Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 176
  1. #136
    Εγγραφή
    24-09-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Asus DSL-AC68VG+ZTE H267A
    Path Level
    Interleaved
    Cool
    Καλησπέρα σε όλους, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον όλο το thread για το πως εξελίχθηκε η μυστήρια δράση και η στρατηγική όλων των παραπάνω συν-forumογράφων για να βγει νόημα από τα «θέλω να φτιάξω» μέχρι το τι ακριβώς «θέλω να κάνω».
    Όλες οι προτάσεις είναι πραγματικά πάρα πολύ σωστές και θα σου έλυναν απορίες αν τις εφάρμοζες μονός σου μια προς μια. Απλά δεν έχω καταλάβει το επίπεδο «δεν είναι αρχάριος» σε τι επίπεδο αντιστοιχεί. Αν μπορούσες να μας δώσεις ένα μικρό tip για το τι ξέρεις:
    1. Μπορώ να λύσω δέσω ένα υπολογιστή, να βάλω βγάλω μια RAM να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. Είσαι άνετος με το κομμάτι hardware στον υπολογιστή σου?
    2. Στο κομμάτι του λειτουργικού συστήματος, ξέρεις να κάνεις εγκατάσταση καθαρή των Windows? Ξέρεις να ρυθμίσεις το BIOS για να κάνεις εγκατάσταση το κατάλληλο λειτουργικό σύστημα?
    3. Μπορείς να ρυθμίσεις και να σεττάρεις ένα υπολογιστή μετά από καθαρή εγκατάσταση? Εγκατάσταση απαραίτητων Drivers – Apps για να είναι 100% λειτουργικός?
    Τότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις από τον παλιό σου «αργό» υπολογιστή και να κάνεις μια μικρή επένδυση και να ξεκινήσεις τους πειραματισμούς με όλα αυτά που προτείναν πιο πριν οι φίλοι στο forum.
    ( Επένδυση 17 ευρώ για έναν SSD 120GB https://www.e-shop.gr/ssd-pny-cs900-...3-p-PER.302899 και 5 ευρώ για ένα USB 16GB usb3 https://www.e-shop.gr/patriot-psf16g...e-p-PER.320042 )
    Και να «χαλάσεις» τον παλιό υπολογιστή να βάλεις τον νέο δίσκο, να του περάσεις τα Windows Server 2019 και να παίξεις με το τι σου κάνει και τι όχι.
    Και αν γίνει η στραβή? Βαλέ τον παλιό δίσκο και θα συνεχίσει να δουλεύει όπως πριν.
    Το pfSense είναι πολύ καλό να το δοκιμάσεις και να δεις τι σου κάνει και τι όχι, εάν θες δες και στο youtube τον LinusTech Tips και τον Networkchuck και οι 2 έχουν βγάλει παλιότερα βίντεο για αυτό και τα εξηγούν απλά για να πάρεις μια ιδέα.
    Θέλεις να δοκιμάσεις άλλα λογισμικά? Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 στο SSD, κατέβασε το VMWare και κάνε εγκατάσταση πανεύκολα οποίο Linux – Windows θέλεις. Δεν χρειάζεται να μπλέκεις με cracks activators όλα έχουν μια δοκιμαστική έκδοση να πειραματιστείς.

  2. #137
    Εγγραφή
    29-03-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    16
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    @DimaS(R) είμαι παιδί και δεν είμαι μόνος στην οικογένεια και στους υπολογιστές. Αυτό που γίνεται σε αυτό το thread είναι να γίνεται λογομαχία και να περιμένετε να κάνω κάποιο λάθος σε αυτά που γράφω ή να μην αναφέρω κάτι αρκετά καλά ώστε να με πείτε άσχετο επειδή είμαι 14, κάποιοι δεν είχατε αυτό ως σκοπό αλλά αυτό είναι το αποτέλεσμα. Επίσης και τίποτα να μην ξέρω εγώ ρώτησα πως να φτιάξω server όχι σε τι επίπεδο γνώσεων βρίσκομαι. Λες και αν δεν ξέρω πως γίνεται αυτό που μου ρωτάς δεν μπορώ να φτιάξω server. Αυτό που μου άρεσε σε αυτό το forum είναι ότι δεν είναι γεμάτο με εφέ αλλά με δυνατότητες και ότι υπάρχει λίγη ειρωνεία και μερικά αστεία αλλά δεν προσβάλει ο ένας τον άλλο

  3. #138
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.685
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι παιδί και δεν είμαι μόνος στην οικογένεια και στους υπολογιστές.
    Όλοι από παιδιά ξεκινήσαμε, δεν νομίζω κάποιος να έφτασε 50 χρονών και ξαφνικά να έγινε καλός στους υπολογιστές. Αυτός ο σούπερ υπολογιστής που λες ότι έχεις με τα 16GB Ram, τον χρησιμοποιούν όλοι; Θα μπορούσες να ασχοληθείς μόνο με αυτόν και αφού λες ότι είναι ο γρήγορος υπολογιστής του σπιτιού μπορείς να τρέχεις άνετα 2-3 εικονικά μηχανήματα ταυτόχρονα, μπορείς να εγκαταστήσεις και περισσότερα για να κάνεις πειράματα απλώς δεν θα τα τρέχεις όλα μαζί ταυτόχρονα, και παράλληλα αφού θα δουλεύεις μόνο με εικονικά μηχανήματα το κανονικό λειτουργικό θα παραμείνει ως έχει οπότε θα μπορούν να το χρησιμοποιούν και οι υπόλοιποι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #139
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    @DimaS(R) είμαι παιδί και δεν είμαι μόνος στην οικογένεια και στους υπολογιστές. Αυτό που γίνεται σε αυτό το thread είναι να γίνεται λογομαχία και να περιμένετε να κάνω κάποιο λάθος σε αυτά που γράφω ή να μην αναφέρω κάτι αρκετά καλά ώστε να με πείτε άσχετο επειδή είμαι 14, κάποιοι δεν είχατε αυτό ως σκοπό αλλά αυτό είναι το αποτέλεσμα. Επίσης και τίποτα να μην ξέρω εγώ ρώτησα πως να φτιάξω server όχι σε τι επίπεδο γνώσεων βρίσκομαι. Λες και αν δεν ξέρω πως γίνεται αυτό που μου ρωτάς δεν μπορώ να φτιάξω server. Αυτό που μου άρεσε σε αυτό το forum είναι ότι δεν είναι γεμάτο με εφέ αλλά με δυνατότητες και ότι υπάρχει λίγη ειρωνεία και μερικά αστεία αλλά δεν προσβάλει ο ένας τον άλλο
    Εσυ έρχεσαι εδώ και λες πως ξέρεις, σου προτείνουμε πράγματα και τελικά αποδεικνύεται πως δεν ξέρεις.
    Πραγματικά δεν υπάρχει κάτι κακό στο να μην ξέρεις κάτι, μετράει το ότι θέλεις πραγματικά να μάθεις.

    Ξεκίνα λοιπόν απο τα βασικά και δεν νομίζω οτι θα έχει κάποιος θέμα να σε βοηθήσει, συνέχισε με το να λες εγώ ξέρω όταν σου λένε κάτι και μάλλον δεν θα βρεις κόσμο να συνεχίσει να θέλει να σε βοηθήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 13-03-22 στις 02:13.

  5. #140
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiMaS{R} Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον όλο το thread για το πως εξελίχθηκε η μυστήρια δράση και η στρατηγική όλων των παραπάνω συν-forumογράφων για να βγει νόημα από τα «θέλω να φτιάξω» μέχρι το τι ακριβώς «θέλω να κάνω».
    Όλες οι προτάσεις είναι πραγματικά πάρα πολύ σωστές και θα σου έλυναν απορίες αν τις εφάρμοζες μονός σου μια προς μια. Απλά δεν έχω καταλάβει το επίπεδο «δεν είναι αρχάριος» σε τι επίπεδο αντιστοιχεί. Αν μπορούσες να μας δώσεις ένα μικρό tip για το τι ξέρεις:

    1. Μπορώ να λύσω δέσω ένα υπολογιστή, να βάλω βγάλω μια RAM να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. Είσαι άνετος με το κομμάτι hardware στον υπολογιστή σου?
    2. Στο κομμάτι του λειτουργικού συστήματος, ξέρεις να κάνεις εγκατάσταση καθαρή των Windows? Ξέρεις να ρυθμίσεις το BIOS για να κάνεις εγκατάσταση το κατάλληλο λειτουργικό σύστημα?
    3. Μπορείς να ρυθμίσεις και να σεττάρεις ένα υπολογιστή μετά από καθαρή εγκατάσταση? Εγκατάσταση απαραίτητων Drivers – Apps για να είναι 100% λειτουργικός?


    ...........
    Εγω θα επεμενα σε απαντησεις στα 3 παραπανω ερωτηματα και δεν καταλαβαινω γιατι δεν απαντηθηκαν. Ολες οι προτασεις ανεξαιρετως ειναι καλες και χρησιμες, αλλα αφου δηλωνεις "παιδι" ( ειπαμε εδω ειμαστε ολοι ανωνυμοι και βασικα οτι κι οσα δηλωνουμε, ας ξεκινησουμε απο το να μας πεις τι ξερεις για να παμε μετα στα επομενα βηματα.

  6. #141
    Εγγραφή
    29-03-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    16
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    @sdikr και @29gk δεν ξέρω άμα μπορώ να το κάνω επειδή δεν έχω δοκιμάσει. Εσείς ξέρετε τι είναι το αρχείο lottie χωρίς να το αναζητήσετε στο ίντερνετ; (άμα ξέρει κάποιος άλλος να μην στείλει το τι είναι)

    - - - Updated - - -

    @goku παρόλο που ακολούθησα τις οδηγίες του βίντεο δεν γίνεται η εγκατάσταση του Linux, επίσης σκοπεύω να εγκαταστήσω τα εικονικά Linux στον υπολογιστή μου και ίσος από άλλον emulator

  7. #142
    Εγγραφή
    24-09-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Asus DSL-AC68VG+ZTE H267A
    Path Level
    Interleaved
    Χαίρομαι πραγματικά που έχεις όρεξη να μάθεις πως να φτιάξεις έναν server. Αλλά εμείς όλοι σαν μεγαλύτεροι και με λίγες εμπειρίες από τις δυσκολίες που συναντήσαμε στην εργασία μας ή σαν χόμπι την στο κομμάτι πληροφορικής και τα δικτυών, σου κάναμε ερωτήσεις που σου φαίνονται λίγο χαζές, άτοπες και ακούγονται ειρωνικές ή επιθετικές, οι απαντήσεις όμως είναι αρκετά κρίσιμες για εμάς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....... Επίσης και τίποτα να μην ξέρω εγώ ρώτησα πως να φτιάξω server όχι σε τι επίπεδο γνώσεων βρίσκομαι. Λες και αν δεν ξέρω πως γίνεται αυτό που μου ρωτάς δεν μπορώ να φτιάξω server. .......
    Δεν ανέφερα ότι δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να φτιάξεις έναν server, με αυτά που ρώτησα ήταν τα πιο απλά να καταλάβω τι είναι σωστό να προτείνω για αρχή να ξεκινήσεις προς μια κατεύθυνση να δεις αν είναι αυτό που θες ή όχι.
    Εάν ο «γρήγορος» δεν είναι δικό σου υπολογιστής αποκλειστικά και το ότι και ο παλιός είναι κοινόχρηστοι υπολογιστές στο σπίτι, δεν το ανέφερες πουθενά από ότι διάβασα και τις 9 σελίδες πιο πριν. ( Εάν μου διαφεύγει ζητάω συγγνώμη από πριν)
    Άρα βάση λογικής και για την ασφαλή χρήση του υπολογιστή από άλλους χρήστες, το να βάλεις ένα δίσκο και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και μέσα στα δικά σου Windows να κάνεις ότι θέλεις ( εγκατάσταση server 2019 – Vmware – pfsense – webserver - VPN) χωρίς να ενοχλείς κανέναν είναι μια αρκετά καλή πρόταση.
    Χωρίς όμως να έχεις απαντήσει στις ερωτήσεις μου, μπορεί να μην είναι υλοποιήσιμο από την μεριά σου ή να μην σου επιτρέπουν οι γονείς σου να βάλεις χέρι στο hardware.

  8. #143
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr και @29gk δεν ξέρω άμα μπορώ να το κάνω επειδή δεν έχω δοκιμάσει. Εσείς ξέρετε τι είναι το αρχείο lottie χωρίς να το αναζητήσετε στο ίντερνετ; (άμα ξέρει κάποιος άλλος να μην στείλει το τι είναι)
    Δηλαδη σε ολες τις παρακατω ερωτησεις η απαντηση ειναι ΟΧΙ. Σωστα;

    1. Μπορώ να λύσω δέσω ένα υπολογιστή, να βάλω βγάλω μια RAM να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. Είσαι άνετος με το κομμάτι hardware στον υπολογιστή σου?
    2. Στο κομμάτι του λειτουργικού συστήματος, ξέρεις να κάνεις εγκατάσταση καθαρή των Windows? Ξέρεις να ρυθμίσεις το BIOS για να κάνεις εγκατάσταση το κατάλληλο λειτουργικό σύστημα?
    3. Μπορείς να ρυθμίσεις και να σεττάρεις ένα υπολογιστή μετά από καθαρή εγκατάσταση? Εγκατάσταση απαραίτητων Drivers – Apps για να είναι 100% λειτουργικός?
    Εαν λοιπον η απαντηση ειναι ΟΧΙ, πες μας τι ξερεις να κανεις αριθμητικα. Δηλαδη 1) ξερω αυτο, 2) ξερω το αλλο 3) ξερω και κεινο

    Εαν βαριεσαι ή τσαντιστηκες ηδη επειδη εδω και τοσες σελιδες και τοσες ημερες θεωρεις οτι δεν θελουν τοσοι ανθρωποι να σου απαντησουν, γραψε αυτο.

    Παρακαλω οι απαντησεις ευθειες, ξεκαθαρες και συγκεκριμενες οσο μπορεις τουλαχιστον.

  9. #144
    Εγγραφή
    29-03-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    16
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    @DiMaS{R} στον γρήγορο μπορώ να κάνω ότι θέλω αλλά χωρίς να τον καταστρέψω, δεν έχω πρόβλημα να του κατεβάσω emulator ή και τον server

    - - - Updated - - -

    @29gk δεν απάντησες στην ερώτησή μου τι είναι το lottie (μάλλον δεν ξέρεις)

  10. #145
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    @DiMaS{R} στον γρήγορο μπορώ να κάνω ότι θέλω αλλά χωρίς να τον καταστρέψω, δεν έχω πρόβλημα να του κατεβάσω emulator ή και τον server

    - - - Updated - - -

    @29gk δεν απάντησες στην ερώτησή μου τι είναι το lottie (μάλλον δεν ξέρεις)
    Eφοσος συνεχισεις ετσι, οπως δηλαδη τωρα συνεχιζεις, δεν εχεις μελλον. Οπως επισης και δεν προκειται ουτε να βρεις ανθρωπους να σε βοηθησουν. Ειτε δωρεαν ειτε πληρωνοντας τους επειδη θα ειναι δασκαλοι ή καθηγητες σου.

  11. #146
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    @DiMaS{R} στον γρήγορο μπορώ να κάνω ότι θέλω αλλά χωρίς να τον καταστρέψω, δεν έχω πρόβλημα να του κατεβάσω emulator ή και τον server

    - - - Updated - - -

    @29gk δεν απάντησες στην ερώτησή μου τι είναι το lottie (μάλλον δεν ξέρεις)
    Αν με ενδιέφερε να μάθω τι είναι το lottie θα το ρωτούσα, όταν θα μου απαντούσανε πως είναι αυτό, δεν θα τους έλεγε το ξέρω ή πως δεν θέλω να διαβάσω θεωρεία.

    Αλλά δεν με ενδιαφέρει, απο ότι φαίνεται ούτε εσένα σε ενδιαφέρει να μάθεις να δημιουργείς server

  12. #147
    Εγγραφή
    29-03-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    16
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    @sdikr άμα δεν με ενδιέφερε πως να φτιάξω server δεν θα το ρωτούσα. Επίσης αν με ενδιέφερε πως να βάλω να βγάλω την ram θα το ρωτούσα

  13. #148
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.038
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ban him

  14. #149
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    as long as we live you learn and they learn

  15. #150
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.685
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Android_Creator Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr άμα δεν με ενδιέφερε πως να φτιάξω server δεν θα το ρωτούσα. Επίσης αν με ενδιέφερε πως να βάλω να βγάλω την ram θα το ρωτούσα
    Αν σε ενδιέφερε όντως θα διάβαζες αυτά που σου γράφουν οι άλλοι και θα απαντούσες στις ερωτήσεις τους. Σίγουρα ξέρουν κάτι παραπάνω και υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που σου κάνουν κάποιες ερωτήσεις, όσο παράξενες και αν σου φαίνονται. Αντί όμως να μας διευκολύνεις απατώντας σε αυτά που σε ρωτάμε, ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, μας δυσκολεύεις ακόμη παραπάνω.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας