Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Μου φαινεται πως μας κοροιδευει η forthnet. μενω περιστερι εχω 2play και θεωρητικα θα επρεπε να κλειδωνω στα 13mbps. ωστοσο εγω δεν κλειδωνω ουτε στα 7 και γενικως η γραμμη ειναι πολυ χαλια. συχνες αποσυνδεσεις πολυ μεγαλη καθυστερηση στην εμφανιση σελιδων αργο κατεβασμα απο σερβερ οπως microsoft kai ati κλπ. πηρα τηλ καμια 5 φορες και την πεμπτη μου ειπαν οτι βλεπουν βραχυκυκλωμα που οφειλετε σε πριζα απο τον οτε. εγω δεν εχω ομως πριζα οτε. ειμαι απαγοητευμενος. θα αλλαξω βεβαια την πριζα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο. τσπ ποια πριζα συστενεται να παρω για να μην εχω προβλημα συμφωνα με τη forthnet?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Για ολα φταιει ο ΟΤΕ.
    Και για το παστιτσιο που καηκε.

    Αλλά παμε σοβαρα τωρα.
    Το πιθανοτερο να σου ειπαν πως σαν προβλημα ειναι η πριζα του ΟΤΕ εννοωντας κατι στο Καφαο ή στο κεντρο του ΟΤΕ.
    Οχι βεβαια στο σπιτι σου!
    Που να το ξερουν αλλωστε;

    Αλλά μπορει να φταιει κατι τετοιο, μπορει οχι.

    Το θεμα ειναι: Ηρθαν σπιτι σου και εκαναν μετρησεις ή απλα εικαζουν και "για ολα φταιει ο ΟΤΕ;"

    Εσυ απο την μερια σου μπορεις να δεις αν συνδεοντας το ρουτερ στο κουτι της πολυκατοικιας (εκει που φερνει ο ΟΤΕ τα καλωδια) εχεις την ιδια ταχυτητα και συμπεριφορά γραμμης. Μπορει να σε βοηθησει ηλεκτρολογος.

    Αλλά αυτα ειναι πολυ απιθανα να συμβουν.
    Για να ειχες τετοιο σοβαρο προβλημα απο την μερια σου (προβλημα δικτυωσης του σπιτιου) τοτε επρεπε να ακους χρατς, χρουτς στο τηλεφωνο (οταν ειχες ΟΤΕ).


    Ομως μπορεις να κανεις το αλλο, το πιο απλο και το πιο πιθανο.
    Να αλλαξεις φιλτρο και μαλλιστα να προσεξεις την φορά τοποθετησης (εχει line-in ).

    ........Auto merged post: Patentman added 2 Minutes and 26 Seconds later........

    Α, και να βγαλεις τις διπλες και τριπλες συσκευες τηλεφωνου. (προσωρινα για να κανεις ελεγχο)
    Καθως και το να αποσυνδεσεις την ασυρματη συσκευη τηλεφωνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 06-04-08 στις 10:04. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    και φυσικα δεν ηρθαν και επισης ολα τα εικαζουν μαλλον. υποτιθεται οτι εκαναν ελεγχο διοτι μου ζητησαν να βγαλω το τηλ και το φιλτρο απο τη μπριζα και ειδαν λεει βραχυκυλωμα. εχω μια διπλη πριζα. αλλα θα βαλω μια αλλη και θα τους παρω τηλ να ερθει τεχνικος τους για να μου πουν τι μπορει να εινια και μετα βλεπω.
    ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bakxos : 06-04-08 στις 13:05.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Monaksia
    Monaksia Guest
    Καλησπέρα σας,

    Να ενημερώσω (όσους δεν το γνωρίζουν) πως είναι εφικτό να γίνουν έλεγχοι της γραμμής απομακρυσμένα. Δεν είναι απαραίτητο να προβεί τεχνικός στον χώρο κάποιου χρήστη ώστε να διαπιστώσει αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και που οφείλετε.

    Είναι πολύ πιθανό το διπολικό μπριζάκι που αναφέρατε πως έχετε να έχει πυκνωτή στο εσωτερικό του και να δημιουργεί όλο το πρόβλημα.
    Καλό είναι να αγοράσετε ένα απλό μπριζάκι με ένα κλίπ.
    Επίσης να γνωρίζεται πως αυτό μπορεί να προκαλέσει ακόμη και διακοπεί της τηλεφωνίας σας.

    Φυσικά μπορούσατε να ζητήσετε να σας στείλουν οι ίδιοι τεχνικό ώστε να αλλάξει το μπριζάκι, αλλά φυσικά θα ήταν χρεώσιμο το ραντεβού και είναι πιο γρήγορο όσο και οικονομικό να το επιδιορθώσετε μόνος σας.


    Ευχαριστώ....

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ναι γίνεται έλεγχος της γραμμής απομακρυσμένα, αλλά αποκλείεται να υπάρχει "βραχυκύκλωμα" και να παίζει. Μην τρελαθούμε και μεταξύ μας.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Monaksia
    Monaksia Guest
    Και όμως γίνεται. Είτε το πιστέυτε είτε όχι.
    Το ζητούμενο είναι το πώς "παιζει".
    Με πολλά προβλήματα, τα οποία και αυξάνονται με τον καιρό. Ώσπου γίνονται μόνιμα.

    Φιλάκια

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ασε, και σε μένα τα ίδια λέγανε.Απλά μία μέρα και αφού πήγα στο κατάστημα τους έφτιαξε η γραμμή από μόνη της. Οτι συμβαίνει το λένε βραχυκύκλωμα. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: ή ότι το πανάρχαιο δίκτυο δημιουργεί πολλά προβλήματα, ή ότι έχουν τη δικαιολογία στο στόμα. Η και συνδυασμό

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κοπέλα μου, καταρχήν να είμαστε ακριβείς. Μετράς αντίσταση μεταξύ των δύο αγωγών και βρίσκεις 0~1 Ohm, θα παίξει το adsl;

  9. #9
    Το avatar του μέλους Monaksia
    Monaksia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοπέλα μου, καταρχήν να είμαστε ακριβείς. Μετράς αντίσταση μεταξύ των δύο αγωγών και βρίσκεις 0~1 Ohm, θα παίξει το adsl;

    Ποιός είπε ότι οι μετρήσεις γίνονται με αυτό τον τρόπο;;;;
    Δεν πέρνουμε αμπερόμετρα, κορκοδειλάκια κτλ.
    Δίνονται απομακρυσμένα αρχικώς και μετά πάμε στην "χειρονακτική" εργασία (αν χρειαστεί).

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καταρχήν με αμπερόμετρο μετράς ένταση ρεύματος. Οι τηλεπικοινωνιακές διατάξεις που έχουν την δυνατότητα να παίρνουν μετρήσεις έχουν στην ουσία όργανα (που η περισσότερη δουλειά γίνεται σε είπεδο software).

    Βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο αγωγών σημαίνει αντίσταση μεταξύ τους περίπου 0 Ohm. Και σε ξαναρωτάω τι σου δείχνει η εφαρμογή σου;

  11. #11
    Το avatar του μέλους Monaksia
    Monaksia Guest
    Η δική μου; Τίποτε.
    Αυτόν που κάνουν τους ελέγχους στην γραμμή κάποιοιυ χρήστη τα παρακάτω....
    Πόσσες τηλεφωνικές συσκευές έχει,αν έχει, αν υπάρχει ISDN modem, αν υπάρχει βρόγχος.
    Συσκευή ή μπριζάκι που δημιουργεί βρακύκλωμα.(τυχόν βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο καλωδίων του ζευγους tip ή ring ή μεταξύ του ενός και της γής).
    Την αντίσταση σε ohm του ζεύγους.
    Την τάση που δίνουν στο πελάτη.
    Την τάση που υπάρχει σε tip Και ring σε ανοικτό κύκλωμα.

    Να σας ρωτήσω κάτι;
    Είστε κάπως επιθετικός απεναντί μου ή είναι ιδέα μου;;;;

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε, και σε μένα τα ίδια λέγανε.Απλά μία μέρα και αφού πήγα στο κατάστημα τους έφτιαξε η γραμμή από μόνη της. Οτι συμβαίνει το λένε βραχυκύκλωμα. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: ή ότι το πανάρχαιο δίκτυο δημιουργεί πολλά προβλήματα, ή ότι έχουν τη δικαιολογία στο στόμα. Η και συνδυασμό
    Καλά η φορθνετική δικαιολογία για τα πριζάκια "ΟΤΕ" είναι εξαιρετικά εμπνευσμένη ομολογώ! Ακόμα μια ευκαιρία να πέσει έστω και εμμέσως το φταίξιμο ...στον ΟΤΕ!
    Απορώ που τα βρήκαν όμως τόσα πριζάκια "ΟΤΕ". Τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια, πρίζες τηλεφώνου στις νέες οικοδομές εγκαθιστά ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος και αυτές είναι του εμπορίου (Legrand κλπ.). Τα δε παλιά σπίτια συνήθως δεν έχουν καν rj11 πρίζα!
    Αλλά ως γνωστόν πενία (ή μάλλον "λούφα" και διάθεση αποποίησης ευθυνών). τέχνας κατεργάζεται εκεί στη φορθνετ... Θα απομυθοποιηθεί κάποια στιγμή και αυτό το θέμα με τις πρίζες (που όλως περιέργως ακόμα και όταν υπάρχουν φαίνεται να δουλεύουν ...με connX), και θα βρούν κάτι άλλο να λένε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 07-04-08 στις 00:57.

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Monaksia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική μου; Τίποτε.
    Αυτόν που κάνουν τους ελέγχους στην γραμμή κάποιοιυ χρήστη τα παρακάτω....
    Πόσσες τηλεφωνικές συσκευές έχει,αν έχει, αν υπάρχει ISDN modem, αν υπάρχει βρόγχος.
    Συσκευή ή μπριζάκι που δημιουργεί βρακύκλωμα.(τυχόν βραχυκύκλωμα μεταξύ δύο καλωδίων του ζευγους tip ή ring ή μεταξύ του ενός και της γής).
    Την αντίσταση σε ohm του ζεύγους.
    Την τάση που δίνουν στο πελάτη.
    Την τάση που υπάρχει σε tip Και ring σε ανοικτό κύκλωμα.

    Να σας ρωτήσω κάτι;
    Είστε κάπως επιθετικός απεναντί μου ή είναι ιδέα μου;;;;
    Ιδέα σας είναι! Απλά αν ξέρετε την τιμή της αντίστασης μεταξύ tip-ring που σταματάει το adsl να δουλεύει θα σας ήμουν ευγνώμων.

    ........Auto merged post: emeliss added 2 Minutes and 1 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η φορθνετική δικαιολογία για τα πριζάκια "ΟΤΕ" είναι εξαιρετικά εμπνευσμένη ομολογώ! Ακόμα μια ευκαιρία να πέσει έστω και εμμέσως το φταίξιμο ...στον ΟΤΕ!
    Οτιδήποτε έχει σχεδιαστεί για τις συχνότητες του pstn καλό είναι να μην υπάρχει όταν μπαίνει adsl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 07-04-08 στις 01:23. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    @ Μοnaksia

    Νομίζω ότι ουσιαστικός έλεγχος βλάβης εξ αποστάσεως δεν γίνεται ούτε από forthnet ούτε από κανέναν άλλο πάροχο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα με αναγγελίες βλαβών από forthnet για το δίκτυο του ΟΤΕ ενώ το πρόβλημα ήταν στο δίκτυο της πολυκατοικίας (κατανεμητής).
    Αν τα πράγματα ήταν όπως τα λες, οι βλάβες θα επιδιορθώνονταν πολύ πιο γρήγορα.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22953/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Wag200G
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,
    Η monaksia κάτι ξέρει που σας τα λέει.
    Η Forthnet όπως και κάθε άλλος πάροχος με ιδιόκτητο δίκτυο μπορεί πλέον να δεί σχεδόν με ακρίβια μέτρου το πού υπάρχει μια βλάβη.

    Η ατάκα που κυκλοφορεί τον τελευταί καιρό και λέγεται βραχυκύκλωμα είναι ορθή και δεν είναι κάτι το οποίο έχει σκαρφιστεί κάπιοις για να μας σπάει τα ...... !

    Προσωπικά έχω μεταβεί σε πελάτη (τεχνικός ειμαι και εγώ) και έχω αλλάξει τα πριζάκια (διπολικά) με απλά legrand του εμπορίου των 2,5€. Σας πληροφορώ ότι οι αποκλίσεις ήταν απίστευτες από 322kbps up kai 280kbps down πήγε στα 6012 και 1021. Το οποίο σημείωση είναι ρεκόρ μιας και η απόστασηγ από το Α/Κ είναι σχεδόν απαγορευτική για Full LLU.

    Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι πολλές τηλεφωνικές συσκευές δημιουργούν προβλήματα στο δίκτυο και από εκεί υπάρχουν βραχυκυκλώματα.

    Δεν μπορεί κάποιος να έχει 5 doublex συσκευές 20 spliter και πριζάκια της προηγούμενης 10 ετίας και να περιμένει να παίξει σωστά.

    Πρέπει σιγά σιγά να καταλάβουμε όλοι ότι το LLU έχει και τις παραξενίες του και πρέπει να συμβιώσουμε με αυτές.

    Για τους υπόλοιπους που δεν είναι διατεθημένοι να μπουν σε αυτήν την διαδικασία ας παραμείνουν στον ΟΤΕ και να κάνουν την προσευχή τους να λήξουν την απεργία και η θεία από την Γερμανία (αν και λυπάμαι που το λέω) να έρθει και να τους βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι μπας και καταλάβουν πλέον ότι δουλεύουν στο μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό πάροχο (εθνικό) και όχι στο μπακάλικο του μπάρμπα τους.

    Τα σέβη μου σε όλους


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μήπως τελικά φταίει ο οτε;
    Από johnnyar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 19:46
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 16:14
  3. Τι φταιει; Μηπως ξερει κανεις;;;;
    Από Astale στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 03:04
  4. Πρόβλημα - Μήπως φταίει το modem
    Από luke_execute στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-06, 00:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας