Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ
    Ένα θέμα με υβριδικά ινβερτερ το οποίο να δουλεύει με την παραγωγή των πανελ και ότι δεν επαρκή να συμπληρώνει από το δίκτυο η αν υπάρχει μπαταρίες όσοι έχουν κάνει και έχουν καπια πήρα και μάρκες από υβριδικά ινβερτερ ας ποντάρουν εγώ έχω 7 πανελ των 370 βατ έκαστο και ψάχνω υβριδικό αξιόπιστο ινβερτερ για αγορά

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Και το πρωτο ( 12V ) αλλα και το 2ο μου συστημα ( 24V ) τα εφτιαξα με inverter VICTRON .

    Ηθελα σε αυτο το κομματι οσο το δυνατον ποιοτικοτερο μηχανημα .
    Δεν θα ηθελα να παθουν κατι οι τηλερορασεις μου ή οι υπολοιπες ηλεκτρονικες συσκευες .

    Πηρα λοιπον το multiplus II 3.000VA . το εχω με μπαταριες .
    Αν το βραδυ δεν φτασουν οι μπαταριες .... γυρναει σε ΔΕΗ . ( αν θελω μπορει να φορτισει και τις μπαταριες ) .

    Το πρωι θα ξεκινησει η παραγωγη , οποτε θα κοψει η δεη και θα δινει στα φορτια και θα φορτιζει .

    Ειμαι με 2 ρυθμιστες φορτισης victron και 8 * 250 w πανελ . ( προς το παρον γιατι εχω αλλα 8 που καθονται μεχρι να τα τοποθετησω ) .

    Οποτε η γνωμη μου ειναι να μην τσιγγουνευτεις τουλαχιστον το inverter .

    Ενναλλακτικα εχω ακουσει καλα λογια για τα GROWATT .
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ
    Ναι τι victron είναι από τα καλά δουλεύει αυτό και χωρίς μπαταρίες για να της βάλω αργότερα δηλ. Να δουλεύει με τα 7 πανελ που έχω και να συμπληρώνει από ΔΕΗ όταν χρειάζεται πόσο καιρό το έχεις

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τα 7 πανελ δεν λενε κατι απο μονα τους . Ειναι το πιο οικονομικο στοιχειο του συστηματος .
    Ειδικα με τα μεταχειρισμενα που υπαρχουν .... με 200 ευρω παιρνεις 2KwP πανελ .

    Τα υπολοιπα ειναι που κοστιζουν .

    Για αρχη θα πρεπει να επιλεξεις τι συστημα θα φτιαξεις . 12-24-48V .
    Ειναι το πιο σημαντικο καθως απο αυτο εξαρταται τι μηχανηματα θα παρεις .
    Οσο ανεβαινεις σε Volt ... τοσο καλυτερα ... και πιο οικονομικα .

    Μετα θα πρεπει να αποφασισεις αν θα παρεις ενα μηχανημα all-in-one ή διακριτά μηχανηματα .

    Τελος .... τι εχεις σκοπο να κανεις με αυτο το συστημα ....
    και ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ... για να δουμε τι μηχανηματα μπορεις να παρεις ...
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ
    Ναι εμένα διαφορετικά τα έχω στην σειρά όλα και βγαζουν 280 βολτ και έχω ινβερτερ Δικτύου και θέλω να βάλω υβριδικό αλλά μάλλον αυτό δεν κάνει μέχρι πόσα βολτ παίρνει από τα πανελ μάλλον είναι άλλο σύστημα

    - - - Updated - - -

    Εγώ θέλω να πάρω ένα ινβερτερ να ξεκινά να δουλεύει όταν περνει από πανελ με 100 βολτ μίνιμουμ και όταν δεν επαρκούν η το βράδυ η με συννεφιά να περνει από το δίκτυο αυτό θέλω γύρο στα 3-4 kw phocos 3 kw η growat 3,5 kw η ινβερτερ δίκτυο με zero feed in να μην δίνει προς το δίκτυο τίποτα μόνο να περνει όταν χρειάζεται αν έχει βάλει κάποιος ας ποσταρει να δω γνώμη ευχαριστώ

  6. #6
    Εγγραφή
    03-07-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος .... τι εχεις σκοπο να κανεις με αυτο το συστημα ....
    και ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ... για να δουμε τι μηχανηματα μπορεις να παρεις ...
    Γειά σας ... Εγώ ψάχνω να χτίσω μια λύση με όριο τα 2000 ευρω στην αρχή και απαίτηση για αυτόνομο ηλιακό σύστημα χωρις Δεη και το χειμώνα .

    Σχετικά ικανοποιητική κατανάλωση οι 900wh την μέρα (τα μισά σε 12/24v συσκευές τα άλλα σε 220v tv και υπολογιστής) ... μπορεί να πέσει στις 500wh το χειμώνα και να ειμαι και έτσι ευχαριστημένος . Στην ανάγκη βέβαια και πιο κάτω αλλά ελπίζω να μην είναι μεγάλο το διάστημα.

    Αρχικά σκεφτόμουν ως πιο κατανοητό - ασφαλές μια λύση σαν αυτη , power station 900wh η 1350wh , ίσως 2 μαζι συν τα πανελ.

    Η κάποιο έτοιμο σύστημα σαν αυτό ... Μπαταρία gel 12V, 200Ah/C20 , που υπολόγισα οτι βγάζει 2400wh , αλλά λόγο 50% και χειμώνα θα πάει κάτω από 1200wh χοντρικά και αν δεν έχω κάνει λάθος ... inverter-charger 1.000W 12V 20Adc με Ενσωματωμένο Ρυθμιστή Φόρτισης MPPT 105maxVoc 40A ... και πανελ 500w

    Θα μπορούσα θα αναβαθμίσω και κάποια από τα 3 κομμάτια του συστήματος , πιθανότατα την μπαταρία ... αν το δει καποιος που εχει καμια ιδέα ή να μου πει αν βαδίζω σωστά, καλοδεχούμενος, τηανκσ.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημερα ,
    εχεις μετρησει την καταναλωση ; μου φαινονται καπως λιγα τα 900wh την ημερα , με τις συσκευες που περιγραφεις βεβαια , καθολου απιθανο .

    οι μπαταριες gel , με 50% εκφορτιση κρατανε για 4.5 χρονια συμφωνα με τις 1600 εκφορτισεις , με πτωση προδιαγραφων κατα αυτην την διαρκεια , συνηθως προτεινουν για μακροζωια το 20% εκφορτιση σε αυτου του τυπου μπαταριες ωστε να διπλασιαστει ο χρονος ζωης τους με μικροτερη , επισης καλυτερα αν παρεις πανω απο μια μπαταρια να τις παρεις και να τις χρησιμοποιησεις ολες μαζι . ωστε να μην εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα απο την φθορα που προκυπτει απο την χρηση .
    οποτε , αν παρεις μια μπαταρια 12 βολτ 200 ah δηλαδη συνολικης χωρητικοτητας 2400 wh , μπορεις να αξιοποιησεις συμφωνα με το 20% εκφορτισης τις 480 wh οποτε με 2 καλυπτεις το ποσο καταναλωσης των 900wh ανα ημερα .

    η φορητη μπαταρια που εβαλες εχει αλλου τυπου μπαταριων και μπορει να εκφορτιστει νομιζω σε πληρη βαθμο , οποτε τα 933 wh μπορεις να τα παρεις σχεδον ολα χωρις να πληγωνεις την μπαταρια με πληρεις επαναλαμβανομενες φορτο-εκφορτισεις

    απο πανελ υποθετω για τα 900wh να φτανουν τα 500 , αντε τα 600w ,ωστε να εξασφαλισεις και τον χειμωνα ικανη παραγωγη .

    μια προχειρη εντυπωση αυτα, περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    03-07-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα ,
    εχεις μετρησει την καταναλωση ; μου φαινονται καπως λιγα τα 900wh την ημερα , με τις συσκευες που περιγραφεις βεβαια , καθολου απιθανο .

    οι μπαταριες gel , με 50% εκφορτιση κρατανε για 4.5 χρονια συμφωνα με τις 1600 εκφορτισεις , με πτωση προδιαγραφων κατα αυτην την διαρκεια , συνηθως προτεινουν για μακροζωια το 20% εκφορτιση σε αυτου του τυπου μπαταριες ωστε να διπλασιαστει ο χρονος ζωης τους με μικροτερη
    Thanks δεν το είχα σκεφτεί καθόλου θα το προσέξω ... η ουσια που λες είναι πως για να βγάλεις "ζουμι" (πολλές kwh δλδ) από την ζωή μιας μπαταρίας gel πριν την πετάξεις , πρέπει να κάνεις το μικρό ποσοστο αποφόρτισης , ετσι ?
    Δλδ αν υπολογίσουμε η μπαταρία των 300 ευρω με 2400wh και 1600 κυκλους στο 50% , έχει θεωρητικά "ζουμι" 1200wt επι 1600 κυκλους = 1920kwh ... στην πράξη αν την βασανίζουμε με εως 50% αποφορτίσεις θα μας δώσει πχ 1000kwh πριν τα φτύσει . Αλλά θα δωσει περισσότερα kwh και πιο ανετα με 20% μόνο αποφορτίσεις , οποτε να επενδύσω από την αρχή εκει και να ειναι ίδιες.
    Πάντως συμφέρουν ως value ανα kwh αν προσέξεις , απο λιθίου που είναι 90%-10% μέχρι να χαλάσουν και τις αλλάξεις, σωστά ?

    Τωρα η κατανάλωση μου ειναι σχεδον 3πλασια απο τις 900wt αλλά υπολογίζω σε "economy mod" ...
    Βασικά ενα mac mini συν μικρό μόνιτορ , ηχεία , modem και 2 ανεμιστηράκια τα μέτρησα 50 watt όλα μαζί , δλδ 300wt την μέρα θα ήθελα το ελάχιστο (σχεδον ολα απογευματινές - νυχτερινές ώρες κυρίως από το υπόλοιπο της μπαταρίας δλδ) .
    Ενα ψυγείο 24V με καταναλωση 200 wh την μέρα , ισως μπορέσω να το περιορίσω κάπως το βράδυ για να μην την αποφορτίζει πολύ.
    Και αλλα 400 wt χοντρικά για διάφορα πράγματακια που μπορώ να προγραματίσω κάπως για να γίνονται την μέρα και αφου έχει πάρει κάποια δύναμη η μπαταρία .... κάποια θέλουν φόρτιση όπως λαμπες (με ανιχνευτή κίνηση οι πιο πολλες) . σκούπα , ξυριστική , κινητό , γενικά μπαταρίες σε διάφορες συσκευές - δεν ξέρω στην πράξη πόσες απο αυτές μπορούν να φορτίζουν κατευθείαν από το πανελ , θα το ψάξω κατόπιν εορτής σιγά -σιγά.
    Δεν υπάρχουν μεγάλες καταναλώσεις ... πλύσιμο στο χέρι - σιδέρωμα δεν , ηλιακός, φιάλη ,γκαζάκια , σόμπα μέχρι και φωτιστικά εχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blizard : 04-07-23 στις 16:15.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας