Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Αν θυμάμαι καλά, ο Πάνασατ έχει μετρητή σήματος, ώστε να καταλάβεις ότι έλαβες κάτι ή αν δεν έπιασες τίποτα.
    Δώσε σημασία στο γεγονός ότι η ένδειξη που σου δίνει ο συγκεκριμένος δέκτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακαριαία.
    Δηλαδή πρέπει να κάνεις μικρή κίνηση (στο πιάτο) και να περιμένεις 1-2sec να λοκάρει.

    Αυτά όλα ισχύουν για την περίπτωση που ανεβάσεις δέκτη και τηλεόραση στην ταράτσα για να κεντράρεις.
    Βεβαίως αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος κεντραρίσματος παρόλο που ίσως σε κουράσει λίγο.
    'Οπως λένε και στα νησιά, αν δεν βρέξεις πωπό, δεν βγάζεις ψάρι!

  2. #17
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιάτα που έδινε η Nova 3-4 χρόνια πρίν τι offset είχαν;

    Που υποτίθεται οτι γράφει το πιάτο το offset του;
    Το κάτοπτρο δεν το γράφει πουθενά πάνω του, στο manual αν έχει θα το γράφει σίγουρα και εξαρτάτε από το μέγεθος κλπ. Της nova που αν θυμάμαι είναι 80 εκ. θα είναι κάπου 20-25 μοίρες.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #18
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κάτοπτρο της nova που αν θυμάμαι είναι 80 εκ.
    60άρι είναι.
    Φιλικά, Άκης

  4. #19
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Serafeim Karakostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    60άρι είναι.
    E κάπου στις 20 μοίρες θα είναι πιστεύω.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  5. #20
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία όλα αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

    Ήθελα να ρωτήσω για το περιεχόμενου του δορυφόρου Hellas Sat. Έχει τίποτα ενδιαφέρον; Γίνεται ταυτόχρονα, με ένα κάτοπτρο (τι μεγέθους να έχουμε HotBird & Hellas Sat; Θέλει τίποτα τρελά πράγματα;

  6. #21
    Εγγραφή
    29-08-2008
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    παιζεται...
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    crypto F360
    κοιτα καλυτερα να προμηθευτεις λιγο μεγαλυτερο κατοπτρο,1 μετρο καλα ειναι,διοτι σε περιπτωση δυνατης βροχης μπορει να εχεις απωλεια σηματος.γιατι στο λεω αυτο...απο την στιγμη που θα κανεις την εγκατασταση μονος σου,δεν υπαρχει περιπτωση να στοχευσεις σωστα τον δορυφορο.θα βλεπεις εικονα μεν αλλα θα ερχεται πολυ λαθος σημα που εσυ δεν θα το καταλαβαινεις.οι τεχνικοι απλα εχουν πεδιομετρα και με αυτα τις τοποθετουν οποτε βλεπουν ενδειξεις οπως ber,mer,c/n κτλ.μετα δεν πειριπου που στοχευουν αλλες κοντινες κεραιες της nova,οι υπολοιπες μπορει να κοιτουν αλλες τροχιακες θεσεις.μετα με μια πυξιδα εαν βρεις ειναι απλη εφαρμογη τριων γωνιων.αζιμουθιο,ανυψωση και skew.δες εδω http://www.doriforikanea.gr/ για τις γωνιες.να εισαι πολυ προσεκτικος με το σφιξιμο διοτι αυτο μπορει να χαλασει ο,τι θα εχεις κανει μεχρι τοτε.
    groovy maniac

  7. #22
    Εγγραφή
    25-08-2007
    Περιοχή
    Άρτα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~13000/~1000
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται ταυτόχρονα, με ένα κάτοπτρο (τι μεγέθους να έχουμε HotBird & Hellas Sat; Θέλει τίποτα τρελά πράγματα;
    Γίνεται. Ο ένας τρόπος είναι κάτοπτρο wave frontier, με το οποίο υπάρχει δυνατότητα λήψης τόξου που φτάνει μέχρι και τις 40 μοίρες.
    Ο δεύτερος είναι κάτοπτρο 1,2 μ. που θα κεντραριστεί στις 26°E και θα λαμβάνει τις δύο τροχιακές θέσεις παράκεντρα.
    Φιλικά, Άκης

  8. #23
    Εγγραφή
    29-08-2008
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    παιζεται...
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    crypto F360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

    Ήθελα να ρωτήσω για το περιεχόμενου του δορυφόρου Hellas Sat. Έχει τίποτα ενδιαφέρον; Γίνεται ταυτόχρονα, με ένα κάτοπτρο (τι μεγέθους να έχουμε HotBird & Hellas Sat; Θέλει τίποτα τρελά πράγματα;
    δυσκολα.γιατι ο hotbird ειναι στις 13 μοιρες ανατολικα και ο hellassat στις 39 ανατολικα.ειναι μεγαλη η διαφορα των μοιρων.ειναι εφικτη η ληψη με τους εξης τροπους:με torroidal κατοπτρο που ειναι πανακριβο,αστο καλυτερα...,με diseqc motor οποτε θα λαμβανεις και αλλους δορυφορους και τελος με δευτερο σταθερο κατοπτρο μονο για hellassat.κοιτα παραδοξως ο hellassat δεν εχει ελληνικο ενδιαφερον!!!ειναι κυριως για τις αλλες βαλκανικες χωρες,αυτα μεχρι να ανεβει το νεο πακετο του ΟΤΕ.
    groovy maniac

  9. #24
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Με diseqc motor είναι καλή φάση.

    Εμείς έχουμε τέτοιο και δεν χρειαζόμαστε πάνω από 1 lnb. Θέλουμε Hotbird το γυρνάμε. Θέλουμε Astra το γυρνάμε

  10. #25
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα κάνω και μια άσχετη πρόταση.

    Πόσο ζητάει ένας τεχνικός να σου κάνει όλη αυτή τη δουλειά ιδιαίτερα αν αγοράσεις το κάτοπτρο από το μαγαζί του; Μήπως είναι πιο λογικό αν είναι να χρεωθείς 40-50 ευρώ παραπάνω αλλά να έχεις κάνει μια σωστή δουλειά;

  11. #26
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sexrazat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα κάνω και μια άσχετη πρόταση.

    Πόσο ζητάει ένας τεχνικός να σου κάνει όλη αυτή τη δουλειά ιδιαίτερα αν αγοράσεις το κάτοπτρο από το μαγαζί του; Μήπως είναι πιο λογικό αν είναι να χρεωθείς 40-50 ευρώ παραπάνω αλλά να έχεις κάνει μια σωστή δουλειά;
    Σωστή δουλειά ?

    Σε αυτά τα πράγματα ή παίζει ή δεν παίζει , εκτός από ιδιέταιρες περιπτώσεις ("δύσκολοι" δορυφόροι) που μπορεί να μην πιάνεις μερικά κανάλια.

    Το θέμα είναι πόσο χρόνο είσαι διατεθιμένος να σπαταλήσεις , και αν σου αρέσει να το φτιάξεις μόνος σου και να μάθεις ταυτόχρονα

  12. #27
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Μεταξύ μας φίλε (και ζητώ συγνώμη από τους συνάδελφους ηλεκτρονικούς), κυκλοφορούν πολλοί παπατζήδες στην πιάτσα.
    Υπάρχουν αυτοί που έχουν αγοράσει πεδιόμετρο και κάνουν σωστά τη δουλειά και άλλοι που είναι αερολόγοι και έχουν έναν δέκτη για να κεντράρουν (ή χρησιμοποιούν τον δικό σου για το κεντράρισμα).

    Εκτιμώ ότι καλύτερα θα είναι να το στήσεις μόνος σου.

  13. #28
    Εγγραφή
    29-08-2008
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    παιζεται...
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    crypto F360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sexrazat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα κάνω και μια άσχετη πρόταση.

    Πόσο ζητάει ένας τεχνικός να σου κάνει όλη αυτή τη δουλειά ιδιαίτερα αν αγοράσεις το κάτοπτρο από το μαγαζί του; Μήπως είναι πιο λογικό αν είναι να χρεωθείς 40-50 ευρώ παραπάνω αλλά να έχεις κάνει μια σωστή δουλειά;
    εξαρταται απο τον τεχνικο.η εγκατασταση περιπου θα ειναι στα 50-60 ευρω.απο εκει και περα ο,τι αλλο αγορασεις εσυ.

    ........Auto merged post: satspo πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiodj105 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ μας φίλε (και ζητώ συγνώμη από τους συνάδελφους ηλεκτρονικούς), κυκλοφορούν πολλοί παπατζήδες στην πιάτσα.
    Υπάρχουν αυτοί που έχουν αγοράσει πεδιόμετρο και κάνουν σωστά τη δουλειά και άλλοι που είναι αερολόγοι και έχουν έναν δέκτη για να κεντράρουν (ή χρησιμοποιούν τον δικό σου για το κεντράρισμα).

    Εκτιμώ ότι καλύτερα θα είναι να το στήσεις μόνος σου.
    οντως,μονο για τεχνικους ηλεκτρονικους λεμε,οχι ηλεκτρολογους που σαφως θα εχουν πεδιομετρο.
    κοιτα το στησιμο απο μονος σου ειναι καλο μονο εαν θεωρεις την ολη διαδικασια ως hobby,οπως εγω.αλλιως εαν θελεις ευκολια τοτε πηγαινε σε τεχνικο.

    ........Auto merged post: satspo πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με diseqc motor είναι καλή φάση.

    Εμείς έχουμε τέτοιο και δεν χρειαζόμαστε πάνω από 1 lnb. Θέλουμε Hotbird το γυρνάμε. Θέλουμε Astra το γυρνάμε
    ναι ειναι καλη φαση απλα μην φυσηξει κανενας δυνατος αερας και τα σηκωσει ολα.εδω στην Θεσσαλονικη εαν φυσηξει κανενας βαρδαρης τρεμεις για το τι μπορει να γινει.ετσι μου χαλασε και εμενα ενα μοτορακι.....μεγαλη πικρα αυτος ο βαρδαρης

    ........Auto merged post: satspo πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Serafeim Karakostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται. Ο ένας τρόπος είναι κάτοπτρο wave frontier, με το οποίο υπάρχει δυνατότητα λήψης τόξου που φτάνει μέχρι και τις 40 μοίρες.
    Ο δεύτερος είναι κάτοπτρο 1,2 μ. που θα κεντραριστεί στις 26°E και θα λαμβάνει τις δύο τροχιακές θέσεις παράκεντρα.
    εαν κανεις την 2η επιλογη που ειναι εφικτη,την εχω εφαρμοσει και εγω,θα εχεις σημαντικες απωλειες στον hotbird αλλα και στον hellassat...ειναι θεμα συμβιβασμων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος satspo : 13-09-08 στις 13:16. Αιτία: auto merged post
    groovy maniac

  14. #29
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    18000/850
    ISP
    ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    baudtec
    SNR / Attn
    11(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiodj105 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ μας φίλε (και ζητώ συγνώμη από τους συνάδελφους ηλεκτρονικούς), κυκλοφορούν πολλοί παπατζήδες στην πιάτσα.
    Υπάρχουν αυτοί που έχουν αγοράσει πεδιόμετρο και κάνουν σωστά τη δουλειά και άλλοι που είναι αερολόγοι και έχουν έναν δέκτη για να κεντράρουν (ή χρησιμοποιούν τον δικό σου για το κεντράρισμα).

    Εκτιμώ ότι καλύτερα θα είναι να το στήσεις μόνος σου.
    εγω ασχολουμε απο χομπυ,προκαλω οποιονδηποτε τεχνικο αυτος με πεδιομετρο και εγω με τον δεκτη να στησουμε μοτερ.ιο πληοψηφια των τεχνικων ασε που δεν ασχολουνται με μοτερ,πανε 42 ανατ 30 δυτικα.εγω παω 75 ανατ. 43 δυτικα και σε χρονο λιγιτερο απο οτι ενας τεχνιτης,αρκει αυτο που κανεις να το κανεις με μερακι,δηλαδη αν και εγω εδινα 500 ευρω για ενα πεδιομετρο θα ημουνα τεχνιτης?

  15. #30
    Εγγραφή
    29-08-2008
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    παιζεται...
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    crypto F360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από janis100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ασχολουμε απο χομπυ,προκαλω οποιονδηποτε τεχνικο αυτος με πεδιομετρο και εγω με τον δεκτη να στησουμε μοτερ.ιο πληοψηφια των τεχνικων ασε που δεν ασχολουνται με μοτερ,πανε 42 ανατ 30 δυτικα.εγω παω 75 ανατ. 43 δυτικα και σε χρονο λιγιτερο απο οτι ενας τεχνιτης,αρκει αυτο που κανεις να το κανεις με μερακι,δηλαδη αν και εγω εδινα 500 ευρω για ενα πεδιομετρο θα ημουνα τεχνιτης?
    εαν ειχες πεδιομετρο θα ησουν καλυτερος απο πολλους τεχνιτες!!!αυτη ειναι η αληθεια.μεσα απο την προσωπικη ενασχοληση μαθαινεις και τα καταφερνεις.και εγω δεν ειμαι τεχνικος.σαν hobby αντιμετωπιζω την δορυφορικη τηλεοραση.απλα οταν κανεις ξεκινα με αυτην αμα μπει αμεσως στα δυσκολα θα χαθει....ετσι και εγω την πρωτη μου κεραια,την εστησε τεχνικος.τις αλλες δυο ομως και το μοτερ εγω...να εισαι καλα και συνεχισε το hobby μας!!!!
    groovy maniac

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το μυστικό της Forthnet για τη Nova
    Από liomelissinos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 22:42
  2. tv tuner με ci για NOVA
    Από aderas στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-07, 15:42
  3. STARBOX για nova...
    Από mephisto στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας