Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Το avatar του μέλους PARALLAX
    PARALLAX Guest
    Αγαπητοί φίλοι είμαι νέος στο forum και ελπίζω απο βδομάδα να είμαι κι εγώ ένας κάτοχος adsl σύνδεσης.
    Λόγω ενθουσιασμού ομολογώ οτι δέν το έψαξα όσο άλλες αγορές που έχω κάνει στο παρελθόν. Η αλήθεια είναι όμως οτι εδώ και 5 μέρες συνεχώς ρωτούσα σε καταστήματα, έψαχνα σε sites και διάβαζα περιοδικά ωστε να καταλήξω στην σύνδεση που πιστεύω οτι με συμφέρει περισσότερο.

    Μέχρι πρίν 2 μέρες ήμουν έτοιμος να κάνω σύνδεση (γραμμή και παροχέα internet) στην tellas με συνολικο παγιο σχεδον 50 ευρω το μηνα (μαζι με το φπα). Τελευταία στιγμή, ευτυχώς μαθαίνω οτι άν έκανα το πακέτο αυτό (izi) θα ήμουν υποχρεωμένος να το διατηρώ για ένα χρόνο (στο site της tellas δέν το αναφέρει πουθενά, ή έστω με ψιλά γράμματα - εγώ πάντως εκεί δέν το είδα). Αφήστε που στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση η κατάσταση ήταν δράμα.

    Τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο τελικά καταλήγω στον γερμανό και κάνω μια αίτηση για γραμμή και provider οτενετ. Σε αυτή την απόφαση κατέληξα λόγω της πραγματικά πολύ καλής και άμεσης τηλεφωνικής εξυπηρέτησης αλλά και του γεγονότος οτι 2 φίλοι μου έχουν οτενετ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και καταλήγουμε στο ζητούμενο:

    Στον γερμανό κάνω στην σύνδεση και συμφωνώ να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου στον οτε το τέλος ενεργοποίησης (34,99 ευρω χωρις φπα) και ανα δίμηνο πάλι στον λογαριασμό μου την κανονική χρέωση για την παροχή internet και την γραμμη dsl. Όλα καλά μέχρι στιγμής (αλλά και λίγο ακριβά – 60 γιούρο το μήνα τελική τιμή).

    Αφού όμως κάνω χθές την αίτηση για dsl, σήμερα τυχαία κοιτούσα για περεταίρω πληροφορίες για το πακέτο που έκανα (ONDSL HOME 384 αορίστου χρόνου) στο site της οτενετ. Καθώς λοιπόν κοιτούσα πληροφορίες για το πακέτο που αγόρασα, βλέπω σε ένα σημείο με μεγάλα γράμματα να λέει: Προσφορά, όσοι πάρουν το πακέτο ondsl home 384 – ακριβώς αυτό που πήρα – μέχρι τις 31 Μαϊου κερδίζουν το τέλος ενεργοποίησης αξίας 34,99 ευρω!

    Μα λεω, στον γερμανό μου είπαν οτι το μοναδικό πάγιο έξοδο που θα κάνω θα είναι το τέλος ενεργοποίησης το οποίο είναι 34,99 ευρω (χωρίς φπα έτσι – μα ποιός είναι επιτέλους αυτός που δέν δίνει φπα και όλες οι τιμές αναγράφονται έτσι για χάρη του????).

    Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στον αριθμό εξυπηρέτησης dsl της οτενετ (1242) να ρωτήσω τί παίζει, και μου λένε εμείς είμαστε τεχνικοί δέν ξέρουμε ρωτήστε στις πωλήσεις στο 134. Παίρνω στο 134 και μου λέει η κοπελίτσα οτι δέν ξέρει σε τί αναφέρομαι. Μετά απο λίγο και αφού προφανώς ρωτά μερικούς συναδέλφους της άν έχουν ιδέα μου λέει θα μου τηλεφωνήσουν εκεινοι σε λίγο. Πράγματι μετά απο λίγο τηλεφωνούν απο τον οτε (πολύ ευγενικοί όλοι τους - καλό αυτο) και μου λένε οτι όντως ισχύει κάτι τέτοιο αλλά θα πρέπει να κάνω την αγορά όχι απο τον γερμανό αλλά απο τα καταστήματα oteshop (3-4 σε όλη την Ελλάδα) είτε απο το site της οτενετ.

    Κοινώς πάει το σαραντάευρο αγαπητοί μου φίλοι. Αγόρασα ακριβώς το ίδιο προϊόν, απο την ίδια εταιρεία, στον γερμανό μου είπαν οτι είναι πλέον άμεσοι συνεργάτες με τον οτε αλλά τα 40 εκεί θα τα δώσω...

    Δηλαδή τελικά πόσο πρέπει να ψάξουμε για να μήν νοιώσουμε κορόιδα? Εχω περιέργεια τί θα μου πούνε αύριο στον γερμανό. Το θέμα είναι οτι στο site της otenet δέν αναφέρει πουθενά – μα πουθενά οτι η προσφορά είναι μόνο για όσους αγοράσουν απο το oteshop – καλα καλα ούτε αυτοί το ξέρανε!

    Καλή αρχή έκανα ε? Άντε να δούμε στην πορεία...γιαυτό ακριβώς πήρα και το ελεύθερο πακέτο, για να το διακόψω όποτε θέλω.

    Ζητώ συγνώμη άν σας κούρασα, υπόσχομαι τα επόμενα post μου να είναι πιό σύντομα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 20-04-05 στις 19:57.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Φίλε μπορούσες να βάλεις Γραμμή από ΟΤΕ και Πάροχο Tellas και θα είχες συμβόλαιο αορίστου χρόνου και θα είχες σύνδεση 10€ φτηνότερη.

    Επίσης μπορούσες να πάρεις και για ISP την Teledome όπου θα σου έβγαινε η 384 όσο μια 256αρα...


    Τι λογική με βάση την όποια ο κόσμος βάζει ΟΤΕΝΕΤ ειλικρινά δεν μπορώ να την Καταλάβω!!!!


    Τέλως πάντων καλή τύχη φίλε.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333
    Τι λογική με βάση την όποια ο κόσμος βάζει ΟΤΕΝΕΤ ειλικρινά δεν μπορώ να την Καταλάβω!!!!
    μήπως αυτο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PARALLAX
    Σε αυτή την απόφαση κατέληξα λόγω της πραγματικά πολύ καλής και άμεσης τηλεφωνικής εξυπηρέτησης αλλά και του γεγονότος οτι 2 φίλοι μου έχουν οτενετ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και καταλήγουμε στο ζητούμενο:

  4. #4
    Το avatar του μέλους PARALLAX
    PARALLAX Guest
    Γιατί έβαλα οτενετ? Μα ακριβώς για το λόγο που ήδη είπα, το ανέφερε και ο φίλος παραπάνω. Το οτι επέλεξα οτενετ είναι κάτι μάλλον προσωρινό. Για αρχή προτίμησα κάτι σίγουρο (πώς είναι με τους επεξεργαστές που όλοι λένε οτι οι amd είναι καλύτεροι αλλά όλοι αγοράζουν intel 'για να έχουν το κεφάλι τους ησυχο' - προσωπικα μονο amd). Σίγουρα υπάρχουν φθηνότερες εταιρείες, αλλά η διαφορά είναι μικρή (συνήθως 5 με 10 ευρω) και δέν ξέρω άν αξίζει να γλιτώνω αυτό το ποσό. Είπα και πιό πάνω, στην τελλάς πήρα 2 φορές τηλέφωνο και αφού άκουσα καμια 10ρια διαφημιστικά μηνύματα περίμενα τουλάχιστον 5 λεπτά να πιάσω γραμμή. Στον οτέ 5 φορές μέχρι στιγμής το σήκωσαν αμέσως, χωρίς μηνύματα και περριτά διαφημιστικά. Επίσης όταν η υπάλληλος μου είπε οτι δέν γνωρίζει και οτι θα μου τηλεφωνήσει κάποιος υπεύθυνος, μου τηλεφώνησαν ακριβώς σε 5 λεπτα, όλοι τους ευγενέστατοι. Ακόμη στο forum είδα πολλά παράπονα για τις υπόλοιπες εταιρείες και αισθητά λιγότερα για την οτενετ. Όπως όμως είπα και πιο πάνω η οτενετ είναι δοκιμαστική, προτίμησα να δώσω κάτι παραπάνω για αρχή για κάτι σίγουρο και στην πορεία το πολύ πολύ το διακόπτω κρατώ τη γραμμή και παίρνω καινούριο provider. To θέμα που θίγω παραπάνω για το πάγιο τέλος ενεργοποίησης που τελικά θα πληρώσω είναι μάλλον πρόβλημα των τμημάτων πώλησης κάτι που θα μπορούσε να συμβεί και με όλες τις εταιρείες που παρέχουν dsl.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(

  6. #6
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap
    Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(
    Μα αν δεν κάνω λάθος το ποσό αυτό αντιστοιχεί στα έξοδα ενεργοποίησης της γραμμής του ΟΤΕ! αν κόψει την Otenet (ως ISP) δεν είναι υποχρεωμένος να κόψει και τον ΟΤΕ (ως παροχό της γραμμής) :/

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Το τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ το πληρώνεις με αστική χρέωση στον ΟΤΕ. ενώ το τηλέφωνο της Tellas είναι δωρεάν, επίσης κανείς δεν σε υποχρεώνει να ακούσεις τα 10λεπτα διαφημήσεων όπως λες της Tellas...με το που τελειώνει το μύνημα "For English press κάτι" πατάς μετά από λίγο 3 και μετά 9 και Τσικιτιμπλόμ συνδέθηκες...ούτε διαφημίσεις όυτε τίποτα....Και επαναλαμβάνω η αναμονή είναι δωρεάν...ενλώ στην ΟΤΕΝΕΤ τα σκάς......

    Έίχα ΟΤΕΝΕΤ στην αρχή όταν έβαλα την ISDN μου μετά HOL και μετά ADSL Tellas και Forthnet....Το να με πάρει 4 η ώρα το πρωί ο τεχνικός της Tellas και να μιλάμε για 1 ώρα για να προσπαθήσουμε να λύσουμε ένα πρόβλημα που είχα δεν το έχω δεί πουθενα....

    Όπως επίσης και αυτό....Το CRM της Tellas βραβεύτηκε με το «Silver Teleperformance CRM Grand Prix»
    http://www.tellas.gr/press.asp?gid=21&arid=180&lang=2

    Την καλύτερη τηλεφωνική εξυπηρέτηση την έχει η Forthnet και η Tellas.

    To ότι σε εξυπηρέτησαν αμέσως για να σε πάρουν για πελάτη δεν σημαίνει πως έχουν και καλή υποστήριξη.

    Επίσης η ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει καμία σχέση με την λέξη ΠΟΙΟΤΗΤΑ στις υπηρεσίες, η σύγκριση με Intel και AMD ήταν τουλάχιστον άστοχη. Απλά την ΟΤΕΝΕΤ την εμπιστεύονται πολλοί λόγω της λέξεως ΟΤΕ (φτου κακα).

    Πολλά μυνήματα από παραπονεμένους χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ δεν βλέπεις στο Forum γιατί αυτοί που έχουν ΟΤΕΝΕΤ και γράφουν στο FOrum είναι λίγοι.

    Αν έβαλες αυτό το πακέτο:

    Αποκτήστε μέχρι 31 Μαΐου 2005 μία συνδρομή OTEnet OnDSL HOME & LINE ή OTEnet OnDSL ECOnomy & LINE και θα έχετε ΔΩΡΕΑΝ την ενεργοποίηση της ADSL γραμμής (OTEnet OnDSL LINE) αξίας €34,99!

    Λυπάμαι αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις ISP....αν κόψεις την ΟΤΕΝΕΤ θα χάσεις και τη γραμμή σου γιατί πολύ απλά η γραμμή σου είναι στο όνομα της ΟΤΕΝΕΤ.

    Αν έκανες αίτηση μόνος σου στον ΟΤΕ ή τηλεφωνικά από το 134, μόνο τότε θα μπορούσες να βάλεις όποιον ISP εσύ ήθελες.



    ΥΓ1. Δεν τα έχω μαζί σου.....αλλά μισώ οτιδήποτε έχει σχέση με τον ΟΤΕ.....επειδή έχει πανάκριβες τιμές.

    ΥΓ.2 Τα έχω και μαζί σου, γιατί γράφτηκες στο Forum αφού την πάτησες....ενώ εδώ όλα τα παιδιά θα σε βοηθούσαμε να κάνεις μια σωστή επιλογή....δηλαδή οτιδήποτε εκτός από ΟΤΕΝΕΤ μπάς και προωθηθεί καθόλου αυτός ο ρημάδης ο ανταγωνισμός....
    (αυτή η αντικειμενικότητά μου όμως με τον ΟΤΕ εεεε; ΣΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ)

    ΥΓ3. Χαμογέλα σκέψου ότι βρίσκεσαι στη Σουηδία... βάλε ένα νοητό επιπλέον μηδενικό στο Downloading speed σου....και όλα θα σου φαίνονται οκ

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap
    Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(
    Τα 34,99 + ΦΠΑ είναι το τέλος ενεργοποίησεις που παίρνει ο ΟΤΕ για την ενεργοποίηση της γραμμής adsl. Επομένως αφού θα έχει ήδη την γραμμή από τον ΟΤΕ μπορεί να πάει σε όποια εταιρία παροχής υπηρεσιών Internet θέλει χωρίς να πληρώσει το παραπάνω ποσό.
    Αυτό που άκουσες είναι ορισμένες περιπτώσεις που παίρνεις γραμμή από άλλη εταιρία π.χ. forthnet, tellas και θελήσεις να φύγεις από αυτές και να πάρεις γραμμή από τον ΟΤΕ. Σε αυτή την περίπτωση διακόπτεται η γραμμή σου και γίνεται η διαδικασία σύνδεσης από την αρχή, οπώτε και ξαναπληρώνεις το ποσό.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Speedtouch 536i
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 22.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333
    Χαμογέλα σκέψου ότι βρίσκεσαι στη Σουηδία... βάλε ένα νοητό επιπλέον μηδενικό στο Downloading speed σου....και όλα θα σου φαίνονται οκ
    Βάλε ένα "ε" και θα γίνω το μεράκι σου.........
    O πάλε ποτέ Poths!

    www.gordon.gr
    Gordon`s with Fiat UNO!

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως θα συμφωνήσω με sdkir και PARALLAX. 'Εχω otenet από Νοέμβριο και μέχρι στιγμής (μην το ματιάσω), no probs. FTP downloads 40-48 kb/s, Emule Ionnix 30-38kb/s (ανάλογα με διαθεσιμότητα αρχείων) και Azureus 38-40kbs. Επίσης, όσες φορές χρειάστηκε τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν άμεση και ευθύς (σε μια περιπτωση που είχε πέσει η Otenet για περίπου 3 ώρες).

    Μονοπώλιο και νταβατζηλίκι ο ΟΤΕ (και η 'θυγατρική' ΟΤΕΝΕΤ) ; Αληθέστατο! Αλλά, τι επιλογές έχει ένας υποψήφιος καταναλωτής στην Ελλάδα; Από τη μία 'φτηνούς' παρόχους με συμβιβασμούς είτε στην ποιότητα υπηρεσιών (βλ. Βιβόδι και εν μέρει Tellas) ή κακή έως ανύπαρκτη εξυπηρέτηση ή και τα δύο! Από την άλλη το μονοπώλιο... Επίσης, από τα όσα διαβάζω εδώ, η μόνη εταιρεία που έχει αποτελεσματική παροχή υπηρεσιών είναι η HOL. Αλλά οι χρεώσεις της, από το site εδώ είναι κατά περίπου 1€ το μήνα ακριβότερη!!

    Μετά από συχνά ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού που έχουν μια πολύ αποτελεσματική παρχή ευρυζωνικών υπηρεσιών στη μισή (και λιγότερη) τιμή από Ελλάδα με διπλάσιες ταχύτητες (μόλις την προηγούμενη εβδομάδα η NTWorld UK έκανε αναβάθμιση σε ΟΛΕΣ τις 750kb/s γραμμές σε 2.0ΜΒ/s σε μηνιάια χρέωση ακριβώς στο μισό των Ελληνικών 384kb/s!!!!!!! ) διαπίστωσα ότι ίσως να μην φταίει το νταβατζηλίκι ΟΤΕ. Και εξηγώ: Αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα έχουμε το χαμηλότερο ποσοστό χρήσης Internet όχι μόνο στην ΕΕ αλλά σε όλες τις χώρες ΟΟΣΑ και αυτό για λόγους πολιτισμικούς όχι μόνο οικονομίας, το θέμα είναι απλά προσφοράς - ζήτησης. Αφού δεν υπάρχει μια κρίσιμη μάζα χρηστών με απαιτήσεις, όπως έγινε στην Αγγλία κι έσπασε το μονοπώλιο σε ADSL της British Telecom, τι περιμένουμε; Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

    Όπως κι αν έχει, PARALLAX, σου εύχομαι να ευχαριστηθείς την ADSL σου!!!!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #11
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Μονοπώλιο και νταβατζηλίκι ο ΟΤΕ (και η 'θυγατρική' ΟΤΕΝΕΤ) ; Αληθέστατο! Αλλά, τι επιλογές έχει ένας υποψήφιος καταναλωτής στην Ελλάδα; Από τη μία 'φτηνούς' παρόχους με συμβιβασμούς είτε στην ποιότητα υπηρεσιών (βλ. Βιβόδι και εν μέρει Tellas) ή κακή έως ανύπαρκτη εξυπηρέτηση ή και τα δύο! Από την άλλη το μονοπώλιο... Επίσης, από τα όσα διαβάζω εδώ, η μόνη εταιρεία που έχει αποτελεσματική παροχή υπηρεσιών είναι η HOL. Αλλά οι χρεώσεις της, από το site εδώ είναι κατά περίπου 1€ το μήνα ακριβότερη!!
    Μα καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;;;;

    Έχουμε και λέμε:


    ΟΤΕΝΕΤ

    Μειωνεκτήματα:

    -Πανάκριβη

    -Τεχνική υποστήριξη με χρέωση

    -Χαμηλό BW με το εξωτερικό (με βάση την πελατειακή της βάση)

    -Συνθετικό ΟΤΕ στο όνομα

    -Καμία ουσιαστική πρόσθετη δωρεάν παροχή στους χρήστες...όπως πχ anti-virus κτλ.

    Πλεονεκτήματα:

    -Ενσωμάτωση κόστους στον λογαριασμό ΟΤΕ

    -Δυνατότητα χρήσης εναλλακτικής dial-up σύνδεσης (PSTN ή ISDN 64Κ)

    -Λόγω ΟΤΕ μπορεί ποιο εύκολα να αυξήσει τη χωρητικότητα με το BBRAS ενώ σε όλους τους άλου παίρνει κανα 3 μηνο.


    Forthnet:

    Μειωνεκτήματα:

    -Τεχνική υποστήριξη με χρέωση και σχετικά μεγάλο χρόνο αναμονής

    -Όχι και τόσο μεγάλη ευκολία για να κάνεις σύνδεση αορίστου χρόνου

    Πλεονεκτήματα:

    -Τεχνική υποστήριξη: Οι μόνοι που παρέχουν υποστήριξη σε όλα τα Routers/modems

    -Pings/DL speeds

    -Πρόσθετες δωρεάν λειτουργίες...anti-dialer, antivirus κτλ

    -Δυνατότητα χρήσης εναλλακτικής dial-up σύνδεσης (PSTN ή ISDN 64Κ)

    -Πολύ καλή σχέση απόδοσης τιμής (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα)

    Tellas:

    Μεωνεκτήματα:

    -Έλλειψη back-up ISDN 64 (για όποιον έχει εξοχικά κτλ αυτό είναι χρήσιμο)

    Πλεονεκτήματα:

    -Βραβευμένη και δωρεάν τεχνική υποστήριξη

    -Pings/DL speeds

    -Πρόσθετες παροχές.....antivirus κτλ.

    -Σχέση απόδοσης τιμής

    -Δυνατότητες πολλαπλάσιας αύξησης χωρητικότητας δικτύου

    -Πανεύκολη σύνδεση αορίστου χρόνου και αποπληρωμή χωρίς πιστωτική σε Γερμανό.




    Αυτά σου φαίνονται για συμβιβασμοί;;;


    ΥΓ. Καλά πως μπορεσες να συγκρίνεις την Tellas με τη Vivodi...ακόμα γελάω.

    ΥΓ2 Η λογική... είναι του ΟΤΕ είναι και πιο ακριβή...άρα θα είναι και πιο ποιοτική, δεν είναι λογική σωστού καταναλωτή.

    ΥΓ3. Άλλο το τι διαβάζεις εδώ στο Forum και άλλο το τι ισχύει στην πράξη......για να σχηματίσεις άποψη πρέπει να πάς να δοκιμάσεις και τους άλλους....

    Ε ρώτα άτομα του Forum που ήταν στην ΟΤΕΝΕΤ και φύγαν....και θα καταλάβεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 21-04-05 στις 10:20.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    hedgehog, ZORO:

    Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις, αλλά νομίζω πως θα πρέπει να διαβάσετε πιο προσεχτικά το αρχικό μήνυμα του φίλου μας...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PARALLAX
    Τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο τελικά καταλήγω στον γερμανό και κάνω μια αίτηση για γραμμή και provider οτενετ.
    Στον γερμανό κάνω στην σύνδεση και συμφωνώ να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου στον οτε το τέλος ενεργοποίησης (34,99 ευρω χωρις φπα) και ανα δίμηνο πάλι στον λογαριασμό μου την κανονική χρέωση για την παροχή internet και την γραμμη dsl. Όλα καλά μέχρι στιγμής (αλλά και λίγο ακριβά – 60 γιούρο το μήνα τελική τιμή).
    Καθώς λοιπόν κοιτούσα πληροφορίες για το πακέτο που αγόρασα, βλέπω σε ένα σημείο με μεγάλα γράμματα να λέει: Προσφορά, όσοι πάρουν το πακέτο ondsl home 384 – ακριβώς αυτό που πήρα – μέχρι τις 31 Μαϊου κερδίζουν το τέλος ενεργοποίησης αξίας 34,99 ευρω!
    -Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 21-04-05 στις 10:32.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το πρόβλημα φίλε paralax ξέρεις ποιο είναι?

    Αυτή τη στιγμή ο Γερμανός πουλάει 2 ίδια στην ουσία προϊόντα.
    Το ένα ειναι του ΟΤΕ και άλλο της ΟΤΕνετ.
    Αυτό της ΟΤΕνετ είναι που έχει δώρο το τέλος ενεργοποίησης.

    Προφανώς φταίει ο Γερμανός που δε σε ενημέρωσε σωστά τι σε συμφέρει και τι όχι.
    Και μάλλον όχι ό Γερμανός αλλά ο υπάλληλος.

    Δες μήπως μπορείς να το αλλάξεις.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    H otenet, έχει και virus scanning Και spam filters για τα email,
    με κάθε adsl 384 σου δίνει 3 email.

    Δωρεάν sms μέσω cool4u (που είναι και webmail)

    Ειναι σταθερή και αυτό μετράει,

    το backup isdn είναι πολύ σημαντικό, (με ΕΠΑΚ)

    Την εχω σε πολλούς πελάτες και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με αυτούς τους πελάτες.

    Για εμένα ο μονος λόγος που δεν είμαι αυτή την στιγμή με οτενετ είναι τα χρήματα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους PARALLAX
    PARALLAX Guest
    Λοιπόν έχουμε και λέμε:
    Στον χώρο των υπολογιστών έχω 15 ακριβώς χρόνια. Έχω σύνδεση στο ιντερνετ τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς μέχρι σήμερα να έχω δώσει δραχμή γιαυτό (δωρεάν μήνες απο περιοδικά παλιότερα, panafonet δωρεάν απο τον λογαριασμό του κινητού τα τελευταία 3 χρόνια). Είναι η πρώτη φορά που πληρώνω για ιντερνετ, ξέρω οτι είναι πολύ ακριβά αλλά με τη λογική άν ζούσα στην Γερμανία ή στην Αγγλία κτλ κτλ το σίγουρο είναι οτι θα έμενα χωρίς dsl περιμένοντας ποοοτε θα σοβαρευτούν οι εταιρείες (ή μάλλον πότε θα πολλαπλασιαστούν οι χρήστες dsl στην Ελλάδα, όπως πολύ σωστά επεσήμανε ένας φίλος παραπάνω). Όπως ανέφερα στο αρχικό post παραδέχομαι οτι λόγω ενθουσιασμού δέν το έψαξα όσο σε άλλες αγορές μου, πράγμα όμως που δέν σημαίνει οτι το έψαξα και λίγο. Όπως όμως μου είπε και ένας φίλος: είπαμε να το ψάξεις αλλά όχι κι έτσι, δέν παίρνεις αυτοκίνητο! Επαναλαμβάνω: ΕΒΑΛΑ ΟΤΕΝΕΤ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ!. Στο αρχικό pοst δεν ανεφερα οτι δεν έβαλα τελλας γιατί είναι υποχρεωτικά ενας χρόνος? Εδώ δέν έβαλα κάν το (πολύ πιο συμφέρον) πακέτο otenet ondsl kit με μονο 110 γιουρο, γιατι θα το έχω 3 μηνες υποχρεωτικά. Άν δω οτι ειναι μαπα ο οτενετ το κοβω τον άλλο μήνα (όχι την γραμμή όμως, μόνο τον παροχέα ιντερνετ). Το οτι ειναι οτενετ η γραμμή άρα δέν μπορώ να αλλάξω περοχέα δέν ισχύει γιατί πήρα τηλ και το ρώτησα στη γραμμή εξυπηρέτησης. Ακόμη το forum το διαβάζω εδώ και 5 μέρες και ουσιαστικά αυτό με επηρέασε στο να διαλέξω οτενετ. Η λογική 'είναι λιγότεροι οι χρήστες που έχουν οτενετ σε αυτό το φορουμ άρα γιαυτό είναι και λιγότερα τα παράπονα' δέν με πείθει σε καμία περίπτωση.
    Επίσης Ermis 333 θα σου απαντήσω στα εξής: Στην τηλ. εξυπηρέτηση της τελλάς την διαδικάσία που λές την κατάλαβα αμέσως αλλά και πάλι είναι ιδιαίτρερα σπαστικό (άσε που το αρχικό διαφημιστικό μηνυμα δέν παρακάμπτεται ότι και να πατήσεις). Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του οτένετ λες οτι με εξυπηρέτησαν τόσο καλά για να με κάνουν πελάτη. Μα ήμουν ήδη πελάτης αν κατάλαβες απο αυτά που γράφω! Και για το άλλο που ανέφερες: Δηλαδή την intel την διαλέγει ο μέσος Ελληνας χρήστης για την ανώτερη ποιότητα των προϊόντων της σε σχέση με την amd? Δέν νομίζω. Μάλλον λειτουργούν (και οι πωλητές τους ωθούν σε αυτό) με τη λογική intel ξερω intel εμπιστεύομαι. Δέν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που δέν ξέρει τόσο πολλά για το οτι αγόρασε το γνωστότερο και πιό δημοφιλές προϊόν (άρα και πιό σίγουρο?). Άρα και έναν καταναλωτή που ουσιαστικά ψάχνει την αγορά dsl στην Ελλάδα 5 μέρες , μάλλον δέν είναι και το πιό σωστό να τον κατηγορήσεις για το ότι επέλεξε αυτό που τουλάχιστον οι περισσότεροι του λένε οτι είναι το πιό γνωστό, σταθερό και αξιόπιστο (μήν ξεχνάτε οτι ανέφερα οτι 2 φίλοι μου είναι πολύ ικανοποιημένοι απο τις υπηρεσίες της, και το βασικότερο ζούμε στην επαρχία - δέν είναι οι γραμμές σαν του κέντρου εδω), και όταν μάλιστα σου λέει οτι το επέλεξε δοκιμαστικά και προσωρινά. Είναι τελικά τόσο ατυχές το παράδειγμα intel - amd? Φίλε power δέν κατάλαβα αυτό που λές, ποιό είναι του οτε και ποιό της οτενετ? Εμένα μου φάνηκε οτι όλα της οτενετ είναι. Τέλος πάντων θα το ξαναψάξω (πόσο ακόμα?)
    Ά και στο ζητούμενο: Πήγα το πρωϊ στον Γερμανο και μου είπαν οτι άν λέει έτσι στο site τότε κι εγώ γλυτώνω το τέλος ενεγοποίησης. Άν και δέν το πολυπιστεύω θα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό του οτε να το δω. Μακάρι.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα απο την 1η μέρα!!
    Από ilias.2008 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-08, 09:03
  2. 21 Μαρτιου παγκοσμια ημερα ΠΟΙΗΣΗΣ και της Ανοιξης πρωτη μερα
    Από manoulamou στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-06, 02:35
  3. Πρώτη μέρα στην Cebit - Εντυπώσεις
    Από wintech2003 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-04, 01:28
  4. Forthnet ADSL από μέρα σε μέρα
    Από amigos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-03, 17:23
  5. Παγκόσμια πρώτη IPv6 over 3G UMTS/WCDMA από την Ericsson
    Από PhoiNiX στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-03, 10:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας