Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17826/1023
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σας,
    Ήθελα τη γνώμη όποιο μπορεί να βοηθήσει σχετικά με την αδυναμία αλλαγής παρόχου.
    Έκανα αίτηση αλλαγής από τον ΟΤΕ στην HOL και ενώ όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν καλά με ενημέρωσαν τελικά από την HOL οτι ακυρώθηκε η αίτηση για τεχνικούς λόγους.
    Οι τεχνικοί λόγοι από οτι μου είπαν από τη HOL και αν κατάλαβα καλά έχουν να κάνου με το γεγονός οτι ο ΟΤΕ στη γραμμή που ζητώ να γίνει η αλλαγή έχει οπτική ίνα και κανένας εναλλακτικός πάροχος δεν μπορεί να με καλύψει γιατί δεν υπάρχει η τεχνολογία και ο ΟΤΕ δεν δίνει χαλκό... ή κάτι τέτοιο.
    Συμπέρασμα: είμαι υποχρεωμένος δηλαδή να μείνω στον ΟΤΕ να πληρώνω διπλάσιο πάγιο μόνο για τηλεφωνία τη στιγμή που θα μπορούσα να έχω το μισό πάγιο + 24αρα γραμμή + κινητά + διεθνής κλήσεις!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-12-2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    Path Level
    Interleaved
    Αν καταλαβα καλα εχεις μονο τηλεφωνια χωρις ιντερνετ ετσι? Το να εισαι συνδεμενος με οπτικη ινα το βρισκω δυσκολο. Το ποιο πιθανο ειναι οτι εισαι συνδεμενος σε παλαιου τυπου γραμμη (PCM) που μερικες φορες ο οτε επαιρνε ενα ζευγος χαλκου και το μηραζε σε 2 αριθμους που σημενει οτι αυτοι οι δυο αριθμοι δεν μπορουν να βαλουνε dsl παρα μονο αν γινει επεμβαση απο τον οτε και γινει αναβθμιση της γραμμης τοτε θα μπορεσεις να βαλεις dsl και σε αλλο παροχο

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε κάποιες περιοχές (πχ ολυμπιακό χωρίο) ή και ακόμα και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις ο ΟΤΕ κάνει εγκατάσταση μινι κέντρου για να καλύψει την ζήτηση, το οποίο συνδέεται με οπτική ίνα με το κεντρικό κέντρο.
    Αν ήθελε ο εναλλακτικός παρόχος θα μπορούσε να ζητήσει συνεγκατάσταση σε εκείνο το μινι κέντρο, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν τον συμφέρει.
    ο ΟΤΕ έχει χαλκό μέχρι το μινι κέντρο, ο εναλλακτικός του λέει εγώ θέλω να βάλεις μέχρι το μεγάλο κέντρο (για να μην μπαίνω εγώ σε έξοδά να βάζω εξοπλισμό στο μικρό κέντρο), φυσικά η απάντηση του ΟΤΕ είναι απλή

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Οπως εγραψε και ο sdikr ειναι καποιες περιοχες που ο ΟΤΕ παει μονο οπτικη και εκει εχει εγκατεστημενο μικρο κεντρο τηλεφωνιας / xDSL.Τα συγκεκριμενα KV ονομαζονται, απ'οτι θυμαμαι, "εσωτερικη ONU".Στην περιπτωση αυτη ακομη και συνεγκατασταση να ζητησει καποιος Παροχος με δικια του καμπινα ειναι πολυ δυσκολο.Για ποια περιοχη μιλας??

  5. #5
    Εγγραφή
    27-07-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17826/1023
    ISP
    HOL
    Η περιοχή είναι Ευαγγελισμός (δίπλα στο νοσοκομείο)

    - - - Updated - - -

    Μόνο τηλεφωνία έχω. Τι να σου πώ... έτσι είπαν από την HOL.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Αν εχεις μονο τηλεφωνια το πιο πιθανο ειναι να εισαι πανω σε PCM (ρωτα στον τοπικο ΟΤΕ, αν εχει τεχνικο τμημα, να στο διευκρινησουν).Αν θες να σε βγαλουν, ασε να περασει λιγο καιρος και ζητα μετατροπη σε ISDN.Αν σε γυρισουν, θα εχεις πλεον γραμμη που θα μπορει να παρει ADSL και φυσικα να φυγει σε αλλο Παροχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-07-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17826/1023
    ISP
    HOL
    Οκ, ευχαριστω. Θα προσπαθησω να βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ και να δω τι θα μου πουν...

    ΥΓ. Περιμενω 2 μερες τωρα για το "Call me back" που εχουν στο site αλλα τιποτα... ετσι το λεω δεν περιμενω απαντηση απο κανεναν

  8. #8
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    13888 επιλογή 3. Απλά ρωτάς αν η γραμμή είναι PCM.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 15:16
  2. Μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL
    Από greg.chalk στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-14, 01:28
  3. Από ΟΤΕ σε HOL - Αξίζει;
    Από DrDSL στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:05
  4. από ΟΤΕ σε Hol
    Από konstandinos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 01:47
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 01:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας