Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω στήσει στο σπίτι μου το Elastix 1.6 64bit. Έχουμε μια γραμμή ISDN με 2 msn. Για να ξέρουν οι γονείς μου αν μας έχουν πάρει στο msn, όταν σηκώνουν κάποια συσκευή έχω βάλει μια ηχητική ανακοίνωση που λέει ότι μας έχουν καλέσει στο msn. Για να το πετύχω αυτό χρησιμοποιώ αναγκαστικά Queues και όχι Ring Groups. Το πρόβλημα όμως είναι ότι είτε μας καλέσουν στο κεφαλικό νούμερο, είτε στο msn (έχω φτιάξει 2 queues: μια για εισερχόμενες προς το κεφαλικό νούμερο και μια για εισερχόμενες προς το msn) , ο asterisk ανοίγει την γραμμή πριν απαντήσουμε και παίζει ή μουσική ή ήχο κλήσης (ανάλογα τι θα επιλέξω εγώ) . Εγώ όμως θέλω να ακούν όσοι μας καλούν τον κανονικό ήχο κλήσης του ΟΤΕ, ο asterisk να δρομολογεί την κλήση στο κατάλληλο queue (ανάλογα σε ποιο νούμερο μας έχουν καλέσει) και να ανοίγει η γραμμή μόλις σηκώσουμε κάποια συσκευή. Πως θα γίνει αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στα inbound routes τι ρυθμίσεις έχεις;

    Αν έχεις any did/any cid, τότε πρέπει να το σβήσεις και να κάνεις δύο καινούργια routes και στο καθένα να βάλεις σαν DID number τον κεφαλικό και τον msn αριθμό. Αν το έχεις κάνει αυτό τότε πρέπει να ανοίξεις το cli του asterisk [asterisk -rvvv] από τη κονσόλα του Linux και να πάρεις τηλέφωνο τους δύο αριθμούς. Θα σου εμφανίσει την εισερχόμενη κλήση και κάπου θα φαίνεται ο αριθμός σου και η συντομογραφία DID, αν εκεί βλέπεις ένα s, τότε ο ΟΤΕ δεν σου στέλνει τον αριθμό σου οπότε πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να τους πεις το πρόβλημα. Αν βλέπεις τον αριθμό σου αλλα με κάποιο έξτρα ψηφίο στην αρχή τότε ο Inbound κανόνας σου πρέπει να έχει ακριβώς τον ίδιο αριθμό, οπότε κάνεις τις ανάλογες αλλαγές.
    allVoIP.gr Support Team

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ψάξε για Call Whisper ή Call Screening.
    Δεν το έχω δοκιμάσει για να γνωρίζω πως υλοποιείται.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _alx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα inbound routes τι ρυθμίσεις έχεις;

    Αν έχεις any did/any cid, τότε πρέπει να το σβήσεις και να κάνεις δύο καινούργια routes και στο καθένα να βάλεις σαν DID number τον κεφαλικό και τον msn αριθμό. Αν το έχεις κάνει αυτό τότε πρέπει να ανοίξεις το cli του asterisk [asterisk -rvvv] από τη κονσόλα του Linux και να πάρεις τηλέφωνο τους δύο αριθμούς. Θα σου εμφανίσει την εισερχόμενη κλήση και κάπου θα φαίνεται ο αριθμός σου και η συντομογραφία DID, αν εκεί βλέπεις ένα s, τότε ο ΟΤΕ δεν σου στέλνει τον αριθμό σου οπότε πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να τους πεις το πρόβλημα. Αν βλέπεις τον αριθμό σου αλλα με κάποιο έξτρα ψηφίο στην αρχή τότε ο Inbound κανόνας σου πρέπει να έχει ακριβώς τον ίδιο αριθμό, οπότε κάνεις τις ανάλογες αλλαγές.
    Το DID το στέλνει μια χαρά ο ΟΤΕ. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι ανοίγει την γραμμή ο asterisk και παίζει μουσική όσο χτυπάνε οι συσκευές, ενώ ΔΕΝ θέλω να γίνεται αυτό. Θέλω όσοι με καλούν να ακούν τον ήχο κλήσης του ΟΤΕ (χωρίς να ανοίγει η γραμμή πριν απαντήσω) και να γίνεται η δρομολόγηση με Queues σύμφωνα με τα κριτήρια που έχω θέσει.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DID το στέλνει μια χαρά ο ΟΤΕ. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι ανοίγει την γραμμή ο asterisk και παίζει μουσική όσο χτυπάνε οι συσκευές, ενώ ΔΕΝ θέλω να γίνεται αυτό. Θέλω όσοι με καλούν να ακούν τον ήχο κλήσης του ΟΤΕ (χωρίς να ανοίγει η γραμμή πριν απαντήσω) και να γίνεται η δρομολόγηση με Queues σύμφωνα με τα κριτήρια που έχω θέσει.
    Απο όσο θυμάμαι στα queues δεν μπορείς να το έχεις αυτό, θα πρέπει να κάνεις χρήση ring groups,

    Οπώς καταλαβαίνεις δεν μπορείς να το έχεις να λέει το ποιο Msn έχει καλέσει και απο την αλλή να μην απαντάει


    Θα μπορούσες να δουλέψεις το cid prefix, ώστε να ξέρεις σε ποιο ring group - msn σε καλέσανε

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο όσο θυμάμαι στα queues δεν μπορείς να το έχεις αυτό, θα πρέπει να κάνεις χρήση ring groups,

    Οπώς καταλαβαίνεις δεν μπορείς να το έχεις να λέει το ποιο Msn έχει καλέσει και απο την αλλή να μην απαντάει


    Θα μπορούσες να δουλέψεις το cid prefix, ώστε να ξέρεις σε ποιο ring group - msn σε καλέσανε
    Το CID prefix το γνωρίζω. Θα με ενδιέφερε να παίζει με τα Queues και την φωνητική ανακοίνωση για μεγαλύτερη ευκολία στους γονείς μου...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πριν πάρω τηλ, θέλω την άποψη σας.
    Από Sandbird στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:45
  2. Ανοίγει ΑΛΛΑ δεν ανοίγει και κολλαει :S
    Από GoS στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-09, 15:13
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-08, 01:39
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-04, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας