Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το corsa 1.2 με το σειριακό κιβώτιο γιατί το έχω και στη Mercedes και μου αρέσει. Με ενδιαφέρει κανονική οδήγηση πόλης και η χαμηλή κατανάλωση και φυσικά η αξιοπιστία. Το yaris καθώς και τα περισσότερα μοντέλα άλλων εταιριών είναι πλαστικούρες. Μόνο το Polo βλέπω σα δεύτερη επιλογή αλλά δε με ενθουσιάζει εμφανισιακά . Έχετε κάτι να προτείνετε? Το πολύ 1.2L ,ούτε καν 1.3L
    Για χρηματοδότηση να πάω τράπεζα?
    Δώρο συναγερμό δίνουνε στάνταρ ή αν πιέσεις?
    Ευχαριστώ
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Honda Jazz
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Από τα δύο αυτοκίνητα που προτείνεις, προτιμώ το Polo.
    Επειδή εμφανισιακά δεν μου αρέσουν και τα δύο, προτιμώ την εγγύση του ονόματος VW.

    Προσωπικά, χρησιμοποιώ το C3, (σε manual βέβαια, αλλά υπάρχουν εκδόσεις σειριακού).
    Βασικό κριτήριο όταν το αγόρασα ήταν, κυρίως, η συμπεριφορά των αναρτήσεων.
    Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. [αν και οι αναρτησεις του ειναι αρκετά κατώτερες του C5]

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω το Polo το 1.4 75 ίππους. Πολύ καλό και σταθερό αυτοκίνητο, αλλά αρκετά βαρύ για την κατηγορία του. Φαντάζομαι ότι στην 1.2 έκδοση θα δυσκολεύεται μες στην πόλη. Η κατανάλωσή του είναι αρκετά ψηλή και κοστίζει πολύ το service του (490 Ευρώ το πρώτο service στα 30.000 χιλιόμετρα ).

    Πάντως μέσα νιώθεις απίστευτη ασφάλεια, και οδηγώντας το, αλλά και σαν συνεπιβάτης. Τα είχα δει όλα της κατηγορίας και ήταν το μοναδικό που δε μου άφηνε την εντύπωση του "ψεύτικου" ή της "πλαστικούρας" όπως λες. Πάντως όσοι φίλοι έχουν μπει μέσα στο αυτοκίνητο έχουν πάθει πλάκα με τα φρένα, τη σταθερότητα στο δρόμο και την ηχοθερμομόνωση.

    Μέχρι στιγμής μου έχει "βγάλει":
    1) λάδια στα 5.000 χιλιόμετρα (μες στην εγγύηση)
    2) πρόβλημα με το λαστιχάκι του δοχείου του αντιψυκτικού με αποτέλεσμα την πτώση της στάθμης του υγρού στα 25.000 χιλιόμετρα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Είχα το πόλο 7 χρόνια με 170,000χιλ.
    Δεν χαλάει αλλά θέλει λαδια ανα 5,000χιλ. Αν χαλάσει τη μάμησες (πανάκριβα ανταλλακτικά). Είναι πολύ βαρύ και οι 75 ίπποι είναι πολύ λίγοι. 75 τώρα έχουν τα smart.
    Το καλό είναι οτι δεν έχασε την αξία του και το πούλησα σε πολύ καλή τιμή.

    Πάρε ενα 1,2/1,4 με 100 άλογα. (πχ Clio 1,2/100!!!)

    Σαν 2ο μικρο πήρα το Υ(το οδηγεί η αδερφή μου) με 100 άλογα. Το έχω ένα χρόνο και δεν έχει βγάλει ζημιά, πάει πετώντας, το τιμόνι είναι διαμάντι και έχει πάμφτηνο service. Άσε που τωρα πια το service στα lancia είναι free. Ααααα το σημαντικότερο: το πήρα άτοκο. Τα lancia είναι αμάξια όμως για 80,000-100,000χιλ. Μετά χαλάνε αβερτα


    κοίτα τι ακριβώς θες
    1)νεύρο μες στην πόλη (100 άλογα)
    2)οικονομία (γιαπωνέζικο, 1200άρι)
    3)χώροι (πολυμορφικό μικρό πχ Miura)

    ΥΓ Δεν νομίζω να πιστέυεις οτι η Merc έχει το ίδιο σειριακό με τα μικρά ε;;;;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)χώροι (πολυμορφικό μικρό πχ Miura)
    Μάλλον Micra θέλεις να πείς γιατί η Miura ούτε μικρή είναι, ούτε πολυμορφική.. Αλλά άκρως ερωτεύσιμη..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Miura.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  105,7 KB 
ID: 25839
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apok : 29-11-07 στις 17:32.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Polo το 1.4 75 ίππους. Πολύ καλό και σταθερό αυτοκίνητο, αλλά αρκετά βαρύ για την κατηγορία του. Φαντάζομαι ότι στην 1.2 έκδοση θα δυσκολεύεται μες στην πόλη. Η κατανάλωσή του είναι αρκετά ψηλή και κοστίζει πολύ το service του (490 Ευρώ το πρώτο service στα 30.000 χιλιόμετρα ).
    Εγω θα πω για το 1.4 16v.
    - Καταναλωση μεσα στην πολη το εχω στα 10lt/100km. Στην αρχη ναι , μου εκαιγε πολυ. αλλα ετσι ειναι εαν το πας με 2α - 3η. Για βαλε και 4η να δεις . Και οταν σε παιρνει π.χ Κατεχακη δωσε και 5η.
    - 1o service ειναι στα 2 χρονια ή 15.000km. Το ποσο εχει θα σας πω τον Απριλιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μέσα νιώθεις απίστευτη ασφάλεια, και οδηγώντας το, αλλά και σαν συνεπιβάτης. Τα είχα δει όλα της κατηγορίας και ήταν το μοναδικό που δε μου άφηνε την εντύπωση του "ψεύτικου" ή της "πλαστικούρας" όπως λες. Πάντως όσοι φίλοι έχουν μπει μέσα στο αυτοκίνητο έχουν πάθει πλάκα με τα φρένα, τη σταθερότητα στο δρόμο και την ηχοθερμομόνωση.
    Σε ολα μαζι σου. Ειδικα τα φρενα. !!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vshadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής μου έχει "βγάλει":
    1) λάδια στα 5.000 χιλιόμετρα (μες στην εγγύηση)
    2) πρόβλημα με το λαστιχάκι του δοχείου του αντιψυκτικού με αποτέλεσμα την πτώση της στάθμης του υγρού στα 25.000 χιλιόμετρα.
    Εεε μαλλον ετυχε. Και σε μενα οταν το πηρα δεν αναβε τιποτα απο το ταμπλο , αλλα σε 5 λεπτα τα παιδια απο το service ειχαν αλλαξει τον διακοπτη για τα φωτα και ηταν ολα OK.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_StarGazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πω για το 1.4 16v.
    - Καταναλωση μεσα στην πολη το εχω στα 10lt/100km. Στην αρχη ναι , μου εκαιγε πολυ. αλλα ετσι ειναι εαν το πας με 2α - 3η. Για βαλε και 4η να δεις . Και οταν σε παιρνει π.χ Κατεχακη δωσε και 5η.
    - 1o service ειναι στα 2 χρονια ή 15.000km. Το ποσο εχει θα σας πω τον Απριλιο.
    Η αλήθεια είναι ότι γενικώς μες στην πόλη, με την κίνηση κάθε μέρα σε Ηλιούπολη, Κατεχάκη και Αττική Οδό, πιάνει γύρω στα 9,5lt/100km. Σε ανοιχτό δρόμο, καθότι είναι και αυτοκίνητο για ανοιχτό δρόμο, το έχω δει να πιάνει 7lt/100km. Ο μέσος όρος πάει κάπου στα 8,5lt/100km. Σε αυτοκινητόδρομο πάντως πετάει! Πιάνεις τα 140 και νομίζεις ότι πας με 80 από τη σταθερότητα!

    Και φυσικά εννοείται ότι μέχρι τα 3000 km ψιλοζοριζόταν το αυτοκίνητο λόγω στρωσίματος, αλλά μετά... ξεμππούκωσε.

    To 1o service κανονικά είναι στα 2 χρόνια ή στα 30.000km. Επισήμως στα 15.000 km είναι απλά έλεγχος λαδιών, απλά συνήθως γίνεται αλλαγή τους και τσεκάρουν και τα υπόλοιπα πραγματάκια για καλό και για κακό.

    Και αυτό γιατί η πρώτη έκδοση αυτής της γενιάς το είχε το 1ο service στα 15.000 km και στην ανανεωμένη έκδοση, που είχε μικροαλλαγές, το έκαναν στα 30.000 km για να πουλήσουν περισσότερο. Μούφα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vshadow : 29-11-07 στις 17:43.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα για το δώρο που δίνουν οι εταιρίες και χρηματοδότηση έχετε να μου προτείνετε κάτι? Τελικά το corsa πως σας φαίνεται??
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    To Corsa 1.2 μου το έδωσαν πρόσφατα απο την εταιρεία που εργάζομαι.

    Το βρίσκω πολυ ικανοποιητικό για τα κυβικά του, αλλά οχι τοσο οικονομικό ( πριν π.χ ειχα ένα πουντο που δεν έκαιγε τπτ ).

    Αξιόπιστο, βαρύ, ταξιδιάρικο στην Εθνική ( και άνετο ταξίδι για 2 άτομα ).
    Καλύτερες αναρτήσεις να είχε μονο και θα ήταν τοπ για την κατηγορία του.
    Socii stamus Cadimus dividui

  11. #11
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimarass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα για το δώρο που δίνουν οι εταιρίες και χρηματοδότηση έχετε να μου προτείνετε κάτι? Τελικά το corsa πως σας φαίνεται??
    Ολοι δινουνε και καποια δωρα. Θα τους το ζητησεις και εσυ εννοειται.
    Ειδικα δε εαν δωσεις μια καλη προκαταβολη ή ακομα καλλυτερα τα δωσεις ολα μετρητα.


    Τωρα. Προσωπικα το corsa δε μ'αρεσει , εξωτερικα. Εσωτερικα και τα υπολοιπα δεν τα εχω δει.
    Αλλα επειδη ο καθενας θα σου πει το δικο του , θα σου πω και σε σενα οτι λεω σε οσους με ρωτανε για αυτοκινητα.

    Πηγαινε, δες τα ολα , μπες μεσα σε ολα, και στο πρωτο που θα κατσεις και θα πεις "Ααα, αυτο ειναι ωραιο ρε!!" αυτο και θα παρεις.

    Ολα τ'αλλα ειναι για να λεμε.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  12. #12
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εγώ το Corsa δεν το είχα δει. Πάντως είχα μπει σε αρκετά αυτοκίνητα και τα μόνα που μου άρεσαν εσωτερικά ήταν το Fabia και το Polo. Πάντως πλέον, όλα αυτής της κατηγορίας είναι αρκετά "ταξιδιάρικα", δηλαδή κυκλοφορούν άνετα και εντός και εκτός πόλης, αλλά είναι αρκετά "βαριά".

    Πήγαινε κάνε ένα test drive σε όλα, πάντα επιμένοντας να οδηγείς την 1,2lt έκδοση που θες και όχι την 1,4lt και απόφασισε για το καλύτερο. Hint: Δοκίμασε και το air condition στο test drive να δεις πώς τραβάει η 1,2 έκδοση.

    Τώρα για τα εξτρά, η κάθε εταιρεία έχει τη δικιά της πολιτική. Π.χ. το Ibiza το έδιναν με εργοστασιακό ράδιο-cd, ενώ το Polo πλήρως "γυμνό".
    Εγώ πήγα στη Volkswagen και τους είπα "Θα πληρώσω μετρητά με μια καλή προκαταβολή, αλλά το Ibiza μου το δίνουν 1.000 Ευρώ φθηνότερα με συναγερμό και ράδιο-cd. Βάλτε μου δώρο συναγερμό και ράδιο-cd που να παίζει και mp3 και το παίρνω, αλλιώς πάω στη Seat." Μες σε 5 λεπτά μου είχε δείξει όλη την γκάμα των ηχοσυστημάτων και έτσι κατέληξα στο Polo.

  13. #13
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpardsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον Micra θέλεις να πείς γιατί η Miura ούτε μικρή είναι, ούτε πολυμορφική.. Αλλά άκρως ερωτεύσιμη..
    Sorry LANCIA MUSA...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apok : 30-11-07 στις 12:09.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Yaris.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #15
    Το avatar του μέλους a5a6b8b9g3h5w6a9
    a5a6b8b9g3h5w6a9 Guest
    Εγω λεω ή Yaris ή Auris.Να σου πω την αληθεια εχεις και μια 3η επιλογη.Το καινουργιο το 500 το εχεις σκεφτει καθολου?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνωμη για αγορα αυτοκινητου
    Από gravis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3073
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 18:29
  2. αγορα ελαστικων αυτοκινητου
    Από sverigeman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 22:01
  3. Αγορά αυτοκινήτου από Η.Π.Α.
    Από gkouts στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-08, 16:47
  4. Αγορά αυτοκινήτου (επιλογή κιβωτίου)
    Από MetalHeart στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-04, 03:35
  5. Αγορά αυτοκινήτου
    Από gassim στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-04, 21:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας