Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

    Αγόρασα πριν καιρό ένα ζευγάρι powerline της TP-Link, το TL-PA7017P KIT V4.

    Για ένα δίμηνο περίπου, το powerline λειτουργούσε μια χαρά. Το απέκτησα για να αντικαταστήσω τη wifi σύνδεση του επιτραπέζιου υπολογιστή, που λόγω αναρίθμητων παρεμβολών απο τα ασύρματα των γύρω διαμερισμάτων ήταν ασταθής τόσο σε κατέβασμα όσο και online gaming. Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα λοιπόν, το powerline δούλευε άψογα θαρρείς και είχα συνδεθεί απευθείας με καλώδιο ethernet στο ρούτερ. Κατέβασμα στο 100% της σύνδεσης και απόλυτη σταθερότητα στο ping ενός ΜΜΟ που παίζω (περίπου 85-100 σε μονιμη βάση)

    Eδώ και 2 εβδομάδες όμως, απο το πουθενά είτε πέφτει η ταχύτητά τους στο 1-5% (απο 10 mbps κατέβασμα, κατεβάζουν μέχρι και με 100 kbps, το δε ping στο ΜΜΟ εκτοξεύεται στο 500-999+) είτε συμπεριφέρονται λες και έχουν χάσει εντελώς τη σύνδεσή τους στο ίντερνετ για μερικά δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να πετάγομαι εκτός απο τον server του παιχνιδιού όταν παίζω ή να σταματά η οποιαδήποτε λήψη. Αυτό το "κόλλημα" μπορεί να κρατήσει απο ώρες μέχρι μέρες. Μπορεί απο σήμερα μέχρι αύριο να σέρνονται και ξαφνικά να επανέλθουν στο 100%.

    Τι έχω κάνει:

    1) Πέρασμα ξανα το firmware.
    2) Reset στις εργοστασιακές.
    3) Απενεργοποίηση save mode.
    4) Aπευθείας σύνδεση σε πρίζα χωρίς πολύπριζα.
    5) Αλλαγή καλωδίων.
    6) Αλλαγή θύρας στο ρούτερ.
    7) Αλλαγή πρίζας.

    Το ρούτερ μου είναι το Vodafone H 300s. Η σύνδεση 100αρα.

    Γνωρίζει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό? Στο κύκλωμα του σπιτιού δεν έχει αλλάξει το παραμικρό απο τότε που αγοράστηκαν, συνεπώς δε υπήρξε νέος παράγοντας που να επηρέασε την απόδοσή τους.

    Όποιος μπορεί ας βοηθήσει . Είμαι ένα βήμα πριν τα πετάξω στα σκουπίδια και σκάψω το σπίτι για να εγκαταστήσω μόνος μου καλώδιο ethernet και πρίζες. Απλά προσπαθώ να αποφύγω το σαματά.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  2. #2
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    460
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Μπορεί ένα από τα δύο ή και τα δύο να έχουν παρουσιάσει πρόβλημα (βλάβη).

    Έχουν εγγύηση? Μίλα με τον προμηθευτή σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.035
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Λογω των ημερων μπορει να ειναι φωτακια που στην κανουν την δουλεια. Αν δεν ειναι δικα σου μπορει να ειναι και καποιου γειτονα.

    Εγω θα κοιτουσα να τα αντικαταστησω με wifi6(ax). Τα AX3000 της Xiaomi κανουν γυρω στα 80 ευρω, το ενα το συνδεεις στο ρουτερ και το αλλο στο pc.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί ένα από τα δύο ή και τα δύο να έχουν παρουσιάσει πρόβλημα (βλάβη).

    Έχουν εγγύηση? Μίλα με τον προμηθευτή σου.
    Αγοράστηκαν απο το e-shop. Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο βλάβης αλλά το πρόβλημα είναι πως παρουσιάζουν διακυμάνσεις. Δηλαδή μπορεί τώρα να σέρνονται, μετά απο 1-2 ώρες να πηγαίνουν σφαίρα. Είναι πολύ πιθανό να τα στείλω, να δουλεύουν τη στιγμή του τεστ και να μου τα γυρίσουν πίσω μη αναγνωρίζοντας το πρόβλημα ή πολύ απλά να τα ρίξουν στην καλωδίωση του σπιτιού.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογω των ημερων μπορει να ειναι φωτακια που στην κανουν την δουλεια. Αν δεν ειναι δικα σου μπορει να ειναι και καποιου γειτονα.

    Εγω θα κοιτουσα να τα αντικαταστησω με wifi6(ax). Τα AX3000 της Xiaomi κανουν γυρω στα 80 ευρω, το ενα το συνδεεις στο ρουτερ και το αλλο στο pc.
    Τα δικά μου αποκλείεται γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται και όταν ειναι σβηστά. Τα λαμπάκια του γείτονα πως ακριβώς επηρεάζουν την απόδοση των powerline?

    Την επιλογή ασυρμάτου τη ξεχνώ οριστικά διότι η θέση που βρίσκεται το pc είναι 3 τοίχοι, δοκάρια + ενδιάμεσα έπιπλα μακριά απο το ρούτερ.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.035
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Επηρεαζουν (η καλυτερα μπορει να επηρεασουν )γιατι δεν εχει ο καθενας το δικο του καλωδιο. Γενικα τα powerlines ειναι ευαισθητα σε καθε τυπου παρεμβολες. Αν δουλευουν καλως, αν δεν δουλευουν τρεχα γυρευε.

    Τεσπα, υπομονη μεχρι να τελειωσουν οι γιορτες και θα φανει.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M+H300S
    Είχα παρόμοια θέματα με ένα ζευγάρι TL-PA4010 πριν κανα δυο χρόνια, τα οποία πλέον έχω καταργήσει επειδή άλλαξα θέση στο γραφείο μου και έχω πάει πιο κοντά στον router, οπότε και συνδέομαι ασύρματα με καλύτερη ταχύτητα!

    Είχα δοκιμάσει κι εγώ τα ίδια με σένα αλλά το πρόβλημα των αποσυνδέσεων παρέμενε. Δεν βρήκα ποτέ την αιτία, οπότε προσπαθούσα να καταπολεμήσω τα συμπτώματα! Βασικά είχα θέματα και με την ταχύτητα γιατί έχω τριφασικό στο σπίτι και τα PLC ήταν σε διαφορετικές φάσεις, αλλά γενικά "έπαιζα" στα 30 - 70Mbps στην καλύτερη.

    Επειδή λες ότι αυτή η συμπεριφορά μπορεί να κρατάει και για μέρες, δοκίμασες μήπως το βγάλε-βάλε στην πρίζα διορθώνει προσωρινά το πρόβλημα; Εγώ αρχικά αυτό έκανα, όποτε παρουσίαζαν τέτοιου είδους "σκαλώματα", αλλά τελικά αυτό που είδα να βοηθάει είναι να κάνω μονίμως ping την IP του router/gateway (το οποίο είναι επίσης Vodafone H300S - δε νομίζω να έχει σχέση αλλά ποτέ δεν ξέρεις!).

    Αυτό το συνεχές ping του router έδειξε να εξαλείφει το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό, αν όχι εντελώς. Είχα βάλει μάλιστα και αυτό το utility να τρέχει από το system tray με autostart, για να μη χρειάζεται να θυμάμαι να ανοίγω κάθε φορά το cmd.exe και να ξεκινάω το ping με το χέρι. Αν θυμάμαι καλά το είχα βάλει να στέλνει πακέτο ανά δευτερόλεπτο, γιατί αν ανέβαζα τον χρόνο μεταξύ των ping, π.χ. ανά 5 δεύτερα, μετά από λίγο καιρό επανεμφανίζονταν οι αποσυνδέσεις, αν και με μικρότερη συχνότητα σε σχέση με το να μην κάνω ping καθόλου.

    Θα έλεγα να κάνεις μια δοκιμή για λίγο καιρό με το ping πριν τα πετάξεις, μήπως και σου λύσει και σένα το πρόβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας