Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Στο UK πάντως, η Samsung δίνει 5 έτη εγγύηση και η LG 2. Για τον συμπιεστή, και οι 2 δίνουν 10.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Ευχαριστω παιδες. Θα το ψαξω περισσοτερο

  3. #18
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα εγώ θα σε αποπροσανατολίσω μάλλον.
    Έχω ένα samsung rs61781gdsl/ur. Έχω χάσει την απόδειξη αγοράς, αλλά από τον σειριακό αριθμό βγαίνει ημερ. κατασκευής Δεκέμβριος του 12, άρα το αγόρασα κάπου το 2013.

    28 Ιουλίου (μετά τον καύσωνα) σταματάει να ψύχει, και τελικά εμφανίζει τον κωδικό 84Ε. 29/7 δηλώνω την βλάβη στην σάμσουνγκ. 9/8 (!) έρχεται τεχνικός τους να το δει και διαπιστώνει ή βλάβη στην πλακέτα οδήγησης του συμπιεστή, ή συμπιεστής.

    Στις 11/8 έρχεται με νέο συμπιεστή, τον δοκιμάζει, και λειτουργεί. Πληρώνω 375 τον συμπιεστή, και 125 εργατικά, και τον αλλάζει. Αποχαιρετώ το αθόρυβο που είχε πριν το ψυγείο, το νέο μοτέρ κάνει θόρυβο που τον ακούς (από 45-51 db ανάλογα την ισχύ σε κάθε στιγμή). Οι προδιαγραφές για 40db (το ψυγείο ήταν πραγματικά αθόρυβο) πάνε περίπατο.

    Χθες, πήρα 2 τούρτες παγωτό, κατά τις 13:30 και τις έβαλα κατάψυξη. Σε μια ώρα κόβω την μία και ήταν λιωμένη!

    Θερμοκρασία κατάψυξης 1 και συντήρησης 7!

    Τηλέφωνο στον ψυκτικό (είχε αφήσει κάρτα), 10 λεπτά εκτός ρεύματος. Το αφήνω 15 λεπτά, το ξαναβάζω, τίποτα. Ούτε κωδικός λάθους, ούτε να ξεκινά το μοτέρ.

    Τελικά μετά από 10 λεπτά στην πρίζα, ξεκίνησε το μοτέρ, και επανήλθε (μάλλον). Αλλά χθες μισοξεπάγωσαν τα πράγματα.

    2 συμπεράσματα:

    1) Ο συμπιεστής κάηκε στα περίπου 10 χρόνια. Όσο η "εγγύηση". Το ανταλλακτικό όσο μικρό ψυγείο.
    2) Το σέρβις είναι αργό, και δεν είναι ξεκάθαρο ότι ξέρουν τι κάνουν. Αλλάζουν εξαρτήματα και ότι γίνει.

    Τα εξαρτήματα πανάκριβα. 375 ο συμπιεστής, 200 ευρώ η πλακέτα (αν βρεθεί).

    Πριν πετάξω τα 500 ευρώ, κοίταξα τα νέα μοντέλα. Τα βρήκα χειρότερα:

    1) Τα συρτάρια της συντήρησης μειώθηκαν σε 2 από 3.
    2) Το φίλτρο νερού το έβγαλαν εκτός ψυγείου (αδιανόητο).
    3) Τα ράφια μου φαίνονται μειωμένης αντοχής.
    4) Το μίνι μπαρ εξαφανίστηκε.
    5) Το κοντρολ πάνελ εξαφανίστηκε (το έβαλαν μέσα στην συντήρηση).
    6) Εξαφάνισαν τις χειρολαβές από τις πόρτες. Μου φαίνεται πιο βρώμικη λύση, και αφαιρεί χώρο από τις θήκες της πόρτας.

    Επίσης διαβάζω φήμες ότι μείωσαν το παγούρι νερού από 2 λίτρα σε μισό.

    Σχετικά με την κατανάλωση. Το ψυγείο ήταν ενεργειακή κλάση Α++. Καίει 3,5 kWh την μέρα. Και είναι inverter.

    Αγόρασα τον Ιούνιο ένα bosch ενεργειακή κλάση Β. Καταναλώνει 0,62 kWh την μέρα. Τεράστια η διαφορά στην κατανάλωση. Αλλά να έχετε υπόψιν σας ότι δεν άλλαξε η τεχνολογία. Απλά έβαλαν καλύτερες μονώσεις και κόφτες στα μοτέρ. Όταν χάλασε το σάμσουνγκ, και έβαλα (ότι χώραγε γιατί το σαμσουνγκ είναι διπλάσιο) στο bosch, το bosch έπαθε πανικό. Ήταν αναμμένα τα alarm για 26 ώρες. Τόσο έκανε να ξαναπιάσει θερμοκρασίες.

    Γιατί; Χαμηλότερη δυνατότητα ψύξης κιλών ανά ώρα.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Τωρα μας εκανες τη καρδια περιβόλι..(και μας μπερδεψες περισσότερο)

    Βασικά σε bosch ηθελα αρχικά να παω, αλλα με σταματαει το γεγονος οτι φθανει σε (μονο) 605 lt ογκου (σε σχεση με τα 635 των αλλων)

    Και επισης δεν ξερω αν η μπος εχει διατηρησει το καλο ονομα που χε στα ψυγεια

    Τωρα κατι Hisense, Finlux, Pitsos, TCL κλπ, ο Θεος και η ψυχη τους..

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @Haris 1977:

    Pitsos = Bosch = Siemens

    Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ντουλαπα;
    Πχ το Bosch KGN864IFA που ειναι μεγάλος ψυγειοκαταψύκτης δεν σε καλύπτει;
    479L ψυξη, 152L καταψυξη, και με καλό βάθος

  6. #21
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Haris 1977:

    Pitsos = Bosch = Siemens

    Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ντουλαπα;
    Πχ το Bosch KGN864IFA που ειναι μεγάλος ψυγειοκαταψύκτης δεν σε καλύπτει;
    479L ψυξη, 152L καταψυξη, και με καλό βάθος
    Σ ευχαριστω για το ινφο.

    Οσο για το αν με καλυπτει, εχω εντοιχισμενο ψυγειο (ένα προπολεμικο GE TFX24R στο οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει ποσα λιτρα ειναι, μαλλον 630-650?) το οποιο και εχει "συγκεκριμενες" διαστασεις (αλλα με 2 μικρες μετατροπες μπορω να μεγαλωσω καπως το πλατος/υψος του χωρου μου)

    Οποτε ναι, πρεπει να ναι ντουλαπα (και σιγουρα > 600 lt). Ηδη αυτο που εχω δεν χωραει..

  7. #22
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Σε κάθε περίπτωση, ιστορίες τρόμου έχει κάθε μάρκα. Πχ εγώ έχω να μοιραστώ ιστορίες για πλυντήρια πιάτων Siemens και ρούχων Bosch. Ή και κάποιες ακατανόητες τιμές ανταλλακτικών σε πλυντήρια ρούχων της Samsung (το ένα από τα 4 ποδαράκια χάθηκε στη μετακόμιση, και η Samsung ήθελε 30 λίρες να στείλει νέο).

    Ή φούρνος της Hisense που τα μέταλλα συντόνιζαν από κατασκευαστικό λάθος, και έβγαζε θόρυβο που έπιανε τα 85dB όποτε άρχιζε να ανεβάζει θερμοκρασία. Ευτυχώς ανέλαβε η ΑΟ που είναι αστέρια εδώ στο UK και μου έστειλαν άλλο AEG που δεν ακουγόνταν σαν αεροπλάνο.

    Συμβουλή από τη μεριά μου, πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα που τα έχει όλα σε proximity, και δες τα από κοντά. Πχ εγώ δεν ήθελα να πάω σε Bosch σειρά 6 ενώ έχω βαρβάτη έκπτωση (employee store), γιατί μέσα μου φαίνεται φθηνό ως ποιότητα πλαστικού σε σχέση με το LG. (Και γιατί εντελώς μή αντικειμενικά, με τα Bosch-Siemens έχω κακό ιστορικό.)

    Μπορεί ο όγκος που αναγράφουν να μην κάνει τόσο μπαμ και το Bosch να σε καλύπτει απόλυτα.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως με μισό μάτι και βαριά καρδιά κοιτάω το σάμσουνγκ RS68CG885DS9EF.

    Ήρθε σήμερα πάλι ο τεχνικός, ξανάφτιαξε την μια κόλληση το συμπιεστή (φαινόταν γυαλιστερή, έχανε λάδι), ξανάβαλε φρέον, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με μισό μάτι και βαριά καρδιά κοιτάω το σάμσουνγκ RS68CG885DS9EF.

    Ήρθε σήμερα πάλι ο τεχνικός, ξανάφτιαξε την μια κόλληση το συμπιεστή (φαινόταν γυαλιστερή, έχανε λάδι), ξανάβαλε φρέον, αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    Άρα ένα πεντακοσάρικο επισκευή πεταμένο;

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.145
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε οτιδηποτε δεκαετιας, επισκευη πανω απο 100 ευρω απλα ειναι πεταμενα λεφτα.
    Οτι παρεις, το διαρεις δια του δεκα και κρινεις αν ειναι λογικο να τα ξοδευεις καθε μηνα.

    Οσο για τα τεραστια ψυγεια ντουλαπες, οτι και να κανεις, ενεργειακες αντιοικολογικες καταβοθρες.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ένα πεντακοσάρικο επισκευή πεταμένο;
    Προς τα εκεί πηγαίνει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οτιδηποτε δεκαετιας, επισκευη πανω απο 100 ευρω απλα ειναι πεταμενα λεφτα.
    Οτι παρεις, το διαρεις δια του δεκα και κρινεις αν ειναι λογικο να τα ξοδευεις καθε μηνα.

    Οσο για τα τεραστια ψυγεια ντουλαπες, οτι και να κανεις, ενεργειακες αντιοικολογικες καταβοθρες.
    Γιατί είναι ενεργειακές καταβόθρες;
    Όπως όλα τα ψυγεία, στις ίδιες ενεργειακές κατηγορίες παίζουν. Εντάξει, φτάνουν μέχρι C, αλλά μιλάμε για 640 λίτρα χώρου.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE 1600
    Τελικα (μαλλον) ότι και να παρεις, μετα τα 10 χρονια (ή τελος παντων μετα το τελος της εγγυησης) κατι θα πληρωσεις

    Τα χουν κανει να κρατανε οσο οι εγγυησεις

    Btw, το μονο ψυγειο - ντουλαπα (με ενεργειακη κατηγορια C) ειναι ενα Samsung οπως βλεπω (rs68a884csl)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Haris1977 : 30-08-23 στις 11:12.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα (μαλλον) ότι και να παρεις, μετα τα 10 χρονια (ή τελος παντων μετα το τελος της εγγυηση) κατι θα πληρωσεις

    Τα χουν κανει να κρατανε οσο οι εγγυησεις

    Btw, το μονο ψυγειο - ντουλαπα (με ενεργειακη κατηγορια C) ειναι ενα Samsung οπως βλεπω (rs68a884csl)
    Ναι, ένα είναι. Θα ήθελα να το δω, για να δω αν έχει μικρότερο χώρο λόγω μόνωσης.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.174
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οτιδηποτε δεκαετιας, επισκευη πανω απο 100 ευρω απλα ειναι πεταμενα λεφτα.
    Οτι παρεις, το διαρεις δια του δεκα και κρινεις αν ειναι λογικο να τα ξοδευεις καθε μηνα.

    Οσο για τα τεραστια ψυγεια ντουλαπες, οτι και να κανεις, ενεργειακες αντιοικολογικες καταβοθρες.
    Παράδειγμα, το παλιό freestanding (12 χρονών περίπου) Ariston είχε ενεργειακή κατανάλωση 280kWh το χρόνο. Επειδή δεν έφτανε ο καταψύκτης για τις ανάγκες μας, καθώς έπρεπε να πηγαίνουμε super market κάθε εβδομάδα, είχα πάρει και έναν καταψύκτη πάγκου. Άλλες 170kWh χοντρικά για 82 λίτρα όγκου κατάψυξης.

    Σύνολο 450 kWh για 260 λίτρα συντήρησης και 190 λίτρα κατάψυξης.

    Το ψυγείο ντουλάπα ενεργειακής κλάσης Ε (345kWh το έτος), έχει 415 lt συντήρηση και 220 lt κατάψυξη. Βάλε και τα scope 3 που δεν παράγεις για να πηγαίνεις και να έρχεσαι SM ή το χρόνο που σώζεις για να είσαι πιο παραγωγικός.

    Ενεργειακές "καταβόθρες" λοιπόν, είναι οι παλιάς τεχνολογίας συσκευές που σε πολλές περιπτώσεις είναι και undersized για μια οικογένεια.

  15. #30
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράδειγμα, το παλιό freestanding (12 χρονών περίπου) Ariston είχε ενεργειακή κατανάλωση 280kWh το χρόνο. Επειδή δεν έφτανε ο καταψύκτης για τις ανάγκες μας, καθώς έπρεπε να πηγαίνουμε super market κάθε εβδομάδα, είχα πάρει και έναν καταψύκτη πάγκου. Άλλες 170kWh χοντρικά για 82 λίτρα όγκου κατάψυξης.

    Σύνολο 450 kWh για 260 λίτρα συντήρησης και 190 λίτρα κατάψυξης.

    Το ψυγείο ντουλάπα ενεργειακής κλάσης Ε (345kWh το έτος), έχει 415 lt συντήρηση και 220 lt κατάψυξη. Βάλε και τα scope 3 που δεν παράγεις για να πηγαίνεις και να έρχεσαι SM ή το χρόνο που σώζεις για να είσαι πιο παραγωγικός.

    Ενεργειακές "καταβόθρες" λοιπόν, είναι οι παλιάς τεχνολογίας συσκευές που σε πολλές περιπτώσεις είναι και undersized για μια οικογένεια.
    Η κατανάλωση εξαρτάται από την μόνωση της συσκευής. Εδώ και 12 χρόνια (τουλάχιστον) οι ντουλάπες ήταν με συμπιεστές inverter, οπότε τεχνολογικά είναι (ακόμα και σήμερα) σύγχρονες.
    Δηλαδή το 10 χρονών ψυγείο μου ήταν Α++ (390 kWh το έτος). Καίει τόσα; Σε καμιά περίπτωση. Πολύ παραπάνω (το καλοκαίρι καίει 4 kWh την μέρα).

    Αλλά το μόνιμα δροσερό νερό και τα παγάκια (οι ευκολίες δηλαδή) δεν παίζουν ρόλο; Προφανώς και χρειάζονται περισσότερη ενέργεια, αλλά οι ντουλάπες κάνουν κάτι παραπάνω από τα απλά ψυγεία και καταψύκτες.

    Για μια οικογένεια θες μια ντουλάπα, και ένα κλασσικό ψυγειοκαταψύκτη. Η ντουλάπα είναι το μοναδικό ψυγείο που μπορείς να βάλεις για παράδειγμα ένα καρπούζι ολόκληρο να παγώσει.

    Γενικά, αν αγοράσεις ψυγείο ντουλάπα, θα καταλάβεις, δεν υπάρχει γυρισμός. Δεν είναι μόνο τα λίτρα, είναι και η διαρρύθμιση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας