Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλησπέρα ,

    έχω ένα DM500 τον οποίο έχω συνδέσει σε ένα πιάτο εγκατεστημένο από τεχνικό και όλα είναι ΟΚ.
    Τώρα προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα δεύτερο πιάτο πιάτο μόνος μου γιατί το πρώτο θα φύγει
    (δεν είναι δικό μου).

    Το πιατάκι το αγόρασα από LIDL μαζί με satfinder και lnb . Ξέρω, ειδικά το lnb είναι ψιλοχάλια
    (0.6db) αλλά αφού θα το πάλευα μόνος μου είπα να πάρω για αρχή ότι πιο φτηνό υπάρχει.
    Έφτιαξα βάση τοίχου για το πιάτο μόνος μου (δεν είχε μέσα το πακέτο με το πιάτο αν και στο
    διαφημιστικό φυλλάδιο το έδειχνε ),εγκατέστησα το πιάτο βρήκα δορυφόρους με το satfinder
    και τελικά το σταθεροποίησα στον Hotbird (13.0E).

    O DM δείχνει snr>80 % και agc>80% και κατεβάζει 1386 tv και 455 radio.
    Το παράξενο είναι ότι όλα αυτά γίνονται με το lnb να έχει σχεδόν 0 skew . Δηλαδή δεν το έχω
    στρίψει σχεδόν καθόλου !
    Σε αυτή την θέση έχω ber μηδενικό (έτσι δεν πρέπει ; ).
    Διαβάζω παντού πόσο σημαντικό είναι το skew και ότι απαιτείται ρύθμιση ακριβείας κλπ κλπ .
    Για τον Hotbird το skew στην περιοχή μου είναι 17.3 . Αλλά όταν στρίβω το lnb πέφτει το
    snr και ανεβαίνει το ber.

    Με το εγκατεστημένο από τον τεχνικό πιάτο τα snr και agc είναι πιο ψηλά ,κατεβαίνουν
    μερικά κανάλια παραπάνω (είναι όμως μεγαλύτερο το πιάτο και το lnb είναι 0.3db) και το lnb
    είναι στραμμένο όπως πρέπει .

    Έχετε ιδέα τι συμβαίνει ; Παίζει κάτι με τα συγκεκριμένα lnb ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrnikos : 07-01-08 στις 17:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Περιοχή
    ΜΑΝΔΡΑ ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΝΔΡΑ
    Router
    zte H108NS
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε μου καλα τα λες αλλα για να ρυθμισεις το skew πρεπει να εχεις πεδιομετρο αλλιως αδικα θα χανεις χρονο.Ετσι οπως εισαι εισαι μια χαρα.Εχω εγκαταστηση εκατονταδες δορυφορικα και σου απαντω με εμπειρια πολλων ετων στο χωρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παρε μια τηλ/ση και τον δεκτη συνδεσε τα διπλα στο πιατο και ξεκινα να στριβεις σιγα σιγα το LNB δεξιοστροφα η αριστεροστροφα αναλογος ποτε θα σου δωσει περισοτερο σημα.Ειναι πολυ απλο να βαλεις ενα πιατο σε Astra η Hotbird χωρις να χρειαστει πεδιομετρο.πεδιομετρο θες σε δυσκολους δορυφορους κυριως.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Να εξηγήσω ακριβώς τι τρέχει .
    Λοιπόν αφού έβαλα το πιάτο στη βάση σύνδεσα το satfinder σε lnb και δέκτη και βρήκα το μέγιστο
    σήμα σύμφωνα με το stafinder .
    Στη συνέχεια σύνδεσα τον δέκτη και τηλεόραση (όλα στην ταράτσα ) και έκανα πιο λεπτομερή
    ρύθμιση μέχρι να πετύχω καλό snr .
    Πήρα τελικά ένα 83-85 %.
    Μέχρι εδώ το lnb ήταν σε 0 (περίπου) μοίρες . Σκέφτηκα ότι θα ρυθμίσω το skew αργότερα.
    Αφού βίδωσα σταθερά πλέον το πιάτο είπα να ρυθμίσω και το skew.
    Όμως μόλις άρχισα να στρίβω το Lnb το snr πέφτει σταδιακά και κοντά στη θεωρητική γωνία
    των 17.2 έχω πλέων snr στο 50%.

    Δηλαδή σύμφωνα με όσα έχω στο μυαλό μου (από αυτά που έχω διαβάσει ) έχουμε το εξής παράδοξο :
    με 0 μοίρες skew έχω το καλύτερο snr (>80%) και ber (0 εως 5) .

    Το ber θεωρητικά έπρεπε να μηδενίζεται στις 17.2 αλλά το snr να παραμένει ψηλά έτσι δεν είναι ;
    Αν το skew (κυρτότητα μάλλον είναι στα ελληνικά) είναι λάθος τι επίπτωση πρέπει να έχει στο σήμα ;
    Μήπως πρώτα ρυθμίζεται το skew και μετά βρίσκουμε βέλτιστο snr ;
    Έχω μπερδευτεί , αν και δε με καίει αφού κατεβάζω περίπου ότι και με το πιάτο που έβαλε τεχνικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrnikos : 08-01-08 στις 02:51.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Κοιτα επειδη το υλικο που εχεις ειναι αμφιβολου ποιοτητας ειναι λιγο δυσκολο να σε βοηθησω.καταρχην το LNB ειναι τελειως της πλακας,οσο για το πιατο δεν ξερω ποσο καλη εστιαση μπορει να κανει.ολη η ποιοτητα ειναι LNB και πιατο.Αν το πιατο σου εχει γωνια offset αντε γεια θα παιδευτης πολυ.Ειχα βαλει ενα παρομοιο πιατο σε φιλο και μολις ειδα το μπαστουνι που σχυματιζει την γωνια offset(σωληνα στρογυλο δυλαδη)καταλαβα.καλο ειναι να χρησιμοποιουμε επωνυμα και καλα πραγματα οπως Gibertini,Mti,sharp, για να μην ψαχνομαστε μετα.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Στα χαρτιά 24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR 9112
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εξηγήσω ακριβώς τι τρέχει .
    Λοιπόν αφού έβαλα το πιάτο στη βάση σύνδεσα το satfinder σε lnb και δέκτη και βρήκα το μέγιστο
    σήμα σύμφωνα με το stafinder .
    Στη συνέχεια σύνδεσα τον δέκτη και τηλεόραση (όλα στην ταράτσα ) και έκανα πιο λεπτομερή
    ρύθμιση μέχρι να πετύχω καλό snr .
    Πήρα τελικά ένα 83-85 %.
    Μέχρι εδώ το lnb ήταν σε 0 (περίπου) μοίρες . Σκέφτηκα ότι θα ρυθμίσω το skew αργότερα.
    Αφού βίδωσα σταθερά πλέον το πιάτο είπα να ρυθμίσω και το skew.
    Όμως μόλις άρχισα να στρίβω το Lnb το snr πέφτει σταδιακά και κοντά στη θεωρητική γωνία
    των 17.2 έχω πλέων snr στο 50%.

    Δηλαδή σύμφωνα με όσα έχω στο μυαλό μου (από αυτά που έχω διαβάσει ) έχουμε το εξής παράδοξο :
    με 0 μοίρες skew έχω το καλύτερο snr (>80%) και ber (0 εως 5) .

    Το ber θεωρητικά έπρεπε να μηδενίζεται στις 17.2 αλλά το snr να παραμένει ψηλά έτσι δεν είναι ;
    Αν το skew (κυρτότητα μάλλον είναι στα ελληνικά) είναι λάθος τι επίπτωση πρέπει να έχει στο σήμα ;
    Μήπως πρώτα ρυθμίζεται το skew και μετά βρίσκουμε βέλτιστο snr ;
    Έχω μπερδευτεί , αν και δε με καίει αφού κατεβάζω περίπου ότι και με το πιάτο που έβαλε τεχνικός.

    Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά υπάρχουν κάποια προγράμματα για τις ρυθμίσεις. Μπορείς να κατεβάσεις ένα εδώ:

    http://www.smw.se/SMWLink.htm

    Μερικά στοιχεία όπως αναφέρονται στην ιστοσελίδα του

    This program is called SMW Link because the connection between the satellite and your antenna/LNB is called a link.

    SMW Link does all the necessary calculations for you about how to align your dish and what picture quality you can expect. And there are lots more.

    And the second best thing is that SMW Link is free.

Παρόμοια Θέματα

  1. UltraVnc και ρύθμιση firewall
    Από nnn στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 22:17
  2. 8 LNB - 10 ανεξάρτητοι δέκτες???
    Από [DSL]MANOS στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 00:50
  3. Εγκατάσταση xp pro και φορματ και ρύθμιση λαπτοπ
    Από demotapa στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-07, 15:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-05, 18:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας