Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για το χρόνο που θα μου διαθέσετε...
    Ξεκίνησα να κάνω format στο η/υ. Έχω εγκαταστήσει τα windows XP, οπότε μπήκα στα bios (πατώντας το delete), όρισα να γίνει boot από το dvd-pc driver, αποθήκευσα με f10 τις ρυθμίσεις μου και ήμουν έτοιμη να προχωρήσω. Έβαλα το cd των windows (γνήσιο και όχι αντίγραφο), επανεκκίνησα και έγινε boot από το cd. Φορτώθηκαν τα αρχεία εγκατάστασης, με έβγαλε στο μενού καλωσορίσματος στην εγκατάσταση των windows XP και πάτησα enter, μετά πάτησα f8, για να συμφωνήσω με τους όρους της άδειας και από αυτό το σημείο αρχίζει το πρόβλημά μου...
    Περιμένω τη λίστα με το σκληρό δίσκο, για πατήσω D και να ξεκινήσει το format, αλλά αντ' αυτού βγήκε το μήνυμα ότι είναι άγνωστος ο δίσκος μου και εκ των πραγμάτων δεν μπόρεσα να συνεχίσω τις ενέργειές μου.
    Και ρωτάω πώς είναι δυνατό να μην αναγνωρίζεται από το σύστημα ο σκληρός από τη στιγμή που μπαίνω στα windows κανονικά και με το νομό & δε δυσκολεύομαι στην οποιαδήποτε εργασία κι αν εκπονώ..
    Pleaseeee helppppp

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καταρχήν καλωσόρισες.

    Μήπως ο δίσκος σου είναι SATA; Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι να πατήσεις F6 κατά την εκκίνηση για να βρεί τους drivers για τον controller του δίσκου πιθανόν από κάποια δισκέτα που θα έχεις βάλει στο floppy drive. Πως θα φτιάξεις αυτή τη δισκέτα υποθέτω θα αναφέρεται κάπου στο βιβλιαράκι της μητρικής

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο δίσκος μου είναι πράγματι SATA. Καταρχήν προσπάθησα να μεταφέρω τους οδηγούς από το cd σε δισκέτα, αλλά μετά το πάτημα του πλήκτρου f6 (όταν μου ζητείται να εγκαταστήσω scsi ή third party drivers), βγαίνει το μήνυμα πως κάποιο από τα αρχεία στη δισκέτα είναι κατεστραμμένα... Ύστερα προσπάθησα να κατεβάσω τους drivers από την επίσημη ιστοσελίδα, αλλά μάταια... Χάθηκα... Είναι τόσος ο όγκος πληροφοριών που πελάγωσα... Να επισημάνω ότι ψάχνω τους drivers από ASUS Motherboard P5RD1-VM SERIES (ATI RADEON XPRESS 200 CHIPSET SUPPORT CD REV.163.04, 64 BIT). Έχετε κάποια ιδέα από πού θα τους προμηθευτώ;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel1ca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν προσπάθησα να μεταφέρω τους οδηγούς από το cd σε δισκέτα, αλλά μετά το πάτημα του πλήκτρου f6 (όταν μου ζητείται να εγκαταστήσω scsi ή third party drivers), βγαίνει το μήνυμα πως κάποιο από τα αρχεία στη δισκέτα είναι κατεστραμμένα...
    Αν το έκανες σύμφωνα με τις οδηγίες τότε παίζει να είναι η δισκέτα σου χαλασμένη. Δοκίμασε να της κάνεις ένα scandisk για bad sectors.

    Downloads για την μητρική σου εδώ http://support.asus.com/download/dow...model=P5RD1-VM
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος voger : 13-07-07 στις 12:59.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    110% bad sectors στη δισκέτα.

    Την πετάς όπως είναι και παίρνεις άλλη από το κουτάκι.

    Κάνεις δε τη διαδικασία (δεν αρκεί μέχρι καί το F6 αλλά πρέπει να προχωρήσεις μέχρι και το σημείο που θα αντιγραφεί τελικά μαζί με τα άλλα αρχεία ο driver στην τελική του θέση στον δίσκο) τάχιστα γιατί άνετα οποιαδήποτε καινούρια δισκέτα βαράει bad sectors σε 2 λεπτά στην καθισιά της.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    και δυστυχως χρειαζονται ακομη.
    ειχα ενα κουτι δισκετες για τετοιες δουλειες αλλα προχτες που χρειαστηκα μια για καποιο bios update τις βρηκα ολες χαλασμενες.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποίησε το nLite για να φτιάξεις ένα slipstreamed CD με τους drivers που χρειάζεσαι και μετά μπορείς να ξηλώσεις μια για πάντα το floppy

  8. #8
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    THANKS A LOT. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΣΤΟ FORMAT
    Από angel1ca στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 03:44
  2. RECOVER ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ
    Από georan στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-07, 19:05
  3. Πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από yannhs0 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 01:43
  4. Περίεργο πρόβλημα με σκληρό δίσκο, αξίζει να τον πάω για επισκευή;
    Από Xguru στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-06, 17:38
  5. Δεν μπορώ να κάνω format σε νέο σκληρό δίσκο
    Από vshadow στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-05, 19:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας