Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    είπα κι εγώ να δοκιμάσω τα windows 2003 Enterprise για "οικιακή" χρήση όπως διάβασα στο φόρουμ αλλά έχω το εξής πρόβλημα:
    Κανω boot απο το cd και θέλω να κάνω clean install στο partition C:.Την στιγμή που επιλέγω το c αντί να μου βγάλει όπως τα XP επιλογή να κάνω format σε FAT32 ή NTFS δεν μου δίνει την επιλογή και μου λέει αν θέλω να σβήσω τα αρχεία στο c:\windows.Τελοσπάντων μην πολυλογώ δεν μπορώ να κάνω format το c ώστε να βάλω καθαρά τα 2003.Καμμία βοήθεια;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Μήπως δεν επέλεξες, στη σχετική ερώτηση, Install a fresh copy of Windows... μπλα-μπλα-μπλα;

    2. Συνιστώ όλα τα partitions NTFS εκτός του "ειδικού" στην αρχή του 3. Και οπωσδήποτε τα αρχεία σου σε ξεχωριστό partition.

    3. Τοποθέτηση του loader ως εξής:

    http://www.adslgr.com/forum/post-137...ootpart#137989

    4. Σβήσε το partition μέσα από το Setup και ξαναφτιάξτο, μέσα από το setup.

    5. Μην χρησιμοποιείτε το FDISK του DOS/9x/ME για να παίζετε με partitions. Κατά τρόπο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ, φτιάχνει partition table & partitions που δεν είναι πλήρως standard compliant με συνέπεια να προκαλεί ΠΛΗΘΩΡΑ προβλημάτων.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έκανα ότι κάνω στην εγκατάσταση των XP.Επιλέγω clean install και όχι upgrade.
    Εγώ έχω 3 partitions,to C με 10GB,το D με 20 και to E με 30,σύνολο 60.Σκέφτηκα να σβήσω το partition C και να το ξαναφτιάξω αλλά επειδή έχω πολλά δεδομένα στα άλλα δύο φοβήθηκα να το κάνω μήπως κατι δεν πάει καλά.Θα μου πείς τι σχέση έχουν τα άλλα δύο με το c;Βασικά αν το σβήσω, τα άλλα δύο θα εξακολουθούν να λέγονται D,E ή θα πάρουν τα ονόματα C,D;Αυτό είναι που με ανησυχει.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gto234
    Έκανα ότι κάνω στην εγκατάσταση των XP.Επιλέγω clean install και όχι upgrade.
    Εγώ έχω 3 partitions,to C με 10GB,το D με 20 και to E με 30,σύνολο 60.Σκέφτηκα να σβήσω το partition C και να το ξαναφτιάξω αλλά επειδή έχω πολλά δεδομένα στα άλλα δύο φοβήθηκα να το κάνω μήπως κατι δεν πάει καλά.Θα μου πείς τι σχέση έχουν τα άλλα δύο με το c;Βασικά αν το σβήσω, τα άλλα δύο θα εξακολουθούν να λέγονται D,E ή θα πάρουν τα ονόματα C,D;Αυτό είναι που με ανησυχει.
    1. Δεν επηρεάζονται τα υπόλοιπα partitions.

    2. Ό,τι γράμμα και να πάρουν τώρα, μπαίνεις μετά το πέρας της εγκατάστασης στο Disk Management και τα αλλάζεις αυτά τα 2 κατά το δοκούν. ΞΕΧΝΑ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕΣ ΜΕ ΤΑ 9x ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.

    3. Και να μείνουν όπως νά' ναι τα γράμματα, τί σε ενοχλεί;

    ΥΓ: Έχεις ξαναδουλέψει ποτέ με NT-Class; Μου δίνεις την εντύπωση πως όχι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τα XP δουλεύω εδώ και καιρό αλλά partition-format έκανα παλιά με Fdisk.Α,δοκίμασα και το partition magic μια φορά αλλά δεν μου άρεσε.
    Κάνω format περίπου κάθε 3μηνο και το κάνω απο το install των XP.Δηλαδή έχω τα δεδομένα μου στα D,E και κάνω μόνο το C φορματ κλπ.Τώρα στα 2003 όπως είπα δεν δίνει αντίστοιχη επιλογή(εχω τo cd 10-In-1 και κάνω απο εκεί install).Γιατι δηλαδή να σβήσω το partition και να το ξαναφτιάξω αφού με απλό φορματ γίνεται δουλειά;Και αυτό το παρατήρησε κι ένας άλλος φίλος που το δοκίμασε.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Στην 10 in 1 δεν ξέρω τί ματσακόνια μπορεί να έχουνε κάνει. Δεν την είχα ποτέ.

    Δεν μου το έχουν βγάλει ποτέ αυτό το μήνυμα τα 2003 πάντως.

    Μήπως δεν σε αφήνουν να φορμάρεις partition όπου βρίσκεται ο loader;

    Άλλος ένας λόγος για να βρίσκεται σε δικό του dedicated partition.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    μια φορά που έβαλα κάτι απο αυτά τα 3 σε 1 πήρα τα 3! Με λίγα λόγια έσβησε τα dir, windows, program files, document and settings (ευτυχώς τα αρχεία μου τα κρατούσα σε άλλο partition)


    η κανονική έκδοση, με το που θα επιλέξεις partition, θα σου πεί οτι υπάρχει λειτουργικο κλπ, πατά c (continue) και μετά σου δίνει επιλογή για να κάνεις format

  8. #8
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ίσως φταίει αυτό,θα δοκιμάσω και την κανονική έκδοση.H 10-in-1 έχει μέσα την datacenter,enterprise,web και δεν θυμάμαι τι άλλο σε corporate και retail μορφή.Ποιά έκδοση λέτε να δοκιμάσω;Η datacenter είναι η πιο βαριά αλλά ουσιαστικά δεν ξέρω τι διαφορές έχουν.

  9. #9
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    Λογικά τα έχουν ρυθμίσει ώστε κάποιες επιλογές τις εγκατάστασεις να γίνονται μόνες τους γιαυτο και δεν σε ρωτάει.
    Καλύτερα δημιούργησε ένα stand-alone iso(τρέξε το cd από τα windows,τα περισσότερα έχουν τέτοια επιλογή...) και εγκατέστησέ τα από το cd που 8α φτιάξεις

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ναι έχει επιλογή create stand alone iso και αυτό θα κάνω.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-04-2004
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Αν διαβαζες αυτό
    WAntilles,
    3. Τοποθέτηση του loader ως εξής:

    http://www.adslgr.com/forum/post-137...ootpart#137989
    θα έβρισκες αυτό
    http://www.microsoft.com/windowsserv...eeditions.mspx
    και θα είχες απάντηση σε αυτό:
    Η datacenter είναι η πιο βαριά αλλά ουσιαστικά δεν ξέρω τι διαφορές έχουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ναι φίλε μου το έχω δεί αλλά ήθελα μια απάντηση από εδώ γιατί εκεί έχει ένα σωρό πράγματα τα οποία δεν ξέρω τι είναι και δεν έχω το χρόνο να κάτσω να διαβάζω κατεβατά στα αγγλικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. format και re-install windows σε compac v5000
    Από tarifas_e300 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-08, 01:16
  2. Tα Windows δεν κάνουν boot μετά τη νέα κάρτα γραφικών
    Από gtzam στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-07, 18:11
  3. Δεν κάνουν εκκίνηση τα WINDOWS
    Από SVANGELIS στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 10:46
  4. Windows/Linux boot loader (και Format/Install Windows)
    Από ypopto_mpifteki στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-06, 06:14
  5. πρόβλημα setup windows 2003 και sbs και enteprise.
    Από georarg στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-05, 14:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας