Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια Θεωρείτε πως ήταν η καλύτερη σειρά ανάπτυξης του M

Ψήφισαν
155. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Η έκδοση 1.5

    20 12,90%
  • Η έκδοση 2.0

    135 87,10%
Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 184
  1. #1
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Αποφάσισα το άνοιγμα του παρόντος νήματος για να ανταλλάξουμε ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι προτιμήσεις επειδή χρησιμοποιούμε κάτι συγκεκριμένο "πχ χρησιμοποιώ firefox και επειδή μου κάνει και με καλύπτει είναι καλύτερος απο όλους". Τεχνολογικά προτερήματα, εφαρμογές, κόλπα που μας κάνουν να δούμε την μάχη των browsers με ένα άλλο μάτι. Επίσης αν θέλετε να σχολιάσετε την διαφορά του firefox 1.5 με την σειρά 2.0 και πια ήταν καλύτερη απο τεχνολογική άποψη (ασφάλεια, κτλ κτλ)

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Χρησιμοποιώ Όπερα επειδη ειναι γρηγορη, ασφαλής και ευκολα παραμετροποίησιμη χωρις πρόσθετα extensions και φρου φρου

  3. #3
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Nice, και εγώ έχω ακούσει πολλά καλά λόγια, και λέω να το δοκιμάσω και αυτό να ιδούμε...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    139
    Uploads
    7
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5248/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    11(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση: Γιατί ενώ ο τίτλος του θέματος είναι « Firefox VS Internet Explorer VS Opera + VS Safari», η δημοσκόπηση έχει τίτλο «Ποια Θεωρείτε πως ήταν η καλύτερη σειρά ανάπτυξης του Mozilla Firefox;»;
    ...But regardless of what weapons they try to use to effect silence, words will always retain their power. Words are the means to meaning, and for some, the annunciation of truth. And the truth is, there is something terribly wrong with this country.
    V

  5. #5
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    O opera είναι πράγματι κορυφαίος browser για μένα αλλά απ όσο γνωρίζω δεν είναι open source
    Τον χρησιμοποιώ αφ ενός επειδή έχει όποια ρύθμιση κάνει κέφι η ψυχή σου και αφ ετέρου επειδή έχω πρόσβαση σε όλα - σε όλα εντελώς και χωρίς κανένα πρόβλημα ! - τα "επίσημα" sites όπου μόνο με Ι.Ε. έμπαινα (π.χ. τράπεζες..). Τώρα όσον αφορά τον Firefox τον έχω αντικαταστήσει με Seamonkey επειδή είναι πολύ περισσότερο παραμετροποιήσιμος απ τον FF (εφάμιλλος του Opera χωρίς υπερβολές) και πιο γρήγορος απ όλους όσους έχω δοκιμάσει (ειδικά αν τσεκάρει κάποιος την επιλογή "Quick Launch" στα Settings > Advanced). Ένα μειονέκτημα: δεν έχω πρόσβαση σε 2 - 3 sites (προβληματική εμφάνιση σελίδων κ.λ.π.). Περί Ι.Ε. ουδέν σχόλιον, χρειάζεται για τα windows updates στα xp τι να κάνουμε; Όχι δεν κάνω updates τα xp με opera ούτε με seamonkey

  6. #6
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Συγγνώμη αλλά απο safari έχω μεσάνυχτα όπως και απο mac. Δοκίμασα μια φορά να τον φορτώσω τελευταία στα xp αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά ... οπότε για πράγματα που δεν γνωρίζουμε.... απλά μιλάμε για τα υπόλοιπα

  7. #7
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: Γιατί ενώ ο τίτλος του θέματος είναι « Firefox VS Internet Explorer VS Opera + VS Safari», η δημοσκόπηση έχει τίτλο «Ποια Θεωρείτε πως ήταν η καλύτερη σειρά ανάπτυξης του Mozilla Firefox;»;
    Και μ'αρέσει που βάζει και disclaimer για να μην αναλωθούμε στις δικές μας προτιμήσεις.

    Η εμπάθεια του φαίνεται με το "καλημέρα" στους τίτλους

    Η προσωπική μου προτίμηση:

    Opera φυσικά, αν θέλετε να έχετε τον πλήρη έλεγχο του browsing και του hardware σας.

    Αν σκοπεύετε να ασχοληθείτε με folding, video editing, video ripping, κλπ, ο firefox είναι μια καλή αρχή για τεστάρετε τις αντοχές του μηχανήματος σας...

    Αυτά από εμένα. Over and out
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AddictedToChaos : 26-07-07 στις 19:29.

  8. #8
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Ερώτηση: Γιατί ενώ ο τίτλος του θέματος είναι « Firefox VS Internet Explorer VS Opera + VS Safari», η δημοσκόπηση έχει τίτλο «Ποια Θεωρείτε πως ήταν η καλύτερη σειρά ανάπτυξης του Mozilla Firefox;»;
    Άλλο θέμα ο τίτλος και άλλο θέμα η δημοσκόπηση. Ήθελα να θίξω και τα 2 αυτά θέματα. Τώρα αν είναι εντελώς άκυρη και πρέπει να αφαιρεθεί, ας αφαιρεθεί....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaveMurray : 26-07-07 στις 19:29.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παιδιά όταν λέτε ότι έχει όποια ρύθμιση θέλεις η opera τι έννοείται; Στο να βλέπεις τις σελίδες όπως θες εσύ;
    Εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με τον firefox για τα development tools που υπάρχουν σ'αυτόν. Έχετε φτιάξει σελίδα με firebug + web developer; Άντε γεια είναι η φάση και καμία σχέση με πριν. Σίγουρα είναι όμορφα τα widgets της Opera, αλλά δεν μπορώ να αναπτύξω σελίδες χωρίς τα 2 extensions που προείπα.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με τον firefox για τα development tools που υπάρχουν σ'αυτόν. Έχετε φτιάξει σελίδα με firebug + web developer; Άντε γεια είναι η φάση και καμία σχέση με πριν. Σίγουρα είναι όμορφα τα widgets της Opera, αλλά δεν μπορώ να αναπτύξω σελίδες χωρίς τα 2 extensions που προείπα.
    ρίξε μια ματιά εδώ http://dev.opera.com/

  11. #11
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά όταν λέτε ότι έχει όποια ρύθμιση θέλεις η opera τι έννοείται; Στο να βλέπεις τις σελίδες όπως θες εσύ;
    Εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με τον firefox για τα development tools που υπάρχουν σ'αυτόν. Έχετε φτιάξει σελίδα με firebug + web developer; Άντε γεια είναι η φάση και καμία σχέση με πριν. Σίγουρα είναι όμορφα τα widgets της Opera, αλλά δεν μπορώ να αναπτύξω σελίδες χωρίς τα 2 extensions που προείπα.
    Νομίζω ότι το θέμα μας είναι οι browsers και όχι το στήσιμο σελίδων. Εγώ πάντως αυτό εννοούσα σχετικά με τον opera. Έχεις την δυνατότητα να ρυθμίσεις την κάθε σελίδα όπως θέλεις απο πλευράς ασφάλειας κλπ, το ίδιο και με τον seamonkey όπου επιπλέον έχεις δυνατότητα ρύθμισης αυτόματου refresh των bookmarks σε συχνότητα που θέλεις και την ευχέρεια δημιουργίας πολλών profiles με όποια settings θέλεις στο καθένα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους senninhaGR
    senninhaGR Guest
    Εγώ παιδιά επαφή μέχρι στιγμής είχα με Firefox, Internet Explorer και Safari. Τον Opera δεν τον έχω δουλέψει καθόλου και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Για τους τρεις λοιπόν έχουμε και λέμε κατά την γνώμη μου:
    1. Firefox
    2. Internet Explorer
    3. Safari
    Τα add ons του FireFox είναι όλα τα λεφτά. Από θέμα ασφάλειας και ταχύτητας είναι επίσης ανώτερος από Internet Explorer αν και ο Safari είναι εξίσου καλός από θέμα ταχύτητας αλλά θα πρέπει να υπολογίσει κανείς ότι δουλεύει και με άλλο πολύ πιο ελαφρύ λογισμικό.

    Το κακό είναι ότι απ ότι διάβασα σε ένα πρόσφατο τεύχος του PC World ότι ο νέος Firefox που ετοιμάζεται σε συνεργασία με την google θα εμποδίζει την είσοδο σε σελίδες με ύποπτο λογισμικό. Καλό για την ασφάλεια μεν, αλλά από την άλλη θα προτιμούσα εγώ ο ίδιος να επιλέγω το που θα μπαίνω και απλά ας με προειδοποιεί. Κατά την γνώμη μου αν γίνει θα είναι λάθος κίνηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.710
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mistral Εμφάνιση μηνυμάτων
    O opera είναι πράγματι κορυφαίος browser για μένα αλλά απ όσο γνωρίζω δεν είναι open source
    Τον χρησιμοποιώ αφ ενός επειδή έχει όποια ρύθμιση κάνει κέφι η ψυχή σου και αφ ετέρου επειδή έχω πρόσβαση σε όλα - σε όλα εντελώς και χωρίς κανένα πρόβλημα ! - τα "επίσημα" sites όπου μόνο με Ι.Ε. έμπαινα (π.χ. τράπεζες..). Τώρα όσον αφορά τον Firefox τον έχω αντικαταστήσει με Seamonkey επειδή είναι πολύ περισσότερο παραμετροποιήσιμος απ τον FF (εφάμιλλος του Opera χωρίς υπερβολές) και πιο γρήγορος απ όλους όσους έχω δοκιμάσει (ειδικά αν τσεκάρει κάποιος την επιλογή "Quick Launch" στα Settings > Advanced). Ένα μειονέκτημα: δεν έχω πρόσβαση σε 2 - 3 sites (προβληματική εμφάνιση σελίδων κ.λ.π.). Περί Ι.Ε. ουδέν σχόλιον, χρειάζεται για τα windows updates στα xp τι να κάνουμε; Όχι δεν κάνω updates τα xp με opera ούτε με seamonkey
    να ρωτησω κατι τι διαφορα εχει ο firefox με τον Seamonkey ?????????

    Music hard rock and metal blog

  14. #14
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Konqueror!!



    γιατί είναι πανάλαφρος και ασφαλείς.
    Βαρέθηκα το memory leak του firefox. Τον έχω μόνο στα windows (όταν μπαίνω...) περιμένοντας τον Οκτώβρη!

    ποτέ δεν με βόλεψε ο opera, αν και προσπάθησα κάποτε να περάσω από εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 26-07-07 στις 22:45.

  15. #15
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukoumaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω κατι τι διαφορα εχει ο firefox με τον Seamonkey ?????????
    Απλά άνοιξε τα settings και εκεί θα δείς την διαφορά Τρέξε και λιγάκι στο ιντερνετ και βλέπεις αν έχει Αλλά για να μην κουράζεσαι εγώ λέω ότι είναι πιο γρήγορος, και περισσότερο παραμετροποιήσιμος απ τον Firefox. Και δεν είδα στον FF να έχεις δυνατότητα επιλογής πολλών profiles πράγμα που προσωπικά με εξυπηρετεί αφάνταστα ....Κατά τα άλλα όλα είναι θέμα γούστου και συνήθειας...

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet Explorer & Firefox
    Από dimkal στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-08, 12:11
  2. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-07, 15:53
  3. Internet Explorer 7 vs. Firefox 2
    Από sakis_the_fraud στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 10:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας