Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Χαιρετώ το forum. Είμαι συνδρομητής της HOL.(Hi- box) Μετά από την αναβάθμιση της γραμμής μου το Νοέμβριο του 2007 αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα με τη σύνδεση μου. Ενώ κατόρθωνα να συνδεθώ στο Internet μετά από λίγα λεπτά με πέταγε έξω. Πήρα τα απίστευτα τηλέφωνα, υπέμεινα δεκάδες ωριαίες και βάλε αναμονές, έστειλα αμέτρητα e-mail στην εταιρεία, έκανα διαφόρων ειδών δοκιμές και αλλαγές, η γραμμή ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, ήρθε τεχνικός της HOL, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι έφταιγε το modem, αλλάξαμε modem, αλλά παρ όλα αυτά το πρόβλημα παρέμενε.
    Τελικά, σε κάποια πολλοστή τηλεφωνική επικοινωνία με τη τεχνική υποστήριξη της HOL, κάποιος τεχνικός με ρώτησε αν έχω συναγερμό στο σπίτι και αν έχω βάλει φιλτράκι στη γραμμή του. Φυσικά και θεώρησα ότι με κορόιδευε απλώς και μόνο για να με ξεφορτωθεί –εμένα και τις φωνές μου. Μέσα στην απελπισία μου όμως και επειδή πράγματι έχω συναγερμό, φώναξα ένα τεχνικό να το δεί. Ω του θαύματος!!! Με το που μπήκαν τα φιλτράκια στη γραμμή του συναγερμού, όλα δούλεψαν ρολόι.
    Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
    Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Philips CGA 3600
    SNR / Attn
    26(dB) / 21(dB)
    Τhanks, πολύ χρήσιμη συμβουλή...

    Είμαι στη διαδικασία εγκατάστασης συναγερμού κτλ, οπότε θα το προσέξω

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekibolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
    Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.
    Δεν το λένε γιατί το θεωρούν προφανές (κακώς βέβαια). Οτιδήποτε χρησιμοποιεί το voice τμήμα της γραμμής με τον παραδοσιακό τρόπο με modem (fax,συναγερμοί,modem για dialup αν θέλεις) πρέπει οπωσδήποτε να έχει φίλτρο πάνω του.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    302
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Για δοκιμάστε να αντικαταστήσετε το φίλτρο που έχετε στον συναγερμό με splitter

    Στην περίπτωση μου είδα βελτίωση
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...7&postcount=80

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε όλους. Αποφάσισα να στείλω γιατι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το συναγερμό μου, από την μέρα που έβαλα dsl. Είχα pstn γραμμή και αποφάσισα να βάλω conn-x στα 2mbit. Στη γραμμή είχα συνδεδεμένο συναγερμό ο οποιος λειτουργούσε μέχρι τοτε κανονικά. Από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε η dsl ο συναγερμός σταμάτησε να στέλνει σήμα προς το κέντρο. Θεωρώντας πως απλά έφταιγε η μη ύπαρξη φίλτρου κάλεσα τον τεχνικό που μου τον εγκατέστησε, ανοίξαμε την μονάδα του συναγερμού και συνδέσαμε σε αυτόν το ένα από τα δύο splitter που μου έδωσαν μαζί με το conn-x. Μετά από τις απαραίτητες δοκιμές ο συναγερμός έδειξε να λειτουργεί κανονικά.
    Φευ, την πρώτη φορά που τον ενεργοποίησα και επιστρέφοντας σπίτι τον απενεργοποίησα, το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά. Μιλώντας με τον τεχνικό, με καθοδήγησε να κάνω και κάποιες άλλες δοκιμές (κλήση μέσω του δεύτερου αναμεταδότη της μονάδας (αν κατάλαβα καλά) αλλά και πάλι τίποτα.) Έχει κανείς καμμιά ιδέα??

    Να σημειώσω εδώ 2 πράγματα: 1) Ο συναγερμός παίρνει σήμα μεσα από την πρίζα,στην οποία είναι συνδεδεμένο και ένα τηλέφωνο μέσω απλού φίλτρου και 2) υπάρχει μία πιθανότητα ο συναγερμός να μην είναι συνδεδεμένος στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, γιατί ανοίγοντας την πρίζα μπορέσαμε και απομονώσαμε τις 3 πρίζες στους άλλους χώρους, αλλά η πρίζα στο σαλόνι και η συγκεκριμένη (με το συναγερμό) είχαν σήμα κανονικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Συνηθως αυτοι που τοποθετουν συναγερμους τους βαζουν εν σειρα στην γραμμη.
    Δηλαδη πρωτα στον συναγερμο και απο εκει μετα σε ολο το υπολοιπο σπιτι. Αυτο με asdl δεν δουλευει. Θελει παραλληλη συνδεση με φιλτρο ή σπλιτερ.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με λίγα λόγια... Φέρε αυτόν που έκανε την εγκατάσταση και πες του να τραβήξει ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ γραμμή από εκεί που μπαίνει η γραμμή του ΟΤΕ. Σε αυτή θα βάλεις φίλτρο και όλα ΟΚ.

    ΥΓ. Οι "συναγερμάδες" βλακωδώς θεωρούν ότι αυτή η εν σειρά συνδεσμολογία που λέει ο maik είναι πιο ασφαλής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 22-02-08 στις 03:13.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Οι "συναγερμάδες" βλακωδώς θεωρούν ότι αυτή η εν σειρά συνδεσμολογία που λέει ο maik είναι πιο ασφαλής.
    Το έκαναν στην προ-DSL εποχή, ώστε ο συναγερμός να έχει προτεραιότητα στη γραμμή, αφού παρεμβάλεται πριν την πρίζα-αφετηρία, ώστε να μη διακόπτεται η σύνδεση με το κέντρο αν κάποιος πάει να σηκώσει τηλέφωνο για να καλέσει.

    Στη DSL εποχή, όσοι "συναγερμάδες" το συνεχίζουν, βάζουν απλά σε μπελάδες τους πελάτες τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά μάλλον ξέχασα ένα βασικό όπως αποδεικνύεται στοιχείο. Η όλη εγκατάσταση είναι ασύρματη, οπότε οτι μου προτείνατε (by the way ευχαριστώ πολύ) είναι μάλλον δύσκολο(.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αndreas77777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά μάλλον ξέχασα ένα βασικό όπως αποδεικνύεται στοιχείο. Η όλη εγκατάσταση είναι ασύρματη, οπότε οτι μου προτείνατε (by the way ευχαριστώ πολύ) είναι μάλλον δύσκολο(.
    Η εγκατάσταση του συναγερμού είναι ασύρματη;
    Και πάλι με κάποιο τρόπο η κεντρική μονάδα θα συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή, δεν αλλάζει κάτι.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    14800/997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekibolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το forum. Είμαι συνδρομητής της HOL.(Hi- box) Μετά από την αναβάθμιση της γραμμής μου το Νοέμβριο του 2007 αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα με τη σύνδεση μου. Ενώ κατόρθωνα να συνδεθώ στο Internet μετά από λίγα λεπτά με πέταγε έξω. Πήρα τα απίστευτα τηλέφωνα, υπέμεινα δεκάδες ωριαίες και βάλε αναμονές, έστειλα αμέτρητα e-mail στην εταιρεία, έκανα διαφόρων ειδών δοκιμές και αλλαγές, η γραμμή ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, ήρθε τεχνικός της HOL, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι έφταιγε το modem, αλλάξαμε modem, αλλά παρ όλα αυτά το πρόβλημα παρέμενε.
    Τελικά, σε κάποια πολλοστή τηλεφωνική επικοινωνία με τη τεχνική υποστήριξη της HOL, κάποιος τεχνικός με ρώτησε αν έχω συναγερμό στο σπίτι και αν έχω βάλει φιλτράκι στη γραμμή του. Φυσικά και θεώρησα ότι με κορόιδευε απλώς και μόνο για να με ξεφορτωθεί –εμένα και τις φωνές μου. Μέσα στην απελπισία μου όμως και επειδή πράγματι έχω συναγερμό, φώναξα ένα τεχνικό να το δεί. Ω του θαύματος!!! Με το που μπήκαν τα φιλτράκια στη γραμμή του συναγερμού, όλα δούλεψαν ρολόι.
    Υπογραμμίζω ότι στους δυόμιση μήνες περίπου που ταλαιπωρούμαι, και έχοντας μιλήσει με τουλάχιστον 10-15 τεχνικούς, μόλις προχθές, μου έγινε υπόδειξη να ελέγξω τη γραμμή του συναγερμού. (να ναι καλά το παλληκάρι, που μου το πρότεινε)
    Μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθούν κάποιοι από εσάς, που ίσως αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα.
    Δες αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176136

    Εχω πρόβλημα με τον συναγερμό ώς Report Fail εδω και τουλαχιστον 4 μήνες
    Είμαι με 2play και εχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ και οταν σας λέω τα πάντα το εννοώ
    Με φλίτρο, χωρίς φίλτρο, σε σειρά, παράλληλα,χρονοκαθυστερίσεις στην κλήση, αλλαγή στον fritz στο κανάλι ως fax
    Αυτό το τελευταίο κάτι έκανε αλλά ...... ξανα άρχισε
    Μετά απο 6 ολόκληρες ώρες δοκιμών με την security (είδαμε στο report του router πως κόβει νούμερα την ώρα της κλησης) αντι 210.... 20..... κλπ, καταλήξαμε στα εξής:
    1. Πρέπει να είναι πρόβλημα ευρους συχνοτήτων και μάλλον πρέπει αλλάξει κάτι απο την hol
    2. Μάλλον υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει dial tone ποια αλλά συνεχόμενο τόνο (γι'αυτό και δεν μπορώ να μπώ απομακρισμένα στον συναγερμό διότι δεν συγχρονίζει το modem
    3. Μίλησα με HOl και μου στέλνουν νέο router o οποίος προγραμματίζετε να εχει dial tone

    Μόλις πάρω το νεο router θα το βάλω και θα σας πώ νέα



  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;
    Ανυπόγραφος

  13. #13
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    14800/997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;
    Εγώ το έχω παραγγείλει να το δοκιμάσω αλλά έχω την δυνατότητα να το επιστρέψω διότι είναι κάπως ακριβό.
    Μπαίνει κυρίως σε τράπεζες για την ασφάλεια της διακοπής του τηλεφώνου.

    Πάντως περιμένω και μια άλλη συσκευή που υποτίθεται θα τερματίζει όλα αυτά τα προβλήματα με όλους τους παροχούς.

    Δεν ξέρω εάν με τον νέο router θα αλλάξει τίποτα αλλά γενικά πρέπει να τα είχαν προσέξει αυτά και να μην ταλαιπωρούμαστε εμείς.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    14800/997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να καλεί ο συναγερμός μέσω GSM;
    Μόλις κατάφερα και εκανα να δουλέψει ο συναγερμός. Μιλώντας με τεχνικό της HOL τον έπεισα πως το κύριο πρόβλημα είναι το dial tone που δεν υπάρχει στην HOL. Αυτός μου έστειλε τον NetFaster ο οποίος μπορεί να βγάλει dial tone.
    Τελικά μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά
    Το μόνο αρνητικό είναι πώς εχω πολύ "φύσιμα" στην γραμμή, πρ΄όλο που εχω φίλτρα παντού.
    Ξέρει κανείς γιατί ?
    Βλέποντας και κάνοντας.......

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο συναγερμός πρέπει ακόμα και σήμερα να είναι σε σειρά και με προτεραιότητα ως προς τα τηλέφωνα. Παράλληλα θα δώσεις μόνο στην πρίζα που θα μπει το router με την βοήθεια ενός pstn splitter.

    Ένα απλό FCT έχει κοντά στα 100 ευρώ. Δεν είναι ακριβό. Βέβαια δεν σου δίνει τις δυνατότητες ενός εξειδικευμένου υλικού για συναγερμό (λειτουργία μόνο όταν δεν δουλεύει το σταθερό, ειδοποίηση με sms...) αλλά κάνει την δουλειά του.

    Τα προβλήματα που σχετίζονται με συναγερμό και οι λύσεις τους έχουν αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το forum.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σας έχουν κλέψει ποτέ στη FeDex?
    Από giwrgosth στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 19:25
  2. Μήπως σας έστρωσε η γραμμή επιτέλους???
    Από jimaniac στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-06, 01:23
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-06, 12:28
  4. Πόσα πλήρη CPU cores έχουν οι υπολογιστές σας;
    Από WAntilles στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-05, 21:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας