Σελ. 31 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 11212629303132333641 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 653
  1. #451
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.935
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν περιμένεις να μηδενίσουν αυτά που απομένουν, θα περιμένεις για πάντα.......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα μου είναι μία κάρτα με αξιόπιστο sata controller γτ όπως είπα αυτός που έχω πετάει συνέχεια errors, , στο άλλο PC του γραφείου του σπιτιού, μια πετάει μία όχι, δλδ σε κάθε boot. Αν στο boot τρέξει κανονικά μετά είναι θηρίο. Αλλά είναι αναξιόπιστος στο boot και δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει. Είναι καλώδια? Έχω αλλάξει πέρα δώθε, θα φορέσ.....
    Δυσκολο να προσδιορίσεις το πρόβλημα. Μου έχει τύχει σε ενα box που έχω, του ειχα βάλει ενα sata controller pci (δεν θυμαμαι το chipset αλλά μπορώ να το βρώ) και πάνω σε αυτό 2 sata ssd, συχνά έδειχνε λάθη στους ssd, και μαλιστα τα κατέγραφε στο smart τους, ήταν κάτι φθηνοί patriot και η πρώτη μου σκέψη ήταν να "βριζω" την patriot...... εβγαλα τον έναν και τον εβαλα σε μία θήκη usb και έκανα μερικά τεστ και φαινόταν να δουλεύει κανονικά. Μπήκα σε υποψίες και με τη πρώτη ευκαιρία άλλαξα τον controller με έναν αντίστοιχο(αυτόν που είχα, τον είχα πάρει από το ebay και σκέφτηκα μηπως ήταν διαλογής), ξαναβαλα τους σκληρούς και τους εδωσα άλλη μια ευκαιρία, είχαν και λίγες ωρες, ήταν σχεδόν καινούργιοι. Εδω και 3 χρόνια δεν έχουν κάνει κιχ. Τι να πω..... μου κάνει εντύπωση ότι τα λάθη πέρασαν στους σκληρούς.

  2. #452
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.997
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα έναν παρόμοιο (64GB, 2 x E5-2650v2, 16 sata), σε αυτά τα λεφτά περίπου, για το γραφείο, βασικά για να τον κάνουμε NAS, και τελικά αποδείχτηκε πολύ ισχυρό μηχάνημα για να το έχω μονο για nas, του έριξα ένα proxmox (debian based hypervisor) και σήκωσε χαλαρά 4 virtual machines, ένα για το TRUE-NAS και τα υπόλοιπα για διάφορες δουλειές (MS-SQL πχ) που έκαναν κάποια φυσικά μηχανήματα που αποσύρθηκαν(2 από αυτά είναι windows). Μαζί με τους σκληρούς/SSD (σύνολο 8 σε RAID0) καίει 100-120W περίπου.... βασικά η CPU κοιμάται, είναι 2Χ8 με hyperthreading και φαίνονται σαν 32.


    FYI
    https://www.proxmox.com/en/proxmox-v...nment/overview
    RAID0;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν το συζητώ για τη μνήμη... αλλά και οι CPU δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα, ειδικά για εφαρμογές server που δεν τερματίζουν τις CPU. Από εκεί και πέρα οι πολλές hotswap θέσεις για σκληρούς λύνουν το θέμα αποθήκευση. Να μην αναφέρω άλλα χαρακτηριστικά όπως τα διπλά τροφοδοτικά (βάζεις και δύο UPS) και οι πολλαπλές θύρες ethernet (αυτό που πήρα έχει 4) τις οποίες μπορείς να τις κάνεις bonding και να παίρνεις τετραπλό bandwidth στα συνδυασμένα loads. Μέση κατανάλωση, τουλάχιστον ετήσια που έχω στοιχεία, είναι στα 126W. Παντως γενικως μιλάμε για άλλη κατηγορία μηχανήματος, κανει αυτά που χρησιμοποιούμε να φαινονται παιχνίδια.
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Bonding == redundancy, παρά bandwidth. Εντάξει συνολικά έχεις ένα aggregate (συνδυασμένα loads που είπες), αλλά κάθε σύνδεση client-server θα περάσει μόνο από ένα συγκεκριμένο port, οπότε θα χρησιμοποιηθεί το bandwidth αυτού του port.

    Δεύτερο, ο server που πήρες για το γραφείο σου δέχεται οποιοδήποτε generic δίσκο ή μόνο δίσκους της HP (Dell, Lenovo, κτλ) που έχουν firmware αποκλειστικά από την HP; Γιατί κι αυτό είναι ένα θέμα.

    Τρίτο, μην παιδεύεστε με PCIe SATA controllers. Βρείτε από ebay (ή και από εδώ από εταιρείες που διακινούν μεταχειρισμένο υλικό) LSI SAS controllers που είναι σούπερ αξιόπιστοι και παίζουν στο Linux μπόμπα. Breakout cables για τους SATA δίσκους σας και θα είστε κομπλέ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #453
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.935
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    RAID1 (mirroring) εννούσα.... είναι 1+1 μικροί για boot, 1+1 για το χωρο των virtual , και οι υπόλοιποι 2+2 για τον κυρίως χωρο, όλοι σε zfs.
    Με το bonding παίρνεις το παραπάνω bandwidth αθροιστικά (4Χ δεν παίρνεις πρακτικά γιατί δεν στο φέρνουν οι σκληροί και δεν ξερω αν μπορεί και το switch που εχω, αλλά από τα report έχω αγγίξει καποιες στιγμές τα 3Gb) με συνδεσεις σε διαφορετικούς υπολογιστές, όχι στον ίδιο ακόμα και σε διαφορετικό port αφού ο υπολογιστής που συνδεεται έχει μονή πόρτα.
    Ο server δεχεται οποιονδήποτε SATA ή SAS οπότε πήρα απλούς sata ssd (ανα ζευγάρι ίδιοι), γιατί οι τιμές για SAS είναι τριπλάσιες και άνω (~280/GB)
    Βασικά ο Server είναι ένας DELL R720, ο οποίος ερχεται με εναν controller H710, o οποίος θέλει σωνει και καλά να κάνει RAID ο ίδιος, οπότε του πέρασα το ΙΤ firmware και περνάει τους δισκους φυσικά στο λειτουργικό. Δεν ήθελα να στηριχτώ στο Hardware Raid γατί αν χαλάσει ο controller, αντε να διαβασεις τους δίσκους μετα.
    Η ουσία είναι ότι όλοι είναι χαρούμενοι, γιατί το όλο σύστημα δουλεύει πολύ πιο γρήγορα από πρίν τοσο σαν fileserver όσο και στα virtual, με αυτά τα λεφτά δεν παίρναμε ουτε ένα απλό NAS για 2 σκληρους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 10-04-24 στις 15:33.

  4. #454
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.997
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μια χαρά!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #455
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τρίτο, μην παιδεύεστε με PCIe SATA controllers. Βρείτε από ebay (ή και από εδώ από εταιρείες που διακινούν μεταχειρισμένο υλικό) LSI SAS controllers που είναι σούπερ αξιόπιστοι και παίζουν στο Linux μπόμπα. Breakout cables για τους SATA δίσκους σας και θα είστε κομπλέ.
    έχεις κάποιες τέτοιες εταιρείες να τις έχουμε στα υπόψιν? Θα είναι χρήσιμο διότι οι τιμές στους SAS controllers μόνο ευκαταφρόνητες δεν είναι...

    Τα νεώτερα από εμένα: Αφού μπήκα στο bios και γύρισα την επιλογή να βλέπει τα IDE ως AHCI ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, που τα είχα αφήσει έτσι από την εποχή του χριστού, διότι ως γνωστός ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε, κότσαρα και ολοκαίνουργια καλωδιάκια SATA κ μέχρι στιγμής τους βλέπει απροβλημάτιστα. Για να δούμε εάν θα διαρκέσει η χαρά μου

  6. #456
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.997
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κάποιες τέτοιες εταιρείες να τις έχουμε στα υπόψιν? Θα είναι χρήσιμο διότι οι τιμές στους SAS controllers μόνο ευκαταφρόνητες δεν είναι...
    Αυτούς εδώ ξέρω:

    https://www.data-media.gr/

    Είναι στη Σαλονίκη, αλλά δεν ξέρω αν ασχολούνται με ιδιώτες. Νομίζω και η Cosmodata πρέπει να παίζει. Γενικά, Google is your friend και όπως προείπα ebay. Προσωπικά τα περισσότερα που έχω φτιάξει τα έχω πάρει από Βρετανικό ebay, αλλά νομίζω και από Γερμανία υπάρχει αρκετό υλικό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #457
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    κ έρχεται το κρίσιμο ερώτημα: 5500gt ή 5600g ή 5700g ή 8500g? Ακόμα δεν έχω βρει κ δεν έχω αποφασίσει καν. Βέβαια οι δύο τελευταίοι είναι 2/3 ακριβότεροι από τους δύο πρώτους... Εάν κάποιος δίνει κάποιον από αυτούς ας μου στείλει pm

  8. #458
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανεις με unstable και dmo να μου πει πως εχτισε ο Marillat το kodi 21? Με ενδιαφερει επειδη το 20 το εχτισε με ffmpeg 4.4.x και με φορτωσε αχρηστες βιβλιοθηκες. Φαινεται με ενα
    Κώδικας:
    apt-cache depends kodi | grep libav
    ديميتريس

  9. #459
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    έλα τζιμ, δώσε τα repos που θες να τα βάλω μια στιγμή στο sources.list να κάνω update να σου πω και να τα ξαναβγάλω

  10. #460
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.935
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ έρχεται το κρίσιμο ερώτημα: 5500gt ή 5600g ή 5700g ή 8500g? Ακόμα δεν έχω βρει κ δεν έχω αποφασίσει καν. Βέβαια οι δύο τελευταίοι είναι 2/3 ακριβότεροι από τους δύο πρώτους... Εάν κάποιος δίνει κάποιον από αυτούς ας μου στείλει pm
    Εξαρτάται τι το θες. Για μένα ο 5600G είναι η βάση, γυρω στα 120 ευρώ, αν βρείς 5500GT τουλάχιστο ένα εικοσάρικο λιγώτερο είναι ΟΚ, θα τον έβλεπα, αλλιως για πιο μικρή διαφορά δεν αξίζει, πάς για 5600G. Αν πραγματικά θές τους 2 παραπάνω πυρήνες να δωσεις τα 60+ που ζητάει ο 5700G. Ο 8500G για μένα γυρω στα 190 που έχει τωρα δεν αξίζει, ναι μεν είναι ΑΜ5 και μπορείς αργότερα να αναβαθμιστείς αλλά τα παραπάνω λεφτά του συνόλου (motherboard+μνήμες+cpu) δεν πρόκειται να "βγάλουν" τα λεφτά τους. Βεβαια έχει και καλυτερη κάρτα γραφικών, τα καταφέρνει αρκετά καλά σε πολλά παιχνίδια, αλλά και πάλι αν ζητάς ένα budget gaming σύστημα υπάρχουν καλύτερες λύσεις όπως για παράδειγμα το σετ ενός φθηνού motherboard AM4 με έναν Ryzen 5500 και μια RX6600 θα βγεί σχεδόν όσο ένα συστημα με τον 8500G και θα είναι πολύ καλύτερο στη πράξη.

  11. #461
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δεν παίζω παιχνίδια, ο φόρτος της GPU θα είναι, το πολύ, να βλέπω δύο λάιβ αγώνες και ανοιχτό κάνα γιουτούμπι. Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι τι διαφορά έχει ο 5500GT με τον 5600G. Ίσως χτυπήσω κάναν tray 5700G κ βάλω μία φτηνή Be Quiet πάνω, καλύτερη από τη μαμά σίγουρα

  12. #462
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζω παιχνίδια, ο φόρτος της GPU θα είναι, το πολύ, να βλέπω δύο λάιβ αγώνες και ανοιχτό κάνα γιουτούμπι. Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι τι διαφορά έχει ο 5500GT με τον 5600G. Ίσως χτυπήσω κάναν tray 5700G κ βάλω μία φτηνή Be Quiet πάνω, καλύτερη από τη μαμά σίγουρα
    Αν μπορούσες να πάρεις μια φτηνή κάρτα γραφίκων έστω μια μεταχειρίσμενη θα μπορούσες να πας και σε 5600 ή 5600Χ είναι αρκετά ταχύτεροι απο τον 5600G αλλά δεν έχουν ενσωμάτωμενη κάρτα γραφικών.

    Για ψύκτρα ρίξε μια ματιά στις Thermalright Assassin X 120 Refined και Thermalright Assassin King 120 SE πραγματικά κορυφάιο value for money και οι δυο. Από τις καλύτερες της αγοράς, η δεύτερη έχει και ενα Heatpipe περισσότερο.

  13. #463
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.935
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σε ότι αφορά τον 5600G, η ψύκτρα της συσκευασίας είναι υπεραρκετή, αν εχεις κάτι καλύτερο από παλαιώτερο μηχάνημα ΟΚ, αλλιώς είναι τσαμπα λεφτά να πάρεις κάτι. Ο 5500GT είναι λίγο πιο αργός, νομίζω 300MHz πιο αργό ρολόι.

  14. #464
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τον 5600G, η ψύκτρα της συσκευασίας είναι υπεραρκετή, αν εχεις κάτι καλύτερο από παλαιώτερο μηχάνημα ΟΚ, αλλιώς είναι τσαμπα λεφτά να πάρεις κάτι. Ο 5500GT είναι λίγο πιο αργός, νομίζω 300MHz πιο αργό ρολόι.
    στην default ρύθμιση ναι, αλλά αφού ανεβαίνουν χωρίς πολλά πολλά από ότι έχω καταλάβει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορούσες να πάρεις μια φτηνή κάρτα γραφίκων έστω μια μεταχειρίσμενη θα μπορούσες να πας και σε 5600 ή 5600Χ είναι αρκετά ταχύτεροι απο τον 5600G αλλά δεν έχουν ενσωμάτωμενη κάρτα γραφικών.

    Για ψύκτρα ρίξε μια ματιά στις Thermalright Assassin X 120 Refined και Thermalright Assassin King 120 SE πραγματικά κορυφάιο value for money και οι δυο. Από τις καλύτερες της αγοράς, η δεύτερη έχει και ενα Heatpipe περισσότερο.
    Απλώς, επειδή θέλω όσο το δυνατόν λιγότερα φουρφούρια κ μαζεμένα είπα να πάω σε ένα όλα μαζί κ να τελειώνω. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι και εμένα με προβληματίζει, γτ κάρτες αλλάζεις, για να αλλάξεις CPU για αναβάθμιση μπορεί να θέλει κ όλη η μητρική μετά, αλλά τέλος πάντων.

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τις τσεκάρω!

  15. #465
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.631
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα τζιμ, δώσε τα repos που θες να τα βάλω μια στιγμή στο sources.list να κάνω update να σου πω και να τα ξαναβγάλω
    Αν και ειναι αμαρτια να μην εχει καποιος dmo, οριστε
    Κώδικας:
    deb https://www.deb-multimedia.org unstable main non-free
    ديميتريس

Σελ. 31 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 11212629303132333641 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας