Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Ένα πρόσφατο review των Windows 7 Beta:

    http://www.winsupersite.com/win7/win7_beta.asp

  2. #2
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    ωραια τα beta!ποτε θα εχουμε τα κανονικα??πρωτα θα εχουμε rc???

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Όσο τα βλέπω να έχουν ίδιο look με τα vista, απογοητεύομαι
    Δεν το μπορω το aero με τίποτα
    Πολύ βάρος ρε παιδί μου... Πολύ βάρος....

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  4. #4
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Mπα, παναλαφρα είναι. Κλείστο, εάν δεν σ'αρεσει.

    Δεν είναι ωραίο ρε παιδιά να το κρίνετε μόνο από την εμφάνιση ...

    Οποιοδήποτε λειτουργικό, δεν μιλάω για τα Win7 συγκεκριμένα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπα, παναλαφρα είναι. Κλείστο, εάν δεν σ'αρεσει.

    Δεν είναι ωραίο ρε παιδιά να το κρίνετε μόνο από την εμφάνιση ...

    Οποιοδήποτε λειτουργικό, δεν μιλάω για τα Win7 συγκεκριμένα.
    Τι εννοείς πανάλαφρο??

    P4 στα 3GHz τι έχουμε? Σηκώνει?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Linus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς πανάλαφρο??

    P4 στα 3GHz τι έχουμε? Σηκώνει?
    Σηκώνει, σηκώνει. Εάν έχεις μνήμη απο 512MB και πάνω, χώστα σε ενα partition και δες. Δεν αστειεύομαι.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σηκώνει, σηκώνει. Εάν έχεις μνήμη απο 512MB και πάνω, χώστα σε ενα partition και δες. Δεν αστειεύομαι.
    Μακάρι

    Μόλις ξεμπερδέψω με τον σκληρό που έχει ένα πρόβλημα, θα τα δοκιμάσω επιτέλους..

  8. #8
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπα, παναλαφρα είναι. Κλείστο, εάν δεν σ'αρεσει.

    Δεν είναι ωραίο ρε παιδιά να το κρίνετε μόνο από την εμφάνιση ...

    Οποιοδήποτε λειτουργικό, δεν μιλάω για τα Win7 συγκεκριμένα.
    Α, για βάστα εδώ:
    Όταν το μόνο που μπορείς να κρίνεις από ίδια εμπειρία, είναι Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ που ΞΕΡΩ (επειδή τη δούλεψα) οτι το στραγγαλίζει το μηχάνημα, αυτό θα κρίνω και για αυτό θα πω.
    Ότι και να λες, ΔΕΝ μου αρέσει το native theme των windows να σκίζει το μηχάνημά μου από πόρους. Εντάξει, δεν είπαμε να πας στη γκριζίλα των ΝΤ4, αλλά έλεος, δεν το μπορώ με την καμία αυτό το theme.
    Άσε που κατ'εμέ, ο explorer των σβήστα, είναι ο κυριότερος λόγος να μη βάλω αυτό το λειτουργικό. Αντιτίθεται στη φιλοσοφία μου σε οτι αφορά το λιτό και απέριττο περιβάλλον και δυστυχώς δεν μπορώ να παραμετροποιήσω την εμφάνισή του.
    Δεν με βολεύει με τίποτα και δεν αντέχω να τον δουλεύω.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Ότι και να λες, ΔΕΝ μου αρέσει το native theme των windows να σκίζει το μηχάνημά μου από πόρους.
    Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, ο window manager ειδικά στα 7 καταναλώνει ελάχιστη μνήμη και το "render" γίνεται στην gpu οπότε γλυτώνεις και cycles. Προσωπικά μου αρέσει το aero όχι τόσο για το γραφικό καθεαυτό αλλά γιατί γλύτωσα από τις παρενέργειες του gdi. Σου έχει τύχει ποτέ για παράδειγμα να κολλήσει ένα πρόγραμμα στα xp και όταν μετακινείς το παράθυρο να «ζωγραφίζει» όλο το desktop ή να μην ανανεώνεται το γραφικό των άλλων προγραμμάτων ?

    Τα Vista έχουν άσχημο performance με λίγη μνήμη ή αργό δίσκο, πιστεύω ότι αυτή την εμπειρία χρεώνεις στο theme.

    Όσο για τον explorer... αυτά είναι και θέμα γούστου αν και ένα απλό theme όπως αυτό των win2k8 χωρίς το desktop experience θα μου άρεσε και εμένα. Γενικά πιστεύω θα ήταν πολύ καλό να υπάρχει το desktop experience σαν feature ώστε να μπορείς να το κάνεις add/remove.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, για βάστα εδώ:
    Όταν το μόνο που μπορείς να κρίνεις από ίδια εμπειρία, είναι Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ που ΞΕΡΩ (επειδή τη δούλεψα) οτι το στραγγαλίζει το μηχάνημα, αυτό θα κρίνω και για αυτό θα πω.
    Ότι και να λες, ΔΕΝ μου αρέσει το native theme των windows να σκίζει το μηχάνημά μου από πόρους. Εντάξει, δεν είπαμε να πας στη γκριζίλα των ΝΤ4, αλλά έλεος, δεν το μπορώ με την καμία αυτό το theme.
    Δεν καταλαβα τι δε μπορεις, την ασχημια του Aero ή οτι ειναι βαρυ;

    Στα 7 ειναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ, εδω τρεχει αερα με εναν ταπεινο Athlon single core 1640 και μια onboard 8200, πιο σφαιρα απο ΧΡ και μιλαμε για BETA!

    Άσε που κατ'εμέ, ο explorer των σβήστα, είναι ο κυριότερος λόγος να μη βάλω αυτό το λειτουργικό. Αντιτίθεται στη φιλοσοφία μου σε οτι αφορά το λιτό και απέριττο περιβάλλον και δυστυχώς δεν μπορώ να παραμετροποιήσω την εμφάνισή του.
    Σε σχεση με τα ΧΡ εννοεις ή εμπλεκεις linux στο παιχνιδι;

    Δεν με βολεύει με τίποτα και δεν αντέχω να τον δουλεύω.
    Προκρινεις.

    Απο default, τα 7 ειναι κακως σεταρισμενα, με λιγο φινιρισμα γινονται ο τυπος του λειτουργικου που λεει "bye bye XP".

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, ο window manager ειδικά στα 7 καταναλώνει ελάχιστη μνήμη και το "render" γίνεται στην gpu οπότε γλυτώνεις και cycles. Προσωπικά μου αρέσει το aero όχι τόσο για το γραφικό καθεαυτό αλλά γιατί γλύτωσα από τις παρενέργειες του gdi. Σου έχει τύχει ποτέ για παράδειγμα να κολλήσει ένα πρόγραμμα στα xp και όταν μετακινείς το παράθυρο να «ζωγραφίζει» όλο το desktop ή να μην ανανεώνεται το γραφικό των άλλων προγραμμάτων ?

    Τα Vista έχουν άσχημο performance με λίγη μνήμη ή αργό δίσκο, πιστεύω ότι αυτή την εμπειρία χρεώνεις στο theme.
    Είναι εκνευριστικό ναί. Επίσης δεν ήξερα οτι γίνεται στην gpu το rendering, αυτό είναι πράγματι βελτίωση. ΟΜΩΣ:

    Το aero φτιάχνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ παράθυρα τα οποία δεν μπορείς να τα μικρύνεις. Ο οφέλιμος χώρος του παραθύρου είναι δυσανάλογα μικρός σε σχέση με τον χώρο που καταλαμβάνει στο desktop. Είμαι συνηθισμένος να έχω ανοιχτά ΠΟΛΛΑ παράθυρα και ακόμα και με μικρές title bars σε 1600*1200 σε 17άρα CRT μου τρώνε χώρο. Δες και πιο κάτω για τον explorer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τον explorer... αυτά είναι και θέμα γούστου αν και ένα απλό theme όπως αυτό των win2k8 χωρίς το desktop experience θα μου άρεσε και εμένα. Γενικά πιστεύω θα ήταν πολύ καλό να υπάρχει το desktop experience σαν feature ώστε να μπορείς να το κάνεις add/remove.
    Όχι, θέλω ΛΙΓΟ περισσότερο χρωματάκι (των xp το theme μου κάθεται καλά) αλλά δεν είναι μόνο το χρώμα. Συμφωνούμε πάντως για το οτι θα έπρεπε να είναι feature και όχι native, όπως ακριβώς είναι στις εκδόσεις server.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβα τι δε μπορεις, την ασχημια του Aero ή οτι ειναι βαρυ;
    Δεν μου είναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρακτικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 7 ειναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ, εδω τρεχει αερα με εναν ταπεινο Athlon single core 1640 και μια onboard 8200, πιο σφαιρα απο ΧΡ και μιλαμε για BETA!
    Νice! Αν τα καταφέρανε να το κάνουνε πιο ελαφρύ, cudos από μένα Πάλι όμως δεν με βολεύει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σχεση με τα ΧΡ εννοεις ή εμπλεκεις linux στο παιχνιδι;
    ΑΑΑΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑΑΑ ΠΑ ΠΑΠΑΠΑ (εγώ δεν κάνω τέτοια πράματα ) όχι όχι, ΔΕΝ είμαι πτηνοτρόφος εγώ! Άσε το βρωμόπουλο εκτός.
    Μιλάω σε σχέση με τα xp και σε σχέση με το πόσα πράγματα έχει ένα παράθυρο στα vista. Ένα κάρο χώρος στην title bar. Μενού που είναι δυσχρηστα, κρυμμένα. Γενικώς ένα παράθυρο είναι bloated από πράγματα που ΔΕΝ χρειάζεται και δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις. Π.χ. Δεν μπορείς να βλέπεις ΜΟΝΟ το directory tree. Φαίνονται και άλλα πράγματα στο ίδιο pane. Πως να σου το πω. Δεν έχω πρόχειρη εγκατάσταση να πάρω screendumps αλλά είναι bloated και ογκοδέστερο απ'όσο έπρεπε να είναι. Εξηγώ και κάποια πράγματα πιο πάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκρινεις.

    Απο default, τα 7 ειναι κακως σεταρισμενα, με λιγο φινιρισμα γινονται ο τυπος του λειτουργικου που λεει "bye bye XP".
    Τι να σου πω. Μακάρι.
    Πάντως, με δεδομένο οτι δεν τρέχω cutting-edge προγράμματα, ο μόνος λόγος για να πάω σε 7, θα είναι να είναι ελαφρύτερα από τα xp, αφού γενικώς προβλήματα με τα xp δεν έχω. Εδώ θα ήθελα πολύ να μεταπηδήσω σε x64 λειτουργικό αλλά δεν υπάρχει υποστήριξη, οπότε....

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 181
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 09:37
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-08, 08:50
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-07, 13:15
  4. Τηλέφωνο: το πιο πρόσφατο «καλάμι ψαρέματος»
    Από chrand στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-06, 01:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας