Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος
    απο 16/11 και εμένα μου είπαν 12 εργάσημες.Αν κρίνουμε απο τις αργίες γιορτές κτλ..θα είμαι υπερτυχερος αν το βάλουν λιγο πριν την προτωχρονια..αλλιός καλό Ιανουαριο..Αυριο βεβαια θα πάρω τον ΟΤΕ μήπως και έχουν κάνει καμια χαζομάρα και δεν έχουν ουτε κάν τα στοιχεία μου οπως του φίλου που ανοιξε το post.
    Στην περιοχή μου Νέα Πεντέλη υπάρχουν ελεύθερα Port και γενικότερα οι ταχύτητες είναι καλές η υπάρχει πολυ trafic;
    Αν η γραμμή σου είναι πάνω σε κέντρο με SIEMENS DSLAM τότε είσαι κι εσύ ένας από τους "τυχερούς", δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/thread12495.html

    Ο λόγος που η σύνδεσή σου είναι σε αναμονή είναι ότι βρίσκεσαι στη χώρα που βρίσκεται και ο ΟΤΕ! Ο ΟΤΕ είχε πει ότι από σήμερα θα λυνόταν το πρόβλημα αλλά ποιός να το πιστέψει;

    Ερώτηση: Είχα κάτι μήνες ίσως και χρόνια να διαβάσω το RAM και διάβασα της προάλες ένα αφιέρωμα στην ADSL σχετικά πρόσφατο. Οι συντάκτες αυτού του περιοδικού ζούνε στην πραγματικότητα και στην Ελλάδα; Ή μήπως γραφουν για άλλες χώρες;

    Φιλικά
    XaLKiDEoS

  2. #17
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ σήμερα στο 134 και τους ρώτησα αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου.Μου είπαν οτι δεν έχουν κάν την αιτηση και δεν έχει γίνει γενικότερα αιτηση για ενεργοποιηση.Τους επισήμανα πιο πριν οτι έχει γίνει η αίτηση μεσό τις forthnet.
    Αφου λοιπον επέμενε οτι δεν έχει γίνει αιτηση με γραμμή με τα πολλά του εβγαλα οτι μαλλόν έχει γίνει αλλα αυτός δεν έχει πρόσβαση στις αιτήσεις που γίνονται απο αλλους Provider οπότε δεν ξέρει!
    Επίσης τον ρώτησα αν υπάρχει ΒΛΑΒΗ στο dslam της Νεας Πεντέλης..Μου είπε οτι υπάρχει βλάβη αρχίκα αυτολεξη..ενω λίγο αργότερα που το ρωτουσα για τα προβληματα με τα τα siemens τον τελευταίο καιρό, μου είπε οτι δεν πρόκειτε για βλάβη αλλα για αναβάθμιση που 20/12 απο τι τον ενημέρωσαν θα έχει διορθωθεί..
    Δηλαδή σήμερα!Βεβαία αυτο μου το είπε λίγο διστακτικά..
    Τι θα γίνει ρε παιδιά με αυτούς;Αν περάσουν οι 12 έργάσιμες που έχω υπογράψει στο συμβόλαιο και δεν έχω adsl γραμμή να κινηθώ νομικά.Θα καταφέρω κάτι;Δεν μπορούμε να τους αφήνουμε να αυθερετούν έτσι..Τους πληρώνουμε αν μη τι αλλο..

  3. #18
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    Φίλε Προφέσσορας_Χάος σε εμένα (και σε πολλούς άλλους) έχει περάσει όχι 12 μέρες αλλά ένας μήνας από τότε πού έκανα αίτηση με το box. Θα μείνω Ελλάδα μέχρι τέλη Φεβρουαρίου και γιαυτό αγόρασα το box γιατί ήταν ένα έτοιμο πακέτο για 3 μήνες.

    Τώρα όπως γίναν τα πράγματα, δεν νομίζω ότι μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι μόνοι μας και η Forthnet θα σου πεί ότι δεν φταίει γιατί ο ΟΤΕ έχει το πρόβλημα. Ο ΟΤΕ φυσικά είναι στον κόσμο τους. Στο 134 δεν ξέρουν καν τι είναι το dslam.

    Προσωπικά αν μέχρι την Παρασκευή δεν έχω γραμμή θα ζητήσω πίσω τα 176 ευρό του box από τη Forthnet για να πληρώσω τον ΟΤΕ για το internet που μπαίνω τόσο καιρό (αν και δεν βλέπω να τα παίρνω πίσω). ΑΝ κάποιος/κάποιοι θέλετε να προχωρήσουμε νομικά εγώ είμαι μέσα σε αυτό. Όποιος ξέρει τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε ας ξεκινήσει ένα νέο Thread και μαζευόμαστε όσοι έχουμε πρόβλημα.

    Φιλικά
    XaLKiDEoS

  4. #19
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    xalkideos, έχουμε υπογράψει συμβόλαιο που δεσμεύει την forthnet για 12 εργάσιμες μέρες.Δεν ξέρω πώς μπορείς να κινηθείς αλλά αν αργήσουν 1 μέρα παραπάνω δεν πρόκειτε να τους αφήσω σε ησυχία..Δεν μπορω να καταλάβω πως το αντιμετοπίζεις τόσο ψύχραιμα απο την στιγμή που έχουν αργήσει 1 μήνα!
    Εγω προσωπικά θα πήγαινα στα γραφεία τους για face to face συζήτηση.
    Το ζήτημα είναι αν φέρει ευθύνη η forthnet για την όλη κατάσταση,
    ή καθυστερεί τις νέες συνδέσεις ο ΟΤΕ λόγω των βλαβών στα DSLAM με siemens.
    Πιστεύω ισχύει το τελευταίο και αν δεν γίνει η υποτηθέμενη αναβάθμιση γρήγορα βλέπω να μας βάζουν γραμμή προς φεβρουάριο..Η ημερομήνια που ανακήνωσε ο ΟΤΕ για το τέλος του μαρτυρίου μας είναι 20/12 δηλαδή σήμερα έπρεπε να έχει κάνει την αναβάθμιση στα siemens και όλα να πήγαίνουν ρολόι..Αλλα δυστηχώς το 134 είπε πώς Πεντέλη έχει βλάβη άρα πώς να περιμένω εγώ να μου περάσουν σύνδεση ADSL με βλάβη στο DSLAM.Παντως ορισμένες περιοχές απο τι διάβασα στο forum (Αιγάλεο) έχουν επανέλθει σε κανονικές ταχύτητες κατασυνέπεια κάτι κάνουν αλλά μάλλον σε αργούς ρυθμούς.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ζήτημα είναι αν φέρει ευθύνη η forthnet για την όλη κατάσταση,
    ή καθυστερεί τις νέες συνδέσεις ο ΟΤΕ λόγω των βλαβών στα DSLAM με siemens.
    και να φταιει ο ΟΤΕ εσυ δεν έχεις δικαίωμα να του πείς κάτι, μιας και η forthnet δίνει ΑΡΥΣ, που σημαίνει οτι τα ρίχνεις στην forthnet, ας προσεχαν, δεν μπορούν να σου πουν ααα φταίει ο ΟΤΕ αυτοι είναι υπέυθυνοι να λύσουν το πρόβλημα με τον ΟΤΕ και όχι εσυ.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    sdikr, οπότε ουτε 134 ουτε τιπότα που σχετίζεται με ΟΤΕ.
    Αν πάρω την FORTHNET και διαμαρτυρηθώ για το γεγονός οτι έχουν περάσει οι 12 εργάσιμες μέρες που έχουμε συμφωνήσει..,
    και η ίδια η forthnet μου πεί οτι ο λόγος της καθυστέρησης οφείλετε καθαρά στον ΟΤΕ;
    Τοτε τι κάνουμε;Υπομονή;Εγώ δεν έχω υπογράψει για κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο και φυσικά θα πίεσω γιατι δεν έχω υπομονή όταν με κοροιδεύουν!
    Δηλαδή αυτοι αν τους καθυστερήσω την επόμενη ανανέωση για 10 επιπλέον μέρες απο το επιτρεπτό θα κάνουν υπομονή και δεν θα κόψουν την γραμμή ADSL;
    Είμαι λίγο αγανακτησμένος εδώ και λίγες μέρες που έχω αρχίσει και διαβάζω το φορουμ ,οχι για την περιπτωση μου αλλα για πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που περιμένουν μηνα ή και πολλούς μήνες για να βάλουν ADSL γραμμή.Γιατι τόσες χιλιάδες αιτήσεις έχει ο ΟΤΕ κάθε μέρα και δεν προλαβαίνει;Δεν μπορώ να συνηδητοποίησω τι γίνεται.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν πάρω την FORTHNET και διαμαρτυρηθώ για το γεγονός οτι έχουν περάσει οι 12 εργάσιμες μέρες που έχουμε συμφωνήσει..,
    και η ίδια η forthnet μου πεί οτι ο λόγος της καθυστέρησης οφείλετε καθαρά στον ΟΤΕ;
    H forthnet ειναι αυτή που θα πρέπει να πάρει τον οτε και να του πεί γιατί αργεί και οχι εσύ, το 134 καλώς δεν ξέρει αν εχεις κάνει αιτηση, βλέπεις την αιτηση την έχει κάνει η forthnet

  8. #23
    Εγγραφή
    13-11-2004
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ, ΑΡΓΟΛΙΔΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Αν πάρω την FORTHNET και διαμαρτυρηθώ για το γεγονός οτι έχουν περάσει οι 12 εργάσιμες μέρες που έχουμε συμφωνήσει..,
    και η ίδια η forthnet μου πεί οτι ο λόγος της καθυστέρησης οφείλετε καθαρά στον ΟΤΕ;
    H forthnet ειναι αυτή που θα πρέπει να πάρει τον οτε και να του πεί γιατί αργεί και οχι εσύ, το 134 καλώς δεν ξέρει αν εχεις κάνει αιτηση, βλέπεις την αιτηση την έχει κάνει η forthnet


    Θα συμφωνήσω με τα προαναφερόμενα του φίλτατου. Το 134 θα δει στην γραμμή σου ότι υπάρχει adsl μόνο όταν αυτή ενεργοποιηθεί,από παροχέα forthnet. Από'κει και πέρα προφανώς φταίει ο ΟΤΕ για τις καθυστερήσεις,ίσως και η siemens, αλλά η forthnet είναι ενήμερη για αυτό και οφείλει να ενημερώνει για οποιαδήποτε καθυστέρηση πριν την αίτηση.Άποψη μου είναι ότι κάποια τέτοια καθυστέρηση, εν'μέρει βολέυει την forthnet πρώτον γιατί προπληρώνονται 3μήνες οπότε τοκίζονται το ποσό και δέυτερον για λόγους marketing εις βάρος του ΟΤΕ.
    Και αν γεννηθείς κάποια στιγμή,μιαν άλλη που δεν θα υπάρχω,μην φοβηθείς και θα με βρεις..

  9. #24
    Το avatar του μέλους orbitagas
    orbitagas Guest
    εν'μέρει βολέυει την forthnet πρώτον γιατί προπληρώνονται 3μήνες οπότε τοκίζονται το ποσό και δέυτερον για λόγους marketing εις βάρος του ΟΤΕ.
    Σωστός!!

  10. #25
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Πάντως η εντύπωση που είχα απο την σύντομη συνομιλία με την forthnet,
    είναι οτι στέλνει την online φόρμα και τον λογαριασμο τηλ. που τους έστειλα, στον ΟΤΕ και μετα αναλαμβάνει αυτός την ενεργόποιηση!
    Γι αυτό το λόγο πήρα το 134 να επιβεβαιώσω ότι τους εστάλει η online φόρμα απο την forthnet και ανέλαβαν αυτοι να μου κάνουν την γραμμή dsl.
    Μάλλον κατάλαβα λίγο λάθος το σύστημα που συνεργάζονται οι 2 εταιρίες και ισως δεν έχει και τόση σημασία.

  11. #26
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καινούργια ανακοίνωση του ΟΤΕ για 6 μήνες υπομονή σε χρήστες που περιμένουν να συνδεθουν τι είναι παλι;Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται;ελπίζω να κατάλαβα λάθος γιατι θα τους χτυπήσω με μπαζούκας τους γελείους..
    Μέρα με την μέρα περιμένουμε να ακούσουμε κάτι καλο για τις βλάβες του και βγαίνουν και μας λένε υπομονή μέχρι το καλοκαίρι!!!!!!
    Τι ήθελα και το πήρα δηλαδη το box πάνε χαμένα τα 175 ευρώ..

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολυ ωραια μας φτιαξατε την μερα βγηκα σημερα το πρωι να παρω το box και μαλλον για καλη μου τυχη δεν βρηκα στο μαγαζι που πηγα,και λογω βροχης τα παρατησα για το απογευμα (αν και τωρα θα το σκεφτω δευτερη φορα).
    Καμια γνωμη παιδια για το αν αξιζει να μπω και εγω στην ουρα η να ψαξω για καμια αλλη επιλογη?????? :? :?

  13. #28
    Εγγραφή
    30-10-2004
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Siemens CL 110
    Ψάξε για άλλη επιλογή, εγώ ήδη έβαλα πίσω στο κουτί του το παιχνιδάκι που δίνουν για modem και πήρα ένα Level1 Adsl Modem, router, 4 port switch και wireless access point με 114 ευρά από το e-shop!!! Τέλος Ιανουαρίου που λήγει το box θα το σκεφτώ ΠΟΛΥ αν θα το ανανεώσω, θα ρωτήσω πρώτα τον ΟΤΕ αν έχει διαθεσιμότητα σε γραμμές και θα τους στείλω εκεί που τους αρμόζει.
    Μάγκες βάλτε το καλά στο μυαλό σας, είναι ΟΛΟΙ τους απατεώνες, αντί να κάνουν σοβαρές επενδύσεις και να καλωδιώσουν μόνοι τους, περιμένουν τον ΟΤΕ που δεν έχει καμία μα καμία ωφέλεια από το ADSL (έτσι τουλάχιστον νομίζουν οι γελοίοι που τον διοικούν).
    Μέχρι να έρθει καμιά Tiscali ή καμιά wanadoo στην Ελλάδα, μην περιμένετε σοβαρό Internet.
    Πληρώνουμε σαν τους μαλάκες 50 ευρά το μήνα για 384 γραμμή της κακιάς ώρας την στιγμή που στην Σουηδία με 35 ευρώ έχουν 8 mbit (και νομίζω περιλαμβάνει και τα πάγια τηλεφωνίας).

  14. #29
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ, ψάξε προς vivodi Που ειναι αυτόνομη.

  15. #30
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    update : Σήμερα γνωστός συνδέθηκε με box μετα απο 1 εβδομάδα και είναι απο Καβάλα .Μαντέψτε δεν έχει dslam με siemens..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΙΜΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ!
    Από crazyalex στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-07, 18:28
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-06, 13:23
  3. ADSL-in-a-box. Πότε ενεργοποιήθηκε;
    Από pfoul στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 15:11
  4. Αναμονή μεχρί πότε?
    Από Pope στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-03, 23:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας