Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Cool
    Γειά σας, βρίσκομαι σε δίλημμα και για αυτό θα ήθελα και την γνώμη σας. Για κάποιους λόγους βρέθηκα σε μια μικρή επαρχιακή πόλη άγνωστη σε εμένα και την γυναίκα μου,επειδή όμως μας αρέσει δεν θέλουμε να φύγουμε όμως υπάρχει πρόβλημα με την δουλειά, όσο αφορά εμένα, διότι είναι δύσκολο να βρω εταιρεία που να σχετίζετε με αυτοματισμούς(ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ) όπου και έχω σπουδάσει. Έτσι, σκέφτομαι να ασχοληθώ με το service ηλεκρονικών υπολογιστών,περιφερειακών και δικτύων για μικρές επιχειρήσεις, με τους συγκεκριμένους τομείς έχω ασχοληθεί μόνο ως hobby τίποτα άλλο, το θέμα είναι κατα πόσο μπορώ με προσωπική ασχολία να μάθω αυτά που πρέπει μόνος μου και να ξεκινήσω την δουλειά; Για τα δίκτυα έχω αρχίσει να διαβάζω τα βιβλία για το ccna της cisco καθώς επίσης και κάποια άλλα που έχουν να κάνουν περισσότερο με τα καλώδια και βλέπω πως για μικρά δίκτυα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα τα πράγματα,επίσης θα υπάρχουν εισοδήματα απο διδασκαλία στο τοπικό ΤΕΙ όπως και στο ΙΕΚ οπότε δεν με πειράζει να βγάζω λίγα χρήματα στην αρχή....προσωπικά πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω απλά θέλω και καμμιά άλλη γνώμη διότι είναι μια κίνηση με κάποιο ρίσκο....επίσης τρέχει και ένα προγραμμα του ΟΑΕΔ 12000 ευρώ για νέους επαγγελματίες που διευκολύνει κάπως τα πράγματα....Επίσης προσπάθησα να ζητήσω δουλειά σε κάποιο τοπικό κατάστημα υπολογιστών αλλά δεν υπάρχει τίποτα. ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Αν νομιζεις οτι η αγορα εκει σηκωνει μια τετοια κινηση να το προσπαθησεις. Οσο για τις τεχνικες γνωσεις που χρειαζονται σιγα σιγα θα τις αποκτησεις. Κανενας δεν ξυπνησε ενα πρωι και τα ηξερε ολα. Ουτε και καποιος που εκανε σπουδες στο αντικειμενο τα ξερει. Αμα δεν το δουλεψει δεν ξερει τιποτα. Μονο μεσα απο δουλεια μαθαινεις πραγματικα το (καθε) αντικειμενο. Και φυσικα ενημερωση συνεχης για τα τεκταινομενα στα δικτυα και στους Η/Υ.
    Αν εχεις ορεξη για διαβασμα θα τα καταφερεις. Για αρχη το service Η/Υ ειναι καλο και στην πορεια αρχιζεις και με μικρα δικτυα.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  3. #3
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Η αγορά είναι δύσκολη, όμως πιστεύω ότι υπάρχει χώρος και για εμένα στην πίτα, το θέμα είναι κατα πόσο μπορείς να δαγκώσεις κομμάτι, εξάλου η συγκεκριμένη αγορά της πληροφορικής είναι διαρκώς αναπτυσσόμενη, και πιστεύω πως έχουμε να δούμε πολλά πράγματα ακόμη διότι οι νέες τεχνολογίες είνα ακόμη στην εφηβεία τους......

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου pc. Σας παρακαλώ την γνώμη σας!!!
    Από kostaspngs στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 20:59
  2. Την γνωμη σας αν σας εχει τυχει
    Από minder στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 21:13
  3. Την γνώμη σας, σας παρακαλώ
    Από alfa156 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-07, 18:09
  4. τεχνικος δικτυων
    Από sakis_the_fraud στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας