Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Θέλω να πάρω 2 δίσκους 1TB και θέλω να βλέπω όλα τα δεδομένα και των 2 σκληρών στον Explorer σαν να είναι σε έναν σκληρό, ώστε να μπορώ να βρίσκω αυτό που θέλω πιο εύκολα. Πρέπει αναγκαστικά να μπλέξω με RAID και συγκεκριμένα με RAID 0 ή υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος (πχ κάποιο πρόγραμμα) για να βλέπω τα δεδομένα 2 δίσκων σαν να είναι σε 1? Ρωτάω, γιατί από ότι ξέρω (αν ισχύουν αυτά που ξέρω) στο RAID 0 αν αλλάξω M/B χάνω τα δεδομένα μου, δεν μπορώ να προσθέσω και άλλο σκληρό δίσκο χωρίς να χάσω τα δεδομένα, ενώ αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα σε έναν δίσκο (πχ καθυστέρηση εγγραφής για 1 sec) θα υπάρξει πρόβλημα στο RAID.



    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 02-04-08 στις 19:43.

  2. #2
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Αν κατάλαβα καλά θές ένα ενιαίο χώρο δεδομένων. Αν είναι έτσι τότε θες logical volumes. το raid είναι για ειδικές καταστάσεις. Με LV θα αγοράζεις δίσκους με διαφορετικές χωρητικότητες και απλά θα τους προσθέτεις. Έχει όμως τα ίδια προβλήματα με το raid 0. Χτύπημα και θάνατος.

  3. #3
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Μπορείς να επεκταθείς λίγο??? Γιατί δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Μπορώ δλδ μέσω τον Vista να κάνω αυτό το πράγμα??? Ευχαριστώ.

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    ναι. απο τη διαχείριση δίσκων. στα vista δεν ξερω που είναι ακριβώς η διαδρομή να σε βοηθήσω. απλά θέλει προσοχή με τις κατατμήσεις. οι δίσκοι ειναι αποθήκες ή θα έχουν και λειτουργικο;

  5. #5
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Όχι. Για storage μόνο. Για λειτουργικό λέω να χρησιμοποιήσω τον "παλιό" μου 320άρη, ενώ σκοπεύω να έχω και άλλον ένα 500άρι. Από ότι νομίζω, είχα διαβάσει ότι οι δίσκοι (ή κομμάτια τους) μπορούν να ενωθούν ως 1ας και το software ή το λειτουργικό θα αποφασίζει σε ποιον δίσκο θα γράφετε τι και έτσι αν αποφάσιζα κάποτε να τους χώριζα τους δίσκους, κάθε δίσκος θα είχε από κάποια αρχεία και δεν θα ήταν άχρηστα, όπως σε ένα RAID. Επίσης θα μπορούσα με ευκολία να βάλω και άλλο δίσκο, ενώ θα μπορούσα να τα μεταφέρω και σε άλλο σύστημα χωρίς να έχω πρόβλημα, όπως στο RAID. Ισχύουν όλα αυτά???
    Από ότι βλέπω η διαχείριση δίσκων είναι η ίδια με τα XP, αλλά δεν έχω βρει κάποια επιλογή για το logical volumes ή κάτι αντίστοιχο στα Ελληνικά (έχω Ελληνικά Vista). Ξέρεις πως γίνετε στα Windows γενικά??? Ευχαριστώ.


    EDIT: Μήπως είναι αυτό που λέει "Αλλαγή γράμματος και διαδρομών μονάδων δίσκου" ---> Προσθήκη ---> Μοντάρισμα στον παρακάτω κενό φάκελο NTFS ???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 02-04-08 στις 21:47.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-07-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ONT + pfSense
    Logical Volumes? Του Linux ειναι αυτο απο οτι ξερω. Tα NT εχουν τα dynamic volumes που εχουν και αυτα τα μειονεκτηματα του RAID (εχασες ενα, παει ολο μαζι).
    Μια λυση θα ηταν να κανει mount τους δισκους σε φακελο αντι να τους δινει γραμμα δισκου. Ετσι δεν ειναι μεν εντελως κοινος ο χωρος αλλα τα βλεπει σαν 1 δισκο και αν ανατιναχτει δε χανει τα data του καθε δισκου.

    How to create and use NTFS mounted drives in Windows XP and in Windows Server 2003

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Περιοχή
    City 17
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    0/0
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 585 v6
    SNR / Attn
    5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

    EDIT: Μήπως είναι αυτό που λέει "Αλλαγή γράμματος και διαδρομών μονάδων δίσκου" ---> Προσθήκη ---> Μοντάρισμα στον παρακάτω κενό φάκελο NTFS ???
    Αυτό το "μοντάρισμα" δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που τα unixoειδή λειτουργικά διαχειρίζονται τους δίσκους.
    Για να καταλάβεις: Μπορείς να έχεις τον έναν δίσκο με το γράμμα D:\, και κάτω από τον D:, πχ στο D:\storage να "μοντάρεις το δεύτερο δίσκο". Οι δίσκοι παραμένουν ανεξάρτητοι, απλά αντί να βλέπεις το δεύτερο δίσκο με σαν E:\, τον βλέπεις σαν D:\storage.
    Θυμάμαι αυτό είχε κάτι ψιλοσπαστικά, π.χ αν πας να δεις πόσο χώρο καταλαμβάνουνε αρχεία στον D:\, δεν υπολογίζει τα αρχεία κάτω από το D:\storage που είναι ο άλλος δίσκος (λογικό).
    Επίσης έτσι δεν βλέπεις πόσο free space έχει ο άλλος δίσκος. Μικρό το κακό, του δίνεις και ένα κανονικό drive letter και το βλέπεις από εκεί.
    Πάντως με αυτό δεν μπλέκεις με dynamic disks, raid κλπ... Και μπορείς να πάρεις τον έναν δίσκο και να φύγεις χωρίς να χάσεις δεδομένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freeman : 02-04-08 στις 21:58.

  8. #8
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Τελικά το μοντάρισμα δεν κάνει αυτό. Απλώς κάνει έναν δίσκο να φαίνετε ως φάκελος σε έναν άλλο δίσκο.
    Είσαι σίγουρος ότι το logical volume είναι αυτό που μου λες. Γιατί το έψαξα και μου λέει ότι:
    "Λογική μονάδα δίσκου

    Τόμος που δημιουργείται μέσα σε ένα εκτεταμένο διαμέρισμα σε έναν βασικό δίσκο. Είναι δυνατή η διαμόρφωση της λογικής μονάδας δίσκου και η εκχώρηση σε αυτήν ενός γράμματος μονάδας δίσκου, αλλα όχι η φιλοξενία λειτουργικού συστήματος. "

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS added 7 Minutes and 49 Seconds later........

    Ναι, αλλά εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω να τα έχω ξεχωριστά. Αλλά όλα σε 1 για να με βοηθάει στο browsing. Γιατί για παράδειγμα, θα μπορούσα να έχω ένα φάκελο με 1+ΤΒ και θα μπορούσα να τα ταξινομώ τους υποφακέλους αλφαβητικά και όχι να κάθομαι να παιδεύομαι να βάζω απ' το A-T στον ένα σκληρό και τα υπόλοιπα στον άλλο και κάθε φορά που θα κάνω μια αλλαγή, να αναγκάζομαι να μεταφέρω αρχεία. Τουλάχιστον γίνετε με κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να συνδυάσω δίσκους ή υποφακέλους δίσκων??? Πολλά ζητάω?

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS added 10 Minutes and 59 Seconds later........

    Μάλλον θα επιλέξω την κουρτίνα νούμερο 3, αν δεν βρεθεί μια εύκολη και αυτοματοποιημένη λύση. Θα φτιάξω για όλους τους υποφακέλους συντομεύεις και έτσι θα μπορώ να κάνω browsing έτσι όπως θέλω. Έτσι δεν θα ανησυχώ αν θα μου πάθει κάτι το RAID. Αλήθεια, οι εξωτερικοί σκληροί με 2TB (2X1TB) που είναι RAID ή κάτι παρόμοιο (μούφα RAID ) θεωρούνται αξιόπιστοι και συγκεκριμένα μιλάω για τους WD με ethernet ή έχουν και αυτοί τα ίδια προβλήματα για τους υπολογιστές??? Ρωτάω γιατί είχα έναν σκληρό με 1TB (4χ250?) και απ' την αρχή που τον είχα μου έβγαζε αρκετά error και τον επέστρεψα. Ο 2ρος που μου έδωσαν δούλευε καμπάνα. Μήπως έφταιγε που ήταν η πρώτη γενιά ή απ' τις πρώτες γενιές εξωτερικών με RAID ή απλώς ήμουν γκαντέμης και μου έδωσαν ελαττωματικό??? Sorry αν άλλαξα κάπως την θεματική συζήτηση. Απλώς ρωτάω γιατί μ' απασχολεί.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που αφιερώνετε για να με βοηθήσετε (γλείψιμο ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 02-04-08 στις 22:19. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε θα σου πρότεινα RAID 0, αλλά κάποιο άλλο, πιο ασφαλές RAID - δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το κάθε είδος RAID, αλλά ξέρω ότι Edit: [ τα πιο ] πολλά από αυτά είναι πιο ασφαλή και από το να έχεις ξεχωριστά τους δίσκους, googlaρέ το και κάτι θα βρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 02-04-08 στις 22:29.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #10
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Μα για αυτό ρωτάω για εξωτερικό δίσκο. Θα κάνω back up. Τα RAID (εκτός RAID 0) είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν back up την ίδια στιγμή που γράφουν το αρχείο. Δεν έχω τόσο ευαίσθητα δεδομένα για να ανησυχώ για αυτό.
    Γενικά, εγώ θέλω έναν τρόπο για εύκολο browsing αρχείων συνολικού χώρου 1+ΤΒ όσο πιο απλά και αξιόπιστα γίνετε. Ως τώρα επικρατέστερη λύση οι συντομεύσεις των υποφακέλων. Λογικά θα μου τρώει κάνα λεπό κάθε εβδομάδα (και πολλά λέω ), αλλά αξίζει τον κόπο, καθώς θα με διευκολύνει στο browsing. Φυσικά θα πρέπει να χρησιμοποιώ το backspace για να πηγαίνω στον προηγούμενο φάκελο ώστε να φτάσω στον φάκελο με τις συντομεύσεις αντί για την επιλογή για να πάω στον παραπάνω φάκελο, αλλά μικρό το κακό. Εξάλλου ο Windows Explorer δεν έχει και τέτοια επιλογή πρόχειρη (και δεν ξέρω αν έχει καν).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 02-04-08 στις 22:34.

Παρόμοια Θέματα

  1. ψάχνω controller raid για sata2 δίσκους.
    Από chillath στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 14:04
  2. Άλλο ένα θέμα για συμβουλές για RAM...
    Από ikaros2006 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-07, 11:22
  3. Πρόβλημα με raid controller και δισκους
    Από Poetic-Justice στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 22:24
  4. Μπορω αλλο να βλεπω στο p.c και αλλο σε t.v?
    Από takis222 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 23:42
  5. Κάτι απλό αλλά γιά ένα άσχετο....
    Από mind_warrior στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-04, 15:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας