Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σας...

    Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μόνη μου να μαθαίνω Γαλλικά αυτό το καλοκαίρι με προοπτική, από το ερχόμενο φθινόπωρο, να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο της πόλης μου ή να ξεκινήσω ιδιαίτερα.

    Γνωρίζετε παρακαλώ να μου συστήσετε κάποια καλά βιβλία, που να διαθέτουν και cd ενδεχομένως, ώστε να ξεκινήσω μόνη μου από τώρα?

    Δεν έχω καμία πρότερη επαφή με την Γαλλική γλώσσα, οπότε τα βιβλία θα πρέπει να εξηγούν την γλώσσα και στα Ελληνικά. Δεν μπορούν να είναι μόνο στα Γαλλικά, δηλαδή.

    Επίσης ξέρετε κανένα καλό site εκμάθησης της Γαλλικής? Ξέρω ότι θα είναι στα Γαλλικά μόνο (ή ίσως και στα Αγγλικά) αλλά θα ήθελα να ρίχνω μια ματιά...

    Πιστεύω ότι ένα καλό βιβλίο Γραμματικής και ένα κειμένων αρκούν, αλλά αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, πολύ ευχαρίστως...

    Τέλος, να συμπληρώσω ότι τα Γαλλικά δεν τα χρειάζομαι για τη δουλειά μου ή για hobby αλλά τα χρειάζομαι για ενδεχόμενη μετανάστευση σε κάποια Γαλλόφωνη χώρα...

    Περιμένω την βοήθεια σας,
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Τι θα έλεγες να ξεκινησεις τα βασικά από εδώ?

  3. #3
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Τα γαλλικά είναι νεκρή γλώσσα επιχειρηματικά. Μήπως καλύτερα να μάθαινες κάτι που θα μπορούσες να βγάλεις λεφτα;;; Και που μιλάω γαλλικά;; Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

    Για μένα μάθε Ρώσσικα, Κινέζικα, Αραβικα

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Κοίτα αν γενικά πιάνεις τις ξένες γλώσσες, θα πέσεις στα βαθιά και θα μάθεις. Διαφορετικά το να μάθεις Γαλλικά σε 1-2 χρόνια το βλέπω δύσκολο (τουλάχιστον σε επίπεδο να συννενοήσαι, οκ θα ξέρεις τα βασικά αλλά θα δυσκολεύεσαι πολύ). Εγώ πήγα στη Γαλλία ξέροντας ελάχιστα (είχα κάνει μερικούς μήνες στη σχολή, όχι τίποτα ιδιαίτερο) και μου πήρε 3 μήνες να μάθω να επικοινωνώ. Εντάξει μίλαγα περίπου σαν Αλβανός τουρίστας , ίσως και χειρότερα, αλλά μπορούσα να συννεοηθώ.

    Πάντως δεν θέλω να σε αποθαρύνω, απλά το να μάθεις να μιλάς πραγματικά μια ξένη γλώσσα θέλει εξάσκηση που μόνο μιλώντας με κάποιον πραγματικά (όχι δάσκαλο) θα μάθεις. Το φροντιστήριο είναι ελεγχόμενο περιβάλλον και δεν κολλάς. Αν πας να μιλήσεις πραγματικά θα κολλήσεις στην αρχή.

    Αλήθεια σε πόσα χρόνια υπολογίζεις να φύγεις; Αν είναι λιγότερο από χρόνο τότε ισχύει αυτό που σου είπα, θα πέσεις στα βαθιά και θα μάθεις
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  5. #5
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    papakion:
    Φίλε μου θα έλεγα ότι είναι μια πολύ καλή ιδέα και σε ευχαριστώ για αυτήν. Έχω και το http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/ για τα Αγγλικά μου και είναι άψογο όπως επίσης και το http://www.bellenglish.com/default.asp το οποίο θέλω να δοκιμάσω και περισσότερο.

    Τα Αγγλικά μου είναι λίγο παραπάνω από Lower.

    Πιστεύω όμως, ότι χρειάζομαι οπωσδήποτε και κάποια βιβλία διότι θέλω να μάθω Γαλλικά διαβάζοντας στα Ελληνικά και όχι στα Αγγλικά.

    Ευχαριστώ για το site αλλά θα εκτιμούσα πολύ κάποια καλή σειρά βιβλίων.

    ........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    iloxos:
    Ίσως έχεις δίκιο... Εγώ όμως την γλώσσα δεν θέλω να την μάθω για να βγάλω λεφτά στην Ελλάδα αλλά για να σηκωθώ να φύγω δια παντός από εδώ χάμου... Το συντομότερο!!

    dvm:
    Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο. Υπάρχει ήδη επαφή με το εξωτερικό και προσανατολίζομαι στα ιδιαίτερα κυρίως αν χρειαστεί... Δεν έχω σκοπό να παίξω... Τώρα για το ποτέ θα φύγω? Μα φυσικά, όταν θα είμαι έτοιμη...Και αν όλα πάνε καλά...

    Αν ξέρετε κανένα βιβλίο, πέστε το...

    Ευχαριστώ πολύ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioanna123 : 23-06-08 στις 14:10. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Το avatar του μέλους blend
    blend Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, να συμπληρώσω ότι τα Γαλλικά δεν τα χρειάζομαι για τη δουλειά μου ή για hobby αλλά τα χρειάζομαι για ενδεχόμενη μετανάστευση σε κάποια Γαλλόφωνη χώρα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γαλλικά είναι νεκρή γλώσσα επιχειρηματικά. Μήπως καλύτερα να μάθαινες κάτι που θα μπορούσες να βγάλεις λεφτα;;; Και που μιλάω γαλλικά;; Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

    Για μένα μάθε Ρώσσικα, Κινέζικα, Αραβικα


    Ε.. πού και που, ας διαβάζουμε και ολόκληρα τα μηνύματα!

  7. #7
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    εμμμ έλειψη καφέ


    γαλλόφωνη χώρα;;; μόνο η γαλλία βλέπεται. για αφρική ή νότιο αμερική δεν το συζητώ. στο κεμπέκ μιλάνε αγγλικά μαζί με τα γαλλικά...

    γιατί θες να φύγεις;;;;

  8. #8
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Μπορείς να έρθεις και Γενεύη! Πάντως σκέψου το καλά πρίν φύγεις δεν είναι καθόλου εύκολο. Άμα έχεις πουθενά γνωστούς οι συγγενείς δοκίμασε εκει. Είναι ποιό άνετα η προσαρμογή! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να μιλάς σε γενικά καλό βαθμό τη γλώσσα για να πείς οτι θα κάνεις κάτι έξω!

  9. #9
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    ελβετία μάλιστα!!! αλλά χωρίς πτυχίο η κοπέλα τί θα κάνει; ;;;

  10. #10
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελβετία μάλιστα!!! αλλά χωρίς πτυχίο η κοπέλα τί θα κάνει; ;;;
    Είναι δύσκολα όπου και να πας! Χωρίς πτυχίο,γλώσσα κλπ. καλύτερα μην γίνοντε τέτοια βύματα άμα δεν υπάρχουν άκρες. Για καλή μου τύχη είμαι ηλεκτρολόγος και βρήκα σχετικά εύκολα δουλειά εδώ. Με τη γλώσσα είναι ζόρικα αλλά με λίγη προσπάθεια και θέληση βρίσκεις πάντα τη άκρη.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Για να καταλάβω, τα Ρωσικά είναι χρήσιμα, ώστε να πιάσει κανεις δουλειά στη Ρωσία;

    dubi, τι να μάθεις εκεί πού σαι με τα σβίτσερ ντούιτς; Βλέπω και τον διαιτητή τους που σχολιάζει τα ματς στο γερμανικό και σκάω στα γέλια κάθε βράδυ.

  12. #12
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    κάθε μερα ανοίγουν επιχειρησεις στην ελλάδα απο ρωσία/μ.ανατολή και κίνα. θα δουλέψει ως μεταφράστρια. για ρώσικά έχουμε στη δουλειά ένα λιθουανό και του δίνουμε μηνιάτικο μηχανικού.
    γι' αυτό το είπα.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δύσκολα όπου και να πας! Χωρίς πτυχίο,γλώσσα κλπ. καλύτερα μην γίνοντε τέτοια βύματα άμα δεν υπάρχουν άκρες. Για καλή μου τύχη είμαι ηλεκτρολόγος και βρήκα σχετικά εύκολα δουλειά εδώ. Με τη γλώσσα είναι ζόρικα αλλά με λίγη προσπάθεια και θέληση βρίσκεις πάντα τη άκρη.
    Αν δεν αξιζει για χωρα σαν την ελβετια να τραβηξεις ζορι για που αξιζει?
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  14. #14
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδια...

    Μπορει να εβαλα το θεμα μου στην κατηγορια "Εκτος θεματος" αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ηθελα και να βγουμε εκτος θεματος...

    Η αληθεια ειναι οτι εχω 1522 πραγματα να πω σε ολα οσα λετε και ΚΥΡΙΩΣ στο ΓΙΑΤΙ αξιζει καποιος(*) να την κανει με την ταχυτητα του φωτος απο ετουτο τον οικο (ανοχης) που λεγεται Ελλαδα, αλλα δεν θα το κανω...

    (*)Καποιος λεω, ενας ανθρωπος ο οποιος θελει ή αναγκαζεται να στηριχτει στα δικα του ποδια (ή χερια ή πλατες) και ΟΧΙ σε μια παλαβωμενη κονωνια (=γνωριμιες) με σκατενιες αξιες...

    Το αφηνω λοιπον εδω διοτι εχω ΠΟΛΛΑ μαζεμενα!

    ΕΑΝ ξερει καποιος Χριστιανος δυο-τρια βιβλιαρακια, μια σειρα ρε αδερφε, ας τα πει...
    Τα υπολοιπα τα ξερω και εγω...

    Τι νομισατε? Οτι σκεφτομαι και ρωταω για παρτυ? Ή οτι ψαχνω τα ζωδια ή γιατι δεν με κοιταξε ο γκομενος? Ασε ρε φιλε....

  15. #15
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Δες και τα Tell Me More, είναι καλά.
    http://www.plaisio.gr/advancedproduc...or=PowerPhrase

    Εκ πείρας σε διαμονή στο εξωτερικό θα σού πω να μην φοβάσαι την γλώσσα, θα την μάθεις σίγουρα με την τριβή. Γιατί σου το λεω αυτό; Για να μην καθυστερήσεις πολύ την αναχώρησή σου, φοβούμενη την γλώσσα. Εάν υπάρχει λύση στο οικονομικό της διαμονής (συγγενής, φτηνή διαμονή κλπ) όρμα και κάνε ένα εντατικό κουρς γλωσσας εκεί που θα πας. Παρέα με την καθημερινότητα θα σε βοηθήσει να μπεις στο πνεύμα πολύ πιο γρήγορα απ΄ ότι μαθαίνοντας στην Ελλάδα.

    Πάντως, σήμερα με το ιντερνετ και γενικώς την ψηφιακή τεχνολογία υπάρχουν ραδιόφωνα, dvd και άλλα κόλπα για να έχουμε επαφή. Εγω ας πούμε ακούω αυτό
    http://www.radiofrance.fr/franceinter/accueil/
    για τα γαλλικά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιβλια για εκμαθηση γλωσσας
    Από kuja στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-08, 14:01
  2. Ολόκληρο το Κείμενο της Γαλλικής Συμφωνίας Ενάντια στην Πειρατεία
    Από inlovewithlife στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 00:10
  3. Εκμαθηση αγγλικων
    Από ofi στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 16:05
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-07, 23:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας