Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ερώτημά μου αφορά την ικανότητα που μπορέι να έχει ένα splitter να σηκώσει στην έξοδό του παραπάνω από μια τηλεφωνική συσκευή.

    Παράδειγμα: Σε ένα καινούριο σπίτι όλα τα τηλεφωνικά καλώδια καταλήγουν σε ένα σημείο από όπου βρίσκεται και το καλώδιο διανομής του ΟΤΕ. Θέλω να τοποθετήσω το splitter έτσι ώστε να παίρνει γραμμή κατευθείαν από το καλώδιο διανομής και να δίνει καθαρή γραμμή (adsl) σε μια τηλεφωνική γραμμή (που καταλήγει στο router). Ταυτόχρονα η φιλτραρισμένη έξοδος (χωρίς adsl) να δίνει σήμα σε όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού.
    Αν η γραμμή ήταν ISDN δεν υπάρχει θέμα (μετά το netmod τοποθετώ όπως θέλω τα τηλέφωνα). Επειδή έχω να κάνω με PSTN γραμμή αναρωτιέμαι αν μπορεί το splitter να αντέξει 2-3 τηλέφωνα ταυτόχρονα σηκωμένα (απ' τα 6 που έχει το σπίτι). Μήπως το ρεύμα που θα περάσει από μέσα του το κάψει?

    Ένα απλό σχέδιο...


    Έκανα μια αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι που να με διαφωτίσει. Όλοι μιλάνε για ξεχωριστό φίλτρο σε κάθε τηλέφωνο του σπιτιού.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    καλο θα είναι να μην ξεπερνάς τις 3 συσκευές, (ειδικά όταν χτυπάει το τηλέφωνο τραβάνε πολύ ρέυμα)

    ακόμα και το netmod υποστηρίζει 3 συσκευές σε κάθε αναλόγικη έξοδο

    αν σου δουλέυει απλά το αφήνεις έτσι

  3. #3
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    καλο θα είναι να μην ξεπερνάς τις 3 συσκευές, (ειδικά όταν χτυπάει το τηλέφωνο τραβάνε πολύ ρέυμα)

    ακόμα και το netmod υποστηρίζει 3 συσκευές σε κάθε αναλόγικη έξοδο

    αν σου δουλέυει απλά το αφήνεις έτσι
    Το υποψιαζόμουν. Υπάρχει διαφορά από splitter σε splitter? - πχ έχω παρατηρήσει πως το speedtouh που δίνει ο ΟΤΕ κατασκευαστικά ίσως να είναι ανώτερο από κάτι άλλα που έχουν πέσει στα χέρια μου κατά καιρούς (μεγαλύτεροι μετασχηματιστές).
    Τεσπαν... το βασικό μου πρόβλημα είναι ο συναγερμός. Πρέπει να έχει πάντα γραμμή και ταυτόχρονα να μπορέι να διακόψει την παροχή σε όλα τα τηλέφωνα όταν τη χρειαστεί (για να στείλει σήμα κινδύνου). Θα μπορούσα να τον βάλω πριν το ρουτερ αλλά όποτε θα έκοβε τη γραμμή θα έκοβε και το dsl.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5
    Το υποψιαζόμουν. Υπάρχει διαφορά από splitter σε splitter? - πχ έχω παρατηρήσει πως το speedtouh που δίνει ο ΟΤΕ κατασκευαστικά ίσως να είναι ανώτερο από κάτι άλλα που έχουν πέσει στα χέρια μου κατά καιρούς (μεγαλύτεροι μετασχηματιστές).
    Τεσπαν... το βασικό μου πρόβλημα είναι ο συναγερμός. Πρέπει να έχει πάντα γραμμή και ταυτόχρονα να μπορέι να διακόψει την παροχή σε όλα τα τηλέφωνα όταν τη χρειαστεί (για να στείλει σήμα κινδύνου). Θα μπορούσα να τον βάλω πριν το ρουτερ αλλά όποτε θα έκοβε τη γραμμή θα έκοβε και το dsl.
    δεν έχει να κάνει με το spliter, αλλά με το ρευμα και τα A που έχει μια τηλεφωνική γραμμή, το πρόβλημα ειναι κυρίως όταν έχεις συσκευές να χτυπάνε γιατί οταν θέλει ρευμα για το κουδούνι τραβάει ποιο πολύ ρευμα μια συσκευή.

    Ημι-λύσεις, σε μερικές απενεργοποιέις το κουδούνι

  5. #5
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    δεν έχει να κάνει με το spliter, αλλά με το ρευμα και τα A που έχει μια τηλεφωνική γραμμή, το πρόβλημα ειναι κυρίως όταν έχεις συσκευές να χτυπάνε γιατί οταν θέλει ρευμα για το κουδούνι τραβάει ποιο πολύ ρευμα μια συσκευή.
    Έλεγα μήπως κάποια splitter αντέχουν παραπάνω τηλέφωνα από κάποια άλλα.

    Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω φίλτρα σε κάθε τηλέφωνο γιατί θα έχει πρόβλημα το dsl όποτε χρησιμοποιεί τη γραμμή ο συναγερμός. Παράλληλα μπορέι και ο συναγερμός να έχει πρόβλημα με την αφιλτράριστη γραμμή διότι στέλνει και αυτός data (σαν ένα modem) στο κέντρο της υπηρεσίας Security - δεν αποκλείεται να χάνει την επικοινωνία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Ημι-λύσεις, σε μερικές απενεργοποιέις το κουδούνι
    Δεν παίζει κάτι τέτοιο...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ξαναλέω δεν έχει να κάνει με το spliter, αλλά με την αντοχή μιας γραμης pstn

    και φίλτρα να βάλεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις (να μην πώ χειρότερο γιατί αν και passive συσκευές τρώνε λίγο ρευμα)

  7. #7
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Το ξαναλέω δεν έχει να κάνει με το spliter, αλλά με την αντοχή μιας γραμης pstn

    και φίλτρα να βάλεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις (να μην πώ χειρότερο γιατί αν και passive συσκευές τρώνε λίγο ρευμα)
    Χμμ... ή εγώ δεν σε πιάνω ή εσύ δεν κατάλαβες τον προβληματισμό μου... (χωρίς παρεξήγηση ) Τι θα πει έχει να κάνει με την αντοχή μιας pstn γραμμής? Αν θεωρητικά είχαμε ένα splitter που να άντεχε το ρεύμα θα υπήρχε πρόβλημα με την παραπάνω συνδεσμολογία?

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβατές τηλεφωνικές συσκευές
    Από mariosgr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 08:10
  2. Πόσες τηλεφωνικές συσκευές?
    Από thakaran στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 08:44
  3. Μπορεί ένα κακό splitter να οδηγεί στο disconnect!
    Από netlag στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 09:19
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 15:23
  5. Adsl over pstn και 2 τηλεφωνικές συσκευές
    Από llouis_13 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-06, 17:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας