Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Στο εν λόγω πολυμηχάνημα λαμβάνω ένδειξη "Σφάλμα Δοχείου - Αφαιρέστε και ξανατοποθετήστε το δοχείο αρίστερά" (το έγχρωμο). Το βγάζω, λοιπόν, το ξαναβάζω, αλλά τίποτα. Εξακολουθεί να το βγάζει (και φυσικά να μην εκτυπώνει). Το θέμα είναι ότι είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το μελάνι δεν έχει τελείωσει, και το σκέφτομαι να πάω να πάρω καινούργιο... Λένε να φταίει το κουτί τού μελανιού ή λέτε να είναι πρόβλημα τού εκτυπωτή; Παρεμπιπτόντως το κουτί τού μελανιού το καθάρισα στις επαφές (μικρές μεταλλικές κουκίδες που κάνουν επαφή με το μηχανημα) με ένα χαρτομάντηλο, μήπως είχαν λερωθεί ξέρω-γω και δεν κάναν καλή επαφή... Δεν ξέρω, ρε παιδιά, τι άλλο να σκεφτώ... Βοήθεια κανείς;


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    μπορεί όντως να έχει πρόβλημα, ακόμα μήπως είναι μη γνήσιο;

    το πρόβλημα είναι οτι αν δεν δοκιμάσεις αλλό δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει πρόβλημα το μηχάνημα ή το μελάνι

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Το μελάνι είναι αυθεντικό. Μάλιστα είναι και αυτό που πρωτοείχε το μηχάνημα. Διάβασα κάπου (στο insomnia συγκεκριμένα) για το ίδιο πρόβλημα (που είχε εμφανιστεί και σε άλλον, αλλά τελικά δεν έλεγε τι έκανε), ότι υπάρχει περίπτωση να βραχυκύκλωσε το τσιπάκι τού μελανιού (?) ή κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι είχα κάτι διακοπές ρέυματος το προηγούμενο διάστημα (αιτία για να χτυπήσει κι ένας δίσκος μου...) αλλά είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Δεν το έχω ξανακούσει.

    ........Auto merged post: vonglower πρόσθεσε 90 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παιδιά, έκανα full reset: Πατημένο 9,# και αφαίρεση τροφοδοσίας. Τίποτα. ϊσα που χρειάστηκε να ξαναβάλω όλες τις ρυθμίσεις απ΄την αρχή...
    Ξαναέβγαλα το μελάνι, το ξανακαθάρισα (μέτά από καμια εικοσαριά φορές που το είχα κάνει ήδη). Έκανε εκτύπωση!
    Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας και σε ξένα fora, διαπίστωσα ότι δεν είμαι ο μόνος που του παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα. Φαίνεται να είναι πρόβλημα τού μηχανήματος (που δεν είναι το μόνο απ'ο,τι φαίνεται, γι'αυτό και το κράζουν όλοι ομαδικά...), αν και κανείς δεν λέει τι έκανε τελικά (ρε παιδια, όταν βρίσκετε μια λύση ή όχι, γράψτε μετά και δυο λογάκια τι έγινε...).

    Τελοσπάντων, σαν πρώτη κίνηση, εφόσον το ξανακάνει έχω δυο σενάρια στο νού μου:
    1) Να δοκιμάσω να το ρυθμίσω να εκτυπώνει μόνο σε μαύρο (έτσι κι αλλιώς δε έχω ιδιαίτερη ανάγκη το χρώμα μιας και το θέλω περισσότερο για φαξ), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει, μιας και η "ρύθμιση" είναι softwarική, και δεν ξέρω αν θα πιάσει στο μηχάνημα.
    2) Να πάρω νέο μελάνι (αν και κάνει το καθολου ευκαταφρόνητο ποσό των 20 ευρώ...)

    Θα παρακαλούσα, πάντως, οποιονδήποτε έχει κάποια γνώση τού θέματος ή έχει να μού
    προτείνει κάτι, να το πει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vonglower : 06-10-08 στις 02:18. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vonglower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το μελάνι δεν έχει τελείωσει
    Εγω πονταρω στο οτι εχει τελιωσει.
    Ακομα και ασπρομαυρα να νομιζεις οτι εκτυπωνεις μια εκτυπωση που εχει κλιμακα του γκρι αδειαζει το εγχρωμο μελανι.
    Μονο οι κατραμι, πισσα, σαν κορακι εκτυπωση δεν χαλαει το εγχρωμο.

    Αν εχει ο εκτυπωτης επιλογη για ασπρομαυρη εκτυπωση (στις ιδιοτητες του, οχι στο προγραμμα απο το οποιο εκτυπωνεις) τοτε ενεργοποιωντας την χρησιμοποιει μονο το μαυρο μελανι.
    Αλλά δεν μπορεις να εκτυπωσεις σωστα τιποτα αλλο πλην απο κειμενο.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη τής hp. Μού είπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα, και κατά 99% είναι πρόβλημα τού μηχανήματος... Πάει για αντικατάσταση...

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2008
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε ολους!

    Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.
    Θα το στειλω το μηχανημα για αντικατασταση γιατι δοκιμασα να καθαρισω τις επαφες και του μηχανηματος και του μελανιου και δεν αλλαξε τιποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Προχτές μού το αντικαταστήσανε. Έκανε 5 εργάσιμες να έρθει το νέο μηχάνημα. Μού είπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα, και δε χρειάστηκε περισσότερες διευκρινίσεις. Από τη μία είναι καλό, γιατί η αντικατάσταση ήταν άμεση, από την άλλη με προβληματίζει που επιβεβαίωσαν κάτι που είχα διαπιστώσει από το ίντερνετ, ότι δηλαδή το συγκεκριμένο μηχάνημα παρουσιάζει συστηματικά αυτό το πρόβλημα...

  8. #8
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    2ο βαγόνι Οδοντωτού
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    52/12
    Router
    ZyXEL P-870HW
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Ύστερα από μια σύντομη αναζήτηση στο Google, κατέληξα εδώ...

    Μόλις αγόρασα το HP Deskjet F4280 All-in-One (CB656B).
    Το ανοίγω από το κουτί, το εγκαθιστώ κανονικά και στο Κέντρο λειτουργιών HP (η εφαρμογή της HP για τη διαχείριση της λειτουργίας του εκτυπωτή) μου εμφανίζει το μήνυμα πως το δοχείο μελάνης δεξιά (δηλαδή το μαύρο μελάνι) έχει πρόβλημα. (Το δοχείο έγχρωμης μελάνης το αναγνωρίζει κανονικά)

    Τα μελάνια ήταν "του κουτιού", την τοποθέτησή τους την έκανα όπως θα έπρεπε (άλλωστε δεν υπάρχει και περίπτωση να τα τοποθετήσεις λάθος, αφού σε "οδηγούν" από μόνα τους στις υποδοχές τους).

    Απ' ό,τι διαβάζω από τις προηγούμενες απαντήσεις, συμπεραίνω πως ενδέχεται να πρόκειται για πρόβλημα του ίδιου του εκτυπωτή.
    Αύριο, λοιπόν, θα καλέσω πρώτα το e-SHOP.gr (αφού μου είπαν πως για τις πρώτες 30 ημέρες η εγγύηση του προϊόντος καλύπτεται από εκείνους, ενώ για το υπόλοιπο διάστημα ως τη λήξη της ετήσιας εγγύησης υπεύθυνη είναι η HP).

    Θα συντάξω μιαν απάντηση, αφού έχω τελειώσει (ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ αρκετά), για το τι έγινε τελικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Επειδή δεν ξέρω τι ... ψάρια θα πιάσεις από τα τσακάλια τού e-shop, έχε εύκαιρα και τα ακόλουθα τηλέφωνα:

    hp Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης για τα εν λόγω περιφερειακά: 801-11-75400 (08:00-18:00 αν δε κάνω λάθος)
    Η αντικατάσταση γίνεται από την LOGIN, Λεωφ.Μεσογείων 549, Σταυρός Αγ.Παρασκευής, Τηλ. 210-6087100

  10. #10
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    2ο βαγόνι Οδοντωτού
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    52/12
    Router
    ZyXEL P-870HW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xskonomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συντάξω μιαν απάντηση, αφού έχω τελειώσει (ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ αρκετά), για το τι έγινε τελικά.
    Προς πληροφόρηση όσων βρεθούν σε παρόμοια κατάσταση...

    1. Παρέδωσα το προβληματικό μηχάνημα στο κατάστημα e-Shop.gr (υποκατάστημα Στουρνάρη)
    2. Ύστερα από 14 ημέρες με ειδοποίησαν (μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό μου) από το τεχνικό τμήμα ότι το μηχάνημα αντικαταστάθηκε. Την επομένη έλαβα ειδοποίηση από το κατάστημα της Στουρνάρη να πάω να παραλάβω το προϊόν μου.


    Και μια κριτική της όλης διαδικασίας:

    1. Οι 14 ημέρες που χρειάστηκαν ώστε να αντικατασταθεί το προϊόν δεν με απασχολούν τόσο πολύ (άλλωστε δεν γνωρίζω σε τι βαθμό ευθύνεται το e-Shop.gr για την καθυστέρηση και πόσο η ίδια η HP που αντικατέστησε το προϊόν στην τελική).
    2. Αυτό που με εξόργισε πραγματικά είναι η "ανταπόκριση" του τεχνικού τμήματος του e-Shop.gr. Καλούσα επανειλημμένως το τεχνικό τμήμα επί αρκετές ημέρες. Ωστόσο ποτέ δεν απαντούσε κάποιος στην άλλη άκρη της γραμμής. Όταν δε καλούσα το τμήμα πωλήσεων, η απάντηση ήταν... άμεση (αλλά και πάλι όταν ζητούσα από τον πωλητή να με συνδέσει με το τεχνικό τμήμα, το τηλέφωνο απλά συνέχιζε να χτυπάει).

    Ηθικό δίδαγμα (στην περίπτωσή μου): "Συγχαρητήρια" στο after-sales service του e-Shop.gr

Παρόμοια Θέματα

  1. HP Officejet 4355 -πρόβλημα με τη σύνδεση για το φαξ
    Από boui στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 22:54
  2. HP Photosmart C7280 vs HP Officejet Pro L7580
    Από Ingenius στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 19:46
  3. HP OfficeJet 6310
    Από koulis13 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 17:24
  4. πολυμηχανημα office jet 6310 hp
    Από antobiomyc στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-07, 16:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας