Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το μηχάνημα μου έχει πάνω τα εξής:
    2 σκληρούς IDE 80GB,
    1 SATA σκληρό 500άρι πάνω σε PCI SATA controller,
    1 εξωτερικό σκληρό usb 320άρι,
    1 κάρτα γραφικών 5200FX 128MB,
    3χ256ΜΒ μνήμη,
    1 DVD-ROM,
    1 DVD-RW,
    1 floppy drive
    1 Firewire pci controller (αν και δεν χρησιμοποιείται ουσιαστικά απο κάποια συσκευή),
    1 usb pci controller,
    1 εξτρά ανεμιστηράκι

    και αυτή τη στιγμή φοράει ένα 300άρι τροφοδοτικό (όχι επώνυμο). Έχω στα χέρια μου κι ένα 650άρι q-tec τροφοδοτικό και σκέφτομαι αν αξίζει να το περάσω.

    Πρώτον, αν είναι απαραίτητο λόγω των συσκευών που έχω συνδεδεμένες πάνω.. Η μόνη κάπως παράξενη συμπεριφορά που έχω παρατηρήσει (δεν ξέρω αν έχει σχέση με το τροφοδοτικό), είναι ότι πήγα να γράψω σε επανεγράψιμο DVD και μου έκαψε 2 δισκάκια, βγάζοντας ένα μήνυμα "power calibration error" στο Nero. Ένα google-ρισμα στο μήνυμα με παρέπεμψε σε πιθανή βλάβη του αντιγραφικό ή defective media. Το θέμα είναι ότι έγραψα αρκετά άλλα DVD (όχι επανεγράψιμα) και CD, χωρίς πρόβλημα.

    Δεύτερον αν θα μου καίει πολύ περισσότερο ρεύμα, βλέπω να έχει και δεύτερο ανεμηστηράκι πάνω στο τροφοδοτικό. Την έχω πατήσει με πολύ μεγάλο λογαριασμό της ΔΕΗ επειδή έκαιγε νύχτα-μέρα το μηχάνημα.

    Και τρίτον, έχω κάποιες αμφιβολίες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τροφοδοτικό. Και εξηγούμαι: Επί ένα χρόνο δούλευε σε άλλο μηχάνημα, έναν Athlon, ο οποίος μετά απο λίγο καιρό άρχισε να ανοίγει όποτε ήθελε(για την ακρίβεια όταν το άνοιγα το πρωί μετά απο ένα ολόκληρο βράδυ κλειστό άνοιγε για κάποια δευτερόλεπτα και έσβηνε), και κάποιες φορές να σβήνει κιόλας όποτε ήθελε. Επειδή τότε το έψαξα, οι περισσότεροι μου είπαν ότι είναι θέμα τροφοδοτικού. Το αντικατέστησα λοιπόν με ένα άλλο που είχα πρόχειρο, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Τώρα αυτό λογικά σημαίνει ότι δεν είχε βλάβη το τροφοδοτικό, αλλά κάτι άλλο σε εκείνο τον υπολογιστή. Υπάρχει περίπτωση όμως να συμβαίνει κάτι άλλο? Πχ να είχε μεν βλάβη το psu που να προκάλεσε βλάβη σε άλλο τμήμα του hardware? Μπορώ με κάποιο τρόπο να το τσεκάρω πριν το βάλω στο μηχάνημα που έχω εδώ??

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Επεξεργαστη?

    Παντως το συστημα σου δεν ειναι απαιτητικο σε watt. Οσες συσκευες και να εχεις ποτε δεν θα δουλεψουν ολες μαζι. Το θεμα ομως ειναι οτι απο την μια εχεις noname (πολυ κακο για την αξιοπιστια) και απο την αλλη qtec (δηλαδη noname) μεγαλης -θεωριτικης- ισχυος (αλλο τι βγαζει στην πραγματικοτητα) την οποια, προφανως, δεν χρειαζεσαι.

    Αν δεν σκοπευεις να κανεις συντομα καμια τρελη αναβαθμιση σου προτεινω να πας να παρεις ενα ποιοτικο/αξιοπιστο 400αρακι και να χεις το κεφαλι σου ησυχο.

    Μπορεις να πας και σε μεγαλυτερης ισυχος (το πολυ μεχρι 550, παραπανω δεν χρειαζεααι αν δεν εχεις SLI) και να το κρατησεις και για το επομενο pc.

    Κοιτα σε enermax, seasonic, fortron

    Q-Tec παντως εγω δεν θα εβαζα με τιποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 14-11-07 στις 20:54.
    No Justice - No Peace

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Επεξεργαστή 2,4GHz, όχι τπτ το τρελό δηλαδή. Και όχι δεν σκοπεύω σε καμιά τρελή αναβάθμιση (ούτε λογική) anytime soon..

    Οσες συσκευες και να εχεις ποτε δεν θα δουλεψουν ολες μαζι.
    Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ να σου πω.. Αν και οι σκληροί έχει τύχει να δουλεύουν μαζί, ταυτόχρονα με το ένα drive. Και κάποιες usb θύρες..

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ξεκινα απο αυτο το μηνυμα
    και διαβασε ολο το σχετικο θεμα...
    Δεν ξερεις ποτε θα τα φτυσει ενα εστω και επωνυμο ισχνο ομως τροφοδοτικο
    και τι αλλα χρησιμα θα παρει μαζι του!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 14-11-07 στις 21:00.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεύτερον αν θα μου καίει πολύ περισσότερο ρεύμα, βλέπω να έχει και δεύτερο ανεμηστηράκι πάνω στο τροφοδοτικό. Την έχω πατήσει με πολύ μεγάλο λογαριασμό της ΔΕΗ επειδή έκαιγε νύχτα-μέρα το μηχάνημα.
    και 2000W τροφοδοτικο να βαλεις το ρευμα που θα καψεις ειναι τόσο όσο ζητησουν τα εξαρτηματα του υπολογιστή σου.
    Μαλλιστα επειδη σιγουρα ακομα και το q-tek() θα εχει καλύτερο efficiency απο το 300αρι noname θα καις και λιγότερο ρεύμα.


  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Αφου δεν κανεις O/C, δεν θα κανεις συντομα αναβαθμιση σε κατι ενεργοβορο (π.χ gpu), δεν εχεις/θα εχεις SLI τοτε το 400αρι φτανει και περισσευει. Αρκει να ειναι συγχρονο(για οικονομια)/ποιοτικο και οχι qtec

    Κοιτα σε αυτες που σου ειπα, το thread που σου ειπε η manoulamou και εισαι ετοιμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 14-11-07 στις 21:10.
    No Justice - No Peace

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινα απο αυτο το μηνυμα
    και διαβασε ολο το σχετικο θεμα...
    Δεν ξερεις ποτε θα τα φτυσει ενα εστω και επωνυμο ισχνο ομως τροφοδοτικο
    και τι αλλα χρησιμα θα παρει μαζι του!!!
    Κάτι τέτοιο είναι που φοβάμαι..

    Αυτό που μάλλον δεν έκανα σαφές, είναι ότι αυτη τη στιγμή ΔΕΝ θέλω να προβώ σε έξοδα για νέο τροφοδοτικό (το 400άρι που μου λέτε).. Οπότε έλεγα απλά για μια σύγκριση μεταξύ των 2..

    Θυμάμαι σε κάποια φαση που έψαχνα αν χρειάζεται να βάλω άλλο τροφοδοτικό και μου είχαν πει ένα site που έβαζες τα εξαρτήματα που έχεις και σου έλεγε maximum ισχύ..

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Αυτη την εντυπωση εχουν ακομη και πεπειραμενοι χρηστες οτι εχει αξια μονο η ισχυ,
    αλλά εαν διαβασεις το μηνυμα το καλο τροφοδοτικο δεν αρκει να ειναι ποιοτικης κατασκευης
    και αναλογων watt με το μηχανημα, ειναι πολλοι οι παραγοντες που επηρεαζουν
    την ασφαλεια και την μακροβιοτητα του...
    Why 99% of Power Supply Reviews Are Wrong

    Υπαρχουν μετρητες εξοχοι σαν αυτο ή αυτο ή αυτον ΟΜΩΣ δεν ζητας απλα ισχυ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 15-11-07 στις 09:25.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Αφου δεν εχεις τωρα για αλλαγη τροφοδοτικου βαλε το QTec. Θεωρητικα ειναι μεγαλυτερης ισχυος απο το αλλο.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως να βάλω ένα λαστιχάκι μεσα σε ένα αλλο?
    Από nikosl στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-07, 16:22
  2. Αξίζει να βάλω Mint Linux;
    Από pcman στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 02:40
  3. τροφοδοτικο για ρευμα?αξιζει?
    Από marilopaido στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 01:17
  4. αξιζει να βαλω vivodi 1024 τελικα?
    Από NIKOLAKIS123 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-06, 02:58
  5. Αξίζει να βάλω Nova?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-05, 03:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας