Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλημέρα σε όλους,
    αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το gmail ως mail provider και αρχίζει να με ενοχλεί το γεγονός ότι έχω όλη την αλληλογραφία μου και προσωπική αλλά και επαγγελματική στο gmail - επειδή αυτά τα mail θέλω να παραμένουν τελείως προσωπικά. Αυτό που με έχει βολέψει στο gmail είναι η πολύ δυνατή αναζήτηση που έχει, που είναι πολύ πιο γρήγορη και καλή από αυτή του thunderbird όταν είχα όλα τα emails στο laptop μου, αλλά και ότι τα έχω κάπου συγκεντρωμένα κάπου (όχι μόνο σε ένα μηχάνημα) και δεν ασχολούμαι με backups κλπ. Ενδιαφέρομαι να βρώ κάποιον αξιόπιστο mail provider που να μου προσφέρει χώρο περίπου στα 2GB και pop3 και web access στo mailbox μου. Έχετε δοκιμάσει κάτι;
    Μιλάω πάντα επι πληρωμή και κάτι το οποίο θα το κρατήσω για χρόνια επειδή θέλω να είναι σταθερή η διεύθυνση σε βάθος χρόνου (γι'αυτό δεν χρησιμοποιώ το email που μου δίνει ο isp η το πανεπιστήμιο)

    ........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 41 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κάτι που βρήκα και δείχνει ενδιαφέρον είναι το emailhosting.com αλλά νομίζω ότι πρέπει να περιορίσω τις απαιτήσεις μου σε χώρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 20-09-08 στις 15:55. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μπορείς να αποκτήσεις ένα δικό σου domain με το επίθετό σου ή την εταιρία σου και ένα hosting account ή απλά να προωθείς τα email σου σε όποιο άλλο email account θέλεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ναι ίσως είναι η καλύτερη λύση αυτή. Έχεις δοκιμάσει email hosting servers και έχεις μείνει ικανοποιημένος από κάποιους;

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,
    αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το gmail ως mail provider και αρχίζει να με ενοχλεί το γεγονός ότι έχω όλη την αλληλογραφία μου και προσωπική αλλά και επαγγελματική στο gmail - επειδή αυτά τα mail θέλω να παραμένουν τελείως προσωπικά. Αυτό που με έχει βολέψει στο gmail είναι η πολύ δυνατή αναζήτηση που έχει, που είναι πολύ πιο γρήγορη και καλή από αυτή του thunderbird όταν είχα όλα τα emails στο laptop μου, αλλά και ότι τα έχω κάπου συγκεντρωμένα κάπου (όχι μόνο σε ένα μηχάνημα) και δεν ασχολούμαι με backups κλπ. Ενδιαφέρομαι να βρώ κάποιον αξιόπιστο mail provider που να μου προσφέρει χώρο περίπου στα 2GB και pop3 και web access στo mailbox μου. Έχετε δοκιμάσει κάτι;
    Μιλάω πάντα επι πληρωμή και κάτι το οποίο θα το κρατήσω για χρόνια επειδή θέλω να είναι σταθερή η διεύθυνση σε βάθος χρόνου (γι'αυτό δεν χρησιμοποιώ το email που μου δίνει ο isp η το πανεπιστήμιο)

    ........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 41 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κάτι που βρήκα και δείχνει ενδιαφέρον είναι το emailhosting.com αλλά νομίζω ότι πρέπει να περιορίσω τις απαιτήσεις μου σε χώρο
    Παίρνεις domain, αγοράζεις πακέτο mail hosting και για τα πολύ προσωπικά κρυπτογράφηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μία λύση είναι να κατοχυρώσεις ένα domain σε ένα provider που σου παρέχει πλήρη διαχείριση του DNS, ώστε να μπορείς να ορίσεις τους MX servers (είναι οι servers που είναι υπεύθυνοι για το e-mail). Στη συνέχεια, χρησιμοποιείς και πάλι το Google (Gmail) για το e-mail σου, οπότε έχεις αυτά ακριβώς που θέλεις, με τη διαφορά ότι θα έχεις e-mail με το δικό σου domain. Πχ. lalakis@mydomain.name ή ότι άλλο θες.

    Αυτό πρακτικά γίνεται ορίζοντας ως MX servers τους servers του Gmail, οπότε, όταν κάποιος σου στέλνει e-mail, ουσιαστικά χρησιμοποιεί τους servers του Gmail, ενώ έχεις όλα τα πλεονεκτήματα που ήδη έχεις με το Gmail (χώρο, πρόσβαση από web, POP3, IMAP).

    Αν σε ενδιαφέρει αυτό, πες μου να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες. Το κόστος; Κάτι παραπάνω από το κόστος κατοχύρωσης ενός domain.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    δες: fastmail.fm, runbox.com. Αυτοί και 2-3 άλλοι providers είναι οι κορυφαίοι παγκοσμίως σήμερα αποκλειστικά για email. Νομίζω όλοι δίνουν δοκιμαστική περίοδο. Αν δεν σε καλύπτουν από χώρο, έχω να σου προτείνω κι άλλες λύσεις και ίσως και κάποιες με όχι τόσο καταπληκτικές τεχνικές δυνατότητες, αλλά θα πρέπει να πεις κι άλλα στοιχεία (αν θες ή όχι domain, πόσο χώρο πιστεύεις ότι χρειάζεσαι, αν έχεις ειδικές απαιτήσεις - π.χ. αποκατάσταση καταλάθος διαγραμμένων μηνυμάτων, αν ξέρεις από IMAP και θες να το εκμεταλλευτείς, τι επίπεδο spam filtering θες στο server)
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μόλις είδα αυτό, υποστηρίζει την αλλαγή των DNS εγγραφών για ένα domain και είναι δωρεάν.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παιδιά πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Λοιπόν από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι 2 πράγματα:
    1)κατοχύρωση ενός domain για να έχω σταθερή email address σε βάθος χρόνου (πάντως μου φαίνεται πολύ ελιτίστικο να κατοχυρώσω κάτι του στυλ firstName@lastName.com - Το email θα είναι για μένα και δεν θα έχει επωνυμία επιχείρησης κλπ)
    2)έναν email provider για να κρατάει τα mails μου. Από χώρο σκεφτόμουν για 2GB αλλά νομίζω ότι και ένα θα είναι εντάξει. Το runbox μου άρεσε πιο πολύ από το fastmail τουλάχιστον σαν πρώτη εικόνα. Το gmail δεν το θέλω γιατί θέλω data privacy.

    Για το 2 μου δώσατε κάποιες πληροφορίες (βέβαια και οποιεσδήποτε παραπάνω είναι ευπρόσδεκτες). Για το 1 θα ήθελα παραπάνω (GoofyX βοήθεια! ). Κοίταζα για κατοχύρωση domain στο νετ και οι εταιρείες που το προσέφεραν μου φαίνονταν πολύ τσίρκο... Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω σε γενικές γραμμές για το θέμα του email (μετά το ψάχνω και μόνος μου για τα επιμέρους)

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις είδα αυτό, υποστηρίζει την αλλαγή των DNS εγγραφών για ένα domain και είναι δωρεάν.
    Αντίστοιχη δουλειά κάνει και το xname.org και το zoneedit.com, αλλά για τις ανάγκες του φίλου αρκούν οι δωρεάν υπηρεσίες που δίνουν οι περισσότεροι καταχωρητές.

    ........Auto merged post: jap πρόσθεσε 20 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αφού έχεις όρεξη για ψάξιμο, να σου πω και άλλη μια λύση:

    - Αγοράζεις ένα πακέτο hosting από έναν αξιόπιστο provider που δίνει αρκετό χώρο και το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για το email. Π.χ. www.dreamhost.com, 120 δολ. το χρόνο και σου έχει πάρα πολύ χώρο και traffic που τα κάνεις ό,τι θες και περιλαμβάνει και domain .com το οποίο είναι δικό σου και μπορείς μελλοντικά πανεύκολα να το μεταφέρεις αλλού.

    - Για καταχωρητές, εγώ προτείνω iphost.gr για τα ελληνικά ονόματα και οποιονδήποτε μεταπωλητή της eNom για τα .com (για να αγοράσεις φτηνότερα). Από τις οικονομικότερες επιλογές και έχουν δωρεάν DNS και αλλαγές ρυθμίσεων μέσω control panel.

    Υπόψιν, η αναζήτηση με τη μορφή που την κάνει το google υποστηρίζεται μόνο στο web interface του, δεν ξέρω κάτι άλλο αντίστοιοχο, εκτός από ειδικά εργαλεία. Επίσης, για να μένουν τα μηνύματα στο server και να τα διαχειρίζεσαι εύκολα από το outlook, θα χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες IMAP, του όποιου provider.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 21-09-08 στις 09:16. Αιτία: auto merged post
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Ξεθάβω το θέμα γιατί χρειάζομαι μια πρόταση:

    α) Καταρχάς για επαγγελματικό e-mail
    β) Κατά δεύτερον και για web hosting για custom μικρή εφαρμογή (php/mysql) με μικρές απαιτήσεις

    Επίσης, τι διαφορά θα έχει αν πάω σε κανονική λύση web hosting στην οποία κλασικά προσφέρουν και email server;
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  11. #11
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την εντύπωση ότι το gmail επιτρέπει POP. Γιατί δεν το χρησιμοποιείς για να τραβάς το email στον υπολογιστή σου ώστε να μην μένει στους servers της Google?

    Εάν είναι να πάρεις άλλον provider και να αφήνεις το mail σου online ποια η διαφορά από το gmail?
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι το gmail επιτρέπει POP. Γιατί δεν το χρησιμοποιείς για να τραβάς το email στον υπολογιστή σου ώστε να μην μένει στους servers της Google?

    Εάν είναι να πάρεις άλλον provider και να αφήνεις το mail σου online ποια η διαφορά από το gmail?
    Το τόπικ είναι παλιό. Οπότε φοβάμαι πως είναι ετεροχρονισμένη η απάντησή σου. Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβώς όπως τα λες. Οι δικές μου προτάσεις παραπάνω πάντως ισχύουν ακόμα, είναι χαμηλού κόστους και νομίζω σε καλύπτουν. Για email επαγγελματικό επ ουδενί gmail και άλλες free λύσεις, ακόμα κι αν σε καλύπτουν είναι ξεφτίλα. Θα πάρεις ένα domain με 10-12 ευρώ το χρόνο, θα σου περιλαμβάνει και δωρεάν dns, ένα email από έναν σοβαρό provider όπως οι παραπάνω που αναφέρω που θα παίζει με το domain σου και hosting από αλλού, η λύση που αναφέρω είναι πολύ οικονομική και τα έχει όλα, αν δεν σε καλύπτει λόγω απαιτήσεων, λύσεις υπάρχουν πολλές, αν και νομίζω για αρχή είναι καλά.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τόπικ είναι παλιό. Οπότε φοβάμαι πως είναι ετεροχρονισμένη η απάντησή σου. Ξέθαψα το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ.
    Έχεις δίκιο. Δεν το πρόσεξα.

    Πάντως, εγώ ως googliκός, θα σου πρότεινα να εξετάσεις και την επιλογή του google. Με δικό μου domain χρησιμοποιώ τα google apps, και έχω βολευτεί μια χαρά στο email. Στο θέμα του hosting για την εφαρμογή που θέλεις δεν ξέρω εάν σε καλύπτει το google.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  15. #15
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς όπως τα λες. Οι δικές μου προτάσεις παραπάνω πάντως ισχύουν ακόμα, είναι χαμηλού κόστους και νομίζω σε καλύπτουν. Για email επαγγελματικό επ ουδενί gmail και άλλες free λύσεις, ακόμα κι αν σε καλύπτουν είναι ξεφτίλα. Θα πάρεις ένα domain με 10-12 ευρώ το χρόνο, θα σου περιλαμβάνει και δωρεάν dns, ένα email από έναν σοβαρό provider όπως οι παραπάνω που αναφέρω που θα παίζει με το domain σου και hosting από αλλού, η λύση που αναφέρω είναι πολύ οικονομική και τα έχει όλα, αν δεν σε καλύπτει λόγω απαιτήσεων, λύσεις υπάρχουν πολλές, αν και νομίζω για αρχή είναι καλά.
    Δηλαδή zap προτείνεις web hosting όπου απλά ενεργοποιείς και ένα-δύο mail με το domain σου. Το σκέφτηκα αυτό απλά δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει μια λύση τύπου runbox.com.

    Οι ανάγκες για τα e-mail (χώρος και traffic) καλύπτονται από ένα μεσαίο shared webhosting (οπότε ικανοποιείται και η ανάγκη για ένα μικρό site παράλληλα).
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. *** Νέα συνδρομή ***
    Από g_kor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 14:49
  2. Προβλημα με συνδρομη
    Από john25 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 10:16
  3. 3μήνη συνδρομή Vivodi
    Από famous-walker στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-06, 16:07
  4. Αναζητηση ADSL provider.
    Από krals στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-05, 20:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας