Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Βγαίνοντας χτες βράδυ στο μπαλκόνι με το φορητό, που έχει ασύρματη δικτύωση, είδα 7-8 ασύρματα δίκτυα .... σε όσα μάλιστα έγραφαν "μη ασφαλής σύνδεση" ή "μη ασφαλές δίκτυο" μπορούσα να συνδεθώ!

    Σε έναν-δυο μάλιστα υπολογιστές έμπαινα και πιο βαθιά, στα κονόχτρηστα αρχεία (downloads κλπ).

    Μα τιο ασφάλεια είναι αυτή; Το γνωρίζουν αυτό οι χρήστες; Εγώ όχι μέχρι που το είδα με τα μάτια μου.

    Έχει κανένας σας κανέναν οδηγό (με εικόνες) how to για να αφαλίσω το δικό μου speedtouch 585; Κι αν αύριο βάλω Netone, που δίνει το Speedtouch 780 νομίζω..., πώς θα χειριστώ το θέμα της ασφάλειας ; Μπορώ εγώ ή όλα γίνονται από το κέντρο διαχείρισης δικτύου της Νετονε;

    ΥΓ. Κάποια στατιστικά
    Τα πιο πολλά αδέσποτα dsl ασύρματα δίκτυα γράφουν ΟΤΕ!
    Το πιο γρήγορο adsl ασύρματο δίκτυο που τεσταρίστηκε στο downolad είναι της Vivodi! Με τριπλάσια διαφορά από τα άλλα! Και αυτό δεν το περίμενα με τίποτε! Βέβαια δεν ξέρω τις ταχύτητες των συνδέσεων καθενός αδέσποτου ασύρματοιυ δικτύου.

    ερώτηση: Μπορεί να γίνει Voip δια μέσου αυτών των αδέσποτων ασύρματων δικτύων ή κάπου υπάρχει φράκτης;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.704
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαίνοντας χτες βράδυ στο μπαλκόνι με το φορητό, που έχει ασύρματη δικτύωση, είδα 7-8 ασύρματα δίκτυα .... σε όσα μάλιστα έγραφαν "μη ασφαλής σύνδεση" ή "μη ασφαλές δίκτυο" μπορούσα να συνδεθώ!

    Σε έναν-δυο μάλιστα υπολογιστές έμπαινα και πιο βαθιά, στα κονόχτρηστα αρχεία (downloads κλπ).

    Μα τιο ασφάλεια είναι αυτή; Το γνωρίζουν αυτό οι χρήστες; Εγώ όχι μέχρι που το είδα με τα μάτια μου.

    Έχει κανένας σας κανέναν οδηγό (με εικόνες) how to για να αφαλίσω το δικό μου speedtouch 585; Κι αν αύριο βάλω Netone, που δίνει το Speedtouch 780 νομίζω..., πώς θα χειριστώ το θέμα της ασφάλειας ; Μπορώ εγώ ή όλα γίνονται από το κέντρο διαχείρισης δικτύου της Νετονε;

    ΥΓ. Κάποια στατιστικά
    Τα πιο πολλά αδέσποτα dsl ασύρματα δίκτυα γράφουν ΟΤΕ!
    Το πιο γρήγορο adsl ασύρματο δίκτυο που τεσταρίστηκε στο downolad είναι της Vivodi! Με τριπλάσια διαφορά από τα άλλα! Και αυτό δεν το περίμενα με τίποτε! Βέβαια δεν ξέρω τις ταχύτητες των συνδέσεων καθενός αδέσποτου ασύρματοιυ δικτύου.

    ερώτηση: Μπορεί να γίνει Voip δια μέσου αυτών των αδέσποτων ασύρματων δικτύων ή κάπου υπάρχει φράκτης;
    Προφανώς όλοι αυτοί δεν έχουν πάρει τα μέτρα τους για να κλειδώσουν τα ρούτερ τους.Και αυτό μου κάνει εντύπωση αφού όλα στις οδηγίες τους λένε πώς να το κάνεις και μάλιστα δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο.Οπότε,στο manual και του δικού σου ρούτερ θα υπάρχουν οδηγίες.

    Όσο για την ταχύτητα που σου δίνει το καθένα,αυτό προφανώς έχει να κάνει με τη σύνδεση που έχει ο καθένας.Μάλλον ο γείτονάς σου με τη Vivodi,έχει το cable οπότε δίνει στο λαό (δηλαδή στη γειτονιά σου) 20Mbps γραμμή!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    γενικά με τα ξεκλείδωτα ασύρματα υπάρχουν 2 οπτικές, η μία που λεει οτι δημιουργεί "σκουπίδια" στις συχνότητες και άρα πρέπει να ειδοποιούνται οι κάτοχοι να τα συμμαζεύουν/περιορίζουν, και η άλλη που λέει οτι καλό είναι να υπάρχει σαν backup σε μια δύσκολη ώρα [και φυσικά αναφέρομαι σε πολύ ελαφριά χρήση]

    γενικά είσαι παράνομος να μπαίνεις στο δίκτυο του άλλου ακόμα και ξεκλείδωτο να το έχει αφήσει [αν και μερικοί ισχυρίζονται το αντίθετο], και καλό είναι απο την πλευρά σου ειδικά αν σου δημιουργούν παρεμβολές στο δικό σου ασύρματο, να τους βρεις κ να τους πεις να τα περιορίσουν [αν και εφόσον δεν ξέρουν να τα ασφαλίζουν κατι μου λέει οτι ούτε να τα περιορίζουν ξέρουν]

    το πως ασφαλίζουμε έχει ξαναφερθει διεξοδικά και με ενα search/αναζήτηση θα βρείς οτι πρέπει να κάνεις τα εξής

    αλλαγή SSID, μή αποστολή του, κλείδωμα WPA2, mac adress filtering.

    με αυτά και με το δεδομένο οτι δεν έχεις κάτι στο υπολογιστή σου που να το θέλει κάποιος άλλος για να σου σπάσει της ασφάλειες είσαι ΟΚ.




  4. #4
    Το avatar του μέλους lacie
    lacie Guest
    εγώ στην περιοχή μου εχω καμιά δεκαρια OPEN
    σκεφτομαι να καταργησω την δικια μου ετσι που παμε... (πλακα κανω)

    ο τυπος στην αγγλια με το λαπ μεσα στο αυτοκινητο την πατησε .. το μαθατε ε?

    ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ !!

    Σύμβουλος Ασφαλείας Σε Home Wifi !!!!

    αρκαντας μπανιστιρ γιοκ. η καπως ετσι .... εχουμε και ζεστες !!!

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Να σας πω την αμαρτια μου,στο εξοχικο μου δεν εχω adsl,την βολευω με ενος γειτονα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Τα ασύρματα οικιακα δίκτυα (που φτιάχνονται με wizard συνήθως ή και τα παραμετροποιήσιμα) έχουν κάποιες προδιαγραφές που ορίζουν την ακτίνα εμβέλειάς τους;
    Μπορεί ο χρήστης να παραμετροποιήσει την εμβέλεια του ασύρματου δκτύου, ώστε να τη μικρύνει αν χρειάζεται;

    Μήπως οι ξένοι (τα ξένα ασύρματα) δίκτυα εισβάλλουν στην οικιακή μου γαλήνη/άσυλο κλπ; Η εισβολη τους στο χώρο μου, είναι αβλαβής, μη ζημιογόνα , π.χ. δε μου παρεμποδίζει τη λειτουργία κάποιας άλλης συσκευής μου; ΠΟρέπει να δέχομαι στο σπίτι μου οποιαδήποτε εκπομπή, οπιυδήποτε, που δεν αφορά κρατικό/γενικότερο κοινωνικό όφελος ή δε γίνεται αλλιώς και πρέπει να περάσει από μέσα από το σπίτι μου (πάλι για κρατικές ανάγκες) Ποιες είναι οι επιθυμητές κι ανεπιθύμητες επιπτώσεις γαπό αυτό, στο σπίτι μου, στους ανθρώπους του...

    Πώς μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει αν τα ασύμρματα δίτυα που βλέπει στην οθόνη του υπολογιστή του, δεν είναι κάποιου δήμου ή άλλου φορέα που δίνει δωρεάν πρόσβαση; ή κάποιου - κάποιων πιτσιρικάδων, που επιθυμούν να γίνουμε όλοι μια μεγάλη παρέα;

    Αν τσεκάρω την επιλογή... σύνδεση σε οποιοδήποτε ανοιχτό δίκτυο, είμαι εν δυνάμει παραβάτης


    Νομίζω πως η ρύθμιση του δικτύου, γίνεται από χρήστη με αυξημένες υπολογιστυικές γνώσεις. Τώρα με την εξάπλωση του οικιακού ασύρματου adsl , τις voip συνδέσεις, πώς μπορεί να ξέρει ο άπειρος χρήστης πού πατά και τι κάνει; π.χ. ένας που ποτέ δεν ασχολήθηκε με υπολογιστές, αλλά του είπανε να γραφτεί στην τάδε εταιρεία και θα έχει φτηνή τηλεφωνία με ασύρματη σύνδεση σε όλα τα σημελία του σπιτιού του;

    Παραβάτες χωρίς καθόλου τεχνική γνώση. τα μηχανήματα κάνουν ότι κάνουν , θα σου απαντήσει!

    Υπάρχει κάπου κάποια σχετική δικαστική υπόθεση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικά με τα ξεκλείδωτα ασύρματα υπάρχουν 2 οπτικές, η μία που λεει οτι δημιουργεί "σκουπίδια" στις συχνότητες και άρα πρέπει να ειδοποιούνται οι κάτοχοι να τα συμμαζεύουν/περιορίζουν, και η άλλη που λέει οτι καλό είναι να υπάρχει σαν backup σε μια δύσκολη ώρα [και φυσικά αναφέρομαι σε πολύ ελαφριά χρήση]

    γενικά είσαι παράνομος να μπαίνεις στο δίκτυο του άλλου ακόμα και ξεκλείδωτο να το έχει αφήσει [αν και μερικοί ισχυρίζονται το αντίθετο], και καλό είναι απο την πλευρά σου ειδικά αν σου δημιουργούν παρεμβολές στο δικό σου ασύρματο, να τους βρεις κ να τους πεις να τα περιορίσουν [αν και εφόσον δεν ξέρουν να τα ασφαλίζουν κατι μου λέει οτι ούτε να τα περιορίζουν ξέρουν]

    το πως ασφαλίζουμε έχει ξαναφερθει διεξοδικά και με ενα search/αναζήτηση θα βρείς οτι πρέπει να κάνεις τα εξής

    αλλαγή SSID, μή αποστολή του, κλείδωμα WPA2, mac adress filtering.

    με αυτά και με το δεδομένο οτι δεν έχεις κάτι στο υπολογιστή σου που να το θέλει κάποιος άλλος για να σου σπάσει της ασφάλειες είσαι ΟΚ.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Υπάρχει κάπου κάποια σχετική δικαστική υπόθεση;[/quote]Στην Ελλαδα?

  8. #8
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Στο ένα δίκτυο που έγινε παρατήρηση, έγινε αντιληπτό πως μπορεί κάποιος να δει τα περιεχόμενα των "κοινόχρηστων φακέλων" των windows vista (μουσική, εικόνες, βίντεο) καθώς και ενός άλλου φακέλου με τίλο downloads (όχι ο φάκελος "λήψεις"), που μάλλον σχετίζεται με το dc++
    Η ταχύτητα download κάποιου αρχείου από τα προαναφερόμενα ήταν πάρα πού χαμηλή, 1kb/sec, μόνο ο τίτλος του φακέλου δημιουργήθηκε... τίποτε άλλο! Κανένα αρχείο δεν κατέβηκε.

    Σε ένα άλλο δίκτυο, ναι μεν συνδεόσουν για ίντερνετ, δεν μπορούσε όμως κάποιος να κάνει browse πέρα από το όνομα του υπολογιστή. Στιο διπλό κλικ ζητούσε password . Θεωρητικά, στο σημείο αυτό υπάρχει ασφάλεια μη παραπέρα εισόδου ή με τις πολλές δοκιμές , κάποιο password generator ανοίγει σύντοιμα η πόρτα;

    * Μετά από αυτά, βασικά απενεργοποίησα το δικό μνυ ασύρματο δίκτυο. Μόνο ενσύρματα συνδέονται όλα τα pc πλέον στο ρούτερ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πως ασφαλίζουμε έχει ξαναφερθει διεξοδικά και με ενα search/αναζήτηση θα βρείς οτι πρέπει να κάνεις τα εξής

    αλλαγή SSID, μή αποστολή του, κλείδωμα WPA2, mac adress filtering.

    με αυτά και με το δεδομένο οτι δεν έχεις κάτι στο υπολογιστή σου που να το θέλει κάποιος άλλος για να σου σπάσει της ασφάλειες είσαι ΟΚ.

  9. #9
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλαδα?
    παντού...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    κι εγω μερικες φορες μπαινω απο ξεξλιδωto wi-fi.περιοχι ακριβως που το ειδες?

  11. #11
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από player74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω μερικες φορες μπαινω απο ξεξλιδωto wi-fi.περιοχι ακριβως που το ειδες?
    !!!!!!!
    βρες που υπάρχουν δημόσια hotspots!!!

    νομιζω έχει ένα στο Σύνταγμα, ένα στου Δημόκριτου... στο αεροδρόμιο (αυτό νομίζω με πληρωμή?)

    μήπως θέλεις να σου δωσω και τη διεύθυνση ή το οικοδομικό τετράγωνο ή το όνομα τω δικτύων; τα πιο πολλά δίκτυα έχουν το όνομα των ρούτερ τους-αν αυτό βοηθάει.

    ΥΓ Πριν το δοκιμάσω... μέχρι πόσα μέτρα μακρύ μπορεί να είναι ένα καλώδιο usb, που θα συνδεθεί σε θύρα usb υπολογιστή και θα βγει το στικάκι/ασύρματο δίκτυο-κεραία λήψης στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα για ανίχνευση; Επηρεάζεται το σήμα του λαμβανόμενου δικτύου ή όχι;

  12. #12
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Πριν το δοκιμάσω... μέχρι πόσα μέτρα μακρύ μπορεί να είναι ένα καλώδιο usb, που θα συνδεθεί σε θύρα usb υπολογιστή και θα βγει το στικάκι/ασύρματο δίκτυο-κεραία λήψης στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα για ανίχνευση; Επηρεάζεται το σήμα του λαμβανόμενου δικτύου ή όχι;
    Νομίζω πως πέρα από τα 5 (ναι, πέντε) μέτρα δεν κάνει τίποτα το καλώδιο USB.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  13. #13
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως πέρα από τα 5 (ναι, πέντε) μέτρα δεν κάνει τίποτα το καλώδιο USB.
    ναι, έτσι λέει κι εδώ..
    http://www.usb.org/about/faq/ans5

    αλλά το καλώδιο που συνδέω τον εκτυπωτή μου είναι 5 μέτρα ή και παραπάνωω - και δουλεύουν.

    και μάλιστα είναι προεκτάσεις, 2m2f κλπ
    αγορασμένα μάλλον στο πλαίσιο...


    θα πειραματιστώ σε λίγο με το κατασκεύασμα και θα ενημερώσω στα σίγουρα..

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνήθως τα Wifi sticks δεν παίζουν με καλώδιο πάνω από 2 μέτρα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Το avatar του μέλους stos
    stos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως τα Wifi sticks δεν παίζουν με καλώδιο πάνω από 2 μέτρα.
    στον προαναφερόμενο σύνδεσμο, γράφει πως με τη χρήση 5 usb hub το ένα συνέχεια στο άλλο, μπορείς να φτάσεις και τα 30 μέτρα! είναι πρόβλημα τροδοσίας ρεύματος δηλαδή.

    το τεστάρισα με ένα στικ usrobotics maxg και καλώδιο usb 5 μέτρα. ψιλοδιπλωμένο - σε ευθεία 3 μέτρα
    βρίσκει κανονικά τα δίκτυα και κατεβάζει με 40kb/sec όταν η συνολική ταχύτητα του αδσλ είναι 2mbits

    οκ
    το πείραμα πέτυχε. τέλος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stos : 23-07-07 στις 02:22. Αιτία: νεότερα

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Level One] ασυρματα δίκτυα
    Από mithos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 14:09
  2. 9108 και 2 ασύρματα δίκτυα
    Από diabibas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-06, 04:09
  3. Ασύρματα δίκτυα???
    Από johnyb98 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 23:24
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-06, 12:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας