Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας ξερετε και τα 2 sites ( www.froogle.com - www.skroutz.gr ) και πολλοι απο εσας τα χρησιμοποιειτε τακτικα.Προσωπικα λογω του οτι πυκνα-συχνα κανω αγορες μεσω δικτυου τα χρησιμοποιω αρκετα συχνα για να βρω στην καλυτερη τιμη αυτο που εχω επιλεξει προς αγορα.
    Αυτο που εχω παρατηρησει (και ο λογος του post) ειναι οτι πολλες φορες αρκετα νεα (σχετικως) προϊοντα δεν εμφανιζονται καν στο ελληνικο site αλλα κυριως οταν υπαρχουν κοινα αποτελεσματα μεταξυ των 2 σελιδων οι τιμες δεν ειναι καν ανταγωνιστικες.και θα το εξηγησω με παραδειγμα...
    Προσφατως (σε αλλο μηνυμα μου) εκανα αναφορα για την αγορα ενος Usb FingerPrint Reader της Microsoft το οποιο μεσω της Ελληνικης ιστοσελιδας σε ελληνικο μαγαζι πωλειται προς 55-60 ευρω, ενω μεσω της ξενης ιστοσελιδας και καποιου καταστηματος στην Αμερικη μπορεις να το αγορασεις με 29 ευρω συν 10 ευρω μεταφορικα.....και δεν θα χρειαστει να μιλησω για μεγαλες διαφορες που προκυπτουν οταν προκειται για καρτες γραφικων,επεξεργαστες κτλ
    Τι σας λεω τωρα;Γνωστα πραγματα....Ναι μεν αλλα οταν το βλεπεις πυκνα-συχνα καταληγει εκνευριστικο συν του οτι για μια ακομη φορα νιωθω οτι ζω σε μια τριτοκοσμικη χωρα που ποτε δεν θα εξισορροπηθει με τις υπολοιπες (τουλαχιστον) ευρωπαϊκες χωρες σε πολλα επιπεδα (συμπεριλαμβανομενων των τιμων Adsl, για να μην ξεχνιομαστε)....
    Σε καμμια περιπτωση δεν κατακρινω την ελληνικη ιστοσελιδα γιατι αλλωστε αυτη απλα βγαζει αποτελεσματα βαση καποιου μηχανισμου,παρολαυτα θα περιμενα ηδη μεγαλυτερο ανταγωνισμο μεταξυ των καταστηματων στις υπηρεσιες online πωλησεων με αποτελεσμα καλυτερες τιμες...



    ΥΓ:εχει παρατηρησει κανεις και αν ναι, ξερει γιατι γνωστα καταστηματα (βλ. Πλαισιο, Multirama κτλ) δεν εμφανιζονται στα αποτελεσματα αναζητησης ;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Σόρυ, μα αν δεν απατώμαι, όταν παραγγέλνεις από Αμερική, δεν πληρώνεις ΚΑΙ εκτελωνισμό, ανεβάζοντας το κόστος (αντικείμενο-φόρος-μεταφορικά-εκτελωνισμός) σε παραπλήσιο ή και... ακριβότερη τελική τιμή;

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    οχι παραπλήσια αλλά πολλαπλάσια τελική τιμή

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Εξαρταται απο τον τροπο που θα ζητησεις να σου ερθει. Και εξηγω: οτι αγορες κανω μεσω αμαζον, ζητω τα δεματα να μου ερθουν με απλο ταχυδρομειο και, παρολο που τα κουτια εχουν πανω το λογοτυπο του αμαζον και θα επρεπε να εκτελωνιστουν, δεν εχει γινει ποτε κατι τετοιο. Αντιθετα, ξερω απο καλο μου φιλο που ζητησε να του ερθουν τα πραγματα (DVD) με κουριερ, εκτελωνιστηκαν και τελικα πληρωσε παραπανω απο οτι θα τα εβρισκε στο μετροπολις.
    Τωρα το πως θα ζητησεις να σου ερθουν εξαρταται και απο την αξια τους, αν και εχω κανει αγορες ανω των 100 ευρω απο αμαζον και μου εχουν ερθει τα πραγματα κανονικα με απλο ταχυδρομειο.
    Επισης δεν ξερω τι γινεται οταν ειναι ξεκαθαρο οτι το περιεχομενο του πακετου εχει να κανει με ηλεκτρονικο/ηλεκτρικο εξοπλισμο, σε αντιθεση με βιβλια, ταινιες, κτλ

    Τζανερμαν
    Εάν κοιτάξεις την άβυσσο για αρκετή ώρα, τότε και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14000/1021
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Σημείωση: Πολλές φορές τα αμερικάνικα eshops δεν περιλαμβάνουν φόρο στις αναγραφόμενες τιμές.
    "We're a virus with shoes." -- Bill Hicks

Παρόμοια Θέματα

  1. Τη γνωμη σας για το skroutz.gr
    Από manic στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 19:55
  2. Προβλημα με το skroutz.gr
    Από gallahant στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 12:28
  3. Απεργία μιας μέρας
    Από George στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-03, 21:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας