Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Marousi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!BOX FON 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    Σήμερα άκουσα πως ο ΟΤΕ έχει βάλει ΦΠΑ 19% για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο ενώ είχε συμφωνηθεί η αύξηση να γίνει απο Απρίλιο. Τα παραπάνω χρήματα λοιπόν που μας χρέωσε ο ΟΤΕ δεν νομίζω να πάνε στο κράτος. Αυτά που θα πληρώσει παραπάνω ο κάθε πελάτης του ΟΤΕ είναι πολύ λίγα αλλά υπολογίστε πόσα θα κερδίσει συνολικά ο ΟΤΕ.
    Έτσι λοιπόν εμένα μου χρέωσε 19% ΦΠΑ για τις κλήσεις που έκανα απο Φεβρουάριο και Μάρτιο (52 ευρώ), το τέλος ενεργοποίησης του ADSL (34,99 ευρώ) και αναδρομικά πάγια τέλη ADSL (23,22 ευρώ) που συνολικά προ ΦΠΑ είναι 110 ευρώ (τα πάγια τέλη ADSL και τα βασικά τέλη δεν τα βάζω αφού προπληρώνουμε τις υπηρεσίες που θα μας προσφέρει ο ΟΤΕ τον Απρίλιο και τον Μάιο μη χέσω). Άρα λόγω ότι μου έβαλαν 1% παραπάνω ΦΠΑ θα πληρώσω παραπάνω 1,1 ευρώ.


    Υ.Γ.: Γνώμη μου είναι ότι ο ΟΤΕ είναι ότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟ υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 45.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΦΠΑ 19% επιβάλλεται σε όλα τα στοιχεία (τιμολόγια, λογαριασμοί, αποδείξεις, κλπ) που εχουν εκδοθεί από την 1η Απριλίου 2005 και μετά. Δηλαδή, μπορεί ο λογαριασμός να αφορούσε προηγούμενους μήνες, αλλά από την στιγμή που το στοιχείο εκδόθηκε τον Απρίλιο, πληρώνουμε 19% ΦΠΑ. Αν είχε εκδοθεί μέχρι και τις 31 Μαρτίου θα είχε επιβαρυνθεί με 18% ΦΠΑ. Το "επιπλέον" 1% που πλήρωσες (και που θα πληρώσουμε όλοι) δεν είναι θέμα ΟΤΕ. Έτσι ισχύει για όλα τα στοιχεία. Τι να κάνουμε; Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Marousi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!BOX FON 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    Αν είναι έτσι δικό μου λάθος. Απλά μου είπαν πως στην τηλεόραη ακούστηκε αυτό το θέμα. Ο λογαριασμός μου εκδόθηκε στις 4/4 και άρα σωστά μου χρέωσαν ΦΠΑ 19%. Αλλά αυτό ισχύει για όλους. Μήπως υπάρχει κανένας που ενώ η έκδοση έγινε πριν την 1/4 το ΦΠΑ είναι και πάλι 19%; Αλλιώς γιατί να γινόταν θέμα στις ειδήσεις;
    Edit: Αν και υπάρχουν πολλοί που μισούν τον ΟΤΕ οπότε κάνουν θέμα από το τίποτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 45.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι αλλά πρέπει να το πω. Απεχθάνομαι τις ειδήσεις στην τηλεόραση. Λένε ό,τι θέλουν και όπως το θέλουν. Με εξαίρεση ίσως τα κρατικά κανάλια και κάτι πολύ μικρά ιδιωτικά. Αλλά γενικώς προτιμώ άλλα μέσα, όπως ραδιόφωνο, Internet και κάποιες εφημερίδες για την ενημέρωση. Και, φυσικά, όσο πιο πολλές πηγές χρησιμοποιούμε, τόσο καλύτερη σύγκριση κάνουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι στ' αλήθεια τρομακτικό πώς μια τέτοια ψευτιά περνά στις ειδήσεις. Κι αν αύριο δώ την αφεντιά μου στο δελτίο των 8 με υπότιτλο οτι έχω βουτήξει το ταμείο από την δουλειά μου, πώς θα αμυνθώ ; Έχουμε να κάνουμε με δικτατορία των καναλιών, σαφώς.
    Σημειώστε ότι κανονικά θα έπρεπε ο ΟΤΕ να κάνει αγωγή στα κανάλια που προέβαλαν την είδηση και, τουλάχιστον, να κόψει την διαφήμιση απ' αυτά. Άσε που κι εμείς δεν θα έπρεπε να τα ξαναεπιλέξουμε για την ενημέρωσή μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.

    Τουλάχιστον ένας οξύς παρατηρητής έχει σημειώσει ότι τα δελτία ειδήσεων της τηλεοράσεως δεν είναι ενημέρωση, αλλά διασκέδαση, ακριβώς όπως τα σήριαλ και οι κινηματογραφικές ταινίες. Με την διαφορά ότι φέρουν ανακριβή ετικέττα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ggeorgan : 28-04-05 στις 13:50.

  6. #6
    Το avatar του μέλους dimismc101
    dimismc101 Guest
    Εαν ήξερες και πόσες άλλες ψευτιές περνανε απο την τηλεόραση .... αλήθεια για γιαυτο εχουν εχουν πεσει τόσο οι τιμές τους. Μονο εαν εχεις δουλεψει για αυτες θα εκανες χαρακίρι.... ποσοι απο αυτους που βλεπουμε και Θαυμαζετε κοροϊδευουν ΑΣΥΣΤΟΛΑ την καθε γιαγι και παπου τρομοκρατόντας τον. Και δεν ειναι μονο οι ειδήσεις βλέπε διαφημίσεις οτι μπορουν να σκαρφιστουν μπορουν να σου πασαρουν ελαφρα την καρδια. Εχω να δω τηλεοραση απο τοτε που αφαίρεσα το tuner απο μέσα....

  7. #7
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Marousi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!BOX FON 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggeorgan
    Είναι στ' αλήθεια τρομακτικό πώς μια τέτοια ψευτιά περνά στις ειδήσεις. Κι αν αύριο δώ την αφεντιά μου στο δελτίο των 8 με υπότιτλο οτι έχω βουτήξει το ταμείο από την δουλειά μου, πώς θα αμυνθώ ; Έχουμε να κάνουμε με δικτατορία των καναλιών, σαφώς.
    Σημειώστε ότι κανονικά θα έπρεπε ο ΟΤΕ να κάνει αγωγή στα κανάλια που προέβαλαν την είδηση και, τουλάχιστον, να κόψει την διαφήμιση απ' αυτά. Άσε που κι εμείς δεν θα έπρεπε να τα ξαναεπιλέξουμε για την ενημέρωσή μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.


    Τουλάχιστον ένας οξύς παρατηρητής έχει σημειώσει ότι τα δελτία ειδήσεων της τηλεοράσεως δεν είναι ενημέρωση, αλλά διασκέδαση, ακριβώς όπως τα σήριαλ και οι κινηματογραφικές ταινίες. Με την διαφορά ότι φέρουν ανακριβή ετικέττα.
    Πάντως εγώ όταν είπα στην μητέρα μου πως όλα αυτά ήταν παραπληροφόρηση δεν μπορούσε να με πιστέψει. Ήταν σίγουρη πως τα κανάλια είχαν δίκιο. Μου είπε πως έχουν γίνει μυνήσεις και από κάποιους δημοσιογράφους και άρα δε γίνεται να είναι ψέματα. Πάντως και σήμερα το μεσημέρι άκουσα αποσπασματικά στις ειδήσεις σοβαρού σταθμού για λάθος χρεώσεις ΦΠΑ από ΔΕΚΟ. Οπότε το τροπάρι μάλλον συνεχίζεται.
    Κανονικά θα όφειλα να ζητήσω συγνώμη απο τον ΟΤΕ για την άδικη δυσφήμηση που του έκανα. Αλλά με αυτά που έχει τραβήξει ο Έλληνας καταναλωτής από τον ΟΤΕ πιστεύω έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει. Θα μπορούσα να γράψω μια έκθεση 15 σελίδων με τα παράπονα μου στον ΟΤΕ τα τελευταία 15 χρόνια.
    Ο ΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΜΑΖΙ. Στα κανάλια μπορούμε να αμυνθούμε κλείνοντας την τηλεόραση. Είναι στο χέρι μας. Στον ΟΤΕ δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
    Και αν θα έπρεπε να κόψει τις διαφημίσεις ο ΟΤΕ απο τα κανάλια σε αυτό είμαι σύμφωνος. Όχι λόγω της δυσφήμισης. Αλλά γιατί αντί να πάνε τα χρήματα μου εκεί που πρέπει (αναβάθμιση) πάνε στις μ@λ@κίες του ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sadead Neth
    Πάντως εγώ όταν είπα στην μητέρα μου πως όλα αυτά ήταν παραπληροφόρηση δεν μπορούσε να με πιστέψει. Ήταν σίγουρη πως τα κανάλια είχαν δίκιο. Μου είπε πως έχουν γίνει μυνήσεις και από κάποιους δημοσιογράφους και άρα δε γίνεται να είναι ψέματα. Πάντως και σήμερα το μεσημέρι άκουσα αποσπασματικά στις ειδήσεις σοβαρού σταθμού για λάθος χρεώσεις ΦΠΑ από ΔΕΚΟ. Οπότε το τροπάρι μάλλον συνεχίζεται.
    τα περισσότερα κανάλια πάντως ανάφερανε πως ήταν απόφαση της κυβέρνησης


    Κανονικά θα όφειλα να ζητήσω συγνώμη απο τον ΟΤΕ για την άδικη δυσφήμηση που του έκανα. Αλλά με αυτά που έχει τραβήξει ο Έλληνας καταναλωτής από τον ΟΤΕ πιστεύω έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει. Θα μπορούσα να γράψω μια έκθεση 15 σελίδων με τα παράπονα μου στον ΟΤΕ τα τελευταία 15 χρόνια.
    ναι έχουμε τραβήξει πάρα πολλά, το γεγονός ότι και το τελευταίο χωριό, με τους λιγότερους κατοίκους εχει τηλέφωνο είναι τεραστια ταλαιπωρία

    Ο ΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΜΑΖΙ. Στα κανάλια μπορούμε να αμυνθούμε κλείνοντας την τηλεόραση. Είναι στο χέρι μας. Στον ΟΤΕ δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
    Και αν θα έπρεπε να κόψει τις διαφημίσεις ο ΟΤΕ απο τα κανάλια σε αυτό είμαι σύμφωνος. Όχι λόγω της δυσφήμισης. Αλλά γιατί αντί να πάνε τα χρήματα μου εκεί που πρέπει (αναβάθμιση) πάνε στις μ@λ@κίες του ΟΤΕ.
    κανε αίτηση για να γίνεις διοικητής του, η κυβέρνηση μαζευει αιτήσεις

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως ξέρω ότι 31/3/2005 κάθησαμε μέχρις τις 19:00 εάν και κανονικά σχολάω 15:30 στην επιχείρηση που εργάζομαι για να τιμολογήσουμε όλες τις ανοικτές υποθέσεις που είχαμε ώστε να μην επηρεάσει η αλλάγή του ΦΠΑ τους πελάτες μου στης ήδη υπάρχουσες παραγγελίες. Ξέρω ότι πολλές επιχειρήσεις έκαναν το ίδιο.
    Ο ΟΤΕ γιατί δεν έκανε κάτι ανάλογο;

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Εγώ πάντως ξέρω ότι 31/3/2005 κάθησαμε μέχρις τις 19:00 εάν και κανονικά σχολάω 15:30 στην επιχείρηση που εργάζομαι για να τιμολογήσουμε όλες τις ανοικτές υποθέσεις που είχαμε ώστε να μην επηρεάσει η αλλάγή του ΦΠΑ τους πελάτες μου στης ήδη υπάρχουσες παραγγελίες. Ξέρω ότι πολλές επιχειρήσεις έκαναν το ίδιο.
    Ο ΟΤΕ γιατί δεν έκανε κάτι ανάλογο;
    Πόσους πελάτες έχετε;
    πόσους πελάτες έχει ο Οτε;

  11. #11
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Πόσους πελάτες έχετε;
    πόσους πελάτες έχει ο Οτε;
    Αυτό δεν αποτελεί όμως δικαιολογία για να μην αντιμετωπίζεις με σεβασμό τους πελάτες σου! Το θέμα είναι οτι δεν χρειάστηκε να το κάνει γιατι η κυβένηση θέλει να μαζέψει φπα και απο πέρσυ αν γίνεται!
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  12. #12
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sadead Neth
    Υ.Γ.: Γνώμη μου είναι ότι ο ΟΤΕ είναι ότι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟ υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.
    Λυπαμαι που θα διαφωνησω, αλλα οτι χειροτερο και οπισθοδρομικο υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ειναι το κρατος (και ο πΟΤΕ αποτελει κομματι του).

    Τζανερμαν
    Εάν κοιτάξεις την άβυσσο για αρκετή ώρα, τότε και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Marousi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!BOX FON 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzanerman
    Λυπαμαι που θα διαφωνησω, αλλα οτι χειροτερο και οπισθοδρομικο υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ειναι το κρατος (και ο πΟΤΕ αποτελει κομματι του).

    Τζανερμαν
    Σωστός αλλά απο την κρατική μηχανή που έχει βάλει όπισθεν νομίζω ότι ο ΟΤΕ πατάει περισσότερο το γκάζι και βρίσκεται πολύ πιο πίσω. Γενικά το κράτος προσπαθεί να εναρμονιστεί με τις διαταγές τις Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ο ΟΤΕ όχι. Και αυτό γιατί αυτή τη στιγμή είναι μία μίξη μεταξύ ιδιωτικού και κρατικού μονοπωλείου και είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνουν υποδείξεις στον ΟΤΕ απο Ε.Ε.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Αυτό δεν αποτελεί όμως δικαιολογία για να μην αντιμετωπίζεις με σεβασμό τους πελάτες σου!
    Είχαν 3 μέρες, για να τιμολογήσουν και εγώ δεν ξέρω πόσα εκατομύρια πελάτες,

    Συμφωνώ με αυτο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastermind
    Το θέμα είναι οτι δεν χρειάστηκε να το κάνει γιατι η κυβένηση θέλει να μαζέψει φπα και απο πέρσυ αν γίνεται!

    Αλλά δεν μπορούμε αυτή την φορά να τα ρίξουμε στον οτε τουλάχιστον

  15. #15
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Marousi
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    FRITZ!BOX FON 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    Νομίζω πως αν ο ΟΤΕ
    1) δεν ηταν μονοπώλειο
    2) ήταν ιδιωτική εταιρία
    θα κατάφερνε να τιμολογήσει και σε 2 μέρες αυτά τα εκατομμύρια πελάτες. Δεν έχει τον ίδιο εξοπλισμό τιμολόγησης και τους ίδιους (υπεράριθμους) εργαζόμενους ο ΟΤΕ με την εταιρία του ZORO.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 11:10
  2. Ο ΟΤΕ μας κλέβει BW?
    Από giwrgosth στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-05, 01:43
  3. Forthnet και όχι οτε
    Από kotsos84 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-05, 11:13
  4. Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-04, 12:33
  5. να πώς κλέβει ο οτε!
    Από lazar στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-04, 20:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας