Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 83
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Angry
    Πηγαίνω να αγοράσω ένα σκληρό δίσκο. Πριν από ένα μήνα η τιμή του ήταν γύρω στα 70-κάτι ευρώ. Χθες μαθαίνω ότι έχει ανέβει στα 90. Ρωτάω πού οφείλεται η αύξηση.
    "Στην αλλαγή ισοτιμίας ευρώ-δολαρίου", μου απαντάει ο νέος.
    "Δηλαδή, δεν είχατε καθόλου στοκ και κάνατε όλες τις εισαγωγές σας μέσα στις τελευταίες 4-5 ημέρες;" ρωτώ.
    "Δεν καταλαβαίνω, τι σημασία έχει πότε κάναμε τις εισαγωγές μας;" απαντάει ο θρασύς, πλέον, νέος.
    "Για σκεφτείτε το λίγο. Δεν έχει;"
    "Όχι, βέβαια", ξαναλέει με σιγουριά, και μου τσακίζει τα νεύρα.
    Ε, δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί, κι ας λέγεται ότι πολλές φορές είναι φθηνότεροι και από Πλαίσιο.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Πηγαίνω να αγοράσω ένα σκληρό δίσκο. Πριν από ένα μήνα η τιμή του ήταν γύρω στα 70-κάτι ευρώ. Χθες μαθαίνω ότι έχει ανέβει στα 90. Ρωτάω πού οφείλεται η αύξηση.
    "Στην αλλαγή ισοτιμίας ευρώ-δολαρίου", μου απαντάει ο νέος.
    "Δηλαδή, δεν είχατε καθόλου στοκ και κάνατε όλες τις εισαγωγές σας μέσα στις τελευταίες 4-5 ημέρες;" ρωτώ.
    "Δεν καταλαβαίνω, τι σημασία έχει πότε κάναμε τις εισαγωγές μας;" απαντάει ο θρασύς, πλέον, νέος.
    "Για σκεφτείτε το λίγο. Δεν έχει;"
    "Όχι, βέβαια", ξαναλέει με σιγουριά, και μου τσακίζει τα νεύρα.
    Ε, δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί, κι ας λέγεται ότι πολλές φορές είναι φθηνότεροι και από Πλαίσιο.
    Χμμμμ, απο ποιο μαγαζι πηγες να παρεις τον σκληρο δισκο που ακριβηνε;;;
    Οχι τιποτα αλλο , απλα να μην περασω ουτε απ' εξω!!!
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-2004
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    έτσι...

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Και για να καταλάβω, το euro υποτιμήθηκε έναντι του δολαρίου ένα 10% ...
    Η τιμή γιατί πήγε επάνω 28% ?

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Οι τιμές των σκληρών δίσκων, όπως και τον μνημών και διαφόρων άλλων ανεβοκατεβαίνει μέρα παρά μέρα και το δολλάριο δεν έχει μεγάλη σχέση. Τώρα, για ποιό λόγο προσπαθεί ο κάθε πωλητής να μας πείσει γι'αυτό δεν έχω καταλάβει ποτέ. Απλά δεν θα ξαναπάς σε αυτό το μαγαζί και οι τύποι έχασαν ακόμα έναν πελάτη.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Το μαγαζί είναι το RAMShop, παραδίπλα του Πλαισίου. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, έχω διαβάσει μηνύματα σε αυτό εδώ το φόρουμ σύμφωνα με τα οποία αρκετοί είναι ευχαριστημένοι με τις τιμές του εν λόγω καταστήματος.
    Ε, λοιπόν, ύστερα από το χθεσινό, εγώ δεν είμαι. Και δεν είμαι διότι ο νέος προσπάθησε ευθαρσώς να υποτιμήσει τη νοημοσύνη μου. Σας λέω: χρειαζόταν πολλές σφαλιάρες. Είχε κι ένα μισο-ειρωνικό, μισο-χλευαστικό γελάκι... άστα να πάνε!

    @ flap: 10% η υποτίμηση ευρώ έναντι δολαρίου, και... 18% η αύξηση του Φ.Π.Α? Αν και η αύξηση του Φ.Π.Α. έγινε νωρίτερα, ή όχι;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Η αλήθεια είναι ότι το ευρώ έχασε ένα 5% και η άνοδος του ΦΠΑ κατά 1% ανέβασε τις τιμές άλλο ένα 3-4% (γιατί είναι 1% επιπλέον σε ΚΑΘΕ ενδιάμεση πώληση/εισαγωγή.)

    Επιπλέον, έχει δίκιο όσον αφορά ότι δεν έχει σημασία το πότε αυτός αγόρασε, γιατί αυτός μετράει πόσο θα του κοστίσει να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ το στοκ του, όχι μόνο πόσο αγόρασε το συγκεκριμένο. (Προβλέπει δηλαδή ότι θα πέσει άλλο ένα 3-4% το ευρώ). Στους υπολογιστές όμως, οι τιμές έχουν πάντα αρνητική αναθεώρηση, οπότε αυτό δεν έχει μεγάλη βάση, ειδικά σε προϊόντα που είναι στο τέλος του χρόνο ζωής τους.

    Βέβαια, από τα 70 στα 90 η διαφορά είναι μαγάλη. Είναι το ίδιο και στα άλλα μαγαζιά;

    Το αφεντικό τον λένε Κιλάφη πάντως, τα παρατσούκλια του είναι Πιλάφης και «Προβατομούρης», πες του και μπορεί να σου δώσει σε καλύτερες τιμές.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Αφηστε τα παραμυθια.Προσωπικα απο το RAM-SHOP ειχα τις χειροτερες εμπειριες πριν 3 χρονια και δεν ξανασχοληθηκα με αυτο το καταστημα.Ειχαν προσπαθησει να φανε χρηματα απο φιλο μου(αλλα πληρωσε,αλλα του εδωσαν) και ηταν ετοιμος να τους παει στα δικαστηρια γιατι του πουλουσαν και τρελα.

    Τοσα χρονια που το ευρω πηγε απο τα 0.9 δολλαρια στο 1.3 γιατι δεν εκαναν αντιστοιχες μειωσεις;Τωρα που το ευρω επεσε για μια βδομαδα οι κυριοι κανουν και προβλεψεις οτι μπορει να πεσει και αλλο και παιρνουν τα χρηματα του κοσμου προκαταβολικα;Εκτως απο διπλωμα πωλητη μηπως ο κυριος εχει και διπλωμα οικονομικου αναλυτη;Τα περισσοτερα καταστηματα δεν εκαναν αυξησεις περαν του 1% στο ΦΠΑ και αυτοι εκαναν 3-4%;

    Παρακαλω οποιος εχει εστω και μια αποδειξη οτι σε ξενο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ e-shop αυξηθηκαν οι τιμες των δισκων πανω απο 1-4% να το αναφερει γιατι εγω προσωπικα δεν ειδα καμια απολυτως αλλαγη.Εκτως και αν οι διακυμανσεις ευρω-δολλαριου επηρεαζουν μονο τους εμπορακους που δραστηριοποιουνται στη χωρα μας.

    Την επομενη φορα που θα περασεις απ'εξω πες στον "προβατομουρη" να ψαξει αλλου για κοροιδα.


    Φιλικα
    Are you with Us?

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Το μαγαζί είναι το RAMShop, παραδίπλα του Πλαισίου. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, έχω διαβάσει μηνύματα σε αυτό εδώ το φόρουμ σύμφωνα με τα οποία αρκετοί είναι ευχαριστημένοι με τις τιμές του εν λόγω καταστήματος.
    Ε, λοιπόν, ύστερα από το χθεσινό, εγώ δεν είμαι. Και δεν είμαι διότι ο νέος προσπάθησε ευθαρσώς να υποτιμήσει τη νοημοσύνη μου. Σας λέω: χρειαζόταν πολλές σφαλιάρες. Είχε κι ένα μισο-ειρωνικό, μισο-χλευαστικό γελάκι... άστα να πάνε!

    @ flap: 10% η υποτίμηση ευρώ έναντι δολαρίου, και... 18% η αύξηση του Φ.Π.Α? Αν και η αύξηση του Φ.Π.Α. έγινε νωρίτερα, ή όχι;
    Ωραια, το τετραγωνο δηλαδη που ειναι το πλαισιο και το κριαρο-μαγαζο να το αποφευγουμε...
    Εληφθη!!!!
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British
    ...
    Τοσα χρονια που το ευρω πηγε απο τα 0.9 δολλαρια στο 1.3 γιατι δεν εκαναν αντιστοιχες μειωσεις;Τωρα που το ευρω επεσε για μια βδομαδα οι κυριοι κανουν και προβλεψεις οτι μπορει να πεσει και αλλο και παιρνουν τα χρηματα του κοσμου προκαταβολικα;Εκτως απο διπλωμα πωλητη μηπως ο κυριος εχει και διπλωμα οικονομικου αναλυτη;Τα περισσοτερα καταστηματα δεν εκαναν αυξησεις περαν του 1% στο ΦΠΑ και αυτοι εκαναν 3-4%;
    ...
    Το ίδιο δε συμβαίνει με τις αυξήσεις στην τιμή του βαρελιού πετρελαίου; Με το που θα γίνει μια αύξηση, κατευθείαν μερικοί "έξυπνοι" βενζινοπώλες εδώ ανεβάζουν τις τιμές...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Βέβαια, από τα 70 στα 90 η διαφορά είναι μαγάλη. Είναι το ίδιο και στα άλλα μαγαζιά;
    Τόσο μεγάλη διαφορά; Όχι. Αν όλοι τους είχαν κάνει αυξήσεις που βγάζουν μάτι, τότε θα είχα τσακωθεί με όλη τη Στουρνάρη μες στο καταμεσήμερο.

    Το αφεντικό τον λένε Κιλάφη πάντως, τα παρατσούκλια του είναι Πιλάφης και «Προβατομούρης», πες του και μπορεί να σου δώσει σε καλύτερες τιμές.
    Δε θέλω να μου δώσει σε καλύτερες τιμές. Οι άνθρωποι οφείλουν να έχουν την αξιοπρέπεια και το ήθος ώστε να ασκούν το επάγγελμά τους δίχως να "ξεζουμίζουν" τους άλλους. Αυτή είναι η φιλοσοφία μου.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British
    Αφηστε τα παραμυθια.Προσωπικα απο το RAM-SHOP ειχα τις χειροτερες εμπειριες πριν 3 χρονια και δεν ξανασχοληθηκα με αυτο το καταστημα.Ειχαν προσπαθησει να φανε χρηματα απο φιλο μου(αλλα πληρωσε,αλλα του εδωσαν) και ηταν ετοιμος να τους παει στα δικαστηρια γιατι του πουλουσαν και τρελα.

    Τοσα χρονια που το ευρω πηγε απο τα 0.9 δολλαρια στο 1.3 γιατι δεν εκαναν αντιστοιχες μειωσεις;Τωρα που το ευρω επεσε για μια βδομαδα οι κυριοι κανουν και προβλεψεις οτι μπορει να πεσει και αλλο και παιρνουν τα χρηματα του κοσμου προκαταβολικα;Εκτως απο διπλωμα πωλητη μηπως ο κυριος εχει και διπλωμα οικονομικου αναλυτη;Τα περισσοτερα καταστηματα δεν εκαναν αυξησεις περαν του 1% στο ΦΠΑ και αυτοι εκαναν 3-4%;

    Παρακαλω οποιος εχει εστω και μια αποδειξη οτι σε ξενο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ e-shop αυξηθηκαν οι τιμες των δισκων πανω απο 1-4% να το αναφερει γιατι εγω προσωπικα δεν ειδα καμια απολυτως αλλαγη.Εκτως και αν οι διακυμανσεις ευρω-δολλαριου επηρεαζουν μονο τους εμπορακους που δραστηριοποιουνται στη χωρα μας.

    Την επομενη φορα που θα περασεις απ'εξω πες στον "προβατομουρη" να ψαξει αλλου για κοροιδα.


    Φιλικα
    A man after my own heart. Συμφωνώ κι επαυξάνω.
    Και μιλώντας γενικά, μόνο στην Ελλάδα η κερδοσκοπία έχει γίνει επάγγελμα. Και όχι μόνον κερδοσκοπούν ασύστολα με υπερβολικές αυξήσεις, αλλά όταν ζητάς απόδειξη σε κοιτούν με μισό μάτι: "Απόδειξη; Χα! Καλό! Το άλλο με τους ελέγχους της εφορίας το ξέρεις; Τσκ, τσκ! Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι, μαδάμ! Εδώ είναι Μπανανία!"


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Και μιλώντας γενικά, μόνο στην Ελλάδα η κερδοσκοπία έχει γίνει επάγγελμα. Και όχι μόνον κερδοσκοπούν ασύστολα με υπερβολικές αυξήσεις, αλλά όταν ζητάς απόδειξη σε κοιτούν με μισό μάτι: "Απόδειξη; Χα! Καλό! Το άλλο με τους ελέγχους της εφορίας το ξέρεις; Τσκ, τσκ! Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι, μαδάμ! Εδώ είναι Μπανανία!"
    Και ποιος φταίει για αυτό;

    μήπως ο πελάτης που λέει ο τι καλά θα γλυτώσω το ΦΠΑ;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Και ποιος φταίει για αυτό;

    μήπως ο πελάτης που λέει ο τι καλά θα γλυτώσω το ΦΠΑ;
    Πρωτίστως εκείνος που κάνει την πρόταση. Δευτερευόντως εκείνος που την αποδέχεται.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  15. #15
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    όταν ζητάς απόδειξη σε κοιτούν με μισό μάτι: "Απόδειξη; Χα! Καλό! Το άλλο με τους ελέγχους της εφορίας το ξέρεις; Τσκ, τσκ! Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι, μαδάμ! Εδώ είναι Μπανανία!"
    Ε, εντάξει! Πλέον είναι ελάχιστα τα μαγαζιά που δεν δίνουν αποδείξεις για αγαθά (δεν μιλάω για υπηρεσίες). Τα περισσότερα και να τα παρακαλέσεις να μην σου δώσουν θα σου δώσουν θες δεν θες.

    Δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς γιατί αν τους πιάσουν -και η εφορία κάνει πολλούς ελέγχους- θα κλείσουν πριν προλάβουν να πουν πτώχευση.

    Και μην εμπιστεύεστε προϊόν που δίνεται χωρίς απόδειξη. Κάθε κατάστημα είναι υποχρεωμένο να έχει όλες τις αποδείξεις με τα αγαθά που αγόρασε από προμηθευτές και πούλησε σε πελάτες. Όταν έρθει η ώρα του ελέγχου αν δεν συμφωνεί το στοκ με τα χαρτιά την έχει ΠΑΡΑ πολύ άσχημα.
    Για να μπορούν λοιπόν να δίνουν κάτι χωρίς απόδειξη κάποια πουστι@ παίζει... Παράνομες εισαγωγές κτλ, τα ξέρετε, τα καταλαβαίνετε!

    __________________________________________________
    589)Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη οινοπνεύματος.
    Ρήσεις & Φιλοσοφίες Μου

    #74.Να ξέρεις τι σε περιμένει πριν συνδεθείς.
    ΗΜΜΥ: Αλήθειες & Ψέμματα
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκληροί Δίσκοι - Επιδόσεις και συγκριτικά...
    Από mach στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-09, 01:07
  2. Vista και σκληροί δίσκοι...
    Από a5m5g στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 10:29
  3. Google Adsense και ισοτιμία δολλαρίου-ευρώ
    Από dimitris18 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 17:34
  4. Adsl και Σκληροι Δισκοι...
    Από circi στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-05, 11:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας