Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί κάθε φορά που καταθέτω χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό μου κρατάνε 1.5 ευρω προμήθεια? Αυτό γίνεται και στην Πειραιώς και στην Εμπορική που έχω καταθέσει μεχρι στιγμής. Την τελευταία φορά μαλιστα το έκανα θέμα αλλά δεν έβγαλα ακρη. Της είπα της κοπέλας στο ταμείο οτι δε με ενδιαφέρει να γραψει το όνομα πάνω στο καταθετήριο αλλα αυτή επέμενε πως έπρεπε να το γράψει με αποτέλεσμα να πληρώσω την προμήθεια. Το ονομα δε με νοιάζει να φαίνεται πάνω στο καταθετήριο γιατι ετσι κι'αλλιως τους το στέλνω με fax μετά.

    Σε ποια τράπεζα δεν κρατάνε προμήθεια γιατί μου εχουν σπάσει τα νεύρα.. δεν είναι τα χρήματα που εχουν αξια, σιγα το 1,5 ευρώ αλλα μου την σπάει γιατί με την FORTHnet που επικοινώνησα μου είπαν οτι ΔΕΝ πρεπει να πληρώνω προμηθεια ενω οι τράπεζες κάνουν οτι θέλουν μου φαίνεται....

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop
    Γιατί κάθε φορά που καταθέτω χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό μου κρατάνε 1.5 ευρω προμήθεια? Αυτό γίνεται και στην Πειραιώς και στην Εμπορική που έχω καταθέσει μεχρι στιγμής. Την τελευταία φορά μαλιστα το έκανα θέμα αλλά δεν έβγαλα ακρη. Της είπα της κοπέλας στο ταμείο οτι δε με ενδιαφέρει να γραψει το όνομα πάνω στο καταθετήριο αλλα αυτή επέμενε πως έπρεπε να το γράψει με αποτέλεσμα να πληρώσω την προμήθεια. Το ονομα δε με νοιάζει να φαίνεται πάνω στο καταθετήριο γιατι ετσι κι'αλλιως τους το στέλνω με fax μετά.

    Σε ποια τράπεζα δεν κρατάνε προμήθεια γιατί μου εχουν σπάσει τα νεύρα.. δεν είναι τα χρήματα που εχουν αξια, σιγα το 1,5 ευρώ αλλα μου την σπάει γιατί με την FORTHnet που επικοινώνησα μου είπαν οτι ΔΕΝ πρεπει να πληρώνω προμηθεια ενω οι τράπεζες κάνουν οτι θέλουν μου φαίνεται....
    Σε άλλη εταιρεία που είμαι, στην μεν Άλφα μου ζητάνε 2 ευρώ, στην Εθνική όμως δεν ζητάνε τίποτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.617
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Στην Alpha που έκανα κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου με αναγραφή του ονόματός μου (για κλείσιμο δωματίου) μου κράτησαν 1,2€.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX
    Στην Alpha που έκανα κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου με αναγραφή του ονόματός μου (για κλείσιμο δωματίου) μου κράτησαν 1,2€.
    Άλλο αυτό, καμιά σχέση για εξόφληση λογαριασμού

  5. #5
    Το avatar του μέλους kalm
    kalm Guest
    Από ότι ξέρω όλες οι τράπεζες κρατάνε προμήθεια για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου. Όποιος ενδιαφέρεται για παραπάνω πληροφορίες, ας επικοινωνήσει με το ΙΝΚΑ γιατί νομίζω είχε κάνει κάποια κίνηση εναντίον αυτής της πρακτικής αλλά δεν ξέρω που βρίσκεται το θέμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.007
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ολες οι τραπεζες εδω και 2 χρονια περιπου χρεωνουν τους καταναλωτες για υπηρεσιες που γινονται στο γκισε (καταθεση,επιταγες κτλ) αν δεν ειναι ο λογαριασμος που πανε τα λεφτα στο ονομα του.

    Για παραδειγμα καταθεση σε λογαριασμο αλλου χρεωνεται 1,5 ευρω, επιταγες σε ονομα 3ου επισης κοκ.

    Κανω attach τον πινακα με τις προμηθειες της Ασπις Bank και της Alpha που βρηκα διαθεσιμα.Τα ιδια πανω κατω ισχυουν για ολες τις τραπεζες.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΙ_ΟΡΟΙ_ΙΟΥΛΙΟΣ_2005[1].pdf  

    EPITOKIA200705GR.pdf  


  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.617
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu
    Ολες οι τραπεζες εδω και 2 χρονια περιπου χρεωνουν τους καταναλωτες για υπηρεσιες που γινονται στο γκισε (καταθεση,επιταγες κτλ) αν δεν ειναι ο λογαριασμος που πανε τα λεφτα στο ονομα του.
    Θα μπορούσα να το κάνω μέσω web-banking, αλλά ήθελα να έχω την απόδειξη κατάθεσης καλού κακού. Μέσω web-banking λογικά θα είναι δωρεάν.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #8
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX
    Θα μπορούσα να το κάνω μέσω web-banking, αλλά ήθελα να έχω την απόδειξη κατάθεσης καλού κακού. Μέσω web-banking λογικά θα είναι δωρεάν.
    Το μειονέκτημα μέσω WebBanking στην Εθνική τουλάχιστον είναι ότι δεν σου βγάζει το όνομα του παραλήπτη.

    Ενώ στο γκισέ επειδή σου βγαίνει το όνομα είναι μια επιβεβαίωση ότι δεν έχεις κάνει λάθος.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Πλ. Δημοκρατίας
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL VIvodi Shared
    Ταχύτητα
    256/128
    ISP
    HOL
    Router
    Alcatel 510i
    Και μέσω web banking παίρνεις απόδειξη την οποία μπορείς να τυπώσεις και να στείλεις με fax.

    Το έχω εφαρμόσει στην πράξη χωρίς προβλήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmara
    Και μέσω web banking παίρνεις απόδειξη την οποία μπορείς να τυπώσεις και να στείλεις με fax.

    Το έχω εφαρμόσει στην πράξη χωρίς προβλήματα.
    Απο την στιγμή που το WebBanking δεν σου βγάζει όνομα παραλήπτη, αν κάνεις λάθος και τα καταθέσεις σε άλλο λογαριασμό, να το κάνεις το fax τι μετά;

    Τα χρήματα να τα πάρεις πίσω δεν μπορείς.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία ολα αυτά, αλλά γιατί η FORTHnet επιμένει οτι ΔΕΝ πληρώνουμε προμήθεια? Επικοινώνησα για κάποιο αλλο προβλημα που είχα και επι της ευκαιρίας τους ρωτησα. Μου είπαν αυτό ακριβώς: "Αν σας ζητήσουν προμήθεια να αρνηθείτε να την πληρώσετε, εχουμε ειδική συμφωνία με τις τράπεζες για να μην παίρνουν προμήθεια"

    Ο τύπος που μίλησα ηταν αρκετά ενημερωμένος οπότε δε νομίζω να έκανε λάθος. Πάντως πρόσφατα που είχα πάει να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό ενος φίλου με ρώτησε η κοπέλα στο ταμείο "Ειναι δικός σας ο λογαριασμός"? Λεω ναι. Οk μου λέει. Κατέθεσα τα χρήματα κα φυσικά δεν πλήρωσα προμήθεια.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Εμένα πάντως στην Eurobank δεν μου κράτησαν ούτε λεπτό παραπάνω πριν κανα 2μηνο που πλήρωσα συνδρομή αορίστου χρόνου forthnet.Δεν δοκιμάζεις εκεί;

  13. #13
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop
    Πάντως πρόσφατα που είχα πάει να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό ενος φίλου με ρώτησε η κοπέλα στο ταμείο "Ειναι δικός σας ο λογαριασμός"? Λεω ναι. Οk μου λέει. Κατέθεσα τα χρήματα κα φυσικά δεν πλήρωσα προμήθεια.
    Γι αυτό σε άλλες τράπεζες ζητάνε ταυτότητα

    Είναι πάντος γεγονός ότι από τον καιρό που εφαρμόσθηκε το ευρώ, και καταργήθηκε το συνάλλαγμα, επειδή οι τράπεζες έχασαν μεγάλα ποσά απο τις προμήθειες του συναλλάγματος, ανακαλύψανε και επιβάλλανε ένα σωρό άλλες προμήθειες.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    D-Link
    Με κατάθεση σε ATM ή μέσω Web banking δεν υπάρχουν προμήθειες. Εκτός αν η συναλλαγή αφορά έμβασμα σε άλλη τράπεζα.

    Η χρέωση στον κισέ αν θα υπάρξει ή όχι έχει να κάνει και με το είδος του λογαριασμού (ταμιευτήριο, όψεως κτλ.)

  15. #15
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Απο οτι ακουσα, η προμηθεια θα εφαρμοστει και στις συναλλαγες μεσω web banking αλλα δεν ξερω απο ποτε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Forum που να αφορα τον τραπεζικο κλαδο.
    Από Dafnousaki στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 18:11
  2. ΚΑΤΑΘΕΣΗ, ΒΟΗΘΕΙΑ ! ! !
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 01:15
  3. (μη) Προμήθεια F16
    Από spyrosn στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-06, 20:23
  4. Προμήθεια F16
    Από vasper στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 18:09
  5. ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ : ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΩ
    Από kwstas_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-04, 15:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας