Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Προσπαθώ να ρυθμίσω κάπως το QoS στο USR 9113. Με βγάζει σε μία τέτοια οθόνη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screennb4.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  54,8 KB 
ID: 41104

    Εκεί που λέει Differentiated services code point (DSCP) mark: μου βγάζει κάποια bits και την περιγραφή τους. όπως AF12, AF13, CS1 κτλ. Έψαξα και βρήκα κάποια πράγματα στο Internet αλλά δεν κατάλαβα καθόλου πώς προκύπτουν αυτά τα bits ανάλογα με το τι θέλουμε. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι το EF έχει την καλύτερη αντιμετώπιση και "πετάει" το πακέτο ενώ το default έχει απλά την best effort μετάδοση.

    Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ας μου εξηγήσει παρακαλώ πως βγαίνουν αυτά τα bits. Π.χ. από αριστερά
    bit1 κάνει αυτό
    βιτ2 κάνει το άλλο
    κ.ο.κ.

    Ειδικά τα 3 τελευταία bits δεν έχω καταλάβει καθόλου τι σημαίνουν

    Επίσης δεν ξέρω αν είμαι offtopic αλλά γιατί το έχει σε 2 σημεία το "Differentiated services code point (DSCP) mark:"
    Ένα κάτω από το Class Priority, IP Precedence, and Type of Service και το άλλο κάτω από το Class Traffic Conditions
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 25-07-08 στις 23:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Ίσως αυτό βοηθήσει http://www.cisco.com/en/US/tech/tk54...ngthedscpfield

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το είχα δεί αυτό. Από αυτό κατάλαβα τα όσα κατάλαβα. Αλλά δεν κατάλαβα τα Classes και τι νόημα έχουν τα 3 τελευταία bits στο DiffServ Field

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Χωρίς να είμαι ειδικός στο QoS αλλά λίγο διαβασμένος αναφέρω την άποψή μου.

    Πολύ γρήγορα στην πρώτη ερώτησή σου.

    Επίσης δεν ξέρω γιατί το έχει σε 2 σημεία το "Differentiated services code point (DSCP) mark:"
    1) κάτω από το Class Priority, IP Precedence, and Type of Service και
    2) κάτω από το Class Traffic Conditions
    O router έχει δύο interfaces το WAN και το LAN.
    Στην μια περίπτωση μαρκάρεις τα εξερχόμενα πακέτα (εννοήται ότι θα πρέπει να καταβάλεις κάποιο πάγιο στον πάροχο σου, προσωπική θεώρηση) ενώ στην άλλη τα εισερχόμενα πακέτα.
    Στην περίπτωση των incoming packets σου δίνει την δυνατότητα να μαρκάρεις είτε σε layer 2 είτε σε layer 3, ανάλογα με τι infrastracture έχεις και τι επιθυμείς να πετύσχεις ...

    Στην δεύτερη ερώστή σου

    δεν κατάλαβα τα Classes και τι νόημα έχουν τα 3 τελευταία bits στο DiffServ Field
    ΄
    Ενώ στην πρώτη ομάδα όσο μεγαλώνει η αριθμητική τιμή αυξάνει και η προτεραιότητα. Στην δεύτερη ομάδα συμβαίνει το αντίθετο.

    Με την προσθήκη της δεύτερης ομάδας εξασφαλίστικε το backward comaptibility ενώ συγχρόνως προστέθηκε μεγαλύτερη ανάλυση στο QoS.

    Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι το EF έχει την καλύτερη αντιμετώπιση και "πετάει" το πακέτο ενώ το default έχει απλά την best effort μετάδοση.
    Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως μπορούμε να μαρκάρουμε όλα τα πακέτα σημανση EF.
    Επίσης θα πρέπει να έχουμε υπ' όψιν μας ότι το QoS για να δουλέψει σε περίπτωση που έχουμε network congestion θα πρέπει να έχουμε αρκετό bandwidth. Με περιορισμένο Bandwidth και congested network το QoS ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις κάνε λίγο υπομονή να αναβάσω ένα σχετικό αρθράκι.

    Στήλε όμως τις πληροφορίες που σου ζήτησα (ΠΜ) και αμέσως θα το αναεβάσω.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Φαίνεται πιο μπερδεμένο από τι νόμιζα. Βασικά η κατάσταση έχει ως εξής. Έχω το κατεβαστήρι με που ανεβάζει συνέχεια με 14KBps. Υποτίθεται ότι αν δεν υπάρχει κάποιος κανόνας τότε εμπίπτει στο default(000000) και γίνεται η best effort προσπάθεια. Επίσης για το κύριο PC έχω βάλει κανόνα το EF(101110) με βάση την IP. Όταν βλέπω κάποια σελίδα ή κατεβάζω κάτι από το Internet στο κυρίως PC παίζει μία χαρά. Πήγα σήμερα να στείλω ένα μεγάλο mail και δεν έφευγε με τίποτα ενώ το upload από το κατεβαστήρι είχε κολλήσει στα 14KBps.

    Οπότε σύμφωνα με αυτά που γράφεις (αν κατάλαβα καλά) θα πρέπει να βάλω στο κυρίως PC AF11(001001) και στο κατεβαστήρι AF43(100110), δηλαδή keep alive και αφού τα 2 msb της δεύτερης τριάδας είναι άσσοι θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει drop το πακέτο για να διευκολυνθεί η υπόλοιπη κίνηση.

    Η αλλιώς βάζω AF43 στο κατεβαστήρι και αφήνω όλα τα υπόλοιπα στο default με το σκεπτικό ότι αν υπάρχει άλλη κίνηση στο δίκτυο, ότι και να είναι, θυσιάζεται το πακέτο από το κατεβαστήρι.

    Καλά τα κατάλαβα;

    Όπως και να έχει περιμένω ανυπόμονα το άρθρο σου

  6. #6
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Για ρίξε μια ματιά.

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...37#post2223437

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-08, 17:21
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 02:14
  3. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;
    Από cash365 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-07, 21:54
  4. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει... γιατί?
    Από georgex στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 12:10
  5. Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;
    Από odd στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-04, 21:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας