Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Από το router πάει στον πύργο το utp. Και το συνδέεις στην υποδοχή ethernet. Μπορείς να αγοράσεις κάρτα αν δεν έχεις φτηνές είναι. Το router σου σίγουρα έχει υποδοχή ethernet

  2. #32
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 45.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιες παλιές διπολικές πρίζες είχαν κακές (χαλαρές) επαφές. Γι' αυτό ακούγεται ότι είναι προβληματικές. Οι υποδοχές RJ-11 δεν χαλαρώνουν ποτέ.

  3. #33
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turbo3hp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες παλιές διπολικές πρίζες είχαν κακές (χαλαρές) επαφές. Γι' αυτό ακούγεται ότι είναι προβληματικές. Οι υποδοχές RJ-11 δεν χαλαρώνουν ποτέ.
    + ότι μπορεί να είναι σκουριασμένες και να συνδέονται σε παλαιού τύπου πρίζα με πυκνωτή. Καλό είναι να εξυγχρονίζουμε τις εγκαταστάσεις μας και να τις ελέγχουμε.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-11-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000 kbps 42832 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Thomson 788v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος σας τα λέει αυτά βρε παιδιά? Από τα cc των εναλλακτικών ίσως για να βγάλουν ότι φταίνε όλα τα άλλα εκτός από αυτούς? Βάλτε ότι πρίζες θέλετε, φτάνει να κάνουν σωστή επαφή και όσα μέτρα καλώδιο θέλετε. Αν το σπίτι σας από το κέντρο του ΟΤΕ είναι 1.000 μέτρα και ο χαλκός έχει τα μαύρα του τα χάλια θα χαλάσει η σούπα λόγω του ότι έχετε βάλει 10 μέτρα καλώδιο μέσα στο σπίτι? Και 100 μέτρα άνετα από την πρίζα στο modem και όποιος σας πει το αντίθετο να του πείτε ότι δεν ξέρει τι λέει.
    Ευτυχώς που έχουμε και σένα που ξέρεις τι λες!

  5. #35
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koltsidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανουμε δοκιμη κατεβασμα drivers apo vnvidia, κατέβασε driver 43.8 ΜΒ μέσα σε μισο λεπτο περιπου. ( κατέβαζε δηλαδη με κάτι 1600mbyte εως 2000 mbytes ανα δευτερόλεπτο. )
    1600mbyte ???
    Ούτε σε 100χρονια!
    Ειναι τόσο δύσκολο να μάθετε την διαφορά του mbyte με mbit ?

  6. #36
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasgia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια αλλαξα το τηλεφωνικο καλωδιο μου απο την πριζα ως το ρουτερ με καινουριο και πιο κοντο και ο θορυβος επεσε απο 36.3 που ηταν στο 28.6 και μαλιστα στη πριζα του δωματιου μου οπου ειναι και ο υπολογιστης και οχι στην κεντρικη του σπιτιου!!
    Τωρα λυστε μου μια απορια,διαβασα παραπανω οτι αν χρησιμοποιησουμε utp ειναι καλυτερα!
    Επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης,αν καταλαβα καλα το utp ειναι το καλωδιο του ethernet,(ετσι δεν ειναι?)!
    Η απορια μου ειναι η εξης ως προς την συνδεσμολογια!
    Δηλαδη συνδεουμε το ρουτερ με ενα καλο καλωδιακι τηλεφωνου περιπου 20-30 cm στην πριζα του τηλεφωνου και απο το ρουτερ ως τον πυργο παει με utp?
    'H
    Αλλαζουμε τη τηλεφωνικη πριζα και βαζουμε μια με υποδοχη utp ετσι ωστε να χρησιμοποιησουμε καλωδιο utp? αλλα και παλι η υποδοχη του ρουτερ ειναι για απλο τηλεφωνικο φις,αρα το utp καλωδιο απο τη μια θα εχει μεγαλο φις και απο την αλλη κανονικο?
    Εχω μπερδευτει για βοηθηστε με!
    -----------------------
    Απάντηση
    Δηλαδη συνδεουμε το ρουτερ με ενα καλο καλωδιακι τηλεφωνου περιπου 20-30 cm στην πριζα του τηλεφωνου και απο το ρουτερ ως τον πυργο παει με utp.

    ........Auto merged post: koltsidas added 1 Minutes and 30 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    1600mbyte ???
    Ούτε σε 100χρονια!
    Ειναι τόσο δύσκολο να μάθετε την διαφορά του mbyte με mbit ?
    Τυπογραφικό λάθος. Προφανές! ( Μη βαράτε)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koltsidas : 10-02-08 στις 02:46.

  7. #37
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.
    Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα.
    Πριν 4 εβδομάδες διαπίστωσα ότι το speed stream router που είχα -είμαι συνδρομήτρια της tellas, που συγχωνέυθηκε με την wind-, άρχισε να κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις, με αποτέλεσμα να αποσυνδέομαι από το ίντερνετ. Ειδοποίησα την wind και μου έστειλαν ένα καινούριο ρούτερ. Εκείνο λειτούργησε κάποια ώρα, έπειτα άρχισε και το ίδιο να κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις κι επανασυνδέσεις. Κατά διαστήματα, διατηρεί τη σύνδεση στο νετ για ώρες, έπειτα ξαναρχίζει τις αποσυνδέσεις. Πριν 4 ημέρες, ηρθε τεχνικός της wind και έλεγξε, από όσο μου είπε την σύνδεση του τηλεφ'ωνου έξω από την πολυκατοικία= την βρήκε άρτια. Διαπίστωσε ότι το νέο ρούτερ έκανε αποσυνδεσεις- αν θυμαμαι καλά μου ειπε πως ο δικός του εξοπλισμός δεν εμφάνισε πρόβλημα. Να πω ακόμα, πως συνέδεσα το ρουτερ σε τρεις τηλεφωνικές πρίζες, μόνο του, με κοντο καινούριο καλώδιο, χωρίς να υπάρχει άλλη τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη ούτε και splitter= υπήρχαν συνεχείς αποσυνδέσεις κι επανασυνδέσεις, δηλαδή, το λαμπάκι του adsl έμενε σταθερό για 2 δευτερόλεπτα, έπειτα πάλι γινόταν διακοπτόμενο. Επίσης, δοκίμασα το ρούτερ σε μια τηλεφωνική πρίζα ενός άλλου διαμερίσματος, που βρίσκεται στην ίδια πολυκατοικία= εκεί έπαιρνε ρεύμα το ρούτερ αλλά δεν άναβε ούτε αναβόσβηνε το λαμπάκι του ADSL. Στο σπίτι εκείνο δεν έχουν ιντερνετ/ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Σήμερα δοκίμασα την παραπάνω διαδικάσία με ένα ολοκαίνουριο ρούτερ: εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα.
    Τους ξανατηλεφώνησα, τους ενημέρωσα. Είδα αυτό το θέμα και είπα να ρωτήσω κι εδώ, αν κάποιος γνωρίζει, να μου πει μια γνώμη. Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alessandra : 18-06-11 στις 18:40.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Pegeuot 207, είναι τόσο ασταθές ή εμένα έχει πρόβλημα
    Από nmavro73 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-08, 10:13
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 06:00
  3. [D-Link] Kαθε τοσο μου πεταει αποσυνδεθηκε το καλωδιο δικτυου
    Από agka8l στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 21:24
  4. Μακρύ καλώδιο για σύνδεση DSL;
    Από rufous στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 10:48
  5. Είναι το πρόβλημα μου τόσο δύσκολο ή γελοίο (zyxel 650 r-33)
    Από Deadend στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-05, 15:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας