Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Γειά σας και από εμένα.

    ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΟΡΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ.

    Πρόκειται να ενεργοποιηθώ στις 11/10 και παρέλαβα το εξοιπλισμό μόλις εχθές.
    Μπήκα λοιπόν στο forum στα post που αναφέρονται στο Pirelli για να προετοιμαστώ για την πιθανή αυριανή σύνδεση.

    Με αυτά που διάβασα εκεί τρομοκρατήθηκα.Αναφέρομαι βέβαια στο ανεπαρκέστατο firmware που εσκεμένα δίνει έτσι η On,στην μη δυνατότητα αναβάθμισής του από τους χρήστες και στην μη ύπαρξη manual.

    Οι χρήστες παρακαλούσαν επί δύο μήνες να τους δοθεί firmware που να επιτρέπει το port forwarding ΒΑΣΙΚΗ δυνατότητα AYTONOHTH σε οποιοδήποτε άλλο router της αγοράς.
    Όταν μάλιστα άρχισαν να το παρέχουν στον κόσμο το έδιναν μέσα από το δύκτιο παρεμβένοντας με τρόπο που οι χρήστες δεν γνώριζαν στον router, μέσω κρυφών κωδικών!!!!!

    Και Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα υπήρχαν πολλές κομένες δυνατότητες αρχικά.

    Είπα λοιπόν να κάνω ο ίδιος μία προσπάθεια να καλέσω το τεχνικό τμήμα να ζητήσω το πλήρες firmware του router ξεκλέιδοτο, ώστε να μπορώ εγώ να έχω το control του router και να τον ρυθμίζω όπως μου αρέσει εμένα.Ζήτησα επίσης και ένα manual διότι δεν υπάρχει ούτε σε μορφή PDF για να το διαβάσει κάποιος.Πιστεύω ότι και αυτό είναι εσκεμένο γιατί αν έδιναν το κανονικό manual και έβλεπαν οι χρήστες τι δυνατότητες έχει το router θα εξαγριόνονταν που είναι κομένες.

    Με ρώτησαν τι δυνατότητες θέλω εγώ να έχει!!!
    Τους λέω λοιπόν:

    1). Port forwarding
    2). DynDns παρόλο που έχουμε σταθερή ip.
    3). Quality of Service (για να μπορούμε να ρυθμίζουμε προτερεότητες στο bamdwidth)
    4). Δυνατότητα αναβάθμισης από εμένα τον ίδιο.
    5). manual.

    Μου απάντησε λοιπόν ο τεχνικός της On ως εξής:

    Για το portforwading να κάνω υπομονή να συνδεθώ και ότι στο firmware που ΕΚΕΙΝΟΙ θα μου περάσουν δυκτιακά θα έχει.

    Για το DNS ότι υπάρχει στην επιλογή status .Εγώ πάντος στην επιλογή αυτή δεν το είδα.

    Για το Qos που το θεωρώ απόλυτα απαραίτητο, ότι δεν μπορούν να μου δώσουν firmware που να το έχει γιατί αυτό είναι δυνατότητα που την παρέχουν στα πακέτα On Compnay!!!!!!!!!!!

    Δηλαδή αυτοί θα κάνουν κουμάντο πως εγώ θέλω να δουλέψω. χωρίς δηλαδή να δίνω προτεραιότητες στο bandwidth ανά εφαρμογή.

    Άλλη μια κομένη δυνατότητα από το full firmware.

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ ΤΟΥΣ.

    Όταν άκουσα αυτά τους είπα δεν πειράζει, εφόσον δεν μου δίνετε τις λέιτουργίες που θέλω να έχει ένας router θα αγοράσω εγώ έναν άλλον.Θέλω απλά να μην προσπαθείτε να επέμβετε στον άλλον router ώστε να μην έχω προβλήματα αποσυνδέσεων, όπως έχουν κατα καιρούς κάποιοι που χρησιμοποιούν σωστούς routers από άποψη δυνατοτήτων.Διότι κάπου μέσα στις σελίδες του forum διάβασα ότι υπάρχει η δυνατότητα να αναγνωρίζουν αν έχεις δικό τους router από τις MAC ADRESSES των router.

    ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ;

    ΔΕΝ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΝ ΒΑΛΩ ΑΛΛΟ ROUTER!!!!!!!!!!
    Αν έχω μου είπαν τις γνώσεις να το κάνω εγώ μόνος μου έχει καλώς αλλιώς την πάτησα.

    ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!!!!, διαβεβαιόνοντας με ότι πάντως η On δεν σαμποτάρει δυκτιακά άλλους routers.

    Ούτε βέβαια manual μου είπαν που μπορώ να βρω να κατεβάσω μέσα από το Internet.
    Ούτε που μπορώ να βρώ το αυθεντικό firmware για αυτό τον router.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

    1). H On Θέλει να έχει τους χρήστες να χρησιμοποιούν το internet, όπως εκείνη τους το επιτρέπει, με περιορισμούς δυνατοτήτων.
    2) Αν κάποιος θέλησει να δουλέψει με άλλες δυνατότητες σε άλλους routers τότε ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ δεν τους υποστηρίζει.

    Αν είχα διαβάσει τα posts εδώ μέσα και ενοώ τα posts που αναφέρονται στα Pirelli Ούτε που θα έκανα αίτηση στην On.
    Προφανέστατα το target group στο οποίο στοχεύει είναι άτομα και επιχειρήσεις χώρις ιδιαίτερες απαιτήσεις.
    Αν θεωρήσουμε βέβαια ιδιαίτερη απαίτηση το Qos σε ένα router.

    Ούτε λόγος Βέβαια για το σλόγαν τους. "Εσεις ζητάτε η On το πραγματοποιεί"
    Εδώ ένα firmware τους ζήτησα και την ελευθερία να το χειρίζομαι όπως εγώ θέλω και μου το ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ.

    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτήν την αντιμετώπιση.

    Τι θα πρέπει εγώ τώρα να κάνω. Να παραμείνω ΟΜΗΡΟΣ στην On, μιας και η αίτηση που όλοι υπαγράφουμε αναφέρει ότι έιμαστε υποχρεωμένοι να καταβάλουμε τέλη ενός έτους εάν κάνουμε διακοπή χωρίς την υπαιτιότητα της εταιρείας. Προφανώς εκείνοι τις περιορισμένες δυνατότητες λειτουργίας, δεν θα τις θεωρούν αιτία κακής λειτουργίας.

    ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Καταρχήν καλωσήλθες.
    Θα ξεκινήσω από μία σου λέξη, τη λέξη "ΟΜΗΡΟΣ". Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να λές κάτι τέτοιο.
    Ομηρος όχι της ΟΝ αλλά κανενός δεν είναι πλέον ο οποιοσδήποτε χρήστης με τα δεδομένα που υπάρχουν την αγορά.
    Όσο αφορά το firmware, οι επιλογές που είναι open νομίζω ότι είναι αρκετές (εξαιρουμένου του firewall).
    Υπάρχει σκέψη να δωθει κάποια στιγμή firmware με όλες τις επιλογές ανοιχτές (πλην VoIP settings).
    Πάντως εάν δε σε ικανοποιεί το Pirelli μπορείς να βάλεις πανω ένα άλλο router και να κάνεις τη δουλειά σου. Βέβαια υποστήριξη γι'αυτόν τον router είναι φυσικό να μην έχεις από την ΟΝ...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Δεν καταλαβαίνω το νόημα του post σου.. αν είχες διαβάσει το forum θα ήξερες τις δυνατότητες του firmware και θα ήξερες πως δεν θα υπάρχει QoS με δυνατότητα να το πειράζεις κτλ (και πολύ λογικό.. εδώ τα περισσότερα modem δεν έχουν καν τέτοια δυνατότητα).. οπότε γιατί φωνάζεις?
    Φυσικά και είναι σωστό το ότι δεν είναι υπεύθυνοι και θα το υποστηρίξουν αν βάλεις δικό σου router.. είναι πακέτο με συγκεκριμένο router για συγκεκριμένα πράγματα αν εγώ βάλω τον δικό μου είμαι υπεύθυνος για αυτό αν κάτι δεν μου παίξει σωστά λόγω λάθος ρυθμίσεων..

    Όσο για τα άλλα όπως το κρυφοί κωδικοί και "εκείνοι" καλό είναι να ενημερώνεσαι πρώτα γιατί δεν είναι θέμα κρυφών κωδικών και "εκείνων" υπάρχουν ειδικά πρωτόκολλα και διαδικασίες με τις οποίες το Modem ενημερώνεται για νέο firmware αυτόματα (έστω κάτα group) δεν μπαίνει κάποιος υποχθόνιος τύπος στον ρούτερ σου για να περάσει κάθε φορά το firmware.. άρα πολύ καλά σου είπανε.. όλα τα άλλα που αναφέρεις όταν περαστεί το νέο firmware θα τα έχεις.
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  4. #4
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leuteris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη εννοεις για το firewall???εμενα την εχει και αυτη την επιλογη
    Ναι κι εμένα, και σε κάποιους ακόμα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί με την 1.21 που δεν έχουν ενεργοποιημένο το Firewall...

    Σε άλλους είναι ενεργοποιημένο και σε άλλους όχι και με το 1.21 πάνω...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Συγνώμη κιόλας αλλά πια εταιρία σε υποστηρίζει αν βάλεις δικό σου router σε Full LLU κύκλωμα??? γιατί θα τρελαθούμε από όλες τις εταιρίες την ιδία απάντηση θα λάβεις ότι αν βάλεις άλλο router δεν έχει τεχνική υποστηρίξει!!!


    Μου ακούγεται πολύ λογική η απάντηση!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17779/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΑ
    Router
    d-link 2750b
    SNR / Attn
    09(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κατσε φιλε μου.παιζει το firmware tou pirelli να ειναι ειδη εγκατεστημενο.Εγω σημερα ενεργοποιηθηκα και ειδη ειχα το 1.21.εκτος αν το κατεβασε κατευθειαν.Παντως εγω το firewall το εχω disabled

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι το router pirelli είναι κλειδωμένο και μετά από πολλές προσπάθειες καταφέραμε να μας δώσουν τα βασικά. Όμως το pirelli ανήκει σε αυτούς, το έχουμε εμείς (όπως και το tvbox) όσο κρατάμε τη σύνδεση. Επίσης οι υπηρεσίες που προσφέρει η On είναι τέτοιες που δύσκολα ο μέσος χρήστης θα μπορέσει να διορθώσει τυχόν προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, αν αφήσουν το firmware ανοικτό.
    Firmware update μπορούμε ακόμα να κάνουμε, απλός πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα που θα φέρουν το pirelli σε mode firmware update. Με τη τελευταία αναβάθμιση όμως αφαίρεσαν τη δυνατότητα backup των ρυθμίσεων με αποτέλεσμα όποιος κάνει firmware update (όπως είχα περιγράψει σε παλαιότερο θέμα) να κλειδωθεί εκτός δικτύου On, καθώς δε θα μπορεί να επαναφέρει τις ρυθμίσεις για τη σύνδεση της On.
    Το firewall δε το είχαν ενεργοποιημένο (στο τελευταίο update ενεργοποιήθηκε μαζί με το port forward) και ο λόγος ήταν η απόφαση του marketing τμήματος ότι αυτή η υπηρεσία έχει αξία μόνο για εταιρικούς πελάτες. Μετά από επίμονες παρακλήσεις μας, αποφάσισαν να το δώσουν και σε εμάς.

    Στην τελική πάντως, ανεξάρτητα τι έχεις ακούσει, μπορείς να βάλεις όποιο modem/router θέλεις στη γραμμή της On και θα παίξει μια χαρά. Προϋποθέσεις για αυτό, το modem/router να είναι ANNEX A (over PSTN) και να υποστηρίζει ADSL2+. Το Netgear μου DG834v2 παίζει ακόμα μια χαρά, κι ας είναι ποια παλιό.
    no comment...

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2004
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    29(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ντροπη στην ΟΝ,θα φυγω σε πεντε χρονια

  9. #9
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12284/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leuteris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη εννοεις για το firewall???εμενα την εχει και αυτη την επιλογη

    Κι εμένα την είχε για μια μέρα...

    Ξεκίνησα με την 1.19, μου το αναβαθμίσανε στην 1.21 με την επιλογή firewall...
    Μετά από 2 μέρες μπήκα και είδα ότι είχε εξαφανιστεί η επιλογή firewall και η έκδοση ήταν ακόμα 1.21.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Κάποιο πρόβλημα υπαρχει με τα posts εδω και με τις ώρες...Αν μπορεί να το ελέγξει κάποιος moderator.

    10-10-07, 14:48

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Τσίτα
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Technicolor
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η επιλογη firewall υπαρχει εξ ορισμου στην εκδοση 1.21 απλα αν καποια στιγμη γινει hardreset το ρουτερ απο το κουμπακι που εχει απο πισω ΔΕΝ το εμφανιζει μετα,στην on βεβαια φαινεται οτι ειναι ενεργο,εγω την πατησα ετσι και μεσω ενος τεχνικου που μιλησα ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ μου το ξαναενεργοποιησε και μου ειπε,ΠΟΤΕ να μην κανω hardreset (εκτος και αν μας το πουν αυτοι) το ζαντικο γιατι εκτος του οτι χανει την επιλογη firewall παιρνει και 10αρα ip οποτε δεν εχει ιντερνετ...επισης οι επιλογες για port forward ειναι ενεργες και δεν εχουν κανενα προβλημα μεχρι τωρα....
    Choose your destiny..........

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    1.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15023/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Νομιζω φιλε stathis argitis, εισαι λαθος, σχεδον ολες οι εταιριες 3play στην Ευρωπη κανουν αυτο το πραγμα για να μπορει να δουλεξει το συστημα σωστα, αν καποιου δεν του αρεσει νομιζω πως το γνωριζει απο πριν (μετα απο τοσααααααααααααα μυνηματα εδω) και πρατει αναλογα, μενει στα 2play και βαζει οτι router του καπνισει.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    3645/703
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Τι θα πρέπει εγώ τώρα να κάνω. Να παραμείνω ΟΜΗΡΟΣ στην On, μιας και η αίτηση που όλοι υπαγράφουμε αναφέρει ότι έιμαστε υποχρεωμένοι να καταβάλουμε τέλη ενός έτους εάν κάνουμε διακοπή χωρίς την υπαιτιότητα της εταιρείας. Προφανώς εκείνοι τις περιορισμένες δυνατότητες λειτουργίας, δεν θα τις θεωρούν αιτία κακής λειτουργίας.
    Φιλε σωστα ολα αυτα που λες αλλα αν δεν κανω λαθος για το πιο πανω υπηρχε στις αρχες οτι αν φυγεις σε 10 μερες δεν πληρωνεις τιποτα δεν ξερω αν ισχυει ακομα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leuteris7 : 10-10-07 στις 14:45.
    ΠΑΣ ΠΑΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΣ


  14. #14
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Ισχύει ακόμα αυτό.

    Edit: Οπότε ο δρόμος είναι ανοιχτός για ακύρωση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avesael : 10-10-07 στις 14:47.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    3645/703
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ακόμα αυτό.

    Edit: Οπότε ο δρόμος είναι ανοιχτός για ακύρωση...
    τη εννοεις για το firewall???εμενα την εχει και αυτη την επιλογη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leuteris7 : 10-10-07 στις 14:49.
    ΠΑΣ ΠΑΣ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΣ


Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διευθυνση τεχνικου τμηματος ON
    Από slinky στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 06:10
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-08, 16:43
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας