Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    13515/992
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    Angry
    Λοιπον, θα προσπαθησω να εξηγησω το προβλημα μου συντομα. μεχρι το πασχα ειχα γραμμη οτε, τηλεφωνο απο τιν Τελλας και ιντερνετ απο τιν vivodi. περιμενα να με καλυψει η τελλας ωστε να βγαλω τιν vivodi και τον οτε. οταν αυτο εγινε, μου ζητηθηκε απο τιν τελλας να διακοψω οποια συνδεση ADSL ειχα για να μπορεσουν να ενεργοποιησουν την γραμμη μου.

    Για να γινει διακοπη, με ενημερωσαν απο την vivodi οτι πρεπει να στειλω φαξ με φωτοτυπια ταυτοτητας και ενα κειμενο που να ζητα την διακοπη της συνδεσης. το εστειλα κανονικα και δεν ασχοληθηκα περισσοτερο. λιγες μερες αργοτερα ενεργοποηθηκε η τελλας και ολα ηταν καλα...μεχρι που ηρθε ο επομενος λογαριασμος της vivodi.

    πηρα τηλεφωνο στιν vivodi (παρεπιπτοντως το πενταψηφιο νουμερο δεν μπορω να το καλεσω απο γραμμη τελλασ) να ρωτησω τι γινεται και συνεχιζω να λαμβανω λογαριασμους και εμαθα οτι δεν ειχαν κανενα φαξ που να διακοπτει την συνδεση και αρα το τμημα λογαριασμων συνεχιζει να τους εκδιδει. μου ζητησαν να στειλω 2ο φαξ οπως και εκανα. μετα απο καιρο, ξαναπηρα τηλεφωνο να βεβαιωθω οτι το λαβανε και η απαντηση ηταν ι ιδια. κανενα φαξ που να ζηταει την διακοπη της συνδεσης. στελνω 3ο φαξ και μετα απο μερικες μερες (σημερα) τους ξαναπαιρνω. για 3η φορα πηρα την ιδια απαντηση. δεν ειχαν λαβει κανενα φαξ και μου ειπαν οτι κατι τετοιο μπορει να συμβει αν το κειμενο δεν ειναι ευαναγνωστο η εχουν λαβει λευκες σελιδες. τους εξηγησα οτι δεν μπορει να ειναι χαλασμενο το φαξ μου γιατι το χρησιμοποιω χωρις προβλημα και αρα μαλλον φταιει το δικο τους. η απαντηση φυσικα ηταν οτι και το δικο τους ειναι μια χαρα..

    και εδω ειναι η απορρια μου... αν και οι 2 εχουμε καλες συσκευες φαξ, πως γινεται να μην μπορω να κανω μια διακοπη? τι πρεπει να κανω για σταματησουν να μου στελνουν λογαριασμους? πρεπει να παω απο εκει η να στειλω email με την φωτοτυπια οπως μου λενε σαν εναλακτικες λυσεις? το θεμα το αφησα εκει και δεν σκοπευω να στειλω και 4ο φαξ. σκεφτομαι να τουσ στειλω εξοδικο μπας κ βρουμε ακρη.

    θα ηθελα την γνωμη σας για την επομενη κινηση μου και θα ηθελα να μαθω αν και αλλα ατομα ειχαν παρομοια προβληματα...

    p.s. θα μπορουσα να παω στο χαλανδρι, ωστοσο δεν βλεπω γιατι θα πρεπει να κανω κατι τετοιο την ωρα που στην θεωρια υπαρχει η λυση του φαξ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους BINLADEN
    BINLADEN Guest
    πολυ περιεργο μου φαινεται φιλαρακι.να χεις στειλει 3 φορες και να μην το βλεπουν???δεν νομιζω να φταιει παντως το μηχανημα σου αλλα ουτε και το δικο τους...

    σε ποια επιλογη καλεις για να δεις αν εφτασε το fax?στην 4?Εχω την εντυπωση οτι διακοπη συνδεσης μπορεις να κανεις και με mail απλως πρεπει να χεις σκαναρει την ταυτοτητα σου.θα μαθω το mail και θα σου πω ποιο ειναι,γιατι να τρεχεις μεχρι εκει πανω.κρατα τις αποδειξεις των fax οτι τα χεις στειλει και ας κοψουν το λαιμο τους..αυτοι δεν τα καταχωρουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BINLADEN : 08-09-07 στις 13:41.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    13515/992
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    την λυση του email μου την προτειναν και οι ιδιοι, ωστοσο δεν εχω scanner...

    αποδειξη αποστολης του φαξ δεν μπορω να κρατησω δυστυχως... μονο απο τον αναλυτικο λογαριασμο του τηλεφωνου φαινεται, ωστοσο δεν νομιζω οτι ειναι κατι στο οποιο μπορω να στηρηχτω.

    η λυση του εξοδικου πως σασ φαινεται? πιστευετε θα πετυχει? μεχρι στιγμης δεν πληρωνω τους λογαριασμους που μου στελνουν, ωστοσο ανησυχω μηπως με θεωρησουν υπευθυνο κ αρχισουν να διεκδικουν τα λεφτα...

  4. #4
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    ... θα σου προτεινα να κανεις τον κοπο να πας απο κει να το ξεκαθαρισετε το ζητημα (κι οσο το γρηγοροτερο, τοσο το καλυτερο)

  5. #5
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις ένα fax από κάποιο κατάστημα που θα σου δώσουν και απόδειξη αποστολής; Σημείωσε βέβαια ότι το fax είναι το 2117503801 και αν τελικά καταλήξεις στο mail dsl-services@vivodi.gr

  6. #6
    Το avatar του μέλους BINLADEN
    BINLADEN Guest
    για να χεις τελικα το κεφαλι σου ησυχο κανε τον κοπο και ανεβα προς Χαλανδρι,τουλαχιστον θα ξεμπερδεψεις μια και καλη...

  7. #7
    Εγγραφή
    01-08-2007
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12800/950
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    ΖΧΗΝ H108N
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 25(dB)
    Μια απορία, αν ξέρει κανείς: Από τη στιγμή που καταχωρείται η αίτηση διακοπής, διακόπτεται αμέσως η παροχή και σταματάς να χρεώνεσαι, ή χρειάζεται να τους προειδοποιήσεις κάποιες μέρες νωρίτερα;

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Molto80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορία, αν ξέρει κανείς: Από τη στιγμή που καταχωρείται η αίτηση διακοπής, διακόπτεται αμέσως η παροχή και σταματάς να χρεώνεσαι, ή χρειάζεται να τους προειδοποιήσεις κάποιες μέρες νωρίτερα;
    Αν έχεις ενεργοποιημένη υπηρεσία η διαγραφή γίνεται στο τέλος του εργάσιμου μήνα ώστε να βγει ο λογαριασμός ολόκληρος, αν είναι προπληρωμένο πακέτο γίνεται την ημέρα λήξης του προπληρωμένου χρόνου.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2006
    Μηνύματα
    611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17195/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    LINKSYS WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις ένα fax από κάποιο κατάστημα που θα σου δώσουν και απόδειξη αποστολής; Σημείωσε βέβαια ότι το fax είναι το 2117503801 και αν τελικά καταλήξεις στο mail dsl-services@vivodi.gr
    To e-mail για διακοπη ειναι αυτο εδω..
    customerservice@vivodi.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis21 : 11-09-07 στις 02:51.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Router
    microcom 2636
    Επιτιδες το κανουν για να σου παρουν χρηματα. Εγω εστελνα παντα 2-3 φορες τα fax και μετα τους επερνα τηλεφωνο να δω αν τα πηραν, γιατι συνηθως μου ελεγαν οτι δεν ελαβαν τιποτα.

    Για μενα ειναι η χειροτερη εταιρια που εχω συναντησει. Εχω κανει καταγγελιες σε ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη για χρηματα που μου χρωστανε (25 ευρω περιπου).Οι 2 αυτες αρχες εχουν στειλει επανηλλημενα ερωτηματα (εδω και 3 μηνες) για την υποθεση μου στη vivodi και η vivodi τους αγνοει. Επιπροσθετα με απειλουσε με δικαστηρια πριν πληρωσω τα 25 ευρω που μου ζηταγε αδικα και ενω τις ειχαν υποβαλει τις αντιρρησεις μου οι ανεξαρτητες αρχες.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Σε αυτό επιτρέψτε μου να υπερασπιστώ τη Vivodi, καθώς γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν έχουν πολιτική πετάματος των ΦΑΞ στα σκουπίδια όπως κάτι άλλες εταιρίες.
    Αν σου λένε ότι δε φαίνεται δε λένε ψέματα, και αν χαθεί ένα ΦΑΞ μια φορά στις τόσες έγινε από ανθρώπινο λάθος (και λόγω έλλειψης προσωπικού).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 13-09-07 στις 18:27.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Μια ίσως off-topic ερώτηση?

    Πόσες μέρες δικαιολογούνται από την επιβεβαίωση λήψης της αίτησης απενεργοποίησης, εώς την αποσύνδεση?
    Θέλω να πω, υπάρχει ένα max χρονικό περιθώριο στον πάροχο από τότε που θα λάβει την αίτηση? (π.χ. 15 ημέρες)

    Και λίγο πιο συγκεκριμένα.
    Αύριο, λογικά θα κάνω αίτηση αποσύνδεσης (είμαι full LLU και θέλω να διακόψω τελείως).
    Έχω προπληρώσει τον Σεπτέμβριο και θα χρησιμοποιήσω το δίκτυο μέχρι 30/9.
    Από 1/10 θα αποσυνδέσω το Modem. Μέχρι να γίνει διακοπή (αν δεν έχει γίνει μέχρι τότε) θα συνεχίσω να χρεώνομαι και το ποσοστό ημερών του επόμενου μήνα?
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  13. #13
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Εχω την εντυπωση ότι ήδη αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Δεν βρίσκουν καταχωρημένη την αίτησή μου για διακοπή (με email και όλα όσα ζητούν σκαναρισμένα).

    Αν και αύριο δεν το έχουν καταχωρήσει, θα περάσω μια βολτίτσα απο κοντά να τους δώ...


Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-07, 12:32
  2. Πως κανω διακοπη συνδεσης?
    Από gpktm στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-07, 17:34
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 22:22
  4. 20 πραγματα που δεν θελουν να ξερετε
    Από ste_pa στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-05, 15:00
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-04, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας