Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    είμαι πελάτης της HOL εδω και δύο χρόνια.
    Πρόσφατα (πριν απο μερικούς μήνες) αποφάσισα να ζητήσω DoublePlay..

    Απο τη στιγμή που μου έγινε η μεταφορά της γραμμής μου στo δίκτυο της HOL, δεν έχω internet
    ούτε τηλέφωνο... Το πρόβλημα έχει ξεκινήσει απο 9 Ιουνίου και ακόμα και σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα.
    Εχω περάσει απίστευτες ώρες στα τηλέφωνα, έχω στείλει φαξ, πρόσφατα έκανα και καταγγελία σε ΕΕΤΤ κτλ... αλλα η απάντηση που λαμβάνω απο τη HOL είναι οτι το κοιτάζουν οι μηχανικοί ..... και προφανώς θα το κοιτάζουν για πολύ καιρό ακόμα...

    Το ερώτημα είναι:

    Να επιστρέψω στον ΟΤΕ ή να κάνω μια αίτηση για νέο τηλέφωνο? Δε με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα αν θα χάσω τους τηλεφωνικούς αριθμούς που είχα μέχρι τώρα.

    Ποιο από τα δυο θα γίνει ποιο γρήγορα?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από progsh Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι πελάτης της HOL εδω και δύο χρόνια.
    Πρόσφατα (πριν απο μερικούς μήνες) αποφάσισα να ζητήσω DoublePlay..

    Απο τη στιγμή που μου έγινε η μεταφορά της γραμμής μου στo δίκτυο της HOL, δεν έχω internet
    ούτε τηλέφωνο... Το πρόβλημα έχει ξεκινήσει απο 9 Ιουνίου και ακόμα και σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα.
    Εχω περάσει απίστευτες ώρες στα τηλέφωνα, έχω στείλει φαξ, πρόσφατα έκανα και καταγγελία σε ΕΕΤΤ κτλ... αλλα η απάντηση που λαμβάνω απο τη HOL είναι οτι το κοιτάζουν οι μηχανικοί ..... και προφανώς θα το κοιτάζουν για πολύ καιρό ακόμα...

    Το ερώτημα είναι:

    Να επιστρέψω στον ΟΤΕ ή να κάνω μια αίτηση για νέο τηλέφωνο? Δε με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα αν θα χάσω τους τηλεφωνικούς αριθμούς που είχα μέχρι τώρα.

    Ποιο από τα δυο θα γίνει ποιο γρήγορα?
    λογικά αν κάνεις αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή στον οτε θα αποκτήσεις τηλέφωνο πιο γρήγορα.. το θέμα όμως φίλε μου είναι πως θα ξεμπερδέψεις από τη χολ γιατί αν κατάλαβα καλά έχεις υπογράψει συμβόλαιο για double play. όχι τίποτα άλλο, να μην πληρώνεις και τσάμπα τα πάγια.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    H HOL έχει υποχρέωση να παρέχει τις συγκεκριμένες υπηρεσίες για τις οποίες έχουμε υπογραψει.
    Απο την στιγμή που παρουσιάζει αδυναμία να μου παρέχει αυτές τις υπηρεσίες τοτε δεν μπορεί να έχει καμία οικονομική απαίτηση από εμένα.

    Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποια νομοθεσία ή κάτι άλλο σε αυτή τη χώρα που να περιγράφει οτι ο πάροχος πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη του και να αποκαθιστά οποιαδήποτε βλάβη μέσα σε Χ ημέρες.
    Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν θεωρώ οτι είναι βλάβη, καθώς απο την ημέρα ενεργοποίησης, σταμάτησαν να λειτουργούν τα πάντα.... χωρίς να έχω ενημερωθεί οτι θα συμβεί κατι τέτοιο. Και βέβαια δε μιλάμε μια με δυο μέρες , μιλάμε για ένα μήνα και περισσότερο...

    Άρα πρόκειται για αδυναμία παροχής των συγκεκριμένων υπηρεσιών...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46252/5120 kbps (A/K)
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    ZXHN H367N
    SNR / Attn
    9(dB) / 17.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από progsh
    ...Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποια νομοθεσία ή κάτι άλλο σε αυτή τη χώρα που να περιγράφει οτι ο πάροχος πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη του και να αποκαθιστά οποιαδήποτε βλάβη μέσα σε Χ ημέρες.
    Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν θεωρώ οτι είναι βλάβη, καθώς απο την ημέρα ενεργοποίησης, σταμάτησαν να λειτουργούν τα πάντα.... χωρίς να έχω ενημερωθεί οτι θα συμβεί κατι τέτοιο. Και βέβαια δε μιλάμε μια με δυο μέρες , μιλάμε για ένα μήνα και περισσότερο...

    Ενεργοποίηση έχει γίνει αλλά υπάρχει βλάβη γραμμής. Δεν μπορεί να μην έχει γίνει ενεργοποίηση και να μην δουλέυει τίποτα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα μίλαγες με το βλαβοληπτικό του ΟΤΕ. Αφού μιλάς με hol τότε έχεις μεταφερθεί στη hol. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να απαντά στις βλάβες μέσα σε 2 εργάσιμες από την ημέρα υποβολή της αίτησης βλάβης. Το αν απαντά μέσα σε αυτό το χρονικό πλαίσιο είναι άλλο θέμα με το οποίο ασχολείται η ΕΕΤΤ.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από protonium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίηση έχει γίνει αλλά υπάρχει βλάβη γραμμής. Δεν μπορεί να μην έχει γίνει ενεργοποίηση και να μην δουλέυει τίποτα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα μίλαγες με το βλαβοληπτικό του ΟΤΕ. Αφού μιλάς με hol τότε έχεις μεταφερθεί στη hol. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να απαντά στις βλάβες μέσα σε 2 εργάσιμες από την ημέρα υποβολή της αίτησης βλάβης. Το αν απαντά μέσα σε αυτό το χρονικό πλαίσιο είναι άλλο θέμα με το οποίο ασχολείται η ΕΕΤΤ.
    Ναι έχει γίνει ενεργοποίηση αλλά η ενεργοποίηση ξεκίνησε με βλάβη η οποία δεν έχει επιλυθεί και δεν γνωρίζω πότε θα επιλυθεί.

    Για εμένα, ενεργοποίση στη HOL σημαίνει δε δουλεύει τίποτα και ο θεός ξέρει πότε θα δουλέψει, καθώς η εταιρία δεν μου παρέχει καμία ενημέρωση για το πότε θα επιλυθεί το πρόβλημα παρότι επανειλημμένα έχω ζητήσει να μάθω τι συμβαίνει..

  6. #6
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6.700/1.020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μην βιάζεσαι...συμβαίνουν αυτά... κάνε λίγο υπομονή... πέρνε κάθε μέρα τηλ και φαξ και email...
    http://www.fcpaok.gr/ live radio! Voodoo... by me

  7. #7
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Κορωπί
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    siemens
    Φίλε μου....κουράγιο...ψάξε και διάβασε τα δικά μου post στο Κορωπί....Το τελευταίο διάστημα ανα τρείς μέρες έχω τηλέφωνο και ιντερνέτ. Κανένα ενδιαφέρον χάλια στατιστικά γραμμής και εδώ και δυο μήνες όλο το κοιτάνε οι τεχνικοί. Πήγα Forthnet ΄(έκανα αίτηση) αλλά ακόμα ψάχνουν το αστικό κέντρο να βρουν για να την προωθήσουν. Εγώ να δεις τηλέφωνα και fax, απλά κουράστηκα και τα αφήνω στην τύχη τους....

  8. #8
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Τελικά προχθές χτυπάει το τηλέφωνο μετά απο 20 μέρες.... όχι δεν είχα κάνει αίτηση για τηλέφωνο στον ΟΤΕ.

    Ήταν ένας τεχνικός του ΟΤΕ που έκανε δοκιμές, γιατί το είχε ζητήσει η HOL. Ο τεχνικός αναφέρει οτι δεν έχει τίποτα η γραμμή και κλείνει το τηλέφωνο.
    Με πανηγυρισμούς διαπιστώνω οτι το modem είχε συγχρονίσει.....
    κοιτάζω το config του router, και είχα μια ταχύτητα της τάξεως των 60kbps
    Αρχισα πάλι τα τηλέφωνα στην TY της HOL, αυτοί με τη σειρά τους το έκαναν "Ανάθεση σε μηχανικό".... κ.ο.κ.

    Απο αυτό το σημείο ξεκινάει υποθέτω ένας νέος αγώνας για να διορθωθεί το πρόβλημα της αστρονομικής ταχύτητας των 60kbps....

    περαστικά μου....

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από progsh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά προχθές χτυπάει το τηλέφωνο μετά απο 20 μέρες.... όχι δεν είχα κάνει αίτηση για τηλέφωνο στον ΟΤΕ.

    Ήταν ένας τεχνικός του ΟΤΕ που έκανε δοκιμές, γιατί το είχε ζητήσει η HOL. Ο τεχνικός αναφέρει οτι δεν έχει τίποτα η γραμμή και κλείνει το τηλέφωνο.
    Με πανηγυρισμούς διαπιστώνω οτι το modem είχε συγχρονίσει.....
    κοιτάζω το config του router, και είχα μια ταχύτητα της τάξεως των 60kbps
    Αρχισα πάλι τα τηλέφωνα στην TY της HOL, αυτοί με τη σειρά τους το έκαναν "Ανάθεση σε μηχανικό".... κ.ο.κ.

    Απο αυτό το σημείο ξεκινάει υποθέτω ένας νέος αγώνας για να διορθωθεί το πρόβλημα της αστρονομικής ταχύτητας των 60kbps....

    περαστικά μου....
    εφοδιάσου με μπολική υπομονή γιατί θα τη χρειαστείς. Κάνε κάμποσα τηλέφωνα στους μηχανικούς στη χολ μπας και βαρεθούν να σε ακούν και διορθώσουν το πρόβλημα σου.

  10. #10
    Το συμβόλαιο της Havale Off Line αναφέρει ότι σε 3 μήνες από την υπογραφή του είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν ADSL αλλιώς να υποδείξουν εναλλακτικές επιλογές. Εαν πέρασαν οι 3 μήνες δεν έχεις καμία δέσμευση 12μηνου. Κοίταξε το συμβόλαιο.

    Τά ίδια τράβηξα και εγώ. Μόλις έστειλα φαξ - καταγγελία της σύμβασης, σε 3 μέρες (Κυριακή πρωί πρωι) είχα ίντερνετ (27 ημέρες με είχαν ασύνδετο οι υπεράσχετοι).

    Πάντως, μου ξαναέκαναν το ίδιο σκηνικό (ΌΛΟ τον Ιούνιο κομμένο ίντερνετ - τηλέφωνο) και αποφάσισα να την κάνω. Να πλερώνωωωωω στο ΟΤΕ αλλά να έχω τηλέφωνο και ιντερνετ ασχέτως ζωδίου, οροσκόπου, βροχοπτώσεων στην Ταυλάνδη, απεργιών στην Ουγκάντα και τιμής πώλησης των κάστανων στην Ομόνοια.
    Και από την ΕΕΤΤ έχω επιβεβαίωση ότι αφού με είχαν τόσο καιρό ασύνδετο, δε δεσμεύομαι από την 12μηνη σύμβαση. Αν θέλουν, ας με πάνε δικαστικά, να δοθεί και λίγη δημοσιότητα στο θέμα να ενημρωθεί ο κόσμος τί είδους φτηνές υπηρεσίες παρέχουν.
    Μόνο στις διαφημήσεις δείχνουν τη μαγκιά τους, όχι στην παροχή υπηρεσιών ή στην εξυπηρέτηση πελατών...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Εγω εφυγα και πηγα οτε, αυτα που τραβας εσυ ενα μηνα τα τραβαω ενα χρονο, δεν τους εχω δωσει φραγκο και θα παω δικαστικος, ολοι οι εναλλακτικοι παροχοι ειναι ανικανοι αυτη την στιγμη να προσφερουν υπηρεσιες.
    Υπομονη μεχρι να κατασκευασει η καθε εταιρεια το δικτυο της, δηλ. σε 10 χρονια.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-07-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-X OTE/Otenet
    Router
    Philips
    SNR / Attn
    20(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hpapajim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μόνο στις διαφημήσεις δείχνουν τη μαγκιά τους, όχι στην παροχή υπηρεσιών ή στην εξυπηρέτηση πελατών...
    Με τόση διαφήμιση που πέφτει, που να βρούν χρόνο κα χρήμα να ασχοληθούν με τον πελάτη;

  13. #13
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από logosof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τόση διαφήμιση που πέφτει, που να βρούν χρόνο κα χρήμα να ασχοληθούν με τον πελάτη;
    μια χαρα ασχολουντε και με τους πελατες τους , βλ την πρωτοποριακη υπηρεσια επανακλησης

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20023/951
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Netgear DG834 Router
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    Εγω βλέπω όλοι σιγά-σιγά να την κάνουν προς ΟΤΕ μεριά!
    Εγώ Ποτέ Δεν Απορρίπτω.... Ποτέ Δεν Αντιλέγω....
    Εγώ Απλά Ξεχνάω....!

  15. #15
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    αλλα δειχνουν τα στοιχεια

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φευγω απο HOL για FORTHNET
    Από kenntos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-08, 23:13
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    Από giaaris στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-07, 19:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας