Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Exclamation
    Δεδομενων καποιων προβληματων που εμφανιστικαν σε μερικους απο εμας εχτες, μιας και ειδαμε το ρουτερ μας να κανει απο μονο του ρεσετ και να χανει ολες τις ρυθμισεις και παραμετροποιησεις που του ειχαμε δωσει, θα ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα, δεδομενου οτι ειναι σε default setting το wifi να ειναι ενεργοποιημενο και ελευθερο στην προσβαση.

    1. Ποιος ο λογος για τον οποιο εγινε κατι τετοιο, μηπως καποιος απο την εταιρεια σας δοκιμαζε να διορθωσει κατι ή να τεσταρει το ρουτερ. Εγω πχ ειχα δηλωσει επανηλημενα προβλημα με την τηλεφωνια τις προηγουμενες ημερες, το οποιο και διορθωσα κανοντας απο μονος μου το σαββατο Hard Reset πατωντας το κουμπακι απο πισω. Μηπως καποιος τεχνικος επιληφθηκε του προβληματος και αθελα του δημιουργησε αυτο το προβλημα ???? Αν οχι πως εξηγειτε το γεγονος οτι το ρουτερ στα καλα καθουμενα εκανε Hard Reset απο μονο του και τι σκοπευετε να κανετε για αυτο????

    2. Σκεφτεστε να αλλαξετε την ρυθμιση , ωστε να ειναι σε default απενεργοποιημενο το wifi μετα απο τετοια ρεσετ, διοτι κατα τυχη εχτες ημουνα διπλα στο κομπιουτερ και το ειδα πως ειναι ενεργοποιημενο το wifi. Αν ελειπα θα ειχε ολοκληρη η γειτονια προσβαση στο ιντερνετ και ισως και στο προσωπικο μου υπολογιστη (για οσους εχουν γνωσεις) για οσο χρονικο διαστημα θα ελειπα και δεν θα το ειχα δει, με οτι αυτο συνεπαγεται σε θεματα ασφαλειας προσωπικων δεδομενων και αστικης και ποινικης ευθυνης εναντι τριτων (πχ κατεβαζε ο γειτονας την τελευταια ταινεια προιον πνευματικης ιδιοκτησιας, για την οποια θα φαινομουνα εγω υπευθηνος).

    3. παρομοιως με τη δευτερη ερωτηση, σκεφτεστε να αλλαξετε και την ρυθμιση του firewall, ωστε να ειναι default ενεργοποιημενο, μιας και σαν μεσο προστασιας του συστηματος μας, οταν το ρουτερ επανεκινει, αυτο μενει απενεργοποιημενο, με αποτελεσμα να μας αφηνει σχετικα εκτεθειμενους ???

    Με ενδιαφερει πολυ να απαντησετε σε αυτα τα ερωτηματα και ιδιατερα στο δευτερο, οπως πιστευω θα ενδιαφερει και παρα πολλους νυν κει μελλοντικους πελατες σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avvocato : 03-07-07 στις 10:37. Αιτία: προσθηκη ακομη ενος επερωτηματος

  2. #2
    Το avatar του μέλους Netone4
    Netone4 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομενων καποιων προβληματων που εμφανιστικαν σε μερικους απο εμας εχτες, μιας και ειδαμε το ρουτερ μας να κανει απο μονο του ρεσετ και να χανει ολες τις ρυθμισεις και παραμετροποιησεις που του ειχαμε δωσει, θα ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα, δεδομενου οτι ειναι σε default setting το wifi να ειναι ενεργοποιημενο και ελευθερο στην προσβαση.

    1. Ποιος ο λογος για τον οποιο εγινε κατι τετοιο, μηπως καποιος απο την εταιρεια σας δοκιμαζε να διορθωσει κατι ή να τεσταρει το ρουτερ. Εγω πχ ειχα δηλωσει επανηλημενα προβλημα με την τηλεφωνια τις προηγουμενες ημερες, το οποιο και διορθωσα κανοντας απο μονος μου το σαββατο Hard Reset πατωντας το κουμπακι απο πισω. Μηπως καποιος τεχνικος επιληφθηκε του προβληματος και αθελα του δημιουργησε αυτο το προβλημα ???? Αν οχι πως εξηγειτε το γεγονος οτι το ρουτερ στα καλα καθουμενα εκανε Hard Reset απο μονο του και τι σκοπευετε να κανετε για αυτο????

    2. Σκεφτεστε να αλλαξετε την ρυθμιση , ωστε να ειναι σε default απενεργοποιημενο το wifi μετα απο τετοια ρεσετ, διοτι κατα τυχη εχτες ημουνα διπλα στο κομπιουτερ και το ειδα πως ειναι ενεργοποιημενο το wifi. Αν ελειπα θα ειχε ολοκληρη η γειτονια προσβαση στο ιντερνετ και ισως και στο προσωπικο μου υπολογιστη (για οσους εχουν γνωσεις) για οσο χρονικο διαστημα θα ελειπα και δεν θα το ειχα δει, με οτι αυτο συνεπαγεται σε θεματα ασφαλειας προσωπικων δεδομενων και αστικης και ποινικης ευθυνης εναντι τριτων (πχ κατεβαζε ο γειτονας την τελευταια ταινεια προιον πνευματικης ιδιοκτησιας, για την οποια θα φαινομουνα εγω υπευθηνος).

    3. παρομοιως με τη δευτερη ερωτηση, σκεφτεστε να αλλαξετε και την ρυθμιση του firewall, ωστε να ειναι default ενεργοποιημενο, μιας και σαν μεσο προστασιας του συστηματος μας, οταν το ρουτερ επανεκινει, αυτο μενει απενεργοποιημενο, με αποτελεσμα να μας αφηνει σχετικα εκτεθειμενους ???

    Με ενδιαφερει πολυ να απαντησετε σε αυτα τα ερωτηματα και ιδιατερα στο δευτερο, οπως πιστευω θα ενδιαφερει και παρα πολλους νυν κει μελλοντικους πελατες σας.
    Αγαπητέ Avvocato,
    σε σχέση με τα ερωτήματά σου έχω τις παρακάτω απαντήσεις:
    1. Ο λόγος που έγινε επανεκκίνηση του CPE σε εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι ότι στο δικό σου καθώς και σε ένα αριθμό CPE άλλων συνδρομητών μας έχει παρουσιασθεί εδώ και μερικές ημέρες ένα πρόβλημα (που εξετάζεται ήδη από τον κατασκευαστή - Thompson) και το οποίο είχε ως συνέπεια να απενεργοποιούνται μία ή και δύο οι τηλεφωνικές γραμμές που έχουν δωθεί στην συγκεκριμμένη συσκευή με πολύ σοβαρές συνέπειες. Ο μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης που διαθέταμε εκείνη την στιγμή ήταν αυτός που προανέφερα. Εργαζόμαστε μαζί με τον κατασκευαστή ώστε να επιλυθεί οριστικά αυτό το πρόβλημα που πάντως δεν απασχολεί το σύνολο των ενεργοποιημένων συνδρομητών μας, και εν τω μεταξύ ελέγχουμε σε καθημερινή βάση το σύνολο των ενεργοποιημένων συσκευών CPE, ώστε να ελαχιστοποιούμε την εμφάνιση παρομοίων περιστατικών.
    2. Ναί, και μετά από υποδείξεις και άλλων συνδρομητών μας ήδη μελετάμε την λύση που προτείνετε.
    3. Επίσης ναι όπως και παραπάνω στο 2.

    Ελπίζουμε ότι θα ξεπεράσουμε αυτές τις δυσκολίες πολύ γρήγορα και θέλουμε να σας ευχαρσιτήσουμε για την κατανόησή σας.

    Φιλικά

    Net One

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 12:59
  2. Μετά από Hard Reset
    Από geobou στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 00:13
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:07
  4. [Pirelli] HARD RESET ΣΤΟ PIRELLI
    Από nickmonia στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:12
  5. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 02:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας