Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Καλησπέρα παιδιά, έχω εδώ και 2 βδομάδες ένα WD Mybook ο οποίος δουλεύει απολύτως απροβλημάτιστα σε USB2. Στην esata όμως σε άσχετες χρονικές στιγμές 'εξαφανίζεται'. Όταν συμβαίνει αυτό, το λαμπάκι του μένει εντελώς αναμένο (παγωμένο), το power κουμπί δεν κάνει τίποτα και τα windows δεν τον βλέπουν. Επανεκκίνηση του υπολογιστή δεν κάνει κάτι, πρέπει να τον βγάλω απο την τροφοδοσία και να επανεκκινήσω ώστε να 'επανέλθει'.

    'Εχω τους τελευταίους intel drivers, vista x64 sp1, asus p5b premium vista m/b.

    Πράγματα που δοκίμασα:
    Στο bios δοκίμασα τον ελεγκτή jmicron σε IDE και AHCI, τον βλέπει και με τις 2 ρυθμίσεις στα win χωρίς διαφορά.
    Δοκίμασα τον τελευταίο jmicron driver στα vista, ο δίσκος φαίνεται με και χωρίς αυτό, αλλά 'χάνεται' πάραυτα.
    Δέν έχω 'αυτόματη απενεργοποίηση δίσκων' επιλεγμένη.

    Τι άλλο μπορεί να φταίει; Καμιά ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    προβληματικο κουτι/δισκος, κατι καθολου απιθανο για τους mybook.


  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei EchoLife ONT
    έχω το ίδιο πρόβλημα μήνες τώρα και δεν μπόρεσα να το λύσω.
    Μόνο σαν USB2 δουλεύει απροβλημάτιστα. Δεν θυμάμαι πιά, αλλά νομίζω ότι είχα βρει ότι η e-sata WD ήταν προβληματική σειρά και γι' αυτό δεν θεωρούνται vista compactible.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Φταίνε τα vista; Τι να κάνω, να τον πάω πίσω και να ζητήσω άλλο μοντέλο; Δεν είναι το ίδιο τα 35mb/s και τα 70mb/s ...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fandom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φταίνε τα vista; Τι να κάνω, να τον πάω πίσω και να ζητήσω άλλο μοντέλο; Δεν είναι το ίδιο τα 35mb/s και τα 70mb/s ...
    ναι, πηγαινε τον για αλλαγη η αλλαξε τον με καποιο αλλο αντιστοιχο μοντελο
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τον ίδιο δίσκο έχω και εγώ εδώ και σχεδόν ένα χρόνο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε και σε μένα και την λύση που βρήκα την έξω ξανα αναφέρει στο συγκεκριμένο forum. Ο σκληρός δούλευε πάντα άψογα σε USB, αλλά ενώ συνήθως δούλευε καλά και σε e-SATA, μερικές φορές σταματούσε να τον αναγνωρίζει το σύστημα. Ύστερα από ψάξιμο στο Internet διάβασα κάποιες αναφορές που συσχέτιζαν το πρόβλημα είτε με το καλώδιο σύνδεσης είτε με το βύσμα σύνδεση e-SATA που υπάρχει στον σκληρό. Για τον λόγο αυτό αποφάσισα να αγοράσω μέσω ebay, ένα καλώδιο σύνδεσης SATA σε e-SATA, με σκοπό την απευθείας σύνδεση του σκληρού στην μητρική (αρχικά είχα λαμίτσα με με δύο υποδοχές e-SATA, σε μία από τις οποίες σύνδεα καλώδιο e-SATA σε e-SATA.
    Από την μέρα που εφάρμοσα την παραπάνω λύση το πρόβλημα έχει πάψει να εμφανίζεται (εδώ και πάνω από 6 μήνες). Για την ακρίβεια, η ταχύτητα του εξωτερικού σκληρού τις περισσότερες φορές ξεπερνάει και την ταχύτητα των εσωτερικών (ενός IDE και ενός SATA). Πιστεύω πως αυτή είναι η λύση και στο δικό σου πρόβλημα και κατά πάσα πιθανότητα ο σκληρός σου δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    To ίδιο πάθαινες και εσύ Axel12p, χανόταν ο δίσκος και έπρεπε να τον βγάλεις απο το ρεύμα και να επανεκκινίσεις για να επανέλθει; Δηλ. με αυτό : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805781 θα στρώσει;

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στην δική μου περίπτωση μόνο έτσι έστρωσε. Δε ξέρω αν το μήκος αυτού του καλωδίου παραείναι μεγάλο. Σύνδεσα το ένα άκρο στην μητρική, στράβωσα μια λαμίτσα στο πίσω μέρος του υπολογιστή για να περάσει από εκεί το καλώδιο, και στη συνέχεια σύνδεσα το eSATA στον εξωτερικό. Στην περίπτωση μου πάντως δούλεψε! Αν εξαιρέσουμε τα 6 Ευρώ, δεν έχεις να χάσεις τιποτα να δοκιμάσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    6(dB) / 34(dB)
    Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με εναν WD my Book Home 750Gb.
    Αλλά εμένα μου το κάνει μία φορά μετά δουλεύει κανονικά.
    To ψάχνω το θέμα...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γειά σας παιδιά.
    Λοιπόν με τα ίδια την "πάτησα" και εγώ.. Πήρα έναν WD με eSata για να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες και τελικά έχω το ίδιο πρόβλημα.
    Μ/Β έχω Asus και για υποστήριξη των 2 eSATA που βγάζει στο πίσω μέρος έχει το chip Marvell 88SE6145.

    Ψάχνοτας για λύση διαβάζω πολλά και διάφορα.. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλετε στα 3α Chip που υποστηρίζουν eSata ίσως και σε συνδυασμό με τα Vista.

    Συνδέοντας τον δίσκο σε εσωτερικό βύσμα της M/B λογικά θα τον βάζουμε στο Chipset της Intel.. Θα το δοκιμάσω και εγώ.. Μάλιστα ίσως κάνω και ένα test σχετικά με το καλώδιο eSata που έχω για να δω εάν φταίει αυτό.

    Συμπλήρωση..
    Το καλώδιο eSata το πήρα 5 Ευρώ και είναι 1 μέτρο - μάρκα Konig
    Ψάχνοντας για καλώδια πάντως πέτυχα και αυτά εδώ, έχει μέχρι και 2 μέτρα αλλά κάνουν 13-17 $

    http://www.satacables.com/html/esata...shielded-.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-11-08 στις 01:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    αυτο επαθα και εγω.. εφοσον εμενα σταματησε να τον αναγνωριζει και απο usb μονο οτι εβαλα συσκευη My book Κτλ ελεγε.. και δεν ειχε signature και ματαιες προσπαθειες με εκαναν να το βγαλω απο το κουτι !!! αλλα αλλο προβλημα προεκυψε μετα

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=249925

    :/

  12. #12
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H M/B που έχω είναι η ASUS P5E64 WS Evolution.
    Αυτή δίνει 6 εσωτερικά SATA Ports από το Intel ICH9R chip - 3.0 Gb/s και RAID δυνατότητες + 2 εσωτερικά SATA Ports υποστηριζόμενα από το Marvell chip επίσης 3.0 Gb/s όπως αναφέρει το manual.

    Επίσης η M/B δίνει και 2 eSATA Ports υποστηριζόμενα από το Marvell στο πίσω μέρος της.

    Δίσκους και DVD στο εσωτερικό του κουτιού είναι πάνω στα Ports του Intel.. έτσι το Marvell δεν είχε τίποτα.
    Τον εξωτερικο WD τον έβαλα λοιπόν σε ένα Port στο πίσω μέρος. Πήγα να κάνω κάτι μεταφορές, και στην αρχή έπιασε κάπως μεγάλες ταχύτητες, αλλά μετά τον έχασαν τον δίσκο τα windows και άρχισαν να κάνουν και κάτι ψιλοκολλήματα.
    Δοκίμασα 2-3 reboot αλλά και πάλι τα ίδια γίνονταν με διάφορες μεταφορές.

    Οπότε δείτε και εσείς όταν συνδέετε τον δίσκο με οποιονδήποτε τρόπο σε εσωτερικό Port τι σας δίνει η M/B σας και τι ρυθμίσεις έχετε στο BIOS για αυτά τα Ports.

    Χθες πέτυχα αυτό το θέμα κάπου και σημείωσα αυτά..

    The SATA II spec calls for some very fast transfer speeds which in turn require
    a very strong signal between the controller and the drive. However, many of the
    early SATA II compliant controllers don't produce a strong enough signal to
    overcome the loss that occurs when connecting to a drive through multiple SATA
    cables plus the SATA to eSATA bracket as I was using.

    To remedy this I cracked open the enclosure and set the SATA II drive to operate
    at SATA I speeds (via a jumper setting). I then went into my machine's BIOS,
    enabled the necessary SATA port, connected all of the wires, powered on the
    enclosure, and rebooted.

    And...?
    And it worked! It really freaking worked! Granted, the drive is only running at
    SATA I speeds (1.5Gbps max) as opposed to the SATA II speeds (3.0Gbps max) it is
    capable of, but that's still a hell of a lot faster than USB 2.0 and still
    faster than an internal PATA drive.

    http://stevenharman.net/blog/archive...wont-play.aspx

    Μετά πέτυχα ένα παλιότερο θέμα σας εδώ αυτό εδώ..

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...=148567&page=2

    όπου διάβασα ότι..

    Εχτές ρώτησα ένα πωλητή στο Πλαίσιο κ μου είπε οτι είχαν πολλα παράπονα για τον συγκεκριμένο δίσκο κ εστείλαν email στην WD κ τους απάντησαν ότι δεν έχουν ακόμα εντοπίσει την αιτία του προβλήματος! Μου ανέφερε βέβαια ότι ένας ηλεκτρονικός βρήκε μια λύση πειράζοντας τα βόλτ της μητρικής αλλά δεν ήξερε ακριβως τι..δυστυχως...

    Τελικά φταίνε τα 3α chip ?
    Φταίνε οι drivers?
    Θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα με πολύ καλό καλώδιο?
    Θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα πειράζοντας ρυθμίσεις Volt από το bios?

    Χμ..
    Μεγάλο μπέρδεμα φαίνεται τελικά ότι έχει η ιστορία..

    ........Auto merged post: Iris07 πρόσθεσε 87 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Λοιπόν παιδιά ακούστε, έκανα ένα Test!

    Το κουτί που έχω μου δίνει ένα eSATA port στο μπροστινό του μέρος.
    Σύνδεσα αυτο το port με το απλό καλώδιο που ερχόταν μαζί με το κουτί (SATA -> eSATA) σε ένα εσωτερικό SATA Port που υποστηρίζετε από από το chip της Intel.
    Στην συνέχεια σύνδεσα τον WD με το eSATA-eSATA καλώδιο του 1ος μέτρου που αγόρασα στο μπροστινό Port.

    Τα πρώτα test για τον δίσκο δείχνουν οτι δουλεύει τουλάχιστον σταθερά!
    Δοκίμασα 2 μεταφορές που απέτυχαν με to πίσω Port της M/B του Marvell chip.

    Σε μεταφορά πάρα πολλών μικρών αρχείων έπιασα ταχύτητες 35-40 Mb/s (μπρος στα μέγιστα 50 Mb/s περίπου που έχω δει με USB 2)
    Σε μεταφορά ενός πολύ μεγάλου αρχείου έπιασα ταχύτητες 75-80 Mb/s.

    Με αυτά βγάζουμε ίσως κάποια συμπεράσματα..
    Το 1ο που θα έλεγα (διαβάζοντας και διάφορα άλλα θέματα αλλού) θα έλεγα ότι μάλλον καταρρίπτεται το ζήτημα ότι το πρόβλημα το έχουν οι WD δίσκοι αποκλειστικά.
    Μετά βλέπουμε ότι ακόμα και 2! καλώδια SATA σε σειρά 1.5 μέτρου συνολικά η σύνδεση έστω παραμένει σταθερή.
    Μπορούμε πάντως να σκεφτόμαστε ότι το μεγάλο μήκος ίσως να επειρεάζει κάπου την ταχύτητα μεταφοράς.

    Εάν τελικά το πρόβλημα είναι στο σήμα που δίνουν τα άλλα SATA chip (Marvell κτλ..) να διορθώνετε ίσως με πάρα πολύ καλό καλώδιο ή κάποια ρύθμιση τασης στην M/B..

    Ουφ.. χρειάζετε ψάξιμο ακόμα!

    Υπάρχουν πάντως απ ότι φαίνεται κάποιες 2ες λύσεις προς το παρόν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-11-08 στις 13:37. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν παιδιά μάλλον δεν γίνεται τίποτα για κάποιους..

    Από το Knowledge Base στην Western..

    http://support.wdc.com/product/kb.asp?level1=1&lang=en

    A My Book Premium ES or My Book Studio hard drive connected to a computer using a Marvell eSATA controller hangs.


    Problem:
    A My Book Premium ES or My Book Studio hard drive connected to a computer using eSATA hangs. This occurs on computers who use Marvell eSATA controllers.

    Cause:
    This issue is caused by an incompatibility of the Marvell eSATA controller and the chipset on the external hard drive.

    Resolution:
    The resolution to this issue is to use a different eSATA controller (chipset) or a differernt connection method (USB/FireWire).

    Σε άλλη σελίδα αναφέρονται συμβατοί controllers..

    List of eSATA controllers tested with the WD My Book eSATA compatible hard drives.

    The eSATA controllers listed below have been successfully tested to work with the eSATA compatible Western Digital hard drives.

    For Desktop Computers:

    Promise SATA300 TX4302 SATA PCI controller card PCI / 66 MHz.
    Information about this controller can be found on the Promise Website.


    SIIG eSATA II PCIe i/e Adaptor SC-SAE212-S2 PCI Express (x1) SATA II controller card.
    Information about this controller can be found on the SIIG Website.


    SIIG eSATA SC-SAE512-S1 eSATA II ExpressCard.
    Information about this controller can be found on the SIIG Website.


    Addonics ADSA3GPX1-2EM 2 Port eSATA II PCI-E
    Information about this controller can be found on the Addonics Website.


    Sonnet 4 Port eSATA II Express Card TSATAII-EP4
    Information about this controller can be found on the Sonnet Website.

    For Laptop Computers:

    SIIG eSATA II Express Card SC-SAE512-S1 eSATA 3Gb/s ExpressCard/54.
    Information about this controller can be found on the SIIG Website.


    Sonnet 2 Port eSATA II Express Card TSATAII-E342P
    Information about this controller can be found on the Sonnet Website.


    Θα πάω να πάρω ένα SATA -> eSATA καλώδιο, θα το περάσω από το πίσω μέρος του κουτιού και θα το συνδέσω σε Port του Intel Chip να ξεμπερδεύω..

  14. #14
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παρόμοιο πρόβλημα έχω με τον "WD My Book Studio Edition 500GB" που αγόρασα από τις αρχές Ιανουαρίου 2008 από το e-shop.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται ΚΑΙ όταν είναι συνδεδεμένος με USB.
    Το εντόπισα στο καλώδιο τροφοδοσίας και στη μη καλή επαφή που κάνει στη σύνδεση με το κουτί του δίσκου. Όταν το πιέζω ελαφρά προς τη μια ή άλλη πλευρά (οριζόντια) παίρνει πάλι μπρος.
    Επειδή κουράστηκα μ' αυτή την κατάσταση λέω να τον στείλω πίσω στο service λίγο πριν λήξει η εγγύηση. Ξέρω ότι το e-shop καθυστερεί πολύ και γι αυτό το ανέβαλα αλλά δεν πάει άλλο!

  15. #15
    Το avatar του μέλους BladeII
    BladeII Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cpapadop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόμοιο πρόβλημα έχω με τον "WD My Book Studio Edition 500GB" που αγόρασα από τις αρχές Ιανουαρίου 2008 από το e-shop.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται ΚΑΙ όταν είναι συνδεδεμένος με USB.
    Το εντόπισα στο καλώδιο τροφοδοσίας και στη μη καλή επαφή που κάνει στη σύνδεση με το κουτί του δίσκου. Όταν το πιέζω ελαφρά προς τη μια ή άλλη πλευρά (οριζόντια) παίρνει πάλι μπρος.
    Επειδή κουράστηκα μ' αυτή την κατάσταση λέω να τον στείλω πίσω στο service λίγο πριν λήξει η εγγύηση. Ξέρω ότι το e-shop καθυστερεί πολύ και γι αυτό το ανέβαλα αλλά δεν πάει άλλο!

    Καλα ολα τα παραπανω που γραψανε τα παιδια καντε και αυτο τωρα ψαξτε να βρειτε απο την διαχειριση συσκευων το chip που διαχειριζετε το Esata και ψαξτε αν εχει επιλογη να κανει shut off την συσκευη για εξοικονομηση ενεργειας και ξετσεκαρετε το κουτακι..δε εχω vista δει σε esata chip τι γραφει αλλα στα ΧΡ το εχω ξετσεκαρει καλου καλου σε ολες τις περιφερειακες συσκευες .
    Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι αυτο ειναι απλα το βαζω και αυτο μεσα σε ολα τα παραπανω που γραφτηκανε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. utorrent - Η λίστα εξαφανίζεται
    Από Valder στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-08, 23:34
  2. Αργός WD MyBook Home esata
    Από Troten στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-08, 10:18
  3. Esata Book 500 WD or custom esata external drive
    Από dd68 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 13:34
  4. H taskbar εξαφανιζεται!Help!
    Από Greator στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-05, 04:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας