Έχω LAN 2 H/Y και θέλω να παίξω LAN games μεταξύ των 2 Η/Υ....

Αν και οι δυο υπολογιστές βλέπονται τόσο άπό το Network places και γίνεται και Ping από τον έναν στον άλλον....

δεν μπορώ να παίξω lan games...επέλεξα στο properties των καρτών δικτύου να εισάγει και το Client των XP pro για IPX αλλά απενεργοποίησα το Netbios γιατί απότι διάβασα δεν χρειάζεται για τα περισσότερα games αλλά και με αυτό on πάλι δεν γινόταν τίποτα.


Πιο συγκεκριμένα όταν επιλέγω LAN μέσα από το παιχνίδι αυτό κολλάει...απότι πρόφτασα να δώ πετάει ένα παράθυρο το firewall το οποίο λέει κάτι για Microsoft direct play 8 plus πάει να μπεί στο NET αλλά και όταν το κάνω allow δεν γίνεται τίποτα και μου πετάει error/send to microsoft.



Έστω ότι έχω λοιπόν το Warcraft 3 και θέλω να παίξω ένα Lan game Τι βήματα πρέπει να κάνω για να καταφέρω να παίξω; Πρέπει να δώσω κάτι και στα firewall πέρα από το allow all IP traffic στις συγκεκριμένες IP του δικτύου μου;


ΥΓ. και οι δυο υπολογιστές ΄συνδέονται μέσω router μεταξύ τους και τρέχουν software firewall (το firewall των XP είναι απενεργοποιημένο).