Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.825
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Από καιρό ήθελα να γράψω σχετικά με αυτή την συμπεριφορά και νοοτροπία που την βλέπω να γίνεται παντού, από μικρά μαγαζιά παντός είδους μέχρι και τράπεζες και δημόσιο.

    Αναφέρομαι στην πρακτική που γίνεται όταν έχεις πάει σε ένα μαγαζί/φορέα και μιλάς με έναν υπάλληλο face to face και ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο και ότι και αν λέγατε, όσο σοβαρό και αν είναι το ζήτημα το δικό σου ξάφνου σταματάνε τα πάντα και απαντάνε στο τηλέφωνο αγνοώντας πλήρως εσένα και τον τον κόπο που έκανες και ήρθες αυτοπροσώπως να τους μιλήσεις.

    Δηλαδή το τηλέφωνο έχει απόλυτη προτεραιότητα απέναντι στον πελάτη που βρίσκεται στο γραφείο σου εκείνη την στιγμή; Δεν είναι παράλογο αυτό; Δεν είναι αγενές;

    Εγώ προσωπικά μου έρχεται να σηκωθώ να φύγω επιτόπου!

    Πως δικαιολογείται αυτή η νοοτροπία δεν μπορώ να το καταλάβω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 01-10-07 στις 15:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εξαρταται...Αν ειναι κατι σημαντικο και αν ζητησει ενα τυπικο συγγνωμη εστω, δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα. Αν βουτηξει με τη μια το τηλεφωνο και λενε για το ποτε θα μαζευτουνε σπιτι να δουνε μπαλα, τοτε χαλιεμαι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος contime : 01-10-07 στις 15:29.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να μην απαντήσεις στο τηλέφωνο,
    Σκέψου μάλιστα να το έκανε αυτό, θα έλεγες βρέ για δες που δεν απαντάνε στα τηλέφωνα
    Απο εκεί και πέρα ανάλογα με την κλήση και ποσό θα διαρκέσει

  4. #4
    Υπερβολικό σε βρίσκω... Εκτός και αν σε έστησαν για ώρα μιλώντας για τα προσωπικά τους... Είναι καθήκον ενός υπαλλήλου να παρέχει και τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί το κάνω κι εγώ όταν με εξυπηρετούν. Αν χτυπήσει το κινητό μου (που έχει τύχει αρκετές φορές την ώρα που με εξυπηρετούν) και πρέπει να το σηκώσω λέω "με συγχωρείτε", θα απαντήσω και αν είναι κάτι σύντομο συνεχίζω αλλιώς θα πω να πάρω σε 5 λεπτά.

    Συνεπώς, αν μου το κάνουν και άλλοι δεν έχω πρόβλημα. Εξάλλου, ελάχιστα είναι τα πραγματικά σοβαρά πράγματα που δεν επιδέχονται διακοπή κατά τη γνώμη μου, και επίσης οι διακοπές μου δίνουν μια αίσθηση αναρχίας και αμοιβαίου γραψήματος που με κάνουν να αισθάνομαι πολύ άνετα με αυτούς που με εξυπηρετούν. Αρκεί να μην παραγίνει βέβαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xguru : 01-10-07 στις 16:43.
    I see dead pixels

  6. #6
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.825
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δεν καταλάβατε το σκεπτικό μου, εγώ είμαι ο πελάτης Α και αφιερώνω χρόνο, κόπο και χρήμα να έρθω στην έδρα σου να με εξυπηρετήσεις και ο πελάτης Β παίρνει απλώς ένα τηλέφωνο.

    Και οι δύο μας θέλουμε μία ερώτηση να κάνουμε, ποιος έχει λοιπόν προταιρεότητα αυτός που τηλεφωνεί ή αυτός που σε τιμά με την παρουσία του; Και φυσικά μιλάω για καταστάσεις που ενώ εξυπηρετούν εσένα σαν πελάτη σταματούν τα πάντα και εξυπηρετούν τον πελάτη από το τηλέφωνο.

    Δεν είπα για επείγοντα τηλεφωνήματα όπως "πιάσαμε φωτιά!!!" και τέτοια, αλλά για τηλεφωνικούς πελάτες.

    Άδικο έχω λοιπόν που λέω ότι δεν είναι σωστό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 01-10-07 στις 17:29.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.477
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    VDSL 100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε το σκεπτικό μου, εγώ είμαι ο πελάτης Α και αφιερώνω χρόνο, κόπο και χρήμα να έρθω στην έδρα σου να με εξυπηρετήσεις και ο πελάτης Β παίρνει απλώς ένα τηλέφωνο.

    Και οι δύο μας θέλουμε μία ερώτηση να κάνουμε, ποιος έχει λοιπόν προταιρεότητα αυτός που τηλεφωνεί ή αυτός που σε τιμά με την παρουσία του; Και φυσικά μιλάω για καταστάσεις που ενώ εξυπηρετούν εσένα σαν πελάτη σταματούν τα πάντα και εξυπηρετούν τον πελάτη από το τηλέφωνο.

    Δεν είπα για επείγοντα τηλεφωνήματα όπως "πιάσαμε φωτιά!!!" και τέτοια, αλλά για τηλεφωνικούς πελάτες.

    Άδικο έχω λοιπόν που λέω ότι δεν είναι σωστό;
    Καμμιά φορά (λίγο ακραίο βέβαια και όχι συχνό) πάιζει, το ότι μιά που έκανες τον κόπο και ήρθες, έχεις και τον χρόνο και την διάθεση, ε και που να φεύγεις τώρα μετά τον τόσο κόπο, ενώ ο τηλεφωνικός πελάτης, αν κλείσει η γραμμή, είναι κατά 50% "χαμένος πελάτης".

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    τυπικά και με βάση ότι κάθε πελάτης είναι απλός πελάτης και τίποτα παραπάνω έχεις δίκιο.

    Το να παίρνεις τηλέφωνο για να γίνει μια δουλεία σου στην τράπεζα π.χ. [και όχι στο τμήμα phone-banking] πάει να πει οτι έχεις μια μεγαλύτερη άνεση/σχέση απο οτι το να πηγαίνεις αυτοπροσώπος , άρα θα πρέπει να έχουν υπαλλήλους να σε εξυπηρετήσουν κατά προτερεοτήτα και όχι να σε ρίχνει το κέντρο στον υπαλλήλο που είναι εκεί για τους παρόντες πελάτες, στα πλαίσια όμως της συμπίεσής κόστους και του κέρδους συχνά γίνεται αυτό που λές, πάει ο Χ απλός πελάτης και τον έχουν στο περίμενε 10 και 20 λεπτά γιατι ο Ψ πελάτης που έχει ακρές και εξυπηρετείτε τηλεφωνικός έχει όρεξη για καλαμπούρια!!!!




  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε το σκεπτικό μου, εγώ είμαι ο πελάτης Α και αφιερώνω χρόνο, κόπο και χρήμα να έρθω στην έδρα σου να με εξυπηρετήσεις και ο πελάτης Β παίρνει απλώς ένα τηλέφωνο.

    Και οι δύο μας θέλουμε μία ερώτηση να κάνουμε, ποιος έχει λοιπόν προταιρεότητα αυτός που τηλεφωνεί ή αυτός που σε τιμά με την παρουσία του; Και φυσικά μιλάω για καταστάσεις που ενώ εξυπηρετούν εσένα σαν πελάτη σταματούν τα πάντα και εξυπηρετούν τον πελάτη από το τηλέφωνο.

    Δεν είπα για επείγοντα τηλεφωνήματα όπως "πιάσαμε φωτιά!!!" και τέτοια, αλλά για τηλεφωνικούς πελάτες.

    Άδικο έχω λοιπόν που λέω ότι δεν είναι σωστό;
    Σωστότατο είναι και έχεις απόλυτο δίκιο από την μεριά σου.

    Όμως:
    Αν δεν σηκώσει το τηλέφωνο τότε τα παράπονα θα πάνε κατευθείαν στον υπάλληλο μαζί με το αντίκρισμα.
    Στην περίπτωση που το σηκώσει και εσύ που είσαι παρόν κάνεις μια επιστολή παραπόνου προς την διοίκηση τότε ο υπάλληλος όχι μόνο δεν θα επιπληχθεί αλλά θα επιβραβευτεί που είναι "σωστός" και εργατικός στην εργασία του.

    Δυστυχώς είμαι και γω στον τομέα τεχνικής υποστήριξης/εξυπηρέτησης και το βιώνω καθημερινά.
    Έτσι προτιμώ να απαντήσω στην γραμμή και να πω να περιμένει λιγάκι αυτός στο τηλ, αναλόγως την ώρα που πρέπει να ασχοληθώ με το ζήτημα του πελάτη που έχει φυσική παρουσία στον χώρο αποφασίζω το αν θα πρέπει τελικά να περιμένει αυτός που βρίσκεται παρών.
    Να κρατήσω τηλ και να πάρω εγώ πίσω τηλ δεν το κάνω γιατί μετά όλοι κακομαθαίνουν και θέλουν τέτοια αντιμετώπιση λες και άλλη δουλειά δεν έχω να κάνω παρά να κάνω και την γραμματέα.

    Και σε αυτό φταίνε οι εταιρίες και η (μικρό)πολιτική τους.
    Ένα άτομο να κάνει αυτό που έπρεπε να κάνουν δυο ή/και τρία.
    Εάν δε κάνεις και κάποια νύξη ότι χρειάζεται δεύτερο άτομο για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών (και όχι για προσωπική ελάφρωση) τότε κρίνεσαι ως ανεπαρκής και ακατάλληλος.
    Η απάντηση τους θα είναι "να περιμένουν, ένας-ένας με την σειρά".

    Και αυτό γιατί η τεχνική υποστήριξη ή εξυπηρέτηση κοστίζει, και όχι μόνο, όσοι λιγότεροι εξυπηρετηθούν τόσο λιγότερο το κόστος.
    Οι πελάτες θα βρουν τρόπο να αυτό-εξυπηρετούνται.

    Αφού τελικά δεις ότι όλα είναι ένα @δελο τότε γίνεσαι και συ ρομποτακι που απλά παρίσταται και δεν ενδιαφέρεται, κουράζεσαι και αναλώνεσαι χωρίς να το συνειδητοποιείς.
    "Όλοι θα εξυπηρετηθούν βάση του συστήματος λοιπόν".

    Αυτά από το μέτωπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 02-10-07 στις 23:36.

  10. #10
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Μην ξεχνατε παιδια οτι παντα Παν μετρον Αριστον...

Παρόμοια Θέματα

  1. Mετακομιση και τηλεφωνο εξυπηρετησης
    Από Collective_Soul στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 18:12
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 14:28
  3. Xubuntu και mouse συμπεριφορά
    Από Montechristos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-07, 21:04
  4. 9107 και συμπεριφορά σε τελνετ.
    Από radiodj105 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 19:08
  5. Vivodi και απαραδεκτή συμπεριφορά
    Από krals στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 138
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-05, 22:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας