Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Arrow
    Έβαλα 2 PSTN γραμμές και ψάχνω μηχανήματα για να τις εκμεταλλευτώ.
    1. Θέλω ένα ασύρματο τηλέφωνο με τηλεφωνητή που να μπορώ να μεταφέρω την λίστα τηλ από PC ή κινητό και PDA. Δυστυχώς δεν βρήκα 2γραμμο τηλέφωνο που να κάνει τα παραπάνω. Παρόλα αυτά βρήκα το Siemens gigaset S685 για 105 ευρώ. Δυστυχώς το βρήκα σε eshop και όχι σε κάποιο κλασσικό κατάστημα όπως το media markt. Αν έχετε κάποια άλλη γνώμη για αυτήν την περίπτωση παρακαλώ πείτε μου.
    2. Λόγο του παραπάνω, λέω να πάρω ένα φτηνό τηλ κέντρο. Συγκεκριμένα το TC-206C με 75 ευρώ. Το κακό είναι ότι δεν έχει αναλυτικές οδηγίες και δεν μπορώ να καταλάβω αν
    α. Όταν παίρνω τηλ προσπαθεί αυτόματα στην γραμμή 1 και αν είναι κατειλημμένη ή δεν δίνει σήμα πάει στην γραμμή 2.
    β. Αν μπορώ να λάβω και να στείλω SMS μέσω ΟΤΕ.
    Άμα ξέρετε πείτε μου. Επίσης αν ξέρετε και κάνα κατάστημα για να το δω κιόλας ή είναι κοντά στο Γαλάτσι (πχ Μαρούσι) παρακαλώ πείτε το μου.
    3. Για το υπνοδωμάτιο λέω να πάρω ένα ενσύρματο 2γραμμο τηλ της Telco (GCE-6012T) με 30 ευρώ. Αν έχετε υπόψη σας κάνα φτηνό και ωραίο ενσύρματο τηλ, παρακαλώ πείτε το μου.
    4. Λέω να πάρω και το Siemens S680 και να το χρησιμοποιώ όμως για την 1 γραμμή όμως, αλλά θα έχω και εκεί την τηλ λίστα. Πείσεις στο μέλλον αν θα θέλω θα μπορώ να κάνω register το handset με την άλλη βάση που θα έχει 2 γραμμές για να μπορώ να χρησιμοποιώ και την 2ρη γραμμή. Τουλάχιστον από ότι κατάλαβα από το manual γίνετε, έτσι δεν είναι???
    5. Τέλος, λέω να πάρω usb bluetooth για να μπορώ να μεταφέρω εύκολα την τηλ λίστα στα ασύρματα. Έχετε να προτείνετε κάνα καλό bluetooth v2???

    Αυτά. Όποιος μπορείς ας βοηθήσει παρακαλώ.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    Κοντά στο 127.0.0.1
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ***76/***4
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz! Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα 2 PSTN γραμμές και ψάχνω μηχανήματα για να τις εκμεταλλευτώ.
    1. Θέλω ένα ασύρματο τηλέφωνο με τηλεφωνητή που να μπορώ να μεταφέρω την λίστα τηλ από PC ή κινητό και PDA. Δυστυχώς δεν βρήκα 2γραμμο τηλέφωνο που να κάνει τα παραπάνω. Παρόλα αυτά βρήκα το Siemens gigaset S685 για 105 ευρώ. Δυστυχώς το βρήκα σε eshop και όχι σε κάποιο κλασσικό κατάστημα όπως το media markt. Αν έχετε κάποια άλλη γνώμη για αυτήν την περίπτωση παρακαλώ πείτε μου.
    2. Λόγο του παραπάνω, λέω να πάρω ένα φτηνό τηλ κέντρο. Συγκεκριμένα το TC-206C με 75 ευρώ. Το κακό είναι ότι δεν έχει αναλυτικές οδηγίες και δεν μπορώ να καταλάβω αν
    α. Όταν παίρνω τηλ προσπαθεί αυτόματα στην γραμμή 1 και αν είναι κατειλημμένη ή δεν δίνει σήμα πάει στην γραμμή 2.
    β. Αν μπορώ να λάβω και να στείλω SMS μέσω ΟΤΕ.
    Άμα ξέρετε πείτε μου. Επίσης αν ξέρετε και κάνα κατάστημα για να το δω κιόλας ή είναι κοντά στο Γαλάτσι (πχ Μαρούσι) παρακαλώ πείτε το μου.
    3. Για το υπνοδωμάτιο λέω να πάρω ένα ενσύρματο 2γραμμο τηλ της Telco (GCE-6012T) με 30 ευρώ. Αν έχετε υπόψη σας κάνα φτηνό και ωραίο ενσύρματο τηλ, παρακαλώ πείτε το μου.
    4. Λέω να πάρω και το Siemens S680 και να το χρησιμοποιώ όμως για την 1 γραμμή όμως, αλλά θα έχω και εκεί την τηλ λίστα. Πείσεις στο μέλλον αν θα θέλω θα μπορώ να κάνω register το handset με την άλλη βάση που θα έχει 2 γραμμές για να μπορώ να χρησιμοποιώ και την 2ρη γραμμή. Τουλάχιστον από ότι κατάλαβα από το manual γίνετε, έτσι δεν είναι???
    5. Τέλος, λέω να πάρω usb bluetooth για να μπορώ να μεταφέρω εύκολα την τηλ λίστα στα ασύρματα. Έχετε να προτείνετε κάνα καλό bluetooth v2???

    Αυτά. Όποιος μπορείς ας βοηθήσει παρακαλώ.
    Ευχαριστώ
    Κάτσε..κάτσε.

    Κατ'αρχήν γιατί 2 Pstn? 2χ15ε=30 ευρώ πάγιο.

    Γιατί 30ε και όχι 18,92ε
    Λοιπόν, θα πρότεινα το τηλεφωνικό κέντρο, αν είστε πάνω από 1 άτομο στο σπίτι. Με το τηλ. κέντρο θα έχετε μουσικές αναμονές, αυτόματη απάντηση αν θέλετε (γεια σας, παρακαλώ πληκτρολογήστε τον εσωτερικό αριθμό ή το 0 για το κέντρο), μεταφορά κλήσεων από το κάθε εσωτερικό .

    Καλό θα ήταν να υπήρχε και εγκατάσταση τηλ κεντρου στο σπίτι σου! Αλλιώς θα δουλεύεις μόνο με ασύρματες συσκευές.

    Θα πάρεις το κέντρο από δω: hxtxtxpx://www.ideashop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=872&category_id=65&manufacturer_id=0&option=com_virt uemart&Itemid=16&vmcchk=1&Itemid=16 (Στο Κερατσίνι είναι αυτοί). Είναι η φτηνότερη τιμή που βρήκα.

    Το manual είναι εδώ hxtxtxpx://www.tele.gr/PDF2/tc206gr.PDF

    Κατά 99,9% παίρνει την πρώτη γραμμή κ αν ειναι κατειλημμένη αυτή παίρνει την 2. Σύμφωνα με την σελίδα 10 του manual, μπορείς να επιλέξεις και ποια γραμμή θες.

    Αυτά τα λίγα..ότι άλλο θες εδώ είμαστε

Παρόμοια Θέματα

  1. Θόρυβος γραμμής και 2 τηλ. γραμμές
    Από apostolis22 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 10:29
  2. fritz box fon και τηλ.κεντρο
    Από m.basilis στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 18:16
  3. Τηλεφωνικό κέντρο VoIP και PSTN
    Από kstampo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 21:04
  4. linksys 3102 και τηλ.κεντρο
    Από V.MOUSTAKAS στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-06, 01:12
  5. ασυρματο τηλ και αναγνωριση?
    Από viper2004 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-05, 19:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας