Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Καλησπέρα σε όλους
    Προσφάτως έκανα αναβάθμιση της ADSL σύνδεσης μου από Forthnet 2mbs σε 2Play.
    Τώρα το επόμενο βήμα για να καταφέρω να συνδέσω όλους τους υπολογιστές στο σπίτι μου (2 pc’s & 1 Laptop) είναι η αγορά ενός ασυρμάτου router.
    Μετά από μια μικρή ερευνά κατέληξα στο Linksys WAG300N, βεβαία σε άλλα θέματα του Site είδα ότι γενικά δεν είναι πολύ χρήστες ευχαριστημένοι με το συγκεκριμένο μοντέλο, πράγμα το οποίο με έχει ανησυχεί ιδιαίτερα.
    Τέλος πάντων το θέμα δεν είναι αυτό τώρα μιας και καλώς η κακώς η αγορά έγινε,
    Αυτό που θα ήθελα να με συμβουλέψετε είναι τα εξής:
    • ο ένας υπολογιστής είναι σε άλλον όροφο (το σπίτι μου είναι μεζονέτα) θα υπάρχει πρόβλημα? (ενδεικτικά να πω ότι η απόσταση είναι γύρω στα 50 μέτρα αλλά με τοίχους, πόρτες, έπιπλα, σκάλα κτλ να εμποδίζουν). Η Intersys επίσημη αντιπρόσωπος της Linksys στην Ελλάδα μου είπε ότι κατά 80% δεν θα υπάρχει πρόβλημα και το σήμα θα είναι πεντακάθαρο, αλλιώς μπορώ να βάλω κάποια κεραία ενισχύσεις σήματος. (ο Adaptor που θα μπει στο 2ο pc είναι της ίδιας σειράς WNP300N).
    • Ποιες κεραίες είναι συμβατές με το router μου? Και ποσό κοστίζει?
    • Έμαθα σήμερα από έναν γνωστό ότι τα router Linksys έχουν κάποιο πρόβλημα με τα ασύρματα τηλέφωνα Panasonic, για κακή τύχη στο σπίτι υπάρχουν 3 ασύρματα αυτής τις εταιρίας, τι επιπτώσεις μπορεί να φέρει αυτό στο σήμα και πως μπορώ να το επιλύσω?
    • Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να αποφύγω την κλοπή του σήματος?
    • υπάρχει επιλογή να μπορώ να δίνω συγκεκριμένη ταχύτητα στους άλλους υπολογιστές? Π.χ ας πούμε τελείως ουτοπικά ότι παίρνω τη μέγιστη ταχύτητα που μου παρέχει η Forthnet 2play, δηλαδή 24mbs. Μπορώ να πω ότι ο δικός μου υπολογιστής θα έχει τα 20 και οι υπόλοιποι 2 να μοιράζονται τα 4? Εάν ναι με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ή γίνεται μέσω ρυθμίσεων του router? Και τέλος κατά πόσο real είναι αυτό?
    • επίσης υπάρχει η επιλογή να δίνω internet στους άλλους δυο υπολογιστές όποτε και όταν εγώ θέλω? Γίνεται και αυτό με κάποιο πρόγραμμα?
    • και τελευταίο προς το παρών είναι εάν μπορώ να μπλοκάρω κάποια “πονηρά” sites από αυτούς τους δυο υπολογιστές χωρίς όμως να μου αποκλείει την πρόσβαση από τον δικό μου υπολογιστή.
    Αυτά τα ολίγα ελπίζω να μη κούρασα.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    1) Kατα πασα πιθανοτητα ΔΕΝ θα εχεις σημα στον πανω οροφο. Κατα μεσο ορο σε εσωτερικους χωρους και με σχετικα μικρη καλυψη, η ακτινα παιζει γυρω στα 30 - 35μ και αυτο υπο προυποθεσεις. Μετραει η ποιοτητα των εμποδιων ( αλλο το γυαλι, αλλο το τουβλο, αλλο ο κανπες κτλ )
    Ακομα ομως κι αν εχεις σημα , αμφιβαλλω για το αν θα ειναι αξιοποιησιμο. Μονο η πραξη θα δειξει.

    2) Καλο ειναι να αποφυγεις τις προσθετες κεραιες καθως αυξανεις την ακτινοβολια. Οσο μικρη κι αν ειναι αν μπορεις να συνδεθεις ενσυρματα πανω στο ρουτερ , καντο.

    3) Παλαιοτερα υπηρχαν σχετικα προβληματα. Ακομα και με κινητα, με τον φουρνο μικροκυματων κτλ. Δεν ηταν προβλημα της Linksys αλλα του wifi. Υπαρχουν τροποι αν το αντιμετωπισεις να ξεπερασθει ( πχ παιζεις με τα καναλια )

    4) Ενεργοποιηση WPA η WPA2 στο router και στα pc. Υπαρχουν κι αλλα ( αποκρυψη SSID, MAC restrictions ) αλλα το βασικο ειναι η κρυπτογραφηση.

    5) Αλλο κεφαλαιο, για το οποιο υπαρχουν ηδη θεματα στο φορουμ στην κατηγορια networking.

    6) Οπως το 5.

    7) Αυτο μπορεις καταρχην να το κανεις τοπικα στo καθε pc ξεχωριστα.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

    Τώρα όσο άφορα το 2 δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη φασαρία να ανοίξω τρύπες σε τοίχους για να τραβήξω καλώδιο, άρα μάλλον θα προτιμήσω την λύση της κεραίας. Επομένως μπορείς να μου προτείνεις κεραίες και να μου πεις κάποιες ενδεικτικές τιμές?

    4 και 5 για να μην ψάχνω ολόκληρο το forum μπορείς να μου δώσεις τα links των θεμάτων αυτών?

    Τέλος για το 1 θέμα μου ακούγετε πολύ λίγο τα 30 με 35 μέτρα που λες, ιδικά όταν ο κατασκευαστής μου εγγυάται 300 μέτρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fitsou : 10-10-07 στις 00:09.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν το ξερω το μοντελο και δεν αρα δεν μπορω και να προτεινω κεραια

    Η ενεργοποιηση της κρυπτογραφησης δεν ειναι δυσκολη και συνηθως βρισκεται σε μενου " Wireless Security". Επιλεγεις WPA και δινεις ενα password. Τα pc που θα θελησουν να συνδεθουν στο ρουτερ θα σου ζητησουν να εισαγεις αυτον τον κωδικο. Τα αλλα δυο μετρα ουσιαστικα ειναι συμπληρωματικα και οχι και τοσο αναγκαια.

    - Με την αποκρυψη του SSID κρυβεις το ονομα του ασυρματου δικτυου σου. Δινει μικρη ασφαλεια.
    - Με το restriction of MAC address απλα επιλεγεις ποια pc, για την ακριβεια ποιες καρτες δικτυου θα αφηνει το ρουτερ να συνδεθουν πανω του και να περασουν στο τοπικο σου δικτυο και στο ιντερνετ

    Τα 300μ ειναι - θεωρητικα παντα - εμβελεια σε ευθεια και σε ανοιχτους χωρους. Ας πουμε απο την ταρατσα σου στην απεναντι του γειτονα. Σε κλειστους χωρους, οπως προειπα, ολα ειναι εντελως θεωρητικα. Εξαρταται το ποσο γεματος ειναι ενας χωρος, ποσο μικρος, τοιχοι που παρεμβαλλονται, ποιοτητα τοιχων, επιπλα κτλ

    Μια καλη συμβουλη ειναι το ρουτερ ψηλα, χωρις εμποδια γυρω του και σεταρισμενο σε καναλι που δεν συμπιπτει σε τυον γειτονικο ρουτερ ( αν υπαρχει ). Νομιζω ομως πως το μεγαλυτερο προβλημα που θα εχεις θα ειναι η "καθετη" συνδεση. Δηλαδη απο το ισογειο στον οροφο. Εκει ισως χρειαστεις ενισχυση, οχι με κεραια αλλα με ενα ακομη ΑΡ.

    Παντως χωρις πρακτικη δοκιμη μην μπαινεις σε εξοδα. Βαλε το ρουτερ οσο πιο κεντρικα και ....βλεπουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 10-10-07 στις 01:02.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Καλημέρα

    Το μοντέλο είναι Linksys WAG300N το αναφέρω και στο πρώτο μου post, εκτός φυσικά και εάν εννοείς ότι δεν γνωρίζεις το μοντέλο!

    Το κανάλι που λες τι ακριβώς είναι? (Sorry mate είμαι τελείως άπυρος στον χώρο)
    Και πως μπορώ να επιλέξω το ‘σωστό’ κανάλι.
    Επίσης τι είναι η κάθετη σύνδεση?
    Λόγω οικονομικού κυρίως λόγου το router αρχικά θα το βάλω δίπλα στον έναν pc (δεν θέλω να δώσω και άλλα λεφτά για δεύτερο Adaptor) με καλώδιο, επομένως το όσο πιο κεντρικά γίνεται αποκλείεται προσωρινά τουλάχιστον.

    Και τέλος δεν μου έχεις πει εάν ξέρεις τίποτα για το 5ο θέμα, δηλαδή για το εάν μπορώ κάπως να επιλέξω τι σύνδεση θα δώσω στο καθένα υπολογιστή.

    Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σου και την άμεσες απαντήσεις σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fitsou : 10-10-07 στις 09:56.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν ξερω το μοντελο.

    Στις επιλογες του wireless μια ειναι η επιλογη καναλιου. Συνηθως η προεπιλεγμενη ειναι το 11. Μπορεις ομως να παιξεις με προτιμηση το 11, 9, 10, 1. Αυτα ομως αν εχεις παρεμβολες απο γειτονες που εκπεμπουν στο ιδιο καναλι.

    Οχι "καθετη συνδεση" αλλα εμβελεια. Το σημα διαχεεται κυριως οριζοντια παρα καθετα. Επιπροσθετα αν ο οροφος εχει για πατωμα ενισχυμενη πλακα ( εχω μια περιπτωση φιλου που υπηρχε 3πλη πλακα που χωριζε το ισογειο με το υπογειο και το σημα δεν περναγε με τιποτα !! ) το σημα εξασθενει τελειως.

    Ολα αυτα βεβαια στο χαρτι. Το εβαλες επανω ? Εχεις καλυψη ?

    Για το 5ο θεμα κανε μια αναζητηση στα θεματα αυτης της ενοτητας οπως και του Networking, καθως εχει συζητηθει παρα πολλες φορες.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
    Καλώς!
    Όχι δεν το έχω βάλει ακόμα, την Παρασκευή θα το πάρω από το κατάστημα που το έχω παραγγείλει και εάν όχι Παρασκευή τότε σίγουρα Σάββατο πρωί.
    Και να θέλω να το καθυστερώ δεν μπορώ, βλέπεις έχω μικρό αδερφό και μου τα έχει σπάσει να του βάλω internet για να μπορεί να παίζει online παιχνίδια.
    Για αυτό θέλω να περιορίσω την ταχύτητα που θα παίρνει γιατί από ότι βλέπω μάλλον θα μείνει στο δωμάτιο του για πάντα παίζοντας τα ανούσια αυτά παιχνίδια και θα μου ‘τρώει’ όλη την ταχύτητα.

    Θα σου πω για το πώς πήγε η εγκατάσταση το ΠΣΚ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 14:05
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 14:29
  3. Επανεκκίνηση router απο την συσκευή ή απο το firmware του ;;
    Από dhmak στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 18:22
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-07, 01:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας