Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παίδες. Πρόβλημα γνωστού μου: «Αίτηση σε On telecoms, παράδοση εξοπλισμού (router, splitter etc etc) όλα κανονικά και στην ώρα τους. Ενεργοποίηση τηλεφωνικής γραμμής κανονικά αλλά το router δε λέει να συγχρονίσει (αναβοσβήνει συνεχώς το aDSL λαμπάκι και δε λέει να σταθεροποιηθεί) και εδώ και ένα μήνα τηλεφωνική γραμμή ναι, internet όχι. Εννοείται απάντηση από τους "και καλά" υπεύθυνους κλασσική: "Θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί σας". Άσπρισαν τα μαλλιά μου κι ακόμα περιμένω το τηλεφώνημα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει που ενώ έχω τηλέφωνο δεν έχω ακόμα internet?»
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  2. #2
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Σε φίλο με παρόμοιο πρόβλημα έπρεπε απλά να ασχοληθεί τεχνικός της ΟΝ και να συγχρονίσει το router ...με ένα τηλέφωνο σε 5 λεπτά τελείωσε το θέμα ...περίμενε και εκείνος 5 μέρες για το τηλεφώνημα αυτό ...

    σε άλλο φίλο πάλι με τα ίδια συμπτώματα χρειάστηκε να γίνει αλλαγή του pirelli ,...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε φίλο με παρόμοιο πρόβλημα έπρεπε απλά να ασχοληθεί τεχνικός της ΟΝ και να συγχρονίσει το router ...με ένα τηλέφωνο σε 5 λεπτά τελείωσε το θέμα ...περίμενε και εκείνος 5 μέρες για το τηλεφώνημα αυτό ...

    σε άλλο φίλο πάλι με τα ίδια συμπτώματα χρειάστηκε να γίνει αλλαγή του pirelli ,...
    Το pirelli το φέραμε σπίτι μου και συγχρονίζει κανονικά πάνω στην γραμμή της tellas. Το πρόβλημα παραμένει στο σπίτι του πάντα... Το πρόβλημα είναι ότι 1 μήνα δεν έχει Internet ενώ το τηλέφωνο "παίζει" κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το γεγονός ότι υπάρχουν 6 πρίζες τηλεφώνου στο σπίτι; (και μάλιστα με συσκευές συνδεδεμένες σε όλες).

    PS: Έχει δοκιμάσει και σε άλλες πρίζες το router, αλλά το πρόβλημα παραμένει....
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7400/1000
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Σημαντική παρατήρηση: Το σπλίτερ το έχει συνδέσει; Γιατί και εμένα και ενός γνωστού μου πρέπει οπωσδήποτε το σπλίτερ να είναι συνδεδεμένο στο τηλέφωνο για να λειτουργήσει το ίντερνετ. Το πιρέλλι μπορεί να είναι κατευθείαν μόνο του στην πρίζα, αλλά το τηλέφωνο ακόμη και σε άλλη πρίζα να είναι θέλει σπλίτερ.
    Βασικά, ας βάλει τηλέφωνο και σπλίτερ στην κεντρική πρίζα του σπιτιού και το πιρέλλι όπου θέλει, είτε μαζί είτε αλλού...

  5. #5
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazydog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pirelli το φέραμε σπίτι μου και συγχρονίζει κανονικά πάνω στην γραμμή της tellas. Το πρόβλημα παραμένει στο σπίτι του πάντα... Το πρόβλημα είναι ότι 1 μήνα δεν έχει Internet ενώ το τηλέφωνο "παίζει" κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το γεγονός ότι υπάρχουν 6 πρίζες τηλεφώνου στο σπίτι; (και μάλιστα με συσκευές συνδεδεμένες σε όλες).

    PS: Έχει δοκιμάσει και σε άλλες πρίζες το router, αλλά το πρόβλημα παραμένει....
    κανονικά δεν παίζει ρόλο πόσες πρίζες τηλεφωνικές έχει πάνω στην γραμμή ..αν είναι συνδεδεμένες σωστά και με φίλτρο πριν από κάθε τηλέφωνο ...αλλά και 6 τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες ...προσπάθησε να βγάλει όλα τα τηλέφωνα και να συνδεθεί με το pirelli κατευθείαν πάνω στην πρώτη πρίζα ή ακόμα καλύτερα πάνω στους ακροδέκτες στον κατανεμητή της πολυκατοικίας του ...?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 12-12-07 στις 23:04.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια δοκιμή μπορεί να είναι η εξής λοιπόν: Να βγουν όλα τα τηλέφωνα από την πρίζα (ή να μπουν σε όλα τα τηλέφωνα φιλτράκια) και να μπει το pirelli αυτόνομο άμεσα στην πρίζα... Right??
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  7. #7
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazydog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια δοκιμή μπορεί να είναι η εξής λοιπόν: Να βγουν όλα τα τηλέφωνα από την πρίζα (ή να μπουν σε όλα τα τηλέφωνα φιλτράκια) και να μπει το pirelli αυτόνομο άμεσα στην πρίζα... Right??
    και καλύτερα στην πρώτη πρίζα εισόδου της γραμμής στο σπίτι ...μόνο του ...

    μακάρι να μπορούσε επίσης να το συνδέσει κατευθείαν στους ακροδέκτες του στον κατανεμητή της πολυκατοικίας να δει τί γίνεται με την γραμμή του κατευθείαν στον πίνακα πριν φτάσει στο διαμέρισμά του ...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazydog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια δοκιμή μπορεί να είναι η εξής λοιπόν: Να βγουν όλα τα τηλέφωνα από την πρίζα (ή να μπουν σε όλα τα τηλέφωνα φιλτράκια) και να μπει το pirelli αυτόνομο άμεσα στην πρίζα... Right??
    Καλύτερα να κάνεις το πρώτο.
    Βγάλε όλα τα τηλέφωνα από τις πρίζες, βγάλε όλα τα φίλτρα και splitters και βάλε μόνο του το pirelli στη γραμμή και όπως είπε ο CMS να προσπαθήσεις να βάλεις το pirelli στη πρώτη πρίζα που έρχεται στο διαμέρισμα/σπίτι του φίλου σου.

    -Αν συγχρονίσει, άρχισε να βάζεις σιγά σιγά τα τηλέφωνα στη θέση τους (με το απαραίτητο φίλτρο πάντα), κοίτα ταυτόχρονα αν η γραμμή ADSL είναι εντάξει. Με το που πέσει η ADSL... βρήκες τη πρίζα που βραχυκυκλώνει

    -Αν δε συγχρονίσει... τηλέφωνο στο Τεχνικό Τμήμα της On

    (καλά... τι τα θέλει 6 τηλέφωνα! )
    no comment...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-08-2005
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλημέρα,

    εγώ που παρέλαβα το ρούτερ μου εχθές, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Θα προσπαθήσω πρώτα το (κάτι σαν) helpdesk να δω μήπως δούμε θεού πρόσωπο... Ήταν χρήσιμο το thread πάντως... ας ελπίσουμε ότι θα δούμε όλοι αποτέλεσμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος perseas : 13-12-07 στις 11:26.
    Pain is temporary - Gloryis eternal

  10. #10
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    καλορίζικη και απροβλημάτιστη σύνδεση εύχομαι ...

    ενδιαφέρον ... από Dslam Πεντέλης δεν θυμάμαι ενεργοποιήσεις χρηστών και εντυπώσεις ..θέλεις να μας γράψεις όταν πάνε όλα καλά ... εντυπώσεις ... και πιθανόν που βρίσκεσαι στο περίπου ,,,ενδιαφέρεται και ένας φίλος μου ...

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2005
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρίσκομαι στα Μελίσσια, κοντά στα σύνορα με Δήμο Αμαρουσίου... αν έχω καταλάβει καλά είμαι μάλλον μακριά από το DSLAM αλλά αυτό θα το διαπιστώσουμε όταν είναι όλα up and running...
    Pain is temporary - Gloryis eternal

  12. #12
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε lazydog,

    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ, περιμένοντας 15 μέρες και με άπειρα τηλέφωνα να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός της On. Ακολουθώντας τις οδηγίες του cnp5 βρήκα την προβληματική πρίζα με την συσκευή και όλα λύθηκαν!!!!

    Καλή τύχη

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sirrius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε lazydog,

    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ, περιμένοντας 15 μέρες και με άπειρα τηλέφωνα να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός της On. Ακολουθώντας τις οδηγίες του cnp5 βρήκα την προβληματική πρίζα με την συσκευή και όλα λύθηκαν!!!!

    Καλή τύχη
    Καλησπέρα. Δυστυχώς ακολουθήσαμε κατά γράμμα τα instructions αλλά τίποτα... Να προσθέσω ότι το λαμπάκι "aDSL" του Pirelli σταθεροποιείται για περίπου 1,5 δευτερόλεπτο και μετά πάλι σβήνει... Άρα πρέπει να πέρνει σήμα αλλά (ίσως από πολύ θόρυβο) το χάνει..
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-08-2005
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Status Update:
    Λοιπόν, μπορεί να γίνω κουραστικός αλλά θα σας πω πως είμαι (σχεδόν) On πλέον....
    Επειδή το σπίτι μου είναι παλιό και οι τηλεφωνικές πρίζες είναι παλιού τύπου (κάτι σε Τ αν το θυμάται κανείς) εχθες τις άλλαξα μπας και παίξει έτσι. Αφου δεν είχα κανένα αποτέλεσμα αποφάσισα να οπλιστώ με υπομονή και να βομβαρδίσω το "helpdesk" με τελέφωνα. Ιδού το ιστορικό:

    1ο Τηλεφώνημα: 14/12, 18:32. Αναμονή 2 λεπτά (!).
    - Περιγραφή προβλήματος (μπλα μπλα).
    - Απάντηση: "Έχουμε αναφορές ότι το δίκτυο της Πεντέλης σήμερα έχει πρόβλημα, κάντε υπομονή μέχρι αύριο"
    - Μα το πρόβλημα είναι από προχθές!
    - Εεεεε... εμείς για σήμερα έχουμε αναφορά.... κάντε υπομονή και ξανακαλέστε αύριο....
    - OK ευχαριστώ...

    2ο Τηλεφώνημα: 14/12, 20:31. Αναμονή Καθόλου().
    Εδώ τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα, από της άποψης ότι το παλικάρι ήθελε να ασχοληθεί λίγο μαζί μου... το έπαιξα εντελώς άσχετος μπας και βγάλω άκρη....
    - Περιγραφή προβλήματος (μπλα μπλα).
    - Μάλιστα... είναι όλες οι τηλεφωνικές πρίζες με φίλτρα;
    - Μάλιστα
    - Το ρούτερ είναι με σπλίττερ στον τοίχο;
    - Έχω βγάλει το σπλίτερ και το έχω μόνο του...
    - Το τηλέφωνο δουλεύει;
    - Ε, από που λέτε να σας παίρνω;
    - Α, ναι... σωστά... Και από πότε έχετε το πρόβλημα;
    - Από προχθές
    - Μάλιστα... ακούστε τι θα κάνετε, αν και δεν το συστήνουμε συνήθως... Θα πατήσετε με ένα στυλό το κουμπάκι που είναι δίπλα στο ON/OFF για 5". Μετά αφήστε το στην πρίζα χωρίς σπλίτερ και θα πρέπει να περιμένετε κανένα μισάωρο να συγχρονίσει... Παρόλα αυτά θα κάνω και μία αναφορά στο τεχνικό τμήμα για να σας καλέσουν εφόσον δεν έχει λυθεί το πρόβλημα...

    Η χαζομάρα είναι ότι το έκανα ρισέτ... φυσικά τίποτα δεν έγινε...οπότε....



    3ο Τηλεφώνημα- πρώτο μέρος: 14/12, 22:26. Αναμονή 26 λεπτά (επιστροφή στις ρίζες!).
    Οτύπος αυτή τη φορά ήταν η ενσάρκωση της βαρεμάρας... άσε που ακουγότανε λες και είχε επιστρέψει μόλις από τα Ζωνιανά έπειτα από 3ετή φ(υ)τιση....
    - Περιγραφή προβλήματος (μπλα μπλα).
    - Να σας συνδέσω με το τεχνικό τμήμα;
    - ΦΥΣΙΚΑ!!!
    - Μισό λεπτάκι () να σας συνδέσω
    3ο Τηλεφώνημα- δεύτερο μέρος: 14/12, 22:52. Αναμονή 19 λεπτά
    Επιτέλους συνδεόμαι με τεχνικό....
    - Γειά σας, με σύνδεσαν από την εξυπηρέτηση και έχω το τάδε πρόβλημα... Να σας ενημερώσω ότι σε χθεσινό μου τηλέφώνημα μου είπαν να κάνω ρισέτ το ρούτερ από το κουμπάκι
    - ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ; .... καλά δε φταίτε εσείς, τέλος πάντων...

    Να μη σας τα πολυλογώ... σε 5 λεπτά είχε συγχρονίσει....κατέβασε τα config του...

    Και σήμερα το πρωί.... συχρονίζει στα 60Kbps....δηλαδή dialup... για τηλεόραση φυσικά δεν το συζητώ...

    Αναμείνατε ενημέρωση από τα σημερινά τηλέφωνα....
    Pain is temporary - Gloryis eternal

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από perseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατέβασε τα config του...
    Which means?
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-09, 18:30
  2. Tιτλοι Θεμάτων "Βοήθεια!", "Heeelp!" "SOOOS" κτλ.κτλ.
    Από tutuyo στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-06, 19:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας