Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ρε παιδια μπορει καποιος να βοηθησει στο εξης.εχω 1 πψ και μια web camera.εχω 1 ρουτερ adsl otenet sagem 1500w dynamic ip.θελω να βλεπω την web απο οποιδηποτε πψ.αυτα θελω να τα συνδεσω ολα ασυρματα.θελω να βλεπω απο οποιοδηποτε πψ μεσω ιντερνετ την καμερα.εχω κανει εγγραφη στο dyndns για να παρακολουθω την dynamic tou router αλλα δεν μπορω να κανω με τα port forward τιποτα.δεν εχω καταλαβει τη παιζει με αυτα.υπαρχει τιποτα σε οδηγιες ή ακομα καλυτερα σε παραδειγματα?βοήθεια κανεις...καλοδεχουμενη γιατι εχω στραβωθει για καμποσο καιρο...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    με webcamera Θέλεις πρόγραμμα στον υπολογιστή που να την κάνει δικτύου, αλλιώς ψάχνεις για Ip camera

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ριξε μια ματια εδω

    www.digi-watcher.com/

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    sorry η καμερα ειναι ιρ

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4985
    ISP
    Forthnet
    Router
    linksys wag 200g
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    κατ αρχην καλησπερα,
    λοιπον θα συνδεσεις αρχικα την καμερα με το sagem.
    η camera μετα απο δυο λεπτα θα παρει ip απο τον dhcp του ρουτερ.επειτα αφου δεις τι ip εχει παρει θα την πληκτρολογησεις σε εναν browser.θα δεις την καμερα.
    εκει σιγουρα θα υπαρχει καποιο μενου παραμετροιησεις.τωρα δεν ξερω ποια καμερα εχεις αλλα οσες εχω δουλεψει εχουν παρομοιο μενου.
    οπως σου ειπα λοιπον στο μενου παραμετροποιησης θα της ορισεις μια static ip,subnet mask kai gateway.
    επειτα θα της ορισεις σε ποιες πορτες θα ακουει.λογικα θα σου εχει HTTP port,RTSP port,RTP port for video,RTCP port for video,RTCP port for audio,RTP port for audio.εγω εχω βαλει αντιστοιχα την 8002,5554,5558,5559,5556,5557.
    θα τα κανεις save ola αυτα και θα μπεις επειτα στο sagemaki.
    θα ανοιξεις την 8002 για tcp με Ip την στατικη ιp Που δηλωσες στην καμερα.
    και επειτα θα ανοιξεις απο 5554-5559(ετσι θα το δηλωσεις στο ρουτερ) και για tcp,udp.με Ip την στατικη ιp Που δηλωσες στην καμερα.

    κανε ολα αυτα και αν εχεις απορια ποσταρε ξανα

  6. #6
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Καλησπέρα
    έχω αγοράσει 2 κάμερες vivotek ip7137 και ρουτερ DrayTek Vigor 2700G to πρόβλημα μου είναι οτι και η 2 κάμερες έχουν το ίδιο port 80 χωρίς να δέχονται κάτι άλλο και βλέπω συνέχεια μόνο την μία
    επίσης συνδέομαι μέσο ιντερνέτ από τον ίδιο χώρο αλλά όταν προσπαθώ να συνδεθώ από αλλού δεν τα καταφέρνω δεν πολυ καταλαβαίνω την διευθυνση που πρεπει να πληκτρολογήσω
    επίσης έχω κάνει λογαριασμό safe100.net και προσπαθώ να συνδεθώ με το λινκ που μου έδωσαν . εντός δικτύου μπορώ με το λινκ που μου έστειλαν εκτός δικτύου δεν μπορώ να συνδεθώ

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περιοχή
    NAFPLIO
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    zte 268
    αν και δεν το ξερω ,θα ειναι της μορφης '' http:\\toonomamoy.safe100.net:8080 ''
    στο dyndns τουλαχιστον ετσι ειναι δλδ http:\\eurbjerb.dyndns.org:8080
    το 8080 αλλαζει αναλογα ποια πορτα εχεις ορισει ν απαντα ,οποτε μπαινεις στο gui της καμερας και βλεπεις....
    αυτο που δεν γνωριζω (η vivotek μου ειναι αγνωστη) ειναι αν το software της υποστηριζει 2 καμερες κλπ
    πρεπει φυσικα να ορισεις διαφορετικες ΙΡ για τις 2 καμερες καθως και διαφορετικες πορτες για video/audio σε καθε μια -gateway θα δωσεις του draytek
    λεπτομερειες στο μανιουαλ....
    O Χειροτεροτεχνιτης . . . !

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    http://www.portforward.com/english/r...outerindex.htm
    βρες το sagmen - διαλεξε την πορτα / εφαρμογή (αν δεν την εχει διαλεξε μια οποιαδηποτε και θα αντικαταστησεις τα νουμερα αργοτερα στον οδηγο με την δικη σου πορτα) ακολουθησε τις οδηγειες

  9. #9
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Έστω και κατά τύχη και αρκετό διάβασμα σε διάφορα site κατάφερα κάνω την μια από τις 2 να δουλέψει τώρα τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα να ακολουθήσω τον ίδιο τρόπο και να ρυθμίσω και την άλλη.
    Δούλεψε όταν άλλαξα το πορτ από τον εργοστασιακό αριθμό της κάμερας σε έναν άλλο που μου επέτρεπε να δώσω και με port forward απο τον router δούλεψε
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και την καθοδήγηση

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Εκτός από τον internet explorer υπάρχει κανένα πρόγραμμα δωρεάν Edit: [ ] που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να δω τις κάμερες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 08-05-08 στις 13:12.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από armada11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τον internet explorer υπάρχει κανένα πρόγραμμα δωρεάν Edit: [ ] που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να δω τις κάμερες
    Καλυτερα αφαιρεσε την λεξη "σπασμενο" και αφου πληρωσες ηδη αρκετα χρηματα, αλλα προκειται και για επαγγελματικη χρηση, δωσε και κατι ακομα ( οχι πολλα) για να εχεις και υποστηριξη.

    Πχ κοιτα αυτο με 39$ :

    http://www.digi-watcher.com/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 08-05-08 στις 13:13.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Κατέβασα το ντεμο απο http://www.digi-watcher.com/ και δεν βρήκα ρυθμίσεις για dydns υπάρχει κάτι άλλο

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τις ρυθμισεις του dyndns τις κανεις στο ρουτερ και οχι στα pc ή στο software. Επισης, επειδηδουλευω το συγκεκριμενο software σε παρομοιο ρολο με αυτον που θελεις, θα πρεπει να το εγκαταστησεις δυο φορες, σε διαφορετικο φακελλο και με διαφορετικη καμερα δηλωμενη για να παρακολουθεις και τις δυο που εχεις ταυτοχρονα.

    Υπαρχουν φυσικα και αλλες λυσεις software, απλα το συγκεκριμενο ειναι πολυ απλο στη χρηση και εχει και πολυ καλες alarm ιδιοτητες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με webcamera στο msn
    Από petalouda στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-10, 22:23
  2. webcamera σε linux...heeeeelp
    Από LIQUID_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 19:58
  3. USB WEBCAMERA PLAYSTATION 3
    Από socrates269 στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 07:51
  4. φθηνη webcamera
    Από x69pr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 23:03
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 13:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας