Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Καλημερα ,

    Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο προιον για πλαινο ανεμιστηρα.Με ενδιαφερει να ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ.Εχει απο τη μανα του το κουτι μου πλαινο ανεμιστηρα με φυσουνα για να ερχεται πιο κοντα σε mobo και cpu.Αλλα παρατηρω οτι οταν εχω να ανοιξω το συστημα αρκετες ωρες και ειδικα οταν εχει υγρασια το πρωι οτι για 1-2 λεπτα με τρελενει στο βουητο πριν το βουλωσει και λειτουργει normal αλλα και παλι με ενα αχνο βουητο! Το μονο που εχω ψαξει ειναι η βαση του οπου και προσθεσα grovers για να μην ακουμπα η φτερωτη στο case , εβαλα στην αρχη μεταλλικα grover και στη συνεχεια εβαλα αντι για grover μαλακο καουτσουκ σε σχημα grover ωστε με καποιο τροπο να μην τριζει.Το πλαινο μερος του Case μου ειναι πολυ ευκαμπτο και αυτο νομιζω οτι φταιει οταν λειτουργει ο ανεμιστηρας.

    Θελω να κανω δουλεια στην ψυξη οπως κανω και τωρα (standby 35-37 βαθμους κελσιου και full oad 51) αλλα θελω να γινεται η ολη δουλεια αθορυβα.

    Αρα τι αθορυβο ανεμιστηρα να προμηθευτω και τι πατεντα να κανω ωστε να παταει καλα πανω στο πλαινο ευκαμπτο τμημα.

    Τα φωτα σας παρακαλω.

    Με τον ανεμιστηρα της mobo δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.Παιζει τοσο αθορυβα που αν δεν εχω συνδεσει τον ανεμιστηρα τον πλαινο δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ανοιχτο το PC :-O

    Ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Το εβαλα σε λαθος θεματικη ενοτητα.Sorry πηγαινε στο hardware And software Γενικα.Παρακαλω οπως το μεταφερετε εκει.
    Thanks

  3. #3
    Το avatar του μέλους Chris Valis
    Chris Valis Guest
    Πριν από μερικούς μήνες μαγαζί με μεταχειρισμένα στο μοναστηράκι είχε καινούριους ανεμιστήρες από compaq μαχανήματα αρκετά μεγάλου μεγέθους (πάνω από 120mm νομίζω), κάποιοι από αυτούς είχαν ενσωματωμένο μειωτή στροφών με αισθητήριο θερμοκρασίας, άλλοι όχι. Πάρε ένα τέτοιο και βάλτον στα 7 volt, δεν βγάζει ούτε τον μισό θόρυβο και μετακινεί αρκετό αέρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Στην προκειμενη των περιπτωσεων ειναι καλυτερο ομως να βαζει αερα ή να βγαζει? Γιατι οπως τον εχω τωρα βγαζει.Και στο case δεν εφαρμοζει 120μμ...μονο 80mm :-(

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Συνήθως προσπαθείς να "βάζεις" στο κουτί περισσότερο αέρα απ' όσο βγάζεις... (δλδ να δημιουργείται μεγαλύτερη πίεση στο εσωτερικό του κουτιού). Έτσι και δεν τραβάει σκόνη από τις χιλιάδες τρύπες που έχει και με ένα φίλτρο μπροστά από κάθε ανεμιστήρα που "βάζει" αέρα κρατάς το κουτί σου σαν καινούριο...

    Όσο για τις θέσεις που είναι μόνο για 80mm, μπορείς πάντα να κόψεις... Ένας μεγάλος ανεμιστήρας αποδίδει το ίδιο με ένα μικρότερο, αλλά σε λιγότερες στροφές, άρα είναι πιο ήσυχος... Γι'αυτό θες μεγάλους (120mm) ανεμιστήρες.

    -Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 11-04-05 στις 13:28.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Η λύση είναι όπως είπαν και οι φίλοι , όσο το δυνατόν μεγαλύτερος ανεμιστήρας . Εγώ έβαλα έναν 12 άρι και επειδή η "τρύπα" ήταν 8άρα , πήρα το Black & Decker και έκανα το καπάκι σουρωτήρι . Τώρα δουλεύει άψογα και αθόρυβα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Chris Valis
    Chris Valis Guest
    στο κουτί πρέπει να μπένει και να βγαίνει ο αερας, τυπικά μπένει απο χαμηλά και βγαίνει ψηλά και αποφεύγουμε τοπικές ανακυκλώσεις

  8. #8
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας καταρχας.Ας πουμε οτι δεν θελω να κανω μοντα στο κουτι.Αρα αποκλειω τον 120mm.Να βαλω τον 80mm να βαζει αερα? Και ο αερας πως βγαινει ?με το PSU? Ειναι αρκετο? Δεν θελω να βαλω και αλλους ανεμιστηρες ουτε με ενδιαφερει να κλοκαρω τιποτα.Ολα μαμα παιζουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Έννοια σου και το κουτί έχει αρκετές τρύπες... αποκλείεται να φουσκώσει

    Ανεμιστήρες στην έξοδο χρειάζονται για να διαμορφώσεις κάπως το ρεύμα που δημιουργείς μέσα στο κουτί... Δεν είναι να ανάγκη να είναι τόσο ισχυροί όσο αυτοί που βάζουν αέρα στο κουτί.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    To μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν εχω αρκετες ωρες να το ανοιξω κανει ενα βουητο για περιπου 1 λεπτο ο πλαινος ανεμιστηρας εως οτου σωπασει και μετα ολα οκ.Τι μπορει να φταιει? Μου την δινει αλλα μπορω να ζησω και αγνοωντας το :-P

  11. #11
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Ειναι λες και στην αρχη ο ανεμιστηρας βαζει τερμα τα γκαζια και μετα πηγαινει χαλαρα.Παντως βγαζει αρκετο αερα και το αποτελεσμα στις θερμοκρασιες οσο καιρο το εχω ειναι αρκετα ικανοποιητικο!

  12. #12
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Περιοχή
    Toulouse, Γαλλία
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap
    Συνήθως προσπαθείς να "βάζεις" στο κουτί περισσότερο αέρα απ' όσο βγάζεις... (δλδ να δημιουργείται μεγαλύτερη πίεση στο εσωτερικό του κουτιού). Έτσι και δεν τραβάει σκόνη από τις χιλιάδες τρύπες που έχει και με ένα φίλτρο μπροστά από κάθε ανεμιστήρα που "βάζει" αέρα κρατάς το κουτί σου σαν καινούριο...
    Ο βασικός κανόνας της αερόψυξης είναι ότι όσο αέρα βάζεις στο σύστημά σου τόσο αέρα πρέπει να βγάζεις. Όταν γίνεται το αντίθετο το μόνο που καταφέρνεις είναι να συγκεντρώνεις θερμό αέρα μέσα στο κουτί σου γύρω από τις περιοχές οι οποίες χρειάζονται τη μεγαλύτερη ψύξη δηλαδή με τη σειρά που επηρρεάζονται το PSU και τα drives σου, το CPU, τη RAM και ακόμα και το Northbridge! Αυτό συμβαίνει διότι δεν υπάρχει σωστή ροή άερα μέσα στο κουτί με αποτέλεσμα ο θερμός αέρας να παγιδεύεται στο κενό που υπάρχει μεταξύ PSU και των drives σου αρχικά ενώ μετά από πολύωρη χρήση η μάζα θερμού αέρα γίνεται όλο και μεγαλύτερη και καθώς επεκτείνεται προς τα κάτω επηρεάζει όλο και περισσότερα και πιο κρίσιμα εξαρτήματα.

    Ο Chris Valis έχει απόλυτο δίκιο που λέει ότι η σωστή διαμόρφωση της ροής αέρα στο σύστημά σου απαιτεί την εισαγωγή αέρα από μπροστά και χαμηλά και την έξοδο από πίσω και ψηλά. Αυτός είναι ο λόγος που τα σωστά σχεδιασμένα κουτιά έχουν 2 υποδοχές ανεμιστήρων μπροστά και χαμηλά και 2 πίσω και ψηλά και μάλιστα η μία στο ύψος του CPU και η άλλη ακριβώς στην καρδιά του προβλήματος δηλαδή πάνω από το κενό μεταξύ PSU και των drives.

    Όσο για την απόδοση του ανεμιστήρα θα πρέπει να ξέρεις ότι αν βάζεις τον ανεμιστήρα πάνω από το εξάρτημα που σε ενδιαφέρει να ρουφάει αντί να εκβάλλει αέρα τότε χάνεις πάνω από το 30% σε απόδοση γιατί απλά είναι σχεδιασμένοι να λειτουργούν ανάποδα συγκεντρώνοντας τη ροή του αέρα στη μεριά που εκβάλλει. Η πτώση στην απόδοση φυσικά δεν επηρεάζει το σύστημα στην περίπτωση που χρησιμοποιείς του ανεμιστήρες για την έξοδο του αέρα καθώς η ροή που διαμορφώνεται συνεπάγεται την ίδια ποσοτικά εισαγωγή και εξαγωγή αέρα.

    Αν πάντως σε απασχολεί η σκόνη και βαριέσαι να βάζεις σκούπα πιο συχνά πάρε ένα stand με ροδάκια για το κουτί από το Πλαίσιο για παράδειγμα. Έτσι απομακρύνεις το κουτί από το έδαφος όπου υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση σκόνης όπως άλλωστε ήδη θα ξέρεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.Μπορειτε να μου προτεινετε ανεμιστηρα σε 80mm και 90mm ?
    Το μονο που με απασχολει ειναι να ειναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ !

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Περιοχή
    Toulouse, Γαλλία
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλύτερα παίξε με ένα Zalman ZM-F2 στα 92mm που έρχεται με 5Vολτο καλώδιο, βγάζει 53/40CFM σε 12/5V αντίστοιχα και όταν δουλεύει στα 5V είναι πραγματικά αθόρυβος. Εγώ έχω 2 τέτοιους μόνιμα στα 5V, ένα για το CPU και ένα για την κάρτα γραφικών σε κουτί αλουμινίου που ακούς το παραμικρό και δεν τους καταλαβαίνω.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    thanks ioneyez.Απο ψυξη κανουν καθολου δουλεια οι zalman σου ή τριχες?

    Κατι πρεπει να εφιαξα.Το εβγαλα σημερα το ανεμιστηρι το καθαρισα γιατι ειχε μαζεψει μπιχλα και το τοποθετησα ξανα.Δεν φαινεται να μπουγκριζει τωρα! Ειδωμεν...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cpu cooler για amd 5600χ2 χωρις ανεμιστηρα
    Από npapas στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 19:28
  2. Ψαχνω 25αρη ανεμιστηρα για κουτι!!!
    Από Sebu στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 02:21
  3. Βαση Ανεμιστηρα (μοβ) για case Heroichi
    Από HILL.K στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-07, 23:05
  4. Βαση με ανεμιστήρα για Laptop
    Από alexis7 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 20:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας