Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Καλησπέρα σε όλους καταρχήν

    Δέν θα ησυχάσω τελικά νομίζω εκει που προσπαθούσα να καταλάβω τι γίνεται με το DSL μου
    για όσους θέλουν να ενημερωθουν έχω κάνει post του προβλήματος στο DSL Γενικά με τίτλο - ΠΡΟΒΛΗΜΑTA ADSL (Disconnects) παρουσιάστηκε νέο πρόβλημα που κατα πάσα πιθανότητα αφορά το ΟΤΕ αλλα το κάνω post εδω μήπως και κανεις είχε παρόμοιο πρόβλημα ή μπορει να φανταστεί τι συμβαίνει

    Εχω Προεπιλογή Φορεα απο την Tellas καθώς επίσης και DSL 384 απο την ίδια εταιρεία (Tellas)
    Στους τελευταίους λογαριασμούς που μου έχει στείλει ο Οτε και συγκεκριμένα απο τότε που έβαλα την προεπιλογή Φορέα(1 χρόνος σχεδόν) παρατηρώ χρεώσεις για Τηλέφωνικές κλήσεις!!!
    οι χρεώσεις δεν είναι μεγάλες άλλοτε 1euro 3-4 κλήσεις αλλοτε και το συνηθέστερο κοντα στις 10
    αυτη την φορά ήταν 23 κλήσεις όμως συνολικού κόστους 5 euro περίπου!!!
    Πώς στο καλό έιναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο??


    Θα πάω απο τον Οτε να ζητήσω εξηγήσεις βέβαια αλλα αν κανεις ξέρει για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο ας απαντήσει

    Το μόνο κακό είναι οτι το σιγούρεψα ότι κάτι τρέχει τελευταία και όχι απο την αρχή που έβαλα την Προεπιλογή φορέα διότι TO DSL έβαλα το τελευταίο δίμηνο ενω παλαιότερα ήμουν με αναλογικό MODEM 56κ και πίστευα ότι μπορεί να εφταιγε Το Modem κάποιος Dialer ή κάτι τέτοιο και να χρεωνόμουν κάποια τηλεφωνήματα στο λογαριασμό του ΟΤΕ

    Τώρα όμως έχω DSL + Προεπιλογή Φορέα απο την TELLAS οπότε ούτε Dialer έιναι ούτε τηλεφωνηματα σε αριθμούς περίεργους κάνω 090 - 900 - 800 -χχχ οπότε πώς γίνεται να με χρεώνουν??

    επίσης υπάρχουν στο συγκεκριμένο λογαριασμό και 3 κλήσεις σε σταθερά δίκτυα ετσι το γράφει ο λογαριασμός , Αυτα νομίζω πως είναι το 13800 της Tellas γιατι έχω κάνει κάποιες κλήσεις εκεί άν δεν είναι ομως το 13800 τοτε έιναι και αυτές λανθασμένες χρεώσεις!!!

    κοιτάξτε να δείτε που κάπου κάτι γίνετε και για αυτό αποσυχρονίζεται και το DSL Modem μου

    Κανεις με παρόμοιο πρόβλημα χρεώσεων??

    Καποιος που μπορεί να ξέρει πως είναι δυνατόν να χρεώνομαι τηλεφωνικές κλήσεις στον ΟΤΕ ενώ έχω προεπιλογή Φορεα απο την TELLAS???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manos29 : 30-09-05 στις 17:42.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην προεπιλογή επιλέγεις και ποιες κλήσεις θα περνάν απο τον εναλακτικό, μήπως κάτι δεν πάει καλά εκεί;

    πάντως το 13800 έχει χρεώση

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2005
    Περιοχή
    Κερατσινι,Πειραιας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Τελλάς Providing 1024/256
    Router
    DrayTek Vigor 2700e
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos29
    Καλησπέρα σε όλους καταρχήν

    Δέν θα ησυχάσω τελικά νομίζω εκει που προσπαθούσα να καταλάβω τι γίνεται με το DSL μου
    για όσους θέλουν να ενημερωθουν έχω κάνει post του προβλήματος στο DSL Γενικά με τίτλο - ΠΡΟΒΛΗΜΑTA ADSL (Disconnects) παρουσιάστηκε νέο πρόβλημα που κατα πάσα πιθανότητα αφορά το ΟΤΕ αλλα το κάνω post εδω μήπως και κανεις είχε παρόμοιο πρόβλημα ή μπορει να φανταστεί τι συμβαίνει

    Εχω Προεπιλογή Φορεα απο την Tellas καθώς επίσης και DSL 384 απο την ίδια εταιρεία (Tellas)
    Στους τελευταίους λογαριασμούς που μου έχει στείλει ο Οτε και συγκεκριμένα το θέμα το εχω ψάξει απο τότε που έβαλα την προεπιλογή Φορέα παρατηρώ χρεώσεις για Τηλέφωνικές κλήσεις!!!
    Πώς στο καλό έιναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτιο??

    Θα πάω απο τον Οτε να ζητήσω εξηγήσεις βέβαια αλλα αν κανεις ξέρει για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο ας απαντήσει

    Το μόνο κακό είναι οτι το σιγούρεψα ότι κάτι τρέχει τελευταία και όχι απο την αρχή που έβαλα την Προεπιλογή φορέα διότι έβαλα καi TO DSL το τελευταίο δίμηνο ενω παλαιότερα ήμουν με αναλογικό MODEM 56κ και πίστευα ότι μπορεί να εφταιγε Το Modem Dialer ή κάτι τέτοιο και να χρεωνόμουν με κάποιο τηλεφωνήματα στο λογαριασμό του ΟΤΕ

    Τώρα όμως έχω DSL + Προεπιλογή Φορέα απο την TELLAS οπότε ούτε Dialer έιναι ούτε τηλεφωνημα σε αριθμούς περίεργους κάνω 090 - 900 - 800 -χχχ οπότε πώς γίνεται να με χρεώνουν??

    επίσης υπάρχουν στο συγκεκριμένο λογαριασμό και 3 κλήσεις σε σταθερά δίκτυα το γράφει το λογαριασμός αυτα νομίζω πως είναι το 13800 της Tellas γιατι έχω κάνει κάποιες κλήσεις εκεί άν δεν είναι ομως το 13800 τοτε έιναι και αυτές λανθασμένες χρεώσεις!!!

    κοιτάξτε να δείτε που κάπου κάτθ γίνετε με τα καλώδια και γίνετε κανένα μπέρδεμα και για αυτό αποσυχρονίζεται και το DSL Modem μου

    Κανεις με παρόμοιο πρόβλημα χρεώσεων??

    Καποιος που μπορεί να ξέρει πως είναι δυνατόν να χρεώνομαι τηλεφωνικές κλήσεις στον ΟΤΕ ενώ έχω προεπιλογή Φορεα απο την TELLAS???
    1ον τα 3ψηφια νουμερα οπως 134 ας πουμε χρεωνονται στον οτε οπως επισης και νουμερα που ξεκινανε απο 9...Απο κει και περα υπαρχει περιπτωση να εχει απενεργοποιηθει το cps σου..για να το ελεγξεις καλεσε στο 2111200000 χωρις το προθεμα της ΤΕΛΛΑΣ και θα σου απαντησει αυτοματο μηνυμα που σε ενημερωνει οτι εχεις η οχι την αυτοματη προεπιλογη ενεργοποιημενη..Ο οτε παρανομα απενεργοποιει τα cps των διαφορων παροχων σταθερης εναλλακτικης τηλεφωνιας..να κανεις ελεγχο συχνα για την προεπιλογη σου μην βρεθεις να χρεωνεσαι απο οτε χωρις να το ξερεις..

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2005
    Περιοχή
    Κερατσινι,Πειραιας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Τελλάς Providing 1024/256
    Router
    DrayTek Vigor 2700e
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Στην προεπιλογή επιλέγεις και ποιες κλήσεις θα περνάν απο τον εναλακτικό, μήπως κάτι δεν πάει καλά εκεί;

    πάντως το 13800 έχει χρεώση
    Στην προεπιλογη ολες οι κλησεις περνανε απο τον παροχο..τουλαχιστον στην ΤΕΛΛΑΣ ετσι ειναι..εκτος απο τα 3ψηφια οπως ειπα και κλησεις τυπου 9xx..Και ναι το 13800 εχει χρεωση μια αστικη κληση..

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    οκ θα κοιτάξω αυτό που λέει ο SUltude και το πολύ πολύ να ζητήσω και αναλύτική απο τον ΟΤΕ
    οποτε θα φανεί τι κλήσεις είναι αυτές!!!

    Ευχαριστώ !!!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2005
    Περιοχή
    Κερατσινι,Πειραιας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Τελλάς Providing 1024/256
    Router
    DrayTek Vigor 2700e
    Στην ΤΕΛΛΑΣ δουλευω αυτα που σου λεω ειναι standar...

  7. #7
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10396/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N-EU
    SNR / Attn
    9-12(dB) / 31(dB)
    Soltude ρίξε μια ματια άν μπορεις σε παρακαλώ και στο θέμα που έχω στο
    DSL Γενικά με τίτλο - ΠΡΟΒΛΗΜΑTA ADSL (Disconnects)
    άν μπορείς να με βοηθήσεις θα ήταν πού καλό.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    τώρα που βρήκαμέ παπά, να θάψουμε πεντε - εξι!

  9. #9
    Εγγραφή
    23-07-2005
    Περιοχή
    Κερατσινι,Πειραιας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Τελλάς Providing 1024/256
    Router
    DrayTek Vigor 2700e
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    τώρα που βρήκαμέ παπά, να θάψουμε πεντε - εξι!
    LOOOOL!!!Αυτα ειναι!!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. προεπιλογη και χρεωση οτε
    Από grgmls στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-07, 11:27
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-06, 12:26
  3. Ανακοίνωση του ΟΤΕ για την προεπιλογή φορέα
    Από EvilHawk στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-05, 18:14
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-05, 15:37
  5. Προεπιλογή Φορέα & Αναγνώριση Κλήσεων: Παγίδα!
    Από kalm στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-04, 23:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας