Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Question
    Παιδιά ψάχνω για καλά car simulation/racing games, αλλά να είναι λίγο εύκολα στο χειρισμό (θα χρησιμοποιώ το PC keyboard για έλεγχο, όχι dedicated τιμόνια κτλ.). Χτες δοκίμασα το Race Driver GRID και έπαθα πλάκα με τα εκπληκτικά γραφικά και την μεγάλη του ταχύτητα (σε 1920 x 1200 με 2 ATI 4850 σε CrossFire). Πραγματικά πανέμορφο και ταχύτατο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το ελέγξω με το keyboard (cursor keys + space). Μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο ακόμα και στα "easy" settings...

    Αν ξέρετε να μου προτείνετε κάτι καλό, αντίστοιχο σε γραφικά και ποιότητα με το GRID, αλλά πιο εύκολο για newbies σαν εμένα. Αυτό που θέλω και μου αρέσει είναι να μπορώ να τρέχω απολαμβάνοντας τα γραφικά και την ταχύτητα, χωρίς όμως να πρέπει να δέσω κόμπο τα δάχτυλά μου...

    Διάβαζα κάτι reviews για το DiRT και τη σειρά Need for Speed. Πώς τα βλέπετε αυτά; Είναι κι αυτά έτσι δύσκολα όπως το GRID; Ή αν υπάρχει κάτι άλλο εύκολο και πολύ καλό σε γραφικά να μου προτείνετε.

    Thx guys!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Εγω το grid θα σου προτεινα αλλα αν ειναι με keyboard δεν νομιζω γενικα να μπορεις να παιξεις καποιο racing τουλαχιστον απο αυτα που εχω παιξει.Το dirt δεν διαφοροποιειται σημαντικα απο το grid στο χειρισμο.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-01-2005
    Περιοχή
    Πάτρα-Αγυιά
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    30000/2000
    ISP
    Fibair
    Router
    TP-LINK Archer D20 AC750
    Σκέψου ότι στο GRID είναι αρκετά arcade ο χειρισμός του, αν πας σε sim racing games την έβαψες.
    Εγώ παίζω όλα τα παιχνίδια μου με πληκτρολόγιο καθώς δεν τα πάω καλά με τις τιμονιέρες και τα joysticks (κατάλοιπο από τις εποχές amstrad 464)
    Προσπαθησε να μάθεις να παίζεις το GRID, στην αρχή και εμένα με ξεπάτωσε αλλά με εξάσκηση 6-7 ώρες το έπαιζα στα δάχτυλα κυριολεκτικά.......άριστο game.
    Aν δεν τα πας καλά στο GRID και πας για το DIRT θα βάλεις τα κλάματα στην πρώτη καλή στροφή...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το grid θα σου προτεινα αλλα αν ειναι με keyboard δεν νομιζω γενικα να μπορεις να παιξεις καποιο racing τουλαχιστον απο αυτα που εχω παιξει.Το dirt δεν διαφοροποιειται σημαντικα απο το grid στο χειρισμο.
    Σωστά το λες, πιστεύω η τιμονιέρα είναι βασική για καλό control. Με το keyboard οι αλλαγές στο steering είναι απότομες και περνάει σε αστάθεια εύκολά. Θα ξαναπροσπαθήσω να το μάθω με keyboard και ίσως να χτυπήσω μια τιμονιέρα αργότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου ότι στο GRID είναι αρκετά arcade ο χειρισμός του, αν πας σε sim racing games την έβαψες.
    Εγώ παίζω όλα τα παιχνίδια μου με πληκτρολόγιο καθώς δεν τα πάω καλά με τις τιμονιέρες και τα joysticks (κατάλοιπο από τις εποχές amstrad 464)
    Προσπαθησε να μάθεις να παίζεις το GRID, στην αρχή και εμένα με ξεπάτωσε αλλά με εξάσκηση 6-7 ώρες το έπαιζα στα δάχτυλα κυριολεκτικά.......άριστο game.
    Aν δεν τα πας καλά στο GRID και πας για το DIRT θα βάλεις τα κλάματα στην πρώτη καλή στροφή...
    ΟΚ παιδιά κατάλαβα, μάλλον είναι θέμα συνήθειας... Θα κάνω αυτό που λες halvas69, θα το παλέψω με το GRID μέχρι να το μάθω. Πάντως πραγματικά έμεινα με ανοιχτό στόμα από τα τέλεια γραφικά και τα πολλά FPS. Άριστο game πράγματι. Πρόσφατα αναβάθμισα το PC μου από ένα παλιό 6+ χρόνων που είχα και το άλμα σε επιδόσεις ήταν τεράστιο. Δεν πίστευα ότι τα graphics του GRID ήταν real-time. Φαίνονταν σαν video από κάμερα! Απλά τα αμάξια γίνονταν σμπαράλια στα πρώτα λεπτά... Θα επιμείνω όμως, πού θα πάει, θα το μάθω.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TG585v8
    Κι εγώ νομίζω είναι θέμα συνήθειας. Έχει τύχει να παίξω και GTR2 με το πληκτρολόγιο (κάψιμο )

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Έχωντας παίξει λίγο mcrae παλιότερα, θα σου πρότεινα να μην κρατάς τα πλήκτρα πατημένα αλλά να τα αφήνεις λίγο και μετά τα ξαναπατάς. Δεν είναι τιμονέρια, αλλά βελτιώνεσαι. Και θέλη πολύ πρακτική...
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ισως αφου δεν 8ες τιμονιερα να δοκιμαζες ενα gamepad?Με 10 ευρω αγοραζεις usb adaptor και χρησιμοποιεις χειριστηρια PS2 που χουν μολις 10 ευρω το 1.Ειναι πολυ βολικα και για mame 32... :P

  8. #8
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Για τα πλήκτρα είναι όπως τα λέει ο dvm, θέλει τσιμπηματάκια διακοπτικά γιατί αλλιώς δεν παλεύεται...

    OrderlordTank, δεν το ήξερα αυτό με τα gamepads (USB adaptor + PS2 gamepad). Δηλαδή είναι καλύτερα να το κάνω έτσι απ' ό,τι να πάρω κατευθείαν USB gamepad; Το λες από άποψη κόστους ή ποιότητας;

    Thx guys!

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    ξερει κανεις αν και ποτε θα βγει το gran turismo για pc; μιας και ειναι απλα αλλο επιπεδο στα racing παιχνιδια
    Quality is not an act, it is a habit.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2008
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    usr 9112
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crypter Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερει κανεις αν και ποτε θα βγει το gran turismo για pc; μιας και ειναι απλα αλλο επιπεδο στα racing παιχνιδια
    Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις grand turismo σε pc.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TG585v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από animal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις grand turismo σε pc.
    Ναι δεν παίζει. Δικαιώματα αποκλειστικά στη Sony απ' όσο γνωρίζω...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Βασικα σιγουρα συμφερει απο αποψη κοστους διοτι με 30 ευρω παιρνεις usb adaptor + 2 x PS2 gamepads.Ενα καλο gamepad για pc εχει 25 ευρω.Απο αποψη ποιοτητας χωρις να εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες της αγορας 2 pc gamepads απο διαφορετικες μεγαλες μαρκες μου ειχαν αφησει χειροτερες εντυπωσεις απο τα PS2 gamepads τριτων κατασκευαστων που σου προτεινω να παρεις.Παντως ισως τα pc gamepads της logitech να ειναι καλυτερα.8υμαμαι οτι (πριν 15+ χρονια) το logitech gamepad του sega mega drive να μου ειχε αφησει εξαιρετικες εντυπωσεις... :P

  13. #13
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    "Εύκολο" racing simulation δεν είναι σε καμία περίπτωση καλό. Το Dirt είναι κορυφαίο , δύσκολο στον χειρισμό μεν αλλά κορυφαίος εξομοιωτής δε.

    Το Gran Τurismo είναι η αφρόκρεμα αλλά βγαίνει μόνο για Playstation.

    Όσο για τα gamepads , συμφωνώ με τον Orderlord. Αν είναι να πάρεις από κονσόλα , πάρε μαμάς εταιρίας - δεν συγκρίνονται με τρίτων. Εγώ έχω gamepad για pc ένα της Saytek νομίζω , μου αρέσει αρκετά. Αν το άλλαζα θα το άλλαζα με κάποιο μαμάς xbox360/ps2+.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-06-2005
    Μηνύματα
    323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα με τρασαρετε εσεις οι κονσολαδες αλλα οχι και εξομοιωτής το dirt. Ακομα και το GT ειναι κατι ενδιαμεσο που προσπαθει να διατηρήσει το fun-factor του arcade με το sim. DrDSL αμφιβάλω αν θες simulation πραγματικά, λίγοι και καμένοι πανε σ'αυτό. Οπως λενε και οι άλλοι, πάρε ενα gamepad (η logitech εχει και PS-like και xbox-like pads για να διαλέξεις) και θα είσαι μια χαρα

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Το αποόλυτο ραλι πάντως για μένα..δεν ξέρω για τους υπόλοιπους είναι το ColinMacrae 2..Αν και παλιό δεν έχω δει κανένα νέο ρλάκι να έχει τόσο καλό gameplay...Μπορεί τα γραφικά να είναι απλά..αλλά ως φνατικός των ραλι πιστεύω προσφέρει ό,τι επιθυμεί ένας gamer του είδους

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προτάσεις για καλά adventure games
    Από jude στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 14:58
  2. Προταση για νεο συστημα για 3d&scientific simulation
    Από Mac4all στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 23:54
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 02:36
  4. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-04, 23:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας