Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Είμαι ευχαριστημένος με το router μου. Έχω το FRITZ!Box 7270 πάνω σε moultiISDN γραμή + ένα νούμερο απο VIVA + fax
    Έχει άπειρες ευκολίες και δεν θα ήθελα να το αλλάξω με τίποτα

    Θα ήθελα να έχω πρόσβαση στην υπηρεσία FON του ΟΤΕ και έτσι χρεώθηκα ένα H108NS γιατί είναι απαραίτητο για να έχεις πρόσβαση στην υπηρεσία

    Και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα
    Μια και δεν θέλω να αποχωριστώ το Fritz μου σκέφτηκα αρχικά να βάλω το H108NS πίσω από το fritz σαν access poiont ώστε να μοιράζει μόνο internet για την FON. Όμως ο ΟΤΕ θέλει να το βλέπει πρώτο για να γνωρίζει ότι μοιράζεις στην FON
    Έτσι λοιπόν είμαι αναγκασμένος να τα κάνω ανάποδα δηλαδή πρώτα το H108NS και δεύτερο το fritz
    Όμως το fritz έχει ένα Y Cable το οποίο συνδέει το splitter με το fritz και την S0 του netmod ώστε να δουλεύουν τα τηλέφωνα
    Τώρα βάζοντας πρώτο το H108NS δεν μπορεί να συνδεθεί το Υ Cable και δεν έχω τηλέφωνα

    Πως μπορώ να κρατήσω το fritz και να έχω πρόσβαση στη FON;

    Στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ δεν γνωρίζουν

    Αν πω στο να συνδέεται στο internet μέσω external modem τοτε επανεκκινεί και αλλάζει IP (παίρνει 192.168.188.1) δεν έχω πρόσβαση όμως μετά σε κανένα router

    Για πείτε κάποιον τρόπο για να δουλέψουν και τα δύο

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Πριν αποφασίσω να βγάλω το H108NS από το δίκτυο μου και να να στερηθώ την υπηρεσία FON ψάχνω λύσεις σε διάφορα θεματάκια port forward

    Στο Fritz είχα ενεργοποιημένες κάποιες υπηρεσίες που τώρα δεν λειτουργούν
    1. dynamic DNS. Είχα δηλώσει το boxtogo το οποίο τώρα δεν λειτουργεί. Ακούει default στην HTTPS port 443 την οποία ακόμη και αν την την ανοίξω προς το fritz πάλι δεν δουλεύει. Ακόμη και αλλάζοντας την default 443 και βάζοντας την 450 πάλι δεν έχω αποτέλεσμα
    2. µTorrent® Remote. Λειτουργούσε μια χαρά με το fritz αλλά με το H108NS δεν...
    Δεν ξέρω σε ποια πόρτα ακούει αλλά φαντάζομαι ότι και εδώ χρειάζεται η 443. Δυστυχώς το πρόγραμμα δεν έχει επιλογή για αλλαγή της πόρτας και αφού δεν μπορείς να χρησιμοποιείς την ίδια πόρτα δύο φορές τι μπορεί να γίνει;
    3. RDP. Ενώ έχω πρόσβαση κανονικά στους κοινόχρηστους φακέλους το remote desktop πλέον δεν λειτουργεί, και μιλάω για πρόσβαση από μέσα από το δίκτυο, όχι για πρόσβαση μέσω internet
    Προφανώς εδώ δεν είναι πρόβλημα port forward αλλά κάτι άλλο που δεν μπορώ να εντοπίσω
    4. QoS. Δεν υπάρχει πλέον αυτή η ρύθμιση στο fritz και είναι λογικό αφού DHCP τώρα είναι το ΖΤΕ
    Το QoS του ZTE όμως είναι δύσχρηστο ή δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να το ρυθμίσω

    Δύο DHCP server στο ίδιο δίκτυο δεν γίνεται και βγάζοντας το DHCP απο το ZTE ή βάζοντας το ZTE σε Bridge Mode αφήνοντας το fritz να κάνει κλήση μου δημιουργεί διάφορα προβλήματα όπως
    α) Δεν έχω πρόσβαση πλέον στο ZTE
    β) Δεν έχω internet
    γ) Το χειρότερο. Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα κάνει επανεκκίνηση το ZTE και επαναφέρει από μόνο του τις ρυθμίσεις να κάνει κλήση PPoE και να να έχει ενεργοποιημένο το DHCP
    Υπάρχει περίπτωση να μου τα αλλάζει ο ΟΤΕ; Όταν ήρθε το router είχε firmware το H108NSBV1.0.6x_ZRD_GR2_A68 ενώ τώρα βλέπω οτι έχει το H108NSBV1.0.7i_ZRD_GR2_A68 χωρίς να κάνω εγώ τίποτα. Μπορεί το router να αναβαθμίζει μόνο του το firmware χωρίς καμιά παρέμβαση;

    Έχω πολλές ακόμη απορίες αλλά έχω παρατηρήσει ότι το μέγεθος του post είναι αντιστρόφως ανάλογο με τις απαντήσεις οπότε μένω σε αυτά μια και είναι ήδη μεγάλο το post

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στέλιο δεν έχω αυτή τη στιγμή διαθέσιμο χρόνο (ίσως λίγο αργότερα), αλλά θα σου πω ότι στο Fritz μπορείς να συνδέσεις τη γραμμή και να δουλεύει η τηλεφωνία.
    Εξαρτάται πως έχεις κάνει τις συνδέσεις στο ISDN. Μπορείς να τις γράψεις λίγο αναλυτικά (πρίζα, Netmod, μετά τι και πως);

    Αν μπορείς να γυρίσεις το ZTE σε Bridge mode με κλειστό DHCP, δουλεύει το FON ή όχι;
    Αν υποχρεωτικά το ZTE πρέπει να είναι κύριο modem και router, μπορείς να βάλεις και το Fritz ως router (αλλά σε άλλο εύρος διευθύνσεων από το ΖΤΕ). Μόνο που τώρα θα έχεις διπλό NAT και θα πρέπει να κάνεις port forward και στις 2 συσκευές την ίδια υπηρεσία.
    Είναι λίγο μπελάς αλλά γίνεται.

    Απάντησε σε αυτά που σε ρωτάω και θα σου γράψω αναλυτικά τι θα κάνεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο δεν έχω αυτή τη στιγμή διαθέσιμο χρόνο (ίσως λίγο αργότερα), αλλά θα σου πω ότι στο Fritz μπορείς να συνδέσεις τη γραμμή και να δουλεύει η τηλεφωνία.
    Εξαρτάται πως έχεις κάνει τις συνδέσεις στο ISDN. Μπορείς να τις γράψεις λίγο αναλυτικά (πρίζα, Netmod, μετά τι και πως);
    Μέχρι τώρα ήταν από τη πρίζα στο splitter και απο εκεί έφευγε ένα καλώδιο για το netmod και ένα για Y-Cable του Fritz
    Απλά τώρα αυτό το καλώδιο που πήγαινε στο Y-Cable το έβγαλα και το σύνδεσα στο ZTE
    Έτσι όπως το έχω τώρα (δοκίμασα διάφορα μέχρι να καταλήξω εδώ) δουλεύει η τηλεφωνία άρα το έλυσα πλέον αυτό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να γυρίσεις το ZTE σε Bridge mode με κλειστό DHCP, δουλεύει το FON ή όχι;
    Το γύρισα σε Bridge mode και έκλεισα το DHCP και το FON δούλευε (για λίγο)
    Κατόπιν έχασα την πρόσβαση στο web interface του ZTE
    Το επανεκκίνησα και έχασα την πρόσβαση και στο Internet, αναγκαστικά το έκανα reset to factory defaults και τότε σταμάτησε να εκπέμπει το FON
    Το ξαναέβαλα σε Bridge mode με κλειστό DHCP και στην επόμενη επανεκκίνηση ανακάλυψα ότι οτι δεν κρατάει το Bridge mode και το DHCP κλειστό και κάνει του κεφαλιού του (γυρίζει σε PPPoE και ανοίγει το DHCP)
    Το FON δεν ξαναδούλεψε ποτέ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποχρεωτικά το ZTE πρέπει να είναι κύριο modem και router, μπορείς να βάλεις και το Fritz ως router (αλλά σε άλλο εύρος διευθύνσεων από το ΖΤΕ). Μόνο που τώρα θα έχεις διπλό NAT και θα πρέπει να κάνεις port forward και στις 2 συσκευές την ίδια υπηρεσία.
    Είναι λίγο μπελάς αλλά γίνεται.
    Το Ftritz έτσι και αλλιώς είναι σε διαφορετικό εύρος (το έχω βάλει χειροκίνητα στό 192.168.178.1)
    Το ZTE είναι στο 192.168.1.1 . Έχει επίσης το καλό ότι μπορείς να ορίσεις μια Alias IP Address και έτσι έβαλα σαν Alias την 192.168.178.2 και μπορώ έτσι να έχω πρόσβαση και στο web interface και στον δίσκο που έχω συνδεμένο πάνω του

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ωραία η τηλεφωνία δουλεύει. Απλά να έχεις υπόψιν ότι στο Υ-καλώδιο το ένα από τα 2 βύσματα είναι για το DSL και το άλλο για την τηλεφωνία. Αυτό πρέπει να είναι συνδεδεμένο, το άλλο δεν μας ενδιαφέρει.
    Το ZTE άφησέ το όπως ήλθε από τον ΟΤΕ. Καλή η λύση με το Alias IP οπότε δεν χρειάζεσαι κάποια άλλη, μιας και δουλεύει.

    Πάμε τώρα στο Fritz. Θα συνδέσεις τον Νο1 LAN θύρα του (υποχρεωτικά αυτή) με οποιαδήποτε θύρα LAN του ZTE.
    Κατόπιν θα πας στο Account Information και για να μην τα γράφω δες την παρακάτω εικόνα, βάζοντας κανονικά τα στοιχεία σύνδεσης username/password (δεν φαίνονται στην εικόνα).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FritzPPP.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  98,8 KB 
ID: 137095

    Τώρα θα έχεις 2 ενεργά router και ασύρματα δίκτυα. Όποιες συσκευές συνδέονται στο ZTE θα παίρνουν διευθύνσεις και πρόσβαση από αυτό και το αντίστοιχο θα γίνεται με το Fritz.
    Βέβαια είναι χαζομάρα να σπάσεις το δίκτυό σου, οπότε το αφήνουμε έτσι μόνο και μόνο για την υπηρεσία FON.
    Το μόνο μειονέκτημα είναι το Port Forward που πρέπει να το ρυθμίσεις και στα 2, λόγω του διπλού ΝΑΤ.
    Π.χ. για να ανοίξεις την 51414 για Torrent, ορίζεις πρώτα στο ZTE να την στέλνει προς το Fritz και κατόπιν στο Fritz να την στέλνει στο PC.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Έτσι όπως το δείχνεις δεν γίνεται.
    Να πω ξανά τον λόγο
    Δείχνεις στο fritz να κάνει κλήση αυτό (Is account information required? απαντάς yes) αλλά όπως είπα πριν το ZTE θέλει να κάνει κλήση εκείνο οπότε μετά από κάποια επανεκκίνηση router δεν έχω internet



    Στην πραγματικότητα το έχω περίπου έτσι
    Συνδεμένο στην LAN1 και με αυτές τις ρυθμίσεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  106,9 KB 
ID: 137097

    Έτσι όμως δέν έχει DHCP το fritz με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμίσεις για port forward, QoS, DynDNS
    Αν αφήσω και τα δύο να είναι router τότε το fritz επανεκκινεί και παίρνει άλλη IP (192.168.188.1) πράγμα που δεν βολεύει καθώς κάποια προγράμματα ψάχνουν την default διεύθυνση του fritz για να δουλέψουν (jdownloader για αυτόματη αλλαγή IP, boxtogo, myfitz, FRITZ!Box AddOn, µTorrent® Remote κλπ)

    Ακόμη και να βρεθεί τρόπος όμως να δουλέψει σαν router στην default IP πάλι έχω πρόβλημα με τα παραπάνω καθώς τα περισσότερα ψάχνουν fritz στην 443 (υποθέτω) την οποία ακόμη και να την ανοίξω προς το fritz δεν δουλεύουν

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά μου δουλεύει με το Natfaster. Μπορεί σε σένα να μην το επιτρέπει το ΖΤΕ.
    Όταν τα έχω και τα 2 να κάνουν PPP και foul router, όπως σου έδειξα στην εικόνα έχω 2 ξεχωριστά δίκτυα. Το έβαλα χθες για δοκιμή αποκλειστικά για σένα.
    Απλά επειδή σε οικιακό δίκτυο το θεωρώ χαζομάρα, κανονικά δουλεύω το Netfaster ως απλό modem σε Bridge mode.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 803
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-23, 14:23
  2. Thomson TG585 v8 ή ZTE ZXHN H108NS
    Από Woebrain στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 13:15
  3. [Other] ZTE ZXHN H108NS η' ΖΤΕ W300
    Από clyde στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 19:02
  4. [Other] [ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ]Speedtouch 585 v6 vs. ZTE ZXHN H108NS
    Από Bioshock στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 17:32
  5. Speedtouch 585 v6 VS ZTE zxhn H108NS
    Από Bioshock στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας