Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    το καλοκαιρι εβαλα adsl. χωρις ιδιαιτερα προβληματα με ταχυτητες γυρω στο 38-40!!!
    ολα καλα μεχρι κοντα στα χριστουγεννα, απο εκει και περα αρχισανε τα προβληματα, η μεγστη ταχυτητα στο 34, και οσο πηγαινε χαμηλωνε σαν το πυχη του Limbo (αυτο που χορευουμε για να περασουμε απο κατω). τωρα ειμαι στα 25!!!!!
    επειδη ταξιδευα αρκετα ολη την περιοδο, σημερα ασχοληθηκα με το θεμα...
    το helpdesk της otenet μου λεει να παρω τον οτε να δηλωσω βλαβη για να αποκλεισουμε το θεμα της γραμμης.
    περνω τηλεφωνο στο 121 να δηλωσω βλαβη, (παραλληλα ακουγεται και θορυβος στην τηλεφωνικη γραμμη), και για τις χαμηλες ταχυτητες. Μεσα σε 30 λεπτα εχει παρει ο οτετζης στο κινητο και μου λεει οτι ο ελεγχος της γραμμης ειναι καθαρος!!! κανενα προβλημα!!!. και να παρω την otenet να ρωτησω για παραπανω οδηγιες...
    ξαναπερνω βεβαια τις βλαβες για να δουμε το θεμα των παρασιτων στην φωνητικη κληση.
    το helpdesk της otenet μου λεει με αρκετη ειλικρινια οτι δεν εχουν ιδεα και μονο οδηγιες για ρυθμισεις του modem ξερουν να δινουν!!!!
    λεω δεν πειραζει ρε μ@λ@κ@ επεσα, ξαναπερνω τις βλαβες του οτε (121), μια κοπελιτσα ασχοληθηκε παραπανω μου λεει να παω το http://tucows.otente.gr και να κατεβασω καποιο αρχειο. Αν η ταχυτητα ειναι κατω απο 30kb/sec να επικοινωνησω με το Helpdesk του οτε...
    η ταχυτητα μεχρι 27 αντε στιγμιαια 28....(το καλοκαιρι 38 κολημενο!!!)
    ξαναπερνω το helpdesk του οτε τα ιδια....

    λεω η otenet θα εχει προβλημα, αγοραζω netcarta η διαφορα απειροελαχιστη.
    Συμπερασμα: το dslam της περιοχης μου (Κνωσσου) πρεπει να χρειαζεται ξαλαφρωμα...

    τροπος θεραπειας: δεν νομιζω οτι υπαρχει αμεσα, εκτως και κανω δωρεα ενα dslam περιποιημενο με μεζε στον οτε.....

    σοβαρα πλεον κοιταω να αλλαξω την otenet, για να μην πληρωνω ενα οργανισμο σαν τον οτε ο οποιος δεν μου προσφερει πλεον καμια υπηρεσια που να αντιπροσωπευει τα λεφτα που δινω... καταλιγω στην ΤΕΕ (ειμαι μηχανικος),δεν νομιζω να εχω καλυτερες ταχυτητες αλλα τουλαχιστον ειναι κοντα στα 7 ευρω φτηνοτερα τον μηνα. οποτε ο συντελεστης αποδοσης/τιμης ειναι καλυτερος.

    κανενας απο ηρακλειο η κρητη γενικα να μας πει την δικη του adsl ταχυτητα???

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    LINKSYS WAG 200G
    Εγω απο ηρακλειο.....Το Δεκεμβριο εβαλα 384/128...Τον πρωτο μηνα απο 30 ως 42 οταν κατεβαζα απο site(ftp kai bt χαμηλοτερα...ειδικα ftp)....Απο Ιανουαριο και μετα πηραν την κατιουσα....Για μια βδομαδα ειχα μεχρι 15kb/sec το πολυ....Γενικα ειμαι απο 20-30 το πολυ...
    Τωρα πχ κατεβαζω 2 bittorent....To ενα παει 10kb/se και το αλλο 12kb/sec....
    Μενω Μασταμπα οποτε νομιζω κι εγω στο κεντρο της κνωσου ειμαι...
    αααα και εχω Vivodi....
    Ayta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    αμα ειναι πια καλα να ανταλασουμε τα cd αναμεταξυ μας, παρα να κατεβαζομε απο bittorent...εδα που το κλεινουνε σιγα σιγα

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Για αυτό είναι καλύτερο να προτιμήσουμε αυτήν την περίοδο 256/128.Η Forthnet είχε πολύ ωραίες προσφορές και τώρα έριξε ακόμα περισσότερο τις τιμές.Η κατάσταση είναι για κλάματα γενικότερα.


    Είμαι με 256 και πάντα τα πιάνω.Στο τεστάκι της forthnet μου βγάζει αρκετές φορές οτι είμαι στα 301kbps (περιλαμβάνει overheads oμως

  5. #5
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    μπα εγω προτιμω 384 αλλα απο ΤΕΕ

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηράκλειο-Κρήτη πρόβλημα dsl;
    Από EvanGR στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-05, 13:38
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-05, 00:55
  3. ADSL στο Ηρακλειο (Κρητη) DSLAM Κνωσσου
    Από lefterism στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-05, 00:55
  4. Ενημέρωση από Κρήτη
    Από trendy στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-02, 23:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας