Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 273
  1. #16
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    " Ο Ρόμπερτ πήρε τον καφέ του στο σκοτεινό μπαρ της 2ης λεωφόρου μέσα σε ένα σύννεφο καπνού Λάκι Στράικ ...."

    Έλεος.Καλύτερα με ένα λεξικό από δίπλα.......
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Εγώ έχω συνήθως ενα λεξικο στο κομοδίνο μου, αλλα εγώ είμαι ειδική περίπτωση
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  3. #18
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    Μπραβο ρε Caf. Ο καλυτερος τροπος να φτασεις στο επομενο επιπεδο την ικανοτητα σου σε ξενες γλωσσες ειναι διαβαζοντας ξενογλωσσα βιβλια και περιοδικα που σε ενδιαφερουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mavlok : 09-02-05 στις 00:36.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Αυτο το λέω χρόνια mavlok, αλλά δεν με πιστεύουνε!
    Για την ώρα μαθαίνω γερμανικά (μόνος μου, στον ελευθερο μου χρόνο)
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  5. #20
    Δεν διαβαζω καποιο βιβλιο στα αγγλικα για δυο λογους.
    1)Αν και τα αγγλικα μου ειναι αρκετα καλα σιγουρα δεν ειναι τοσο καλα οσο των επαγγελματιων μεταφραστων που κανουν αυτοι τη δουλεια αρα περισσοτερα θα χασω καταλαβαινοντας αυτα που θα καταλαβαινω.
    2)Γιατι θελω να παιρνω ενα βιβλιο και να το ρουφαω για πολλες ωρες χωρις διαλλειμα.Αν ειναι δυνατον να το διαβασω με τη μια (τουλαχιστον παλια).Αν παω να το κανω αυτο σε βιβλιο που ειναι γραμμενο στα αγγλικα θα εκραγει ο ... ποζιτρονικος μου εγκεφαλος Με λιγα λογια σιχαινομαι να διαβαζω σε ξενη γλωσσα το κανω μονο αναγκαστικα.
    Να προτεινω και εγω δυο βιβλια που μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη.
    Το Neuromancer (Νευρομαντης) του William Gibson.To Βιβλιο που ανοιξε ενα καινουργιο ρευμα στην ε.φ που ονομαστηκε Cyberpunk και μιας και μας αρεσει ο κυβερνοχωρος Το διαβασα πολυ παλια τωρα δεν ξερω αν ειναι ακομα επικαιρο μιας και δεν το θυμαμαι καλα.
    Απο φαντασιας το Υφαντοκοσμος ειναι πραγματι κατι που σε συνεπαιρνει.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero
    Με λιγα λογια σιχαινομαι να διαβαζω σε ξενη γλωσσα το κανω μονο αναγκαστικα.
    το πρώτο βιβλίο να βγάλεις, και μετά θα δεις ότι τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα.

    Έλεος παιδιά!! Εϊναι σα να μου λες είναι καλύτερο το μεταγλωτισμένο από το να έχει υπότιτλους, Θέμα συνήθειας είναι...την γνώση και την εμπιρεία την αποκτάς με τον χρόνο.
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  7. #22
    Έλεος παιδιά!! Εϊναι σα να μου λες είναι καλύτερο το μεταγλωτισμένο από το να έχει υπότιτλους, Θέμα συνήθειας είναι...την γνώση και την εμπιρεία την αποκτάς με τον χρόνο.
    Ναι στους υποτιτλους μεταγλωτισμενο με τιποτα για τις ταινιες.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Εγω θελω κατι ελαφρυ να διαβασω του γουστου μου.Κανα καλο επιστημονικης φαντασιας βιβλιο εχετε να προτεινετε?Μεταφρασμενο στα ελληνικα.
    Τα περισσότερα από Phillip Dick (προσωπικά δεν μου άρεσαν τα "Ελευθερη Ραδιοφονία Αλμπερουμ" - ή κάτι τέτοιο , δεν θυμάμαι, το "Valis" και ο "Ανθρωπος στο Κάστρο").
    Προτείνω το "Κυλήστε δάκριά μου", "Ούμπικ", "Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Ελντιτσ" και οποιαδήποτε από τις 5 συλογές του με short stories (για να μάθουμε και από που βγήκαν ταινίες σαν το Total Recal και το Minority Report). Sorry που εκτέλεσα ορισμένους τίτλους αλλά είναι κάπως αργά .
    Ο Dick είναι τρομερός στο οτι χωρίς να πάει μακριά και χωρίς πολλά διαστημόπλοια lazer και μαύρες τρύπες σε βάζει σε φάση να μην αφήνεις το βιβλίο περιγράφοντας άψογα ένα εναλακτικό προσεχές μέλλον.Και κλασικά σε στέλνει στο τέλος να ψάχνεις... Τα βιβλία του έχουν σχεδόν παντα ναρκωτικά, κάποια περίεργη - δυναμική γκόμενα και φυσικά κάποια μορφή καταπιεστικής αρχής (οι πολιτικές του πεπιθήσεις βγαίνουν λίγο στην επιφάνεια). Α! Ξέχασα (τόλμησα?) το "Ηλεκτρικό πρόβατο" (βλέπε Blade Runner αλλά όπως σχεδόν πάντα γίνεται με τα βιβλία που γίνοται ταινίες, καλύτερο!).
    Ακόμα αν θες να διαβάσεις κάτι λίγο περίεργο Alfred Bester "Το πεπρομένο μου είναι τα άστρα" (Ο άνθρωπος στο μέλλον τηλεμεταφέρεται κατα βούληση και ένα παλικάρι ξεκινάει από την ζώνη των αστεροειδών πέρα από τον Άρη, μέσα από τα συντρήμια ενός σκάφους και γυρνάει στην Γη για να δολοφονήσει κάποιον) και το "Ο υπεράνθρωπος" (Απόπειρα δολοφονίας χωρίς να σε πιάσουν σε ένα κόσμο που η αστυνομία έχει τηλεπαθητικούς). Ο Bester παντως γράφει πολύ περίεργα. Μπορεί να ξενερώσεις. Το "Γκόλεμ" του ίδιου δεν μου άρεσε.
    Ασίμοφ και Κλάρκ είναι πάντα ευχάριστοι και ευπρόσδεκτοι. Βρές το "Ι Robot" του πρώτου. Δεν είναι τυχαία το πιο ονομαστό του, και το πρώτο Rama (μόνο αυτό έχει πέσει στα χέρια μου) του Κλάρκ.
    Αυτά.

    ΥΓ :Σίγουρα κάτι ξέχασα από Dick.
    ΥΓ2: Το nick είναι πλέον προφανές ... το ii_ είναι μεγάλη ιστορία...

    --------------------EDIT-------------
    O Νευρομάντης του Gibson όπως λέει και ο Zaranero.... Πολύ καλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ii_rama : 09-02-05 στις 01:19.

  9. #24
    Τα περισσότερα από Phillip Dick (προσωπικά δεν μου άρεσαν τα "Ελευθερη Ραδιοφονία Αλμπερουμ" - ή κάτι τέτοιο , δεν θυμάμαι, το "Valis" και ο "Ανθρωπος στο Κάστρο").
    Προτείνω το "Κυλήστε δάκριά μου", "Ούμπικ", "Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Ελντιτσ" και οποιαδήποτε από τις 5 συλογές του με short stories (για να μάθουμε και από που βγήκαν ταινίες σαν το Total Recal και το Minority Report). Sorry που εκτέλεσα ορισμένους τίτλους αλλά είναι κάπως αργά .
    Ο Dick είναι τρομερός στο οτι χωρίς να πάει μακριά και χωρίς πολλά διαστημόπλοια lazer και μαύρες τρύπες σε βάζει σε φάση να μην αφήνεις το βιβλίο περιγράφοντας άψογα ένα εναλακτικό προσεχές μέλλον.Και κλασικά σε στέλνει στο τέλος να ψάχνεις... Τα βιβλία του έχουν σχεδόν παντα ναρκωτικά, κάποια περίεργη - δυναμική γκόμενα και φυσικά κάποια μορφή καταπιεστικής αρχής (οι πολιτικές του πεπιθήσεις βγαίνουν λίγο στην επιφάνεια). Α! Ξέχασα (τόλμησα?) το "Ηλεκτρικό πρόβατο" (βλέπε Blade Runner αλλά όπως σχεδόν πάντα γίνεται με τα βιβλία που γίνοται ταινίες, καλύτερο!).
    Ακόμα αν θες να διαβάσεις κάτι λίγο περίεργο Alfred Bester "Το πεπρομένο μου είναι τα άστρα" (Ο άνθρωπος στο μέλλον τηλεμεταφέρεται κατα βούληση και ένα παλικάρι ξεκινάει από την ζώνη των αστεροειδών πέρα από τον Άρη, μέσα από τα συντρήμια ενός σκάφους και γυρνάει στην Γη για να δολοφονήσει κάποιον) και το "Ο υπεράνθρωπος" (Απόπειρα δολοφονίας χωρίς να σε πιάσουν σε ένα κόσμο που η αστυνομία έχει τηλεπαθητικούς). Ο Bester παντως γράφει πολύ περίεργα. Μπορεί να ξενερώσεις. Το "Γκόλεμ" του ίδιου δεν μου άρεσε.
    Ασίμοφ και Κλάρκ είναι πάντα ευχάριστοι και ευπρόσδεκτοι. Βρές το "Ι Robot" του πρώτου. Δεν είναι τυχαία το πιο ονομαστό του, και το πρώτο Rama (μόνο αυτό έχει πέσει στα χέρια μου) του Κλάρκ.
    Ο Philip Dick ειναι απο τους αγαπημενους μου.Εχω διαβασει πολλα βιβλια του
    μεσα σε αυτα το ηλεκτρικο προβατο (Ο τιτλος νομιζω παει καπως ετσι ονειρευονται τα ηλεκτρονικα προβατα? ή κατι τετοιο) το οποιο ηταν πολυ καλο.Αλλα πολυ μου αρεσε το Ουμπικ αν και πολλοι το θεωρουν ενα απο τα χειροτερα του Dick.
    To Ι Robot το εχω διαβασει αλλα δεν το θυμαμαι γιατι πανε πολλα χρονια και νομιζω δεν εχει καμμια σχεση με τη ταινια απο τα λιγα που θυμαμαι.
    Το Rama φυσικα ειναι καταπληκτικο ισως το καλυτερο του Κλαρκ.
    Θα κοιταξω για τα αλλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 09-02-05 στις 01:35.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Ο τίτλος είναι "Do androids dream of electric sheep?"
    ("Ονειρεύονται τα ανδροειδή ηλεκτρικά πρόβατα;")

    http://www.philipkdick.com/works_novels_androids.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AsGoodAsItGets : 09-02-05 στις 02:57.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero
    1)Αν και τα αγγλικα μου ειναι αρκετα καλα σιγουρα δεν ειναι τοσο καλα οσο των επαγγελματιων μεταφραστων που κανουν αυτοι τη δουλεια αρα περισσοτερα θα χασω καταλαβαινοντας αυτα που θα καταλαβαινω.
    Και εγώ θα σου μιλήσω ως μεταφραστής τότε. Ειδικά στην ε.φ. δεν μπορείς να πιστέψεις πόσες φορές χάνεται ενα σεβαστό ποσοστό του νοήματος σε κείμενα που δουλέουν σε πολλαπλα επίπεδα. Μια μετάφραση αποτελεί ουσιαστικά, ενα νέο έργο,που στόχος του είναι να προσφέρει στον αλλογλωσσο αναγνώστη το αρχίκο βιβλίο. (Δεν κατηγορώ τους μεταφραστές εδω, είμαι ενας απο σπουδή και χόμπυ. Είμαι ικανός να πώ οτι δεν υπάρχει αντιστοιχία 100%) Καταλήγω σε ενα απόφθεγμα: "Οι μεταφράσεις είναι σαν τις γυναίκες, εάν είναι ωραίες, σπανίως είναι πιστές,ενώ οι πιστές σπανίως είναι ωραίες" (Με το συμπάθειο οι γυναίκες του φόρουμ ). Βέβαια αν τα αγγλικά(/γαλλικα/κινέζικα/...κλπ) σου δεν το σηκώνουν, οι μεταφράσεις σε καλύπτουν σε ενα μεγάλο ποσοστό. Δεν πρόκειται να μάθει κανείς όλες τις γλώσσες του κόσμου.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  12. #27
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine
    Αυτο το λέω χρόνια mavlok, αλλά δεν με πιστεύουνε!
    Για την ώρα μαθαίνω γερμανικά (μόνος μου, στον ελευθερο μου χρόνο)
    Ακριβώς έτσι και εγώ βελτίωσα εκπληκτικά τα αγγλικά μου, στα χρόνια μετά το σχολείο.

    Με ταινίες και σειρές χωρίς υπότιτλους, και βιβλία στο πρωτότυπο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #28
    Μηπως εχει καποιος μια συλλογη απο βιβλια τσεπης (βιπερ νομιζω) απο τη σειρα βιβλιων Ρεμο ο Εξολοθρευτης και θελει να την πουλησει?
    Τρελαινομουν για αυτη τη σειρα.

  14. #29
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    "Οι μεταφράσεις είναι σαν τις γυναίκες, εάν είναι ωραίες, σπανίως είναι πιστές,ενώ οι πιστές σπανίως είναι ωραίες"
    Nicelly said

  15. #30
    Ποιο ειναι το "μονοπατι της βρυσης" απο αυτα Σταυρο για να διαβασω λεπτομερειες?
    http://en.wikipedia.org/wiki/Malcolm_Lowry
    Ελεος δηλαδη δεν μεταφρασαν τον τιτλο ακριβως ή στο περιπου τουλαχιστον.Συνηθως αυτο γινεται στις ταινιες οχι στα βιβλια.:-o

Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια λειτουργικη βιβλιοθηκη πολυμεσων παρακαλω!
    Από katdoc στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-07, 14:56
  2. Αντιγραφη απο βιβλιοθηκη μεσω USB!
    Από johnalepou στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-07, 13:28
  3. Ελεύθερο Wireless δίκτυο στη βιβλιοθήκη του ΑΠΘ
    Από Mozzers στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 03:09
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-06, 14:55
  5. Ευρωπαϊκή ψηφιακή βιβλιοθήκη
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-05, 10:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας