαι... θα έλεγα τα 3 πολυτεχνεία και αναφέρομαι σε ΕΜΠ, Πάτρα, Κρήτη... οχι πως τα άλλα ιδρύματα είναι ασήμαντα... αλλά αυτά τα 3 είναι πιο γνωστά κυρίως λόγου του ερευνητικού έργου του ΔΕΠ, και οχι λόγω των επιδόσεων των φοιτητών τους... Έτσι και αλλίως, για τον Έλληνα φοιτητή που τις γνώσεις τις έχει έτσι και αλλίως, απο όποιο ίδρυμα και αν πρόερχεται, η πιθανή αποτύχια (αρκετά δύσκολα να συμβεί αυτό στο ΗΒ) θα οφείλεται σε όλους λόγους, και οχι στο υπόβαθρό του.

    katsarida μη μασας... go for it.. αν βρεις κάποιο πανεπιστήμιο μέσα στα 30 πρώτα π.χ. στείλε και ένα email στο admissions office, που να εξηγείς μερικά πραγματάκια...

    Και δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο personal statement και το research interests (αν χρειάζεται)... αυτά μπορούν να αλλάξουν το κλίμα.

  9. #54
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι... θα έλεγα τα 3 πολυτεχνεία και αναφέρομαι σε ΕΜΠ, Πάτρα, Κρήτη... οχι πως τα άλλα ιδρύματα είναι ασήμαντα... αλλά αυτά τα 3 είναι πιο γνωστά κυρίως λόγου του ερευνητικού έργου του ΔΕΠ, και οχι λόγω των επιδόσεων των φοιτητών τους... Έτσι και αλλίως, για τον Έλληνα φοιτητή που τις γνώσεις τις έχει έτσι και αλλίως, απο όποιο ίδρυμα και αν πρόερχεται, η πιθανή αποτύχια (αρκετά δύσκολα να συμβεί αυτό στο ΗΒ) θα οφείλεται σε όλους λόγους, και οχι στο υπόβαθρό του.

    katsarida μη μασας... go for it.. αν βρεις κάποιο πανεπιστήμιο μέσα στα 30 πρώτα π.χ. στείλε και ένα email στο admissions office, που να εξηγείς μερικά πραγματάκια...

    Και δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο personal statement και το research interests (αν χρειάζεται)... αυτά μπορούν να αλλάξουν το κλίμα.
    Συμφωνώ 100% σε όλα τα παραπάνω. Μια διευκρίνηση μόνο: Όχι admissions office ή registry/enquiries ή όπως τα ονομάζουν. Κατευθείαν επικοινωνία με τους admissions tutors, εφόσον δίνονται τα στοιχεία τους (αλλιώς παίρνουμε τηλέφωνο να μας τα δώσουν, δεν κοστίζει και πολύ πλέον). Γιατί αλλιώς μέχρι να προωθηθεί στους tutors μπορεί να πάρει κάποιες μέρες... Άσε που μερικές φορές δεν φτάνουν ποτέ σε αυτούς τα emails ή απαντάνε άτομα τα οποία δεν είναι και εντελώς σχετικά και μπορεί να δώσουν θολές απαντήσεις. Μιλάω από προσωπική πείρα...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 10:08
  2. Σπουδες στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 15:28
  3. αγορά Laptop από ελλάδα η εξωτερικό?
    Από hantok στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-08, 21:59
  4. Μάρκες στην Ελλάδα vs Εξωτερικό
    Από trunksan στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 00:50
  5. Μεταπτυχιακά από μη-κρατικά ιδρύματα στην Ελλάδα ?
    Από BeholderX στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-05, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας